فیفا هزینه مجوز استفاده از نامش در بازی FIFA را افزایش داد

فیفا هزینه مجوز استفاده از نامش در بازی FIFA را افزایش داد

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
2 سال و 4 ماه و 17 روز پیش

خبر‌های مربوط به مشکلات شرکت EA با سازمان فیفا به واقعیت مبدل شد. چند روز گذشته شاهد انتشار اخباری بودیم که نشان می‌داد به دلیل بالارفتن هزینه استفاده از حق نام فیفا، شرکت EA قصد دارد نام بازی فیفا را در آینده تغییر دهد و هزینه اضافی به این سازمان پرداخت نکند. همانطور که متوجه شدید، این اخبار تا چند ساعت گذشته شایعاتی ناموثق بودند، اما حالا به اخباری رسمی تبدیل شده‌اند.

 

سازمان فیفا به تازگی اعلام کرد که برای استفاده از حق نامش، هر چهار سال، یک میلیارد دلار از شرکت EA پول خواهد گرفت. این در حالی است که مبلغ فعلی پرداختی شرکت EA که براساس قرارداد قدیمی آن‌ها رد و بدل می‌شود، از نصف مبلغ جدید هم کمتر است. بدون شک سازمان فیفا در چند سال اخیر متوجه سود دهی کلان بازی فیفا شده است و قصد دارد سهم بیشتری را برای خود بردارد. اما در این میان شرکت EA حاضر است ریسک کند و نام این سری را به طور کلی تغییر دهد.

 

طبق اطلاعات منتشر شده، 10 سال گذشته قرارداد جدیدی بین شرکت EA و سازمان فیفا بسته شد که به احتمال بسیار زیاد در اواسط برگزاری جام جهانی 2022 به اتمام خواهد رسید. گزارشات مربوط به آخرین قرارداد دو کمپانی به این مسئله اشاره می‌کند که دو شرکت درست 12 سال پیش برای این قرارداد وارد مذاکره شدند و دو سال زمان برد تا به توافق برسند.

 

سازمان فیفا هزینه حق استفاده از نامش را برای شرکت EA افزایش داد

توافقی که بین دو کمپانی بسته شده بود، به شرکت EA حق استفاده از نام فیفا را می‌داد و در عوض شرکت EA باید سالانه 150 میلیون دلار به سازمان فیفا پرداخت می‌کرد. البته همانطور که متوجه شدید این قرارداد هنوز هم پابرجاست و چند ماهی به اتمامش مانده است. اما در هر حال طبق قرارداد قدیمی، شرکت EA طی چهار سال 550 میلیون دلار برای استفاده از نام فیفا پرداخت می‌کرد و حالا باید به درخواست سازمان فیفا، هر چهار سال یک میلیارد دلار پرداخت کند.

 

اینطور که پیداست این مبلغ جدید از سوی سازمان فیفا، هدف‌دار است. به نظر می‌رسد جیانی اینفانتینو (Gianni Infantino)، رئیس فعلی فیفا، قصد دارد حدود دو میلیارد دلار برای برگذاری یک جام جهانی بین باشگاه‌های بزرگ پول جمع کند و قصد دارد با این قرارداد چهارساله، نصف هزینه راه‌اندازی جام را به دست بیاورد. البته این تنها فعالیت‌‌هایی نیست که اینفانتینو به دنبالش است. اینطور که پیداست او در تلاش است تا فاصله بین جام‌های جهانی ملی را از چهار سال به دو سال کم کند.

 

به دنبال همین اتفاقات ناگهانی، شرکت EA طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در حال بررسی تغییر نام بازی فیفا است. این در حالی است که کمپانی به تازگی نامی جدید را در اروپا و بریتانیا به ثبت رسانده است، نامی که ممکن است به عنوان اسم بعدی سری فیفا در نظر گرفته شود. بازی EA Sports FC اسم احتمالی جدید سری فیفا خواهد بود. اینطور که مشخص شده است، سازمان فیفا قصد دارد با بالابردن هزینه استفاده از نامش، پول بیشتری به دست بیاورد و در صورت رد کردن قرارداد توسط شرکت EA، نام فیفا را از انحصار این کمپانی در آورده و به شرکت‌ها، کانال‌‌ها و بسیاری دیگر از شرکت‌های تولید کننده دیگر واگذار کند تا در نتیجه بتواند باز هم پول بیشتری به دست بیاورد.

 

برخی شایعات خبر از همکاری احتمالی فیفا و شرکت اپیک گیمز در آینده می‌دهند. همچنین ممکن است با سرمایه‌گذاری جدید از نام فیفا برای ساخت یک بازی ویدیویی جدید استفاده شود که ممکن است بتواند رقیب سرسختی برای بازی فیفا فعلی یا بهتر است بگوییم بازی EA Sports FC به حساب بیاید.

 

نظر شما در رابطه با اتفاقات اخیر چیست؟ آیا مبلغ جدید برای قرارداد منصفانه است؟

برای دنبال کردن اخبار مربوط به نام‌گذاری جدید بازی فیفا با ما همراه باشید.

برچسب ها: FIFA 22, FIFA 21
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.