10 مرحله اضطراب‌آور بازی‌های ویدیویی

10 مرحله اضطراب‌آور بازی‌های ویدیویی

رضا مدرسی رضا مدرسی
4 ماه و 4 روز پیش

بازی‌های ویدیویی راه خوبی برای تخلیه هیجان و اضطراب هستند، اما گاهی اوقات سازندگان تصمیم می‌گیرند مراحل بازی خود را آنقدر دلهره‌آور و تنش‌زا کنند که خود بازی تبدیل به عاملی بزرگ برای اضطراب و استرس می‌شود. البته که بین این مورد و طاقت فرسا بودن تفاوت‌های بسیاری وجود دارد و لزوما به این معنی نیست که بازی «بد» شده. در این مقاله نگاهی داریم به 10 مرحله از بازی‌های ویدیویی مختلف که بیشترین سطح اضطراب و استرس را به کاربر منتقل می‌کردند. همراه پی اس پرو باشید.

بازی Cuphead – مرحله Phantom Express

phantom express cuphead

بازی Cuphead معروف است که مراحل سخت و نبردهای دشوار، تا حدی که بسیاری معتقدند این عنوان سخت‌ترین بازی دو بعدی کنسول‌های مدرن است، و در میان آن همه سختی و مشقت، مرحله Phantom Express یکی از سخت‌ترین‌هاست. این مرحله که روی قطاری واقع شده که متوقف نمی‌شود، بازیکن را روی یک سکوی چوبی قرار می‌دهد و او باید همزمان که تعادل خود را حفظ می‌کند، از حملات شبح قطار هم جاخالی دهد و زنده بماند. با شروع فازهای بعدی باس فایت، حملات او هم مرگبارتر می‌شوند و شما باید برای نجات جان خود به او ضد حمله بزنید. توجه به تمام اتفاقاتی که در صفحه نمایشگر می‌افتند نیز باعث می‌شود حواس بازیکن به راحتی پرت شود و از حملات شبح قطار غافل ماند، که همه اینها در کنار هم باعث می‌شوند این مرحله یکی از اضطراب‌آورترین مراحل بازی‌های ویدیویی نام بگیرد.

 

مطالب مرتبط:

معرفی بدترین بازی‌های ترسناک براساس سایت Metacritic 

بازی‌های چندنفره مورد انتظار سال 2022 و فراتر از آن

معرفی 10 عنوان از بهترین بازی‌های مارول


 بازی Mass Effect 2 – مرحله The Suicide Mission

بازی Mass Effect 2 یک اپرای فضایی محشر با عناصر سنگین نقش‌افرینی است، که کاری می‌کند تصمیمیات‌تان در طول بازی تاثیر مستقیمی بر وقایع اطراف داشته باشد. پس می‌توان خیلی راحت مطمئن شد که مرحله نهایی این عنوان که مجموعی است از نتیجه انتخاب‌های بازیکن، اضطراب‌آورترین مرحله بازی است. هر تصمیم اشتباهی می‌تواند به مرگ یکی از همراهان‌تان، آسیب رسیدن به سفینه نورماندی، یا حتی مرگ کاپتان شپرد منجر شود. به همین دلیل بازیکنان قبل از شروع این مرحله باید مطمئن شوند که چکار می‌خواهند بکنند و با اتخاذ انتهخاب‌های هوشمندانه، با مرحله نهایی مواجه شوند.

 

بازی Splinter Cell: Chaos Theory – مرحله بانک

مرحله بانک در بازی Splinter Cell: Chaos Theory از مراحلی است که حس واقعی یک مامور «خیلی» مخفی را به بازیکن منتقل می‌کند. در این مرحله، سم فیشر (Sam Fisher) که شخصیت اصلی بازی است، باید به شکل مخفیانه وارد خزانه یک بانک شود و بدون دیده شدن، اطلاعات محرمانه‌ای که در خصوص یکی از معاملات دولت است را بدزدد، و سپس مقدار زیادی پول هم با خود به سرقت ببرد تا بقیه فکر کنند که این ماموریت در اصل سرقت پول بوده، نه سرقت اطلاعات. نگهبانان زیادی از بانک محافظت می‌کنند، دوربین‌های امنیتی مراقب رفت و آمد هستند و لیزرهایی هم در سراسر ساختمان وجود دارند که در صورت برخورد به یکی از آنها، کارتان ساخته می‌شود. در این مرحله باید به مخفیانه‌ترین شکلی که می‌توانید پیشروی کنید و همین باعث می‌شود مرحله بانک را یکی از جذاب‌ترین و البته اضطراب‌آورترین مراحل بازی‌های ویدیویی حساب کنیم.

