۱۰ راز بزرگ بازی‌ها

۱۰ راز بزرگ بازی‌ها

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
2 سال و 1 ماه و 13 روز پیش

ساخت بازی‌های ویدیویی از همان ابتدا کار بسیار سخت و دشواری بود. به مرور با پیچیده‌تر شدن و البته پیشرفت تکنولوژی در این زمینه، این کار سخت‌تر شد و با گذر زمان، تغییر سلیقه مخاطب، تغییر سلیقه سازندگان، انتظار ناشران و البته جاه‌طلبی بیشتر بازی‌سازان، پروسه ساخت حتی یک بازی ساده نیز تبدیل به یک روند طولانی، پیچیده و البته دشوار شد. این مسئله باعث می‌شود تا محصول نهایی از آنچه که قرار بوده منتشر شود بسیار متفاوت باشد و در این بین عناصر و اتفاقاتی رخ خواهد داد که ما به عنوان مصرف کننده بازی‌های ویدیویی از آن‌ها بی‌خبر هستیم. راز‌های پشت پرده ساخت بازی‌ها و البته ترفند‌هایی که بازی‌سازان اغلب از آن‌ها استفاده می‌کنند نیز بخشی از این محتویات هستند که یک بازی را تکمیل کرده و به مرحله نهایی می‌رسانند.

بدون شک چیزی که ما مشاهده می‌کنیم، با چیزی که یک بازی‌ساز از اثرش می‌بیند بسیار متفاوت است. در این میان می‌دانیم که خالق یک اثر همیشه از ضعف‌ها و ترفند‌هایی که در اثرش به کار برده است با خبر است. از روش‌هایی که برای ساده‌تر کردن یک مسئه بزرگ استفاده شده است گرفته، تا روش‌هایی که بازیکنان را برای ادامه دادن تجربه بازی فریب می‌دهد.

در این مطلب قصد داریم به ۱۰ ترفند عجیب که بازی‌سازان از آن استفاده می‌کنند بپردازیم و در صورت امکان مثالی مناسب نیز برایتان بیاوریم تا متوجه شوید بازی‌سازان بزرگ در شرایط حساس برای خاص کردن بازی‌شان دست به چه کار‌های عجیبی می‌زنند.

با ما همراه باشید.

 

بازی PT . شخصیت لیزا

بسیار عجیب است که یک دموی ترسناک از بازی هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) که هرگز منتشر نشد، توانست این مقدار روی جامعه و البته صنعت بازی‌های ویدیویی تاثیر بگذارد و تبدیل به یکی از مهم‌ترین آثار مربوط به ژانر وحشت در صنعت بازی‌های ویدیویی شود. اما به هر حال این اتفاق افتاده است و تنها چیزی که به آن مطمئن هستیم، این است که سازندگان این دموی جذاب می‌دانستند چگونه بازی‌کنان را از ترس به جنون برسانند. بازی PT در ترساندن مخاطب تبدیل به یک کلاس درس شده و این کار را در عین سادگی انجام داده است!

 

در طول مدت زمانی که به تجربه این دمو نشسته‌اید، به صورت مداوم صدا‌هایی عجیب و ترسناک به گوشتان خواهد رسید، به گونه‌ای که احساس می‌کنید یک هیولا یا روح درست پشت سرتان ایستاده است. اما زمانی که تلاش می‌کنید منبع صدا را پیدا کنید، ناموفق خواهید بود، حتی اگر به سرعت پشت سرتان را نگاه کنید، باز هم چیز غیرطبیعی‌ای نخواهید دید.

 

نکته و ترفندی که در این دموی جذاب استفاده شده بسیار ساده است. لیزا یا همان روح سرگردانی که در خانه وجود دارد و شما صدایش را می‌شنوید، دائما پشت سر شماست و در حال تولید صدا‌های عجیب است، نکته جالب این است که وقتی شما به پشت سرتان نگاه می‌کنید، در واقع مدل شخصیت را ۱۸۰ درجه می‌چرخانید و این اتفاق برای لیزا نیز رخ خواهد داد. بنابراین پس از نگاه کردن به پشت سرتان، لیزا هنوز هم پشت سرتان است.

 

ژنومورف‌ در بازی ALIEN: ISOLATION

از یک عنوان ترسناک به عنوان ترسناکی دیگر برویم با ترسی کاملا متفاوت. بدون شک نکته‌ای مشترک در بین بازی‌کنان بازی ALIEN: ISOLATION وجود دارد و آن هم ترس عجیب از ژنومورف است، موجود معروفی که در کل فرانچایز Alien حضور دارد و آن را به خوبی می‌شناسیم.

