ترسناک‌ترین دشمنان در بازی‌های ویدیویی

ترسناک‌ترین دشمنان در بازی‌های ویدیویی

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
8 ماه و 23 روز پیش

یکی از عناصر مهم در بازی‌های ویدیویی، دشمنان هستند. به طور کلی در تمامی سبک‌های بازی، می‌توانید موجودی یا نیرویی را شاهد باشید که علیه شما فعالیت می‌کند و قصد دارد شما را متوقف کند. در اکثر بازی‌‌ها، این دشمنان موجوداتی خاص هستند اما نمی‌توانند شما را بترسانند. با این وضعیت درصدی بسیار کم از عناوین خواهند بود که می‌توانند شما را با نشان دادن ترسناک‌ترین دشمنان بترسانند و بدون شک آن دسته بازی‌‌های ترسناک و یا عناوینی هستند که در ژانر ترسناک جای خواهند گرفت.

 

زمانی که به بازی‌‌های ترسناک دقت می‌کنیم، می‌بینیم که در بیشتر مواقع تنها باس‌‌ها هستند که از شکل و شمایلی ترسناک و وحشت آور برخوردارند و می‌توانند شما را لحظه‌ای در جایتان میخکوب کنند. با این تفاسیر باز هم به دسته‌ای کوچک‌تر خواهیم رسید و این دسته از بازی‌ها، عناوینی هستند که دشمنان معمولی‌شان نیز ترسناک بوده و پس از سال‌ها هنوز هم در ذهنمان جای دارند. دشمنانی معمولی که در حالت عادی باید بتوانید آن‌ها را با چند ضربه ساده بکشید، اما در شرایطی ترجیح می‌دهید بدون هیچ سر و صدایی صرفا از دستشان فرار کنید، چرا که روبه‌رویی با آن‌ها ترسناک و دلهره آور است.

 

این دشمنان معمولی در اکثر بازی‌هایی که از این عنصر بهره می‌برند، بسیار مهم و موثرند و جزئیاتی بسیار دقیق دارند، از طراحی ظاهر، افکت‌های صوتی و داستانی که دارند گرفته، تا انیمیشن‌های بسیار وحشت آورشان.

بدون شک در بین بازی‌های ترسناک و عناوینی که در ژانر ترسناک جای می‌گیرند، موجودات اینچنینی بسیاری را شاهد بوده‌ایم، از همین رو قصد داریم در این لیست، ترسناک‌ترین دشمنان که همیشه با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کردیم و همچنان از آن‌ها وحشت داشتیم را در کنار هم بررسی کنیم! با ما همراه باشید.

ورینت‌ها (The Variants) در بازی Outlast

بازی Outlast در یک تیمارستان جریان دارد و ورینت‌‌ها نیز در همین محیط با شما برخورد خواهند داشت. یکی از چیز‌هایی که باعث ترسناک شدن این دشمن معمولی می‌شود، فضا و محیطی است که با آن رو‌به‌رو خواهیم بود. اما اگر بخواهیم به سراغ نکته اصلی برویم، بهتر است به رفتار سینوسی آن‌ها اشاره کنیم. این دشمنان کاملا غیر قابل پیش‌بینی هستند، لحظه‌ای آرام‌اند و کاری به کارتان ندارند اما درست با یک چشم بر هم زدن، مثل موجوداتی تشنه به خون به جانتان خواهند افتاد. بدون شک مهم‌ترین عنصر در ماندگار بودن بازی Outlast همین دشمنان دیوانه‌اش هستند که در سرتاسر بازی حضور دارند و همه محیط‌ها را برایتان نا آرام می‌کنند.

 

همانطور که می‌دانید در بازی Outlast شما هیچگونه وسیله دفاعی نخواهید داشت و یک دوربین متحرک هستید، بنابراین نمی‌توانید ورینت‌ها را محض احتیاط بکشید که دیگر شما را غافل‌گیر نکنند. حالا تصور کنید که وضعیت پیش آمده چگونه است!

 

 بدون شک نقش ورینت‌ها با حضورشان در بازی این است که کاری کنند قلب شما کارش را بسیار سریع‌تر انجام دهد.

بازی Outlast یکی از ترسناک‌ترین عناوینی‌ست که می‌توانید تجربه کنید و در این میان وجود ورینت‌ها یکی ترسناک‌ترین دشمنان بازی‌های ویدیویی هستند.

تسخیر شده‌ها (The Taken) در بازی Alan Wake

قدم زدن در جنگل‌های ترسناک اطراف یک شهر بسیار کوچک، آن هم زمانی که در یک سناریو سبک وحشت گرفتار شده‌اید کاری نیست که بتوانید بدون ترسیدن انجامش دهید، آن‌ هم زمانی که تنها یک چراغ قوه و چند گلوله دارید. بازی بسیار محبوب استودیو رمدی که اگر بخواهیم از آن تعریف و تمجید کنیم باید یک مقاله جدا بنویسیم، عنوانی است که پس از سال‌ها توانسته نسخه‌ای ریمستر دریافت کند و این در حالی است که شماره دومش نیز در رویداد TGA 2021 رسما معرفی شده است.

 

همانطور که مشخص است بازی Alan Wake یک عنوان ترسناک به حساب می‌آید و مهم‌ترین عنصر آن تاریکی خواهد بود، شما باید به سوی هدف پیش بروید و تا جایی که می‌توانید از تاریکی فرار کنید، چرا که در تاریکی موجوداتی وجود دارند که می‌توانند برایتان دردسر‌ساز شوند، موجوداتی به نام تسخیر شده‌ها!

 

تسخیر شده‌ها ظاهری خاص دارند، آن‌ها مدل‌هایی ضدنور شده از کارگران چوب‌بری هستند و ابزار مربوط به این‌کار را نیز در اختیار دارند. در این میان مهم‌ترین عنصری که آن‌ها ترسناک می‌کند، سرعت بسیار زیادشان است، تسخیر شده‌ها مانند قاتل‌ها به سمت شما قدم می‌زنند و ناگهان غیب می‌شوند، حالا باید بگردید و آن‌ها را با چراغ قوه‌تان شکست دهید. به طور کلی شکست دادن آن‌ها چندان سخت نیست، اما آدرنالین زیادی را وارد رگ‌هایتان خواهد کرد.

 

مطالب مرتبط:

13 باس سخت که به راحتی می‌توان آن‌ها را شکست داد 

معرفی بهترین بازی‌های سندباکس

بهترین بازی‌های سبک وحشت و بقا برا اساس امتیاز متاکریتیک

کراولر‌ها (Crawlers) در بازی Dead Space 2

شاید تا قبل از بازی Dead Space 2 هیچ‌کس تصورش را نمی‌کرد که یک نوزاد بتواند این مقدار ترسناک باشد، اما کراولر‌ها این مسئله را ثابت کردند. در اولین برخوردتان با این موجودات وحشتناک که قابلیت منفجر شدن دارند، حس ترس و انزجار به شما دست خواهد داد، چرا که شاهد هستید کودکانی بی‌گناه تبدیل به موجوداتی وحشتناک شده‌اند و حالا شما باید آن‌ها را تکه تکه کنید، قبل از این‌که آن‌ها این‌ کار را با شما بکنند.

 

این دشمنان در بخش‌های انتهایی بازی به بازی‌کنان معرفی خواهند شد و روش معرفی آن‌ها نیز بسیار خاص و عجیب است و باعث می‌شود شما بیشتر از آنچه که باید بترسید. نکته دیگری که در رابطه با کراولر‌‌ها وجود دارد، تعداد بسیار زیاد آن‌هاست. این دشمنان اغلب آنقدر زیاد هستند که شما احساس می‌کنید بالاخره شکستتان خواهند داد، چون که در این بازی محدویدت گلوله نیز بسیار زیادی است.

