10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

رضا مدرسی رضا مدرسی
9 ماه و 24 روز پیش

رازهای مخفی و ایستراگ‌ها همیشه بخش جدانشدنی بازی‌های ویدیویی بوده‌اند. برخی از این رازها صرفا رفرنس به بازی، فیلم یا کتابی دیگر است و برخی هم آیتم‌های درون بازی هستند که توسط سازندگان پنهان شده‌اند. بعضی از این رازها چندین سال پنهان ماندند و کسی موفق به یافتن‌شان نشده بود، تا اینکه بازیکنی سمج با مشقت فراوان موقف به کشف‌شان می‌شود و راز چند ساله نیز آشکار می‌شود. در این مقاله نگاهی می‌اندازیم به 10 راز برتر در بازی‌های ویدیویی که سالیان دراز کشف نشده باقی مانده بودند. 

*این مطلب بخشی از داستان بازی‌ها را فاش خواهد کرد*

 

بازی Marathon Infinity – آشیانه 96

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

سال‌ها پیش استودیو بانجی با بازی Myth و بازی Marathon اسم و رسمی به پا کرده بود و همین عناوین باعث شناخته شدنش در صنعت ویدیو گیم شده بودند. بازی Myth حتی به عنوان پیش زمینه‌ای برای خلق مجموعه بازی Halo محسوب می‌شود که بعدها تبدیل به بهترین ساخته استودیو شناخته شد. در بازی Marathon Infinity که در سال 1996 منتشر شد، سه مرحله با عنوان Dream وجود داشت که بازیکن می‌توانست به دلخواه خود آنها را تکمیل کند یا نه؛ اما نکته جالب اینجا بود که هر سه این مراحل به آشیانه 96 ارجاع داشتند. در ابتدا اینطور به نظر می‌رسید که شاید این مورد صرفا اشاره‌ای به لور و جهان بازی Marathon باشد، اما برخی بازیکنان به این دلیل قانع نشدند و به دنبال حل معمای پنهان راه افتادند. راه حل این معما چه بود؟ بازیکنان باید کد چند رقمی که در ترمینال‌های اولین و آخرین مرحله ظاهر می‌شدند را به خاطر می‌سپردند، آنها را با هم ترکیب می‌کردند  و کد جدیدی که به دست می‌آمد را در بازی وارد می‌کردند تا مرحله جدیدی به بازی اضافه شود! این کار در نهایت به باز شدن یک نقشه جدید برای بخش چند نفره منجر می‌شد که Hats off to Eight Nineteen نام داشت و برچسب آشیانه 96 را روی خود می‌دید. اگر روزی بازی‌ساز شدید سماجت و دقت بازیکنان را دست کم نگیرید، چرا که گاهی اوقات شدیدا شما را غافل‌گیر خواهند کرد…

 

بازی Trials HD – معما

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

وقتی بازی Trials HD در سال 2009 برای Xbox Arcade منتشر شد، بسیاری مجذوب گیم‌پلی آن شده بودند. از طرف دیگر عده زیادی از طرفداران نیز در حال سر و کله زدن با چیزی بودند که بعدها با نام «معما» شناخته شد. این معمای خودخوانده که داخل بازی بود، مجموعه‌ای از کارهای معروف لئوناردو داوینچی، اعداد فیبوناچی و بسیاری چیزهای مشهور و البته بی‌ربط دیگر بودند. هیچکس نمی‌دانست چرا این موارد داخل بازی هستند و هدف‌شان چیست. بعد از سال‌ها سر و کله زدن کسی موفق به حل این معما نشد و در سال 2012 کاربری با نام FatShady با کارگردان بازی یعنی Antti Ilvessuo تماس گرفت و با همکاری او ویدیویی ساخت که معما را حل می‌کرد. در نهایت معلوم شد که هدف از قرار دادن تمام موارد مذکور این بوده که سازندگان با استفاده از آنها داشتند سوالاتی از قبیل هدف انسان از زندگی، آموختن جهان پیرامون و کشف رازهای هستی می‌پرسیدند. گرچه یافتن جواب و راه حل این معما اصلا کار آسانی نبود، اما موقع آشکار شدنش توانست توجهات بسیاری به خود جلب کند.