 

این جانور بی رحم در بازی مانند یک شکارچی دائما به دنبال شماست و حس ترس بسیار خاصی را به بازیکنان القا می‌کند. به گونه‌ای که هیچگاه نمی‌توانید در حضورش به راحتی تکان بخورید و از دستش فرار کنید. اما نکته‌ای بسیار جالب و ساده در رابطه با این دشمن خشمگین و ترسناک وجود دارد که موجب می‌شود به این اندازه هوشیار و تیز باشد. درست اینجاست که مشخص می‌شود سازندگان بازی از چه ترفند ساده‌ای برای آگاه کردن ژنومورف استفاده کرده‌اند.

 

در اکثر بازی‌‌های مخفی‌‌کاری، سازندگان به چشمان دشمنان زاویه دید خواهند داد و با توجه به اینکه دشمنان اغلب انسان هستند، زاویه‌ای مشخص در مقابل بدنشان را خواهند دید. اما در بازی ALIEN: ISOLATION شما نمی‌توانید به راحتی از پشت سر ژنومورف عبور کنید و بگذرید. دلیل این اتفاق افزایش زاویه دید چشمان ژنومورف نیست، بلکه اضافه کردن چند چشم به پشت سر ژنومورف است. بنابراین کافیست تا به ژنومورف نزدیک شوید تا شاهد مرگتان باشید.

 

شخصیت MR. X در بازی Resident Evil 2

حالا که در روند بررسی بازی‌های ترسناک هستیم برویم به سراغ یکی دیگر از دشمنانی که برای پیدا کردنمان بسیار دوندگی می‌کند. البته مستر ایکس ترجیح می‌دهد سریع قدم بزند، یا بهتر است بگوییم دوست ندارد جلوی دوربین بدود!

 

بازی Resident Evil 2 remake در سال ۲۰۱۹ منتشر شد و بدون شک یکی از جذابیت‌های اصلی‌اش، مستر ایکس و صدای قدم‌های محکمش در اداره پلیس راکون سیتی بود. حس تعقیب شدن و ترس از اینکه مستر ایکس شما را در یک اتاق گیر بی‌اندازد بسیار تنش‌زا و پر استرس بود. اما درست مانند دو نمونه قبلی، حرکت به یاد ماندنی مستر ایکس در اداره پلیس نیز یک ترفند جذاب دارد که به‌زودی با آن آشنا خواهید شد.

 

نکته مهم در رابطه با مستر ایکس و روند حرکتش در اداره پلیس این است که زمانی که شما از دستش فرار می‌کنید و او را نمی‌بینید، مستر ایکس ناپدید نخواهد شد، مدل سه بعدی شخصیت مستر ایکس همچنان در نقشه حضور دارد و در حال چک کردن تمام اتاق‌هاست، به همین دلیل صدای قدم زدنش را می‌شنوید. تنها تفاوتی که وجود دارد این است که زمانی که او را نمی‌بینید سرعت حرکتش زیاد خواهد شد. در غیر اینصورت زمان بسیار زیادی می‌برد تا بتواند بین محیط‌های بازی منتقل شود. در واقع مستر ایکس زمانی که شما را می‌بینید به حالت عادی وارد خواهد شد و آرام به سمتتان خواهد آمد.

 

دشمنان در بازی Uncharted

تمامی بازی‌های سبک تیراندازی، از ترفند‌های خاصی برای جذاب‌تر کردن بازی استفاده خواهند کرد، البته اگر هدفشان ساخت یک بازی شبیه‌ساز نباشد. بنابراین سازندگان باید تلاش کنند تا بازی و هوش مصنوعی را به گونه‌ای طراحی کنند که تجربه بازی برای بازیکنان بسیار آسان و یا بسیار سخت نشود و از طرفی دیگر به بازیکنان احساس داشتن قدرت و بلد بودن بازی القا شود. در این میان سازندگان بازی Uncharted نیز از روش‌های خاص خودشان استفاده کرده‌اند تا بتوانند تیراندازی را برایمان جذاب‌تر کنند.

بررسی همه بازی هایی که ممکن است توسط ناتی داگ ساخته شوند

روش سازندگان در استودیو ناتی داگ اینگونه است که درصد خطای دشمنانتان بالا خواهد رفت. زمانی که شما در محیطی پناه گرفته‌اید، دشمنان در حال تیراندازی به پناهگاه شما هستند، اما زمانی که لحظه‌ای از پناهتان بیرون می‌آیید تا بتوانید به آن‌ها شلیک کنید، دقت شلیک‌های هوش مصنوعی به عدد صفر تقلیل خواهد یافت. البته این حالت تنها دو یا سه ثانیه دوام دارد، اما به هر حال به شما کمک می‌کند تا بتوانید تجربه‌ای دلنشین داشته باشید.

