برتری بازی Alan Wake 2 نسبت به سری بازی Resident Evil چیست؟

برتری بازی Alan Wake 2 نسبت به سری بازی Resident Evil چیست؟

محمد مسعودی محمد مسعودی
5 ماه و 11 روز پیش

استودیو Remedy هم قبل هم بعد از عرضه بازی Alan Wake 2، هیچ تلاشی برای پنهان مردن این واقعیت که جدیدترین عنوان خود تحت تاثیر سری بازی Resident Evil قرار گرفته، انجام نداده است. اما در حالی که سری بازی Resident Evil به وضوح الهام‌بخش بخش بزرگی از گیم پلی بازی Alan Wake 2 بوده و تبدیل به یک بازی بقایی ترسناک شده است، تا زمانی که استودیو Remedy مستقیما کار‌های کپکام را کپی نکرده باشد، الهام گرفتن از آن‌ها لزوما مشکلی ندارد و در بازی Alan Wake 2 خبری از کپی کردن محتوای یا چیز‌های دیگر نیست.

در حالی که ساختار مبارزه، پازل‌ها و معما‌ها و مدیریت تجهیزات (Inventory) بازی Alan Wake 2 برای طرفداران قدیمی سری بازی Resident Evil کاملا آشنا به نظر می‌رسد، اما بقیه چیز‌های بازی Alan Wake 2 بر طبق قوانین خاص خود عمل می‌کند. در حدود ۲۰ ساعت، استودیو Remedy یکی از منحصر به فردترین و غافلگیرکننده‌ترین تجربه‌های وحشت و بقا را به بازیکنان ارائه می‌دهد. از بسیار از جهات، ممکن است بازی Alan Wake 2 در واقع یک بازی بهتر از برخی عناوین سری بازی Resident Evil باشد و این ادعا قطعا در یک زمینه خاص، درست به نظر می‌رسد.

 

محیط دنیای بازی Alan Wake 2 نسبت به عناوین اخیر سری بازی Resident Evil بسیار متنوع‌تر است

بسیاری از عناوین اخیر سری بازی Resident Evil، احساسی مشابه را در زمینه‌ی طراحی محیطی که بازی در آن جریان دارد، به بازیکنان القا می‌کند. در حالی که بازی Resident Evil 7 با محیط لوئیزیانا بایو، کشتی نفتکش سرنگون شده و معدن زیرزمینی، و بازی Resident Evil 2 Remake با جان بخشیدن به شهر راکون (Raccoon City) در عصر مدرن، کاملا منحصر به فرد به نظر می‌رسیدند، اما پس از آن‌ها، دیگر عناوین سری بازی Resident Evil دارای محیط خاص و منحصر به فرد خود نبودند. 

 

مطالب مرتبط: معرفی شخصیت‌های جهان مشترک رمدی که در بازی Alan Wake 2 بازگشته‌اند

با جریان داشتن داستان در یک مکان، محیط بازی Resident Evil 3 بسیار شبیه به بازی Resident Evil 2 به نظر می‌رسید و زمانی که بازی Resident Evil Village منتشر شد، بسیاری از طرفداران احساس کردن که محیط آن کمی بیش از حد از بازی Resident Evil 4 اقتباس شده است. این به نوبه خود باعث شد که بازی Resident Evil 4 Remake دارای محیطی کاملا مشابه را داشته باشد و بسیار از طرفداران حس می‌کردند که این مناطق را بارها و بارها در سال‌های اخیر کاوش کرده‌اند. 

اما حتی جدای از احساس تکراری که ناشی از زمانبندی‌های انتشار عناوین استودیو کپکام است، عناوین اخیر سری بازی Resident Evil، دارای جذاب‌ترین مناطق محلی نبوده‌اند. حتی بازی Resident Evil 4 Remake، که بسیاری از طرفداران آن را یکی از بهترین بازی‌های این فرنچایز عنوان کرده‌اند، دارای سه منطقه دهکده، قلعه و جزیره است و بسیاری از طرفداران حتی از منطقه قلع نیز خوششان نمی‌آید. انکار این حقیقت که این مناطق نمادین و نوستالژیک هستند، غیر ممکن است، اما روی هم رفته، مجموع بسیاری از مناطق عناوین اخیر سری بازی Resident Evil برای بسیاری از طرفداران، تنها تبدیل به یک منطقه و محیط شده است. 

 

محیط بازی Alan Wake 2 به صورت مداوم در حال تغییر است

از سوی دیگر، بازی Alan Wake 2 در طراحی محیط‌های خاص خود، داشتن تنوع را در اولویت قرار می‌دهد. بازی Alan Wake 2 دارای دو محیط اصلی دنیای واقعی و بعد جایگزین (که به عنوان Dark Place هم شناخته می‌شود) است. حتی در سطحی‌ترین جزئیات، هم از نظر بصری و هم از نظر گیم پلی، این دو محیط با یکدیگر تفاوت‌های بسیاری دارند. در حالی که دنیای واقعی دارای جلوه‌های بصری بیشتر و نورپردازی‌‌های واقعی است، اما محیط Dark Place، مکانی بسیار عجیب است و غرق در تاریکی و تصاویر سورئال است. 

 

مطالب مرتبط: مقایسه بازی Alan Wake 2 و بازی Control

جدای از این‌ها، هر دو دنیای بازی Alan Wake 2 تفاوت‌هایی در مورد مکان‌های حاضر در هر محیط،‌ دارند. برای مثال، در محیط دنیای واقعی، جنگل اطراف دریاچه Cauldron، کاملا متفاوت از شهر کوچک و خواب‌آلود Bright Falls، به نظر می‌رسد که ظاهر و احساس بسیار متفاوتی با شهربازی متروکه Coffee World دارد. هر بخش و منطقه بازی Alan Wake 2 کاملا متمایز با مناطق دیگر است که موجب برجسته‌تر شدن آن‌ها در ذهن بازیکنان می‌شود. اگر هم که به محیط Dark Place دقت کنیم، این مثال‌ها بیشتر و بیشتر حاