تولید کنسول ایکس باکس وان سال گذشته متوقف شد

تولید کنسول ایکس باکس وان سال گذشته متوقف شد

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
6 ماه و 26 روز پیش

زمانی که وارد نسل جدیدی از کنسول‌های خواهیم شد، بهترین انتخاب برای تولید کنند‌گان این است که محصولات قبلی را به صورت تدریجی رها کنند و تمرکز اصلی‌شان را روی کنسول‌های تازه بگذارند. خوشبختانه یا متأسفانه این روندی همیشگی‌ست و در تمامی ادوار اتفاق خواهد افتاد. اما در نسل اخیر مقداری دچار تغییرات شده است.

 

شرکت مایکروسافت قصد داشت تا قبل از انتشار و عرضه رسمی کنسول‌های جدیدش، تمامی کنسول‌های ایکس باکس وان را از چرخه تولید خارج کند تا بتواند سریعا به دستگاه‌های جدید، یعنی ایکس باکس سری اس و ایکس باکس سری ایکس کوچ کند. این روند قرار بود با متوقف شدن تولید کنسول ایکس باکس وا ایکس و ایکس باکس وان اس دیجیتال آغاز شود تا کمپانی بتواند در کنار تولید برخی از نمونه‌های کنسول نسل قبلی، تمرکزش را روی کنسول‌های جدید بگذارد. بنابراین تا پایان سال 2020 دستگاه ایکس باکس وان اس در چرخه تولید بوده است. البته این چیزی است که ما به عنوان دوست داران بازی‌های ویدیویی از آن خبر داشته‌ایم، چرا که به تازگی مشخص شده است در یک سال اخیر تولید تمامی نسخه‌های متفاوت کنسول ایکس باکس وان قبل از پایان سال 2020 به صورت همزمان متوقف شده بود.

 

سیندی واکر (Cindy Walker) مدیر و مسئول تبلیغاتی کنسول ایکس باکس وان در رابطه با این موضوع صحبت‌هایی جدید منتشر کرده است که توضیح می‌دهد این تصمیم به دلیل تبلیغات بهتر برای کنسول‌های جدید گرفته شده است:

«برای اینکه بتوانیم تمام تمرکزمان را روی تولید کنسول‌های ایکس باکس سری اس و ایکس باکس سری ایکس بگذاریم، تولید تمامی نسخه‌های ایکس باکس وان را تا پایان سال 2020 متوقف کردیم.»

 

مطالب مرتبط:

فروش 10 برابری پلی استیشن 5 نسبت به ایکس باکس در ژاپن

بهترین تلویزیون‌ها برای بازی با ایکس باکس سری ایکس 

با توجه به روندی که تولید کنسول‌ها دنبال می‌کنند، این تصمیم، تصمیمی عقلانی و منطقی به نظر می‌رسد، اما با این حال شاهد هستیم که رقیب دیرینه مایکروسافت در عرصه تولید کنسول، یعنی شرکت سونی مسیری کاملا متفاوت را پیش گرفته است. با توجه به آمار منتشر شده، مشخص است که طرفداران سونی، از کمپانی درخواست دارند تا تولید پلی استیشن 4 را متوقف نکند. طبق اطلاعاتی که از سوی پلی استیشن منتشر شده است، فروش کنسول پلی استیشن 4 هنوز هم به گونه‌ای است که در صورت توقف تولید، نمونه‌های باقی مانده تبدیل به کالا‌هایی کمیاب خواهند شد. البته از طرفی دیگر می‌دانیم که سونی برای ساخت دستگاه پلی استیشن 5 به دلیل کمبود تراشه‌ها به مشکل خورده است و طبق آمار‌ها چند میلیون نسخه پلی استیشن 5 از پیش‌بینی ابتدای سال، کمتر تولید کرده است. این در حالی است که تمامی همکاران کمپانی به سونی پیشنهاد داده‌اند تا تولید پلی استیشن 4 را متوقف کند.

 

اما جالب است بدانید که توقف تولید ایکس باکس وان هیچ ارتباطی به کمبود تراشه و قطعات نداشته است. فیل اسپنسر (Phil Spencer) رئیس ایکس باکس در رابطه با این مسئله‌ی کمبود تراشه به صورت جهانی اینگونه توضیح داده است:

«قطعات و مواد اولیه درست مانند هر زمان دیگر در بهترین حالت خود قرار دارند. در واقع این تقاضای بیش از تصورمان است که باعث شده تا مشکلی به نام مشکل قطعات به وجود بی‌آید. با این شرایط باید به شما بگویم که در این نسل بیشتر از هر نسل دیگری کنسول‌ فروخته‌ایم و دستگاهای ایکس باکس سری اس و ایکس باکس سری ایکس به صورت نسبی با در نظر گرفتن زمان بیشترین فروش را از سایر نمونه‌ّا داشته‌اند. بدون شک پر فروش ترین سال‌مان را تا به اینجای کار داشته‌ایم.»

 

دنیل احمد (Daniel Ahmad) آنالیزگری سرشناس در عرصه بازی‌‌های ویدیویی معتقد است در طول باز‌ه‌ی زمانی انتشار کنسول‌های نسل جدید تا به امروز، بیش از 12 میلیون نسخه کنسول به صورت جهانی فروخته شده است. بنابراین می‌توان متوجه شد که تصمیم ایکس باکس و مایکروسافت برای تمرکز روی کنسول‌های نسل جدید، اقدامی منطقی و عاقلانه بوده است.

 

نظر شما در رابطه با این مسئله چیست؟

برای دنبال کردن اخبار مربوط به اقدامات جدید دو کمپانی سونی و مایکروسافت با ما همراه باشید.

برچسب ها: ایکس باکس سری ایکس, ایکس باکس سری اس
1 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.