 

بخش چند نفره بازی Gears of War

بخش آنلاین بازی Gears of War یک بخش چند نفره بسیار رقابتی و خاص است. بدون شک اگر شما تا به حال این بخش را تجربه نکرده باشید و ناگهان تلاش کنید تا آن را تجربه کنید، برایتان بسیار سخت خواهد بود و ممکن است به طور کلی تجربه این بخش را کنار بگذارید، چرا که همیشه بازیکنانی بی‌رحم و حرفه‌ای در این ماد حضور خواهند داشت. اما این مسئله می‌تواند برای سازندگان یک بازی بسیار مهم باشد چرا که ممکن است آمار بازیکنانشان کم شود.

 

شرکت اپیک گیمز برای اینک بتواند بازیکنان جدید و تازه‌کار را در بازی نگه‌دارد و آن‌ها را به تجربه بیشتر بخش آنلاین مجاب کند، از ترفندی عجیب استفاده کرد که شاید چندان پسندیده نباشد. آن‌ها به صورت مخفیانه به هر بازیکنی که تازه به بخش آنلاین آمده بود افزایش قدرت می‌دادند تا آن‌ها بتوانند از سایر بازیکنان قوی‌تر شوند و به راحتی چند دست از بازی را ببرند. با این ترفند بازیکنان پس از تجربه دست‌های اولیه و ضعیف شدن پس از آن، گیم‌پلی و سایر بازیکنان را مقصر نمی‌دانستند و تلاش می‌کردند تا دوباره به قدرت قبل دست پیدا کنند. با این اقدام تعداد بازیکنان روز به روز افزایش یافت.

 

محیط‌های بازی‌های جهان باز

بازی‌های جهان باز روز‌به روز در حال رشد و تکامل هستند و هر چه تکنولوژی بیشتر پیشرفت می‌کند، این عناوین عمیق‌تر، بزرگ‌تر و پیچیده‌تر خواهند شد. اما با این وجود همیشه محدودیتی وجود دارد که نامش سخت افزار است. بنابراین سازندگان باید بازی را به نوعی بسازند که سخت افزار بتواند از پس اجرای آن بر بی‌آید. از طرفی دیگر یک بازی جهان باز نیازمند جهانی وسیع است. در این میان چاره کار چیست؟

 

اگر خوب یادتان باشد در اوایل دهه ۹۰ میلادی بازی‌های سه بعدی در حال تکامل بودند و می‌توانستید در هنگام تجربه یک بازی ببینید که محیط‌ها درست جلوی چشمانتان لود می‌شوند. حالا باید بدانید که این اتفاق هنوز هم رخ می‌دهد اما دیگر درست جلوی چشمان شما نیست.

 

در بازی‌های جهان باز مدرن نیز، دنیای بازی همیشه و در همه حال کاملا لود نشده است و با توجه به مسیر حرکت شما، بازی داده‌هایی را از سیستم دریافت کرده و محیط را سر راهتان شکل می‌دهد. تنها تفاوت این است که در بازی‌های مدرن شعاع انجام این کار توسط بازی، نسبت به بازیکن بسیار بزرگ‌تر است.

 

برای مثال بازی Marvel’s Spider-Man را در نظر بگیرید. اینطور که مشخص شده است، سازندگان مجبور شدند سرعت تار زدن و حرکت اسپایدرمن در شهر را کم کنند، تا دستگاه پلی اسیتشن 4 بتواند شهر را کمی دور از دید بازیکنان لود کند. پس یادتان باشد که این ترفند هنوز هم در حال اجرا است!

 

کمپ‌های بازی Metal Gear Solid 5

حالا که صحبت از ترفند‌های اجرای بازی روی سیستم‌های ضعیف‌تر به میان آمد برویم به سراغ بازی Metal Gear Solid 5 که عنوانی جهان باز و میان نسلی بود. این بازی علاوه بر ترفندی که در بالا به آن اشاره کردیم، باید می‌توانست روی کنسول پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360 نیز به بهترین نحو ممکن اجرا شود. از همین رو سازندگان سعی کردند تا با ترفند‌هایی خاص این کار را ممکن کنند. بنابراین ترفندی که در بازی Metal Gear Solid 5 اجرا شد، درست مانند همان اقدام به لود کردن نقشه در بازی‌های جهان باز است، اما بسیار جزئی‌تر.