 

بازی GTA 5 – موبایل‌های سیاه

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

کدهای تقلب یکی از سنت‌های دیرینه مجموعه بازی GTA بوده‌اند، اما هیچکدام از این کدهای تقلب تا کنون به عجیبی یکی از چیت‌های بازی GTA 5 نبوده‌اند. کاربری با نام Karmalngram1 در توییتر اعلام کرد که وقتی با موبایل داخل بازی به شماره 3767-367-999-1 زنگ بزنید، با جایی یا چیزی به نام Black Cellphones (موبایل‌های سیاه) تماس برقرار می‌شود و در همان لحظه انفجاری در آسمان رخ می‌دهد! این انفجار به کسی آسیب نمی‌رساند و نمی‌شد عواقب آن را هم داخل بازی مشاهده کرد. هنوز هم که هنوز است راکستار در خصوص این مورد چیزی نگفته و هیچ توضیحی برای انفجار وجود ندارد. اما چیزی که عجیب‌تر است اینجاست که چگونه ان کاربر توییتری موفق به یافتن چنین چیزی در بازی شده است؟

 

بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild – جزیره بازی Wind Waker

بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild انقدر بزرگ و عظیم است که رازهایش هنوز هم در حال کشف شدن هستند و چیزهای جدیدی برای ارائه دارد. شاید یکی از جالب‌ترین رازهای این بازی وجود جزیره‌ای باشد که در ابتدای بازی The Legend of Zelda: Wind Waker می‌بینیم. این جزیره در سال 2019 توسط GameXplain کشف شد و بسیاری را در شوک فرو برد، چرا که دو سال از انتشار بازی گذشته بود. برای دیدن جزیره باید به Lurelin Village بروید که در جنوب شرقی نقشه بازی قرار دارد. با مراجعه به این مکان منطقه‌ای خواهید دید که از نظر ظاهری شباهت بسیاری به جزیره بازی Wind Waker دارد. شاید این دو منطقه صد در صد شبیه هم نباشند و برخی تغییرات هم بین‌شان پیدا شود، اما به نسخه اصلی شباهت خیلی زیادی دارد و قطعا این امر اتفاقی نیست.

 

بازی Silent Hill 2 – مینی‌مپ و سیستم ذخیره کردن بازی

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

گرچه بازی Silent Hill 2 در سال 2001 منتشر شد، اما رازهایی در خود داشت که تا سال 2016 پنهان ماندند و کسی آن‌ها را نیافت! برای رسیدن به این راز مخفی باید پایان سگی بازی را به دست آورید (که خود ماجرایی جداگانه دارد). سپس باید تایپ کنترلر خود روی PS2 را روی تایپ 2 بگذارید و هنگام کنترل جیمز، دکمه‌های Start و L2 و مربع را با هم فشار دهید تا مینی‌مپ برای شما فعال شود. با فشردن دکمه سمت چپ + آنالوگ سمت چپ + آنالوگ سمت راست + L2+ L1 + L3 نیز می‌توانید هر جایی که خواستید بازی خود را ذخیره کنید! این دو مورد به مدت 15 سال در بازی پنهان شده بودند، مواردی که اگر زودتر کشف می‌شدند قطعا به آسان‌تر شدن تجربه بازی برای بسیاری از کاربران ختم می‌شد. 

 

نسخه پلی استیشن 2 بازی Half-Life 2 – استخر بارنی

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

داستان بازی Half-Life: Decay ساده است: یک اثر کوآپ چند نفره که به عنوان بسته الحاقی بازی Half-Life 2 برای پلی استیشن 2 توسط Gearbox Software ساخته شده بود؛ استودیویی که بازی Opposing Force و بازی Blue Shift را نیز در کارنامه دارد. اما قضیه جایی عجیب می‌شد که به مرحله 5 می‌رسیدیم و بارنی را پیدا می‌کردیم. جسد بارنی در استخر معلق مانده است و کسی نمی‌داند که چه کسی او را کشته است و چرا؟ بازیکنان اما تلاش کردند که این معما را حل کنند و برای این کار بارنی را به سمت خود کشیدند تا جسدش از استخر بیرون بیاید. در همین حین اتفاق عجیبی می‌افتد و بازیکنان متوجه می‌شوند که بارنی دارای نوار سلامتی زیادی است و از خود آنها نیز سالم‌تر است. اگر جسد بارنی را نابود کنید و منفجر سازید، چند نارنجک کوسه‌ای از بدنش بیرون می‌آید که می‌توانید آن‌ها را بردارید. اما چرا؟ و چگونه؟ هنوز هم کسی این معما را حل نکرده و جواب درست را نمی‌داند. 

 

بازی Batman Arkham Asylum – اشاره به بازی Batman Arkham City

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

یکی از جالب‌ترین رازها در میان بازی‌های ویدیویی اشاره به بازی Batman Arkham City در بازی Batman Arkham Asylum بود؛ یعنی قبل از اعلام ساخت دنباله این عنوان در نسخه اول می‌توانستید از توسعه نسخه بعدی باخبر شوید! البته ناگفته نماند که این راز با ظرافت زیادی پنهان شده بود و حتی اگر بازیکنان دفتر Quincy Sharp را زیر و رو می‌کردند، باز هم قادر به یافتنش نمی‌شدند. چرا که یکی از دیوارها که هیچ علامتی هم رویش نیست شما را به سمت اتاقی مخفی هدایت می‌کند که راز اصلی آنجا نهفته شده. تنها راه برای پیدا کردن این اتاق این بود که بازیکن تمام نقاط اتاق را با Explosive Gel منفجر کند و بتواند مسیر ورود به اتاق مخفی را بیابد. با وارد شدن به انی اتاق طرحی هنری از بازی Batman Arkham City دیده می‌شد که خبر از توسعه این عنوان می‌داد. این مقدار از پنهان‌کاری در بازی باعث شد کسی نتواند آن را پیدا کند و چند ماه بعد از انتشار بازی، خود راکستدی تایید کرد که چنین چیزی در بازی وجود دارد و سال‌ها قبل، ساخت این عنوان مشخص شده است.

