۱۰ بازی ترسناک با عناصر روانی

۱۰ بازی ترسناک با عناصر روانی

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
9 ماه و 26 روز پیش

یکی از دلایل محبوبیت بازی‌های ویدیویی، قابلیت ایجاد هر نوع حسی به بهترین نحو ممکن است. البته با در نظر گرفتن این مسئله که سازندگان کارشان را به درستی انجام دهند. همانطور که می‌دانید مدیوم‌های متفاوت سرگرمی، همیشه عنصری را کم داشتند و آن هم قراردادن مخاطب در موقعیت بود. در کتاب‌ها، شما در حال خواندن ماجرای یک شخص هستید، در فیلم‌ها شما در حال تماشای داستان یک کاراکتر هستید اما در بازی‌های ویدیویی همیشه اینگونه نیست. در بسیاری از بازی‌ها شما در نقش خودتان در بازی هستید و در حال تصمیم گیری برای خودتان خواهید بود. این امکان باعث می‌شود تا احساسات و عواطف در بازی‌ها به بهترین شکل ممکن به شما به عنوان مخاطب القا شود، چرا که گویی خودتان در لحظه در موقعیت ساخته شده قرارگرفته‌اید و باید تصمیم گیری کنید.

 

اما در این میان، در بین تمام احساسات انسانی، حس ترس طرفداران بسیاری دارد و با وضعیتی که بازی‌های ویدیویی دارند، سازندگان می‌توانند به بهترین نحو ممکن این حس را به مخاطبانشان القا کنند. همین دلیل اصلی محبوبیت بسیار زیاد بازی‌های ژانر وحشت است. بازی‌هایی که می‌توانند شما را میخکوب کرده و یا از روی صندلی بیندازند. اما در بین تمامی این عناوین، تعدادی وجود دارند که ترس را صرفا در زمان تجربه بازی به شما القا نمی‌کنند بلکه با ذهنتان کاری می‌کنند تا پس از تجربه بازی، باز هم به فکر اتفاقات رخ داده باشید. اکثر این عناوین ترسی به نام ترس روانی و یا ترس ذهنی را به مخاطب ارائه می‌دهند و این دقیقا چیزی‌ست که قصد داریم در این مطلب بررسی کنیم. همانطور که می‌دانید بازی‌های بسیاری وجود دارند که با خشونت و خونریزی ترس را به شما نشان می‌دهند. اما در این میان ترس روانی‌ است که ماندگار خواهد بود.

 

در این مطلب به ۱۰ بازی برتر که ترس روانی را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان ارائه می‌دهند می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

 

بازی Five Nights At Freddy’s

بازی Five Nights At Freddy’s ایده‌ای بسیار خاص را به یک بازی ویدیویی تبدیل کرده است و این موضوع باعث شده تا بسیاری از فعالان در حوزه بازی‌های ویدیویی تعجب کنند که این عنوان چگونه توانسته به عنوانی محبوب تبدیل شود. بازی Five Nights At Freddy’s نوعی ترس روانی خاص را انتخاب کرده که شاید برخی افراد در ابتدا آن را مسخره بشمارند، اما زمانی که شرایط فراهم شود می‌توانید ترس را با تمام وجودتان حس کنید. بازی بسیار خاص و عجیب است و از عناصر ترسناکی مانند عروسک‌های متحرک و یا بهتر است بگوییم عروسک‌های شیطانی استفاده می‌کند. بازی در زاویه اول شخص دنبال می‌شود و شما را وارد یک شهربازی در ساعات خاموشی می‌کند. شما به مرور با اتفاقت عجیب و ترسناکی رو به رو خواهید شد. ترس بازی بیشتر متکی بر وحشت‌های لحظه‌ای است. اما جدای از این مورد سازندگان توانسته‌اند به بهترین شکل ممکن، تنش را به بازیکنان القا کنند. تصور کنید در اتاقی گیر افتاده‌اید و باید از طریق دوربین‌های مدار بسته حواستان باشد که در تاریکی حرکتی رویت کنید! اگر متوجه حرکت نشوید جانتان به خطر خواهد افتاد.

 

بازی The Exorcist: Legion VR

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، بازی‌ها می‌توانند به بهترین نحو ممکن شما را در موقعیت قرار دهند و به لطف تکنولوژی واقعیت مجازی، این امکان چندین برابر بهتر نیز شده است. البته درست است که تمامی سازندگان نمی‌توانند به بهترین شکل ممکن بازی‌های ترسناک برای این تکنولوژی تولید کنند اما با این حال عناوینی مانند بازی The Exorcist: Legion VR وجود دارند.

بازی The Exorcist: Legion VR درست در جهان فیلم سینمایی معروف جنگیر جریان دارد. بازی در مواقع متفاوت شما را در مقابل شیاطین و اهریمن‌های مختلفی قرار می‌دهد و میزان تحمل شما را به چالش می‌کشد. این در حالی است که تمرکز بازی برای ترساندن مخاطب درست مانند فیلم جنگیر، روی موضوعات روانی برگفته از شناخت اهریمن‌ها، مسائل باستانی و یا حتی دینی است.

 

بازی Little Nightmares

بازی Little Nightmares یکی از عناوینی است که از بسیاری جوانب در بین بهترین‌ها قرار دارد، به عنوان مثال این بازی یکی از زیباترین عناوین مستقلی است که تا به حال ساخته شده است. اما جدای از این مسئله شاهد هستیم که بازی Little Nightmares در بخش داستانگویی به سبک ترسناک نیز حرف‌های بسیاری دارد. این بازی که عنوانی پلتفرمر به حساب می‌آید از عناصر متفاوت و ترس‌های گوناگون طبیعی بهترین استفاده را برده است. برای مثال بازی از یک ترس طبیعی مانند ترس از فضا‌های بسته استفاده می‌کند و در مواقعی مخاطب را در حالتی ناراحت و پرتنش رها می‌کند.

برای مثال می‌توانیم به بخشی از بازی که در آن کوکان حضور دارند و با آن‌ها مانند زندانیان برخورد می‌شود اشاره کنیم. بازی در به تصویر کشیدن صحنه‌های منزجر کننده و آزار دهنده بسیار موفق است و این‌کار را بدون نشان دادن هیچگونه خشونت فیزیکی انجام می‌دهد.

 

هر آنچه از بازی Little Nightmares 2 می دانیم

 

جهان و سبک گرافیکی بازی در کنار مدل‌سازی شخصیت‌ها و نورپردازی بسیار وحشتناک این عنوان، همگی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا بازی بتواند به بهترین نحو ممکن، حسی که دوست دارد را به بازیکنان ارائه دهد.

 

بازی Amnesia: The Dark Descent

سری بازی Amnesia نماینده‌ای قدرتمند برای بازی‌هاست تا به مخاطبان قدرت یک اتمسفر درجه یک را نشان دهد. این سری با قدرتی که در ساخت اتمسفر و حال و هوای خاص بازی‌ها داشته است توانسته در زمینه القای حس تنش تبدیل به یک شاهکار شود. تمامی عناوین سری از قابلیت‌ها و عناصر خاص خودشان برخوردارند و ارزش تجربه را دارند، اما در این میان عنوان ابتدایی، یعنی بازی Amnesia: The Dark Descent یکی از بهترین نمونه‌های بازی‌های ترسناک با ترس روانی است و می‌تواند به راحتی نشان دهد که بازی‌های ویدیویی چگونه می‌توانند مخاطبانشان را تحت تاثیرات شدید ذهنی قرار دهند.

شما در نقش شخصیت اصلی داستان هستید و در یک قلعه حضور دارد. در تمام مدت حضورتان در این قلعه مخوف موجودات ترسناک بسیاری را خواهید دید که به طرز وحشتناکی از جلوی چشمانتان عبور خواهند کرد. جالب این است که در بیشتر مواقع نیازی برای درگیری و یا فرار نیست، چرا که سازندگان بازی Amnesia: The Dark Descent به دنبال همین حس انتظار کشیدن هستند. در طول تمام مدتی که مشغول بازی کردن هستید، منتظرید تا چیزی به شما حمله کند و این یعنی تنش!

 

بازی Alien: Isolation

بازی‌های زیادی بر اساس داستان فرانچایز Alien ساخته شده‌اند و اکثر آن‌ها عناوین اکشنی هستند که سعی دارند با وارد کردن عناصر مربوط به ژانر وحشت، کمی بازی را دستخوش تغییر در حال و هوا کنند تا منتقدان نتوانند بگویند این بازی یک عنوان تمام اکشن است. در این میان بازی Alien: Isolation نیز وجود دارد که زمین تا آسمان با سایر بازی‌های مربوط به این فرانچایز متفاوت است. مفهوم کلی گیم پلی و ماجرای بازی بسیار ساده است، شما در حال تجربه یک دست بازی قایم‌موشک هستید تنها تفاوت این است که اگر نفر دیگر شما را پیدا کند کارتان را یکسره خواهد کرد. اگر با فرانچایز Alien آشنایی داشته باشید می‌دانید که ژنومورف‌ها موجوداتی هستند که بار وحشت را در این فرانچایز به دوش می‌کشند. حالا در بازی Alien: Isolation شما در یک محوطه گرفتار شده‌اید و یک ژنومورف باهوش قصد پیدا کردنتان را دارد. توجه داشته باشید که یکی از دلایل اصلی خاص بودن بازی Alien: Isolation شباهت بی‌نظیرش به فیلم‌های سری Alien است. به نوعی که انگار شما در نقش یکی از شخصیت‌های محبوب سری هستید که برای نجات پیدا کردن باید بسیار باهوش باشد.

در این عنوان شما بار‌ها به دست ژنومورف خواهید مرد و تصور می‌کنید که در یک لوپ زمانی گرفتار شده‌اید، اما سکانس‌های مرگ آنقدر سریع می‌گذرند که اصلا ترسی از این طریق به شما وارد نخواهد شد و ترس اصلی بازی درست تا قبل از مرگتان است. حس استرس و تنشی که از پیدا شدن توسط ژنومورف خواهید داشت.

 

بازی Layers Of Fear

بازی Layers Of Fear، بسته گسترش دهنده جذابش و دنباله بازی، همگی با هم نماینده‌ای عالی برای نمایش بهترین ترس روانی هستند. این عناوین که داستان‌هایی جذاب و درگیر کننده دارند تمرکز اصلی را برای ترس روی درگیری ذهنی شخصیت اصلی داستان گذاشته‌اند و با درگیر کردن مخاطب با وضعیت ذهنی شخصیت اصلی، این کار را به بهترین درجه‌اش رسانده‌اند. در واقع شما به عنوان بازیکن احساس می‌کنید که در جریان داستان قرار دارید و این ذهن شماست که در حال اشتباه کردن و دیدن اتفاقات عجیب و غیر واقعی است.

در بازی Layers Of Fear شما در نقش یک نقاش هستید که مشکلات ذهنی دارد و برای تکمیل یکی از آخرین آثارش به مشکل خورده است. چرا که در حال سیر و سفر در ذهن فرسوده‌اش است و به جای اینکه در دنیای واقعی سر کند و به تکمیل نقاشی‌اش بپردازد، به درون ذهنش سفر کرده و در یک عمارت قدیمی ترسناک در حال پرسه زدن است تا در نهایت بتواند خودش را پیدا کند. این عنوان یک بازی عالی برای کسانی است که دوست دارند بترسند و در عین حال درگیر موجودات و دشمنان ترسناک، قدرتمند و خون‌خوار نشوند.

 

بازی SOMA

بازی‌های داستان محور اول شخص در سال‌های اخیر به خوبی نشان دادند که بهترین حالت برای تعریف کردن یک ماجرای ترسناک روشی است که آن‌ها از آن استفاده می‌کنند. در این لیست، عناوین بسیاری را بررسی کردیم که به این سبک روایت می‌شدند و بدون شک بازی SOMA هم یکی دیگر از همین بازی‌ها است. بازی SOMA هم درست مانند سایر عناوین درون لیست، برای ترسنادن مخاطب روی عوامل محیطی جزئی، داستان پیچیده و ترس روانی تمرکز کرده است. این عنوان داستانی خاص دارد و ماجرایی در رابطه با هویت، عواقب و در نتیجه شکل‌گیری موجوداتی جدید در زندگی انسان‌ها را روایت می‌کند.

در این عنوان شاهد کمی اکشن هستیم و می‌توانید هیولا‌ها و دشمنانتان را کمی کتک بزنید، اما این کار از جذابیت چندانی برخوردار نیست، در عوض حل کردن پازل‌های خاص بازی که بسیار در شکل گیری اتمسفر بازی تاثیر گذارند، لذت بخش خواهد بود. بازی SOMA برای ترساندن شما از وجود یک راز بزرگ استفاده می‌کند که هرچه به آن نزدیک‌تر می‌شود ماجرا برایتان ترسناک‌تر خواهد شد. وجود صدا‌های ضبط شده، نوشته‌‌های دیواری مرموز، نوشته‌های روزانه برخی افرادی که دیگر حضور ندارد و سایر روش‌های داستان سرایی غیر مستقیم در این بازی به شکلی مناسب طراحی شده‌اند و می‌توانند باعث شوند که حس ترس آرام آرام در ذهن شما رخنه کند.

 

بازی Alan Wake

شاید اگر تا به حال بازی Alan Wake را تجربه نکرده باشید، برایتان سوال باشد که این عنوان در لیست بازی‌‌های ترسناک روانی چه می‌کند. پس بهتر است برویم به سراغ اصل مطلب چرا که این عنوان یکی از خاص‌ترین بازی‌های لیست است و تجربه‌اش به همه کسانی که به دنبال ترس هستند توصیه می‌شود، مخصوصا حالا که نسخه ریمستر بازی با گرافیکی زیبا برای تمامی کنسول‌ها منتشر شده است.

بازی Alan Wake یکی از جاه‌طلبانه‌ترین عناوین ترسناک بود که تمرکز ویژه‌ای روی ترس روانی و ذهنی داشت. این عنوان برای کنسول ایکس باکس 360 و کامپیوتر‌های شخصی منتشر شده بود و توانسته بود بسیاری از مخاطبان مایکروسافت را به بهترین نحو ممکن بترساند. بازی Alan Wake داستان یک نویسنده مشهور را تعریف می‌کرد که برای سفری تفریحی به شهری کوچک نقل مکان می‌کند و در این جریان همسرش گم می‌شود. پس از مدتی آلن متوجه می‌شود که داستان جدیدش در حال تبدیل شدن به واقیعت است و می‌تواند با نوشتن هرچیزی، آن را تبدیل به واقعیت کند.

 

معرفی بازی Alan Wake Remastered

 

عنصری که در بازی Alan Wake برای ترساندن شما به کار گرفته شده بسیار ساده و البته هوشمندانه است. قطعا تا به حال احساس خطر در تاریکی را حس کرده‌اید، حسی که با داشتن آن می‌ترسید کسی در تاریکی به دنبال شماست و این حس باعث می‌شود کم کم کمرتان یخ بزند. این دقیقا همان حسی است که در بازی Alan Wake تجربه خواهید کرد. این عنوان از عنصر تاریکی برای ترساندن شما استفاده می‌کند و دشمنانی خاص را سر راهتان قرار خواهد داد که تنها با یک چیز از بین خواهند رفت، نور!

بازی Alan Wake عنوانی منحصر به فرد است که تا به حال نظیرش را تجربه نکرده‌اید.

 

بازی Dead By Daylight

بازی Dead By Daylight، برای عاشقان سینما و ژانر وحشت، یک رویای واقعی است. این عنوان هم یکی دیگر از عناوین خاص لیست است که نظیرش در لیست وجود ندارد. بازی Dead By Daylight تجربه‌ای چند نفره را به شما ارائه خواهد کرد و از شخصیت‌های مهم ژانر وحشت سینما بهره خواهد برد. همچنین ادای احترام ویژه‌ای به سنت قدیمی و کهن هالووین نیز دارد. در این بازی می‌توانید شخصیت‌های خاصی از داستان جادوگر بلیر، فیلم ارّه و فیلم ‌های دیگر را مشاهده کنید. حالا دو انتخاب خواهید داشت؛ یا می‌توانید در نقش یک موجود تشنه به خون و یا یک قاتل زنجیره‌ای بازی کنید و به سراغ شکار سایر بازیکنان بروید، یا می‌توانید یک شکار باشید و یه عنوان فردی معمولی تلاش کنید تا از دست قاتل فرار کنید.

اگر بخواهیم منصفانه برخورد کنیم، بخشی از حس ترس در بازی متکی بر خون و صحنه‌های خشونت آمیز است! اما بدون شک تمرکز اصلی بازی در همان حس قایم‌موشک بازی کردن با یک قاتل مشهور است. تصور کنید در این بازی می‌توانید در جایی مخفی شوید و با خود فکر کنید که دیگر جایتان امن است، اما ناگهان سر و کله قاتل داستان پیدا خواهد شد و بدون شک دیدن چهره خشمگینش که به سمت شما می‌آید ترسناک خواهد بود. حس تنش، انتظار برای پایان یافتن زمان بازی و البته حس اینکه قاتل در حقیقت یک انسان است که پشت دستگاهش نشسته، بسیار ترسناک و استرس‌زا است.

 

بازی Ju-On The Grudge: Haunted House Simulator

کنسول Wii، یکی از کنسول‌های خاص نینتندو بود که توانسته بود هیاهوی زیادی به پا کند، اما در نهایت تنها به کنترلر‌های خاصش خلاصه شد. اما این حالت دلیل بر بد بودن بازی‌های کنسول Wii و یا ضعیف بودن کنسول نخواهد شد، چرا که هنوز هم عناوینی خاص برای این دستگاه وجود دارند که شاید وجودشان برای بسیاری از ما مانند یک راز باشد. بازی Ju-On The Grudge: Haunted House Simulator هم درست یکی از همین عناوین خاص است. بازی Ju-On The Grudge: Haunted House Simulator عنوانی عجیب و رازآلود است که شما را با اتفاقات منحصر به فردی رو به رو می‌کند. تجربه این بازی مانند تجربه تماشای یک فیلم ترسناک است که در آن شخصی برای کشف کردن راز یک خانه جن زده واردش خواهد شد. در بازی شاهد ارواح متفاوتی هستید که در محیط این خانه پرسه می‌زنند و شما باید تمام حرکات و اعمال آن‌ها را از زاویه دید اول شخص تماشا کنید. درست مانند فیلم‌های ترسناک با محوریت خانه‌های جن زده، بازی Ju-On The Grudge: Haunted House Simulator نیز تمرکز ویژه‌ای روی سکانس‌های ترس ناگهانی دارد و سعی می‌کند با استفاده از عناصری مانند تاریکی و ترس از موجود بیگانه، مخاطب را از نظر ذهنی بترساند و او را خسته کند. با بازی Ju-On The Grudge: Haunted House Simulator، اینبار شما در حال تماشای شکار شدن افراد توسط ارواح نیستید. اینبار شما خودتان شکار هستید.

 

معرفی سخت‌ترین بازی‌های ترسناک تاریخ

 

نظر شما در رابطه با بازی‌های ترسناک با عناصر ترس روانی و ترس ذهنی چیست؟

کدام عناوین در لیست غایب بودند؟

برچسب ها: ۱۰ برتر
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.