 

در بازی Metal Gear Solid 5 کمپ‌های بسیار زیادی وجود داشت که با جزئیات و سربازان پوشیده شده بود و بدون شک اجرای تمامی آن‌ها به صورت همزمان ممکن نبود. سازندگان برای اینکه بتوانند بازی را روی کنسول‌‌های نسل هفتم قابل اجرا کنند، ترفندی را استفاده کردند که تنها یک کمپ نظامی در بازی لود می‌شد. به این ترتیب هرگاه نزدیک به کمپی می‌شدید، کمپ نظامی لود شده و سربازان به آن اضافه می‌شدند.

 

قدرت گرفتن در هنگام مرگ

بازی‌سازان همیشه در تلاش‌اند تا بتوانند بازی‌ها را با ترفند‌هایی خاص، سبک کرده و اجرای آن‌ها را برای بازیکنان آسان کنند. اما به طور کلی هدف از انجام تمام این کار‌ها این است که تجربه‌ای دلنشین برای خریداران شکل بگیرد. در این میان یکی از مرسوم‌ترین ترفند‌ها برای جذاب‌تر کردن بازی افزایش نوار سلامتی بازیکن در شرایط خاص است.

 

اگر بازی‌های نقش آفرینی زیادی را تجربه کرده باشید، قطعا با امکان قدرتمند‌تر شدن در لحظه مرگ مواجه شدید، امکانی که معمولا با ارتقای سطح به دست می‌آید. نکته اصلی ماجرا اینجاست که سازندگان این امکان را اغلب به صورت مخفیانه در اختیارتان قرار خواهند داد. درست در لحظه‌ای که احساس می‌کنید دیگر جانی برایتان باقی نمانده است، قدرت‌هایتان به صورت زیرکانه‌ای افزایش پیدا خواهند کرد تا بتوانید آن بخش را رد کرده و در نهایت احساس قدرت کنید.

 

هوش مصنوعی بازی LEFT 4 DEAD

هوش مصنوعی بازی Left 4 Dead یکی از آن دسته ترفند‌های مخفی‌ای است که حالا پس از مدت‌‌ها، تقریبا همگی از آن با خبر هستیم. در این بازی که محتوای کلی‌اش عبور از میان منطقه‌ای خطرناک و پوشیده شده از زامبی‌های گوناگون بود، بدون شک شما نیز به عنوان یک فرد از سبک مبارزه و تیراندازی خاصی بهره می‌بردید. هوش مصنوعی بازی با بررسی فاکتور‌هایی خاص آماری را به دست می‌آورد و سپس با تغییر این آمار درجه سختی بازی را به مرور افزایش می‌داد. نکته این است که درجه سختی به نوعی افزایش پیدا می‌کرد که کار شما با سبک بازی خاصتان را سخت می‌کرد.

 

بازی هایی که امیدواریم شرکت Valve دنباله آن ها را تولید کند

برای مثال اگر شما از شات‌گان بیشترین استفاده را می‌کردید، بازی میزان تیر شات‌گانی که در محیط بود را کم کرده یا آن دشمنی که رویش حساسیت داشتید را در تعداد بیشتری به سراغتان می‌فرستاد. به طور کلی یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت بازی Left 4 Dead همین سیستم درجه سختی پویایش بود.

 

مهمات در بازی Half-Life 2

سری بازی Half-Life به عنوان یک سری بازی ترسناک شناخته نمی‌شود اما بدون شک در تمامی نسخه‌های منتشر شده آن شاهد عناصر بسیار ترسناکی هستیم که از خاطرمان نخواهند رفت. این عناصر تنها در داستان و شخصیت‌های بازی وجود نداشتند بلکه در گیم‌پلی نیز خودشان را نشان می‌دادند.

 

برای مثال یکی از عناصری که بازی را به ژانر وحشت سوق می‌داد، تمام شدن مهمات بود. البته این بخشی از ترفند سازندگان بازی بود تا بتوانند حس تنش را همیشه در بازیکن حفظ کنند. آن‌ها بازی را به گونه‌ای طراحی کرده بودند که شما دائما تصور می‌کردید به زودی مهماتتان تمام خواهد شد. به محض اینکه ناامید می‌شدید بازی به شما مهماتی جدید می‌داد و این روند تا انتهای بازی ادامه داشت.

 

مطلب‌های دیگری که شاید برایتان جذاب باشد:

۱۵ مکانیک خلاقانه که مسیر بازی های ویدیویی را تغییر دادند

۱۰ بازی که بازیکنان را به خاطر مردن مسخره می کنند

۱۰ نکته در مورد کریتوس در بازی God of War

 

نظر شما در رابطه با اقدامات پشت پرده بازی‌سازان چیست؟

برچسب ها: ۱۰ برتر, Metal Gear Solid 5, Resident Evil 2 remake
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.