 

بازی NieR Automata – رد کردن تیتراژ پایانی

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

بازی Nier Automata برای داستان جذاب و کاراکترهای دوست‌داشتنی و البته اکشن هیجان انگیزی که داشت با استقبال فراوانی رو‌به‌رو شد. رازهای مخفی و البته‌ پایان‌های متعددی که برای بازی در نظر گرفته شده بودند نیز از مواردی بودند که توجهان بسیاری به خود جلب کردند، اما یکی از دیوانه‌وارترین این پایان‌بندی‌ها تا چهار سال بعد از عرضه بازی کشف نشد. Lance McDonald که به ماد کردن بازی‌ها و استخراج دیتا معروف است، پس از ساعت‌ها مهندسی معکوس روی بازی Nier Automata موفق شد کاری کند که دقیقا بعد از شکست دادن باس اول، به تیتراژ پایانی برسد. منظور از تیتراژ پایانی همان پایان مخفی‌ای است که بازیکن می‌تواند با تیتراژ بجنگد و در نهایت با قربانی کردن فایل ذخیره‌سازی خود، از زنده ماندن دیگران اطمینان حاصل کند! پس از این بود که یوکو تارو، کارگردان بازی و اکانت رسمی بازی Nier در توییتر به این اتفاق واکنش نشان دادند و گفتند که انگار بالاخره آخرین راز بازی هم کشف شده است.

 

بازی Gumball – پیام مخفی

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

بسیاری از گیمرهای امروزی اصلا اسم بازی Gumball را هم نشنیده‌اند. این عنوان در سال 1983 برای Apple 2 و رایانه‌های شخصی منتشر شده بود، اما انگار رازی در خود مخفی کرده بود که تا سال 2016 هم پیدا نشد. یافتن این راز نیازمند شکستن قوانین حق تکثیر بود که کار را سخت‌تر می‌کرد. 4a.m که 683 بازی Apple 2 را کرک کرده بود، فهمید که اگر در جریان کات‌سین‌های بازی کنترل + z را فشار بدهید، کادری ظاهر می‌شود که می‌توان داخل آن چیزهایی نوشت. اگر همین کار را در پایان بازی انجام دهید، کلمه Double Helix ظاهر می‌شود و اگر بعد از آن واژه DNA را وارد کنید، پیامی از رابرت ای کوک (Robert A. Cook)، سازنده بازی نمایش داده می‌شود که موفقیت شما را تبریک می‌گوید. مسئله‌ای که این راز و کشف شدنش را زیباتر ساخت این بود که کوک بعد از کشف معما به آن واکنش نشان داد و در توییتر نوشت: «فکر می‌کردم حل این معما هزار سال طول بکشد، اما شما در 33 سال آن را حل کردید.»

 

بازی Metal Gear Solid 3: Snake Eater – شکست دادن باس فایت با کهولت سن!

10 راز در بازی‌های ویدیویی که خیلی دیر کشف شدند

وقتی بازی MGS 3: Snake Eater منتشر شد یکی از سرسخت‌ترین باس‌فایت‌های موجود بین بازی‌های ویدیویی را داشت: The End که اسنایپری ماهر بود و می‌توانست با یافتن موقعیت شما، بدون درنگ با شلیک اسلحه شما را از پا در آورد. از آنجایی که The End از خشاب‌های بی‌هوش کننده استفاده می‌کرد، کاراکتر شما نیز نمی‌مرد و هر بار از زندان Graniny Gorki سر بیرون می‌آورد و مجبور می‌شد که باز هم مسیری که آمده را طی کند تا به The End برسد. مقابله به مثل کردن با این باس فایت با یک سلاح تک تیرانداز نیز غیرممکن بود.

 

مدتی بعد کاربران کشف کردند که اگر هنگام مبارزه با The End بازی را ذخیره کنید و بیرون بیایید، و حدود یک هفته سراغ بازی نروید، The End به دلیل کهولت سن از دنیا می‌رود و کشته می‌شود! عجیب‌تر از آن، اگر روی پلی استیشن 2 ساعت را جلوتر می‌بردید و تاریخ را هم عوض می‌کردید این اتفاق زودتر میفتاد و بدون مبارزه کردن می‌توانستید The End را شکست دهید!

 

برچسب ها: Silent Hill, GTA, Half-Life, Batman Arkham
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.