 

در هر حال این دشمنان یکی از ترسناک‌ترین دشمنان در بازی Dead Space 2 به حساب می‌آیند که با اضافه شدن به بخش‌های پایانی بازی، این عنوان را بسیار ماندگار کرده‌اند.

وورکینگ جویی (Working Joe) در بازی Alien Isolation

بی‌شک زمانی که یک بازی بر اساس فرانچایز Alien ساخته می‌شود، می‌توانید انتظار وجود موجودات و دشمنان شناخته شده این سری را در بازی داشته باشید. در بازی Alien Isolation نیز همین حالت وجود دارد و بسیاری از موجودات آشنای سری را در آن شاهد هستیم. نکته این است که سازندگان بازی Alien Isolation از وجود موجودات و دشمنان جدید در بازی به بازیکنان هیچ خبری نمی‌دهند و همینجای کار است که اوضاع بسیار ترسناک می‌شود. در این میان دشمنی وجود دارد که نیمه ربات و نیمه انسان است. این دشمن عجیب که در ابتدا به نظر دوستانه می‌آید، وورکینگ جویی نام دارد!

 

موجود انسان‌نمای آبی رنگ، با چشم‌هایی سفید، سری کاملا بی مو و البته صدایی بسیار منحصر به فرد و یکنواخت در بازی Alien Isolation وجود دارد که می‌گوید قصدش کمک کردن است، اما او کاملا هدفی برعکس را دنبال می‌کند و به شکارتان خواهد آمد.

 

گاها می‌توانید از نگاه‌هایش بفهمید که در حال نقشه کشیدن برای شماست، اما نمی‌توانید مچش را بگیرید. در کل جویی آبی رنگ بازی Alien Isolation عنصری فراموش نشدنی و خاص است که به یکی از ترسناک‌ترین دشمنان در بازی‌های ویدیویی تبدیل شده.

مولدد‌ها (The Molded) در سری Resident Evil

قطعا سری Resident Evil را می‌توانیم ترسناک‌ترین سری دو دهه اخیر بنامیم. بنابراین تعجبی ندارد که نسخه هفتم از سری این مقدار محبوب باشد. سازندگان همان سبک و سیاق خودشان را حفظ کردند و با اضافه کردن زاویه دید اول شخص همه چیز را چند درجه بیشتر ترسناک کردند. در این میان دیدن خانواده بیکر برای اولین بار بسیار ترسناک و دلهره آور بود، اما باز هم هیچ‌کدام از اعضای این خانواده به اندازه مولدد‌ها ترسناک نخواهند بود.

 

یکی از دلایل اصل ترسناک بودن این موجودات این است که می‌دانیم آن‌ها نیز مانند ما انسان بوده‌اند و تنها تفاوتشان این است که نتوانستند مقاومت کنند و گرفتار بیکر‌ها شده‌اند. حالا چند سالی است که بیکر‌ها در تلاش‌اند تا آن‌ها را به موجوداتی اینچنینی تبدیل کنند.

 

مولدد‌ها بسیار آرام حرکت می‌کنند، اما به راحتی نخواند مرد، به این معنی که اغلب شکست دادن آن‌ها کار اشتباهی‌ست و فقط باعث می‌شود تا گلوله‌هایتان تمام شود، این موضوع آن‌ها را به ترسناک‌ترین دشمنان بازی تبدیل می‌کند.

 

بدون شک بازی Resident Evil 7 به دلیل انتقال بهتر حس ترس از طریق ضعیف کردن شخصیت اصلی، کاری بزرگ را انجام داده است.

نکرومورف‌ها (Necromorphs) در بازی Dead Space 3

نکرومورف‌ها معمولی‌ترین گونه‌ی دشمنان در سری Dead Space به حساب می‌آیند و اگر تنها یک نسخه را تجربه کرده باشید با آن‌ها آشنایی خواهید داشت. این موجودات که در واقع انسان‌هایی تغییر شکل پیدا کرده‌اند، به گونه‌ای خاص طراحی شده‌اند که حس می‌کنید موجودی جدید در کالبد یک انسان به سمت شما حمله‌ور شده است. آن‌ها برای ضربه زدن، به سمت بازیکن حمله می‌کنند و از اندام‌‌های تیزشان استفاده خواهند کرد.

 

نکرومورف‌ها بی پروا می‌دوند و سریع هستند، همچنین اندام‌های زیادی دارند و همین موضوع باعث می‌شود تا تکه تکه کردنشان کار سختی باشد. اما با این‌حال نکته‌ای دیگر وجود دارد که آن‌ها را ترسناک خواهد کرد. این موجودات در کانال‌‌های تهویه هوا مخفی خواهند شد و ناگهان به شما حمله می‌کنند!

 

در بازی Dead Space آسانسور‌‌ها مکان‌هایی امن خواهند بود، اما همیشه یک کانال تهویه هوا در آن‌ها وجود خواهد داشت.

وینتر لنترن‌ها (Winter Lanterns) در بازی Bloodborne

قطعا بازی Bloodborne یک عنوان تمام ترسناک به حساب نخواهد آمد، اما با وجود ارادت خاصی که به آثار اچ پی لاوکرافت دارد، می‌توان آن را در دسته بندی ترسناک قرار داد. بازی پر شده است از مکان‌‌ها مخوف و البته موجودات بسیار چندش آور و ترسناک. در میان تمام موجودات بازی که برخی شبیه به حشرات هستند و برخی دیگر گرگینه‌‌های خون‌خوار، اما ترسناک‌ترین دشمنان بازی بدون شک وینتر لنترن‌ها هستند.

 

وینتر لنترن‌‌ها در اواخر بازی مقابل‌تان ظاهر خواهند شد و همانطور که می‌دانید بازی هیچگونه توضیحی در رابطه با آن‌ها نخواهد داد. راز‌آلود بودن این موجودات به خودی خود یکی از دلایل ترسناک بودنشان است. دلیل بعدی ظاهر بسیار وحشتانک آن‌هاست! این موجودات در واقع انسان‌هایی هستند که آرام حرکت می‌کنند و لالایی می‌خوانند. سر بسیار بزرگ و چندش آوری دارند که با چشم‌های زیاد پوشیده شده است.

 

در کنار تمام این دلایل، باید بدانید که شکست دادن این موجودات کار بسیار سختی‌ست، چرا که آن‌ها به محض مشاهده شما، بازیکن را وارد حالت دیوانگی خواهند کرد و اگر خط دیوانگی‌تان پر شود در همان لحظه جانتان را از دست خواهید داد. اغلب فرار کردن و درگیر نشدن با این موجودات عاقلانه‌تر است.

 

نکته‌ای دیگر نیز وجود دارد که بازیکنان بعد‌ها متوجه آن شدند. اینطور که پیداست وینترلنترن‌ها بدنی مشابه با عروسکی که در Hunters Dream حضور دارد، دارند. این نکته باعث می‌شود از نظر داستانی نیز بسیار ترسناک شوند.

میمیک‌ها (Mimics) در بازی Prey

همانطور که از نامش نیز پیداست، میمیک در بازی Prey موجودی متفاوت از سایر موجودات درون لیست است. این جاندار ترسناک که به خودی خود ظاهری ندارد، صدایی وحشتناک دارد که می‌تواند موجب شود به سمتش نروید. اما با این وجود مهم‌ترین عنصری که آن‌ها را ترسناک می‌کند، این است که می‌توانند وارد بدن موجودی دیگر شوند و آن را کنترل کنند.

 

هرچه میمیک ضعیف‌تر باشد، می‌تواند اشیا و موجودات کوچک‌تر یا انسان‌ها را تسخیر کند. اما زمانی که یک میمیک بزرگ به سراغتان بی‌آید کارتان سخت خواهد شد، چرا که آن‌ها می‌توانند ماشین‌آلات بزرگ را تسخیر کرده و حسابی کتکتان بزنند.

 

زمانی که میمیک‌ها در حال تسخیر چیزی نیستند، صرفا یک توده سیاه‌ رنگ خواهند بود که گهگاهی از خود صدایی می‌دهد و به شکل‌های متفاوت تغییر می‌کند.

هانتد‌ها (The Haunted) در بازی The Evil Within

به طور کلی یک کشاورز تسخیر شده، یکی از عناصر مهم در ژانر وحشت است، دلیل و ریشه اصلی این موضوع مشخص نیست، اما اغلب در بازی‌های ترسناک شاهد چنین دشمنانی هستیم، در بازی The Evil Within نیز این کشاورزان تسخیر شده وجود خواهند داشت که بسیار ترسناک هستند.

 

هانتد‌ها می‌توانند تکی و یا در گروه‌های بزرگ به سراغتان بی‌آیند و شما را حسابی درگیر خودشان بکنند. نکته دیگری که در رابطه با آن‌ها وجود دارد این است که آن‌ها نمی‌گذارند شما منطقه‌ای را مخفیانه بگذرانید. به طور کلی هانتد‌ها در بازی The Evil Within بازی خراب کن به حساب خواهند آمد و همین دلیلی‌ست که شما از آن‌ها دوری کنید.

 

جالب است بدانید که هانتد‌ها به راحتی نخواند مرد و مقدار بسیاری از مهمات شما را با همین روش از بین می‌برند. البته می‌توانید مخفیانه نیز آن‌ها را رد کنید، اما همین‌جاست که بازی ترسناک‌تر و سخت می‌شود.

کلیکر‌ها (Clickers) در بازی The Last Of Us

قارچ کوردیسپس در بازی The Last Of Us بهتر از آنچه تصورش را می‌کردیم پرداخت شده است. همانطور که می‌دانید دلیل اصلی رخ دادن آخرالزمان در این بازی، این است که قارچ کوردیسپس بیشتر از واقعیت جهت یافته است. در حال حاضر این قارچ تنها روی حشرات تاثیرگذار است و از بدن حشرات زنده به عنوان میزبان استفاده می‌کند. اما در بازی The Last Of Us، قارچ آنقدر جهش یافته است که روی انسان‌ها نیز فعال خواهد شد. بنابر همین مسئله در بازی شاهد سه مرحله متفاوت از رشد قارچ روی بدن انسان هستیم. در ابتدا انسان‌ها صرفا عقل خود را از دست خواهند داد و مانند زامبی‌ها عمل خواهند کرد. پس از مدت طولانی‌ حضور قارچ در بدنشان، کم کم به شکل کلیکر‌ها در خواهند آمد و اگر این روند ادامه‌دار شوند تبدیل به موجوداتی بزرگ به نام بلاتر خواهند شد.

 

بنابراین کلیکر‌ها هنوز تبدیل به بلاتر نشده‌اند و همین است که آن‌ها را به یکی از ترسناک‌ترین دشمنان تبدیل می‌کند. آن‌ها صدایی بسیار عجیب دارند که مانند کلیک کردن است و نامشان از همین عنصر برداشته شده است. ظاهرشان مانند انسان‌های لاغری است که بدن و صورتشان از قارچ پوشیده شده. کلیکر‌ها کاملا کور هستند و تنها با صدا به سراغتان خواهند آمد.

 

کشتن کلیکر‌‌ها دشوار است و این مسئله دو دلیل دارد. دلیل اول این است که اگر گرفتارشان شوید در لحظه شما را خواهند کشت و دلیل دوم پوشیده شدن بدنشان با زره‌ای قارچ گونه است. بنابراین اگر نتوانید به سرشان شلیک کنید حتما خواهید مرد.

 

مخفیانه رد شدن از کنار ترسناک‌ترین دشمنان نیز بسیار دلهره آور است.

 

نظر شما در رابطه با ترسناک‌ترین دشمنان حاضر لیست چیست؟

کدام دشمنان در لیست غایب بودند؟

برچسب ها: 10 برتر, Bloodborne, Alan Wake, Resident Evil
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.