 

بازی Stormy Ascent  – Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

Stormy Ascent Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

مرحله Stormy Ascent بدون شک سخت‌ترین مرحله سه‌گانه اصلی بازی Crash Bandicoot بود. این مرحله که از نسخه اصلی بازی روی PS1 حذف شده بود، به نسخه ریمستر (یعنی بازی N. Sane Trilogy) اضافه شد. در این مرحله کرش باید با عبور از موانعی فوق‌العاده سخت و البته زیاد، به بالای یک برج برسد. در راه دراز خود به بالای برج، با دانشمندانی مواجه خواهید شد که بطری‌هایی پر از زهرهای مرگبار سمت‌تان پرتاب می‌کنند، زندانی‌هایی که سرشان را از پنجره در می‌آورند و می‌خواهند شما را به زمین بیندازند، یا سکوهایی که پر شده‌اند از نیزه و تیغ که مدام ظاهر و غیب می‌شوند. این موانع نیازمند مهارت زیاد بازیکن هستند و اگر از کسانی نباشید که با بیشتر موانع و چالش‌های بازی آشنا هستند، به احتمال زیاد هیچوقت موفق به کامل کردن مرحله هم نخواهید شد. نقاط ذخیره شدن بازی هم آنقدر روی اعصاب است و با فاصله زیاد قرار داده شده که باعث می‌شود بسیاری از بازیکنان در همین مرحله دست از تجربه بازی Crash Bandicoot n. Sane Trilogy بکشند.

 

بازی Microwave Level – Metal Gear Solid 4: Guns of The Patriots

Microwave Level Metal Gear Solid 4 Guns of The Patriots

هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) به داستان‌سرایی های بی‌نظیر خود در بازی‌های ویدیویی معروف است، و مرحله راهروی مایکروویو نیز مثالی بزرگ برای همین امر است. کوجیما در این مرحله موفق می‌شود بدون هیچ مانع مکانیکی هیجانی وصف ناپذیر در بازیکن خلق کند. در این مرحله Old Snake باید از راهرویی عبور کند که پر شده‌اند از سلاح‌هایی که مایکرو ویو از خود منشعب می‌کنند و به آهستگی باعث ذوب شدن لباس‌های شخصیت اصلی می‌شوند. او به شکل سینه خیز از راهرو عبور می‌کند و همزمان با این، نوار سلامتی بازیکن هم در پایین نشان داده می‌شود که به تدریج کاسته می‌شود. در نمای بالای تصویر هم دوستان اسنیک قابل مشاهده هستند که باعث هر چه هیجان‌انگیزتر شدن این مرحله می‌شود.

 

بازی Dark Bramble – Outer Wilds

Outer_Wilds_Dark_Bramble

بازی The Outer Wilds که توسط استودیوی شش نفره Mobius Digital ساخته شده بود، با داستان‌ پیچیده و جذاب خود بدون شک یکی از خلاقانه‌ترین تجربه‌های نسل اخیر را ارائه می‌داد. گرچه مرحله مدنظر چندان از لحاظ دشواری، سخت نبود، اما می‌توانست برای کسانی که نخستین بار با آن مواجه می‌شوند بسیار دلهره‌آور باشد. این سیاره که در انتهای دنیا قرار داشت، با مه عظیمی پوشانده شده بود که دید بازیکن را کور می‌کرد. در کنار این، تیغ‌هایی که هر آن امکان برخورد به سفینه‌تان را دارند و ماهی عظیمی که اگر صدای‌تان را بشنود به شما حمله خواهد کرد را هم قرار دهید تا Dark Bramble تبدیل به مرحله‌ای ترسناک و دلهره‌آور شود. اما مسئله‌ای که باعث می‌شود این مرحله اضطراب‌آورتر هم شود این است که شما چندین بار باید به آن باز گردید تا اطلاعات بیشتری از سیاره کسب کنید.

 

بازی Eye Operation – Dead Space 2

بازی Dead Space که توسط استودیو Visceral ساخته شده، به خودی خود ترسناک و استرس‌زا هست، اما مرحله Eye Operation در بازی Dead Space 2 می‌توانست میزان ترسناک بودن بازی را دو چندان کند. در این مرحله شخصیت اصلی بازی یعنی ایزاک کلارک تحت عمل چشم قرار می‌گیرد، تا بتواند دنیا را از طریق چشمان نیکول ببیند. وقتی ایزاک زیر دستگاه قرار می‌گیرد، شما ماموریت می‌یابید که سوزن را روی چشم او ببرید و دقیقا وسط چشمش فرود آورید. البته گفتن این حرف‌ها نسبت به انجام دادن‌شان بسیار سخت‌تر است، چرا که چشم مدام تکان می‌خورد و کار شما برای فرود موفق سوزن روی چشم سخت‌تر می‌شود. اگر نتوانید سوزن را روی محل درست قرار دهید، ایزاک با مرگ حال بهم زنی از دنیا می‌رود که بیشتر یادآور یکی از فتالیتی‌های بازی مورتال کامبت است!

 

بازی Blood Kelp Zone – Subnautica

بازی Subnautica عنوانی است در ژانر بقا، که شما را به سرزمین‌های زیبای زیر آب در یک سیاره بیگانه می‌برد. هسته گیم‌پلی روی این محور می‌چرخد که شما باید با پیدا کردن منابع کافی و مناسب برای خود تجهیزاتی بسازید که کمک‌تان کنند تا اعماق بیشتر اقیانوس پیشروی کنید. همانطور که می‌توانید حدس بزنید، در اعماق اقیانوس با دشمنان مختلفی رو به رو خواهید شد، برای مثال Bonesharkها، Crabsnakeها و Reaperها و بسیاری بیشتر. مسئله‌ای که باعث می‌شود این مراحل بیش از پیش اضطراب‌آورتر شوند این است که شما نمی‌توانید هیچکدام‌شان را به قتل برسانید و مجبورید با وجود موانع زیاد، از دست‌شان فرار کنید.

 

بازی The Keeper – The Evil Within

اولین ساخته Tango Gameworks که بازی The Evil Within بود، توانست تبدیل به یک تجربه موفق در سبک ترس و بقا شود؛ عنوانی پر از هیولاهای مختلف و باس فایت‌های جذاب که مطمئنا باس فایت The Keeper یکی از بهترین‌های آنان بود. The Keeper که یک جعبه روی سر خود دارد، بیشتر شبیه آزمایش میزان آگاهی و تصمیم‌گیری درست بازیکن در شرایط سخت است. گرچه شکست دادن the Keeper با داشتن سلاح‌های مناسب کار سختی نیست، اما او پس از مدتی کوتاه به زندگی باز می‌گردد و زنده می‌شود. شما در فاصله بین زنده شدن او باید تمام سوپاپ‌ها را خاموش کنید، در غیر این صورت گازی سمی از آنها بیرون آمده و شما را می‌کشد. همزمان با انجام دادن این دو کار، شما باید مدام در محیط هم بچرخید و تجهیزات و گلوله‌های مختلف برای مبارزه پیدا کنید تا بتوانید مقابل The Keeper ایستادگی کنید.

 

بازی Deep Nest – Hollow Knight

بازی Hollow Knight که الهام زیادی هم از مجموعه بازی Dark Souls گرفته، ترکیبی است از بامزه بودن و دشواری بسیار زیاد. گرچه مراحل سخت بازی کم نیستند، اما قطعا مرحله Deep Nest سخت‌ترین آنهاست. Deep Nest که در جنوب غربی نقشه قرار دارد، از دشوارترین مناطق کل نقشه است. بازیکن باید همزمان با عبور از سطوح و سکوهای چالش برانگیز، مراقب باشد که دشمنان به شکل ناگهانی به او حمله‌ور نشوند. عنکبوت‌ها و باس‌فایت‌ها نیز ناگهان به شما حمله خواهند کرد و باعث سخت‌تر شدن بازی خواهند شد. این مرحله گرچه سخت و اضطراب‌آور است، اما پاداش‌ها و آیتم‌های جذابی هم به بازیکن می‌دهد که باعث می‌شود سختی‌ها باارزش به نظر برسند. 

 

 
برچسب ها: Metal Gear،Hollow Knight،the Evil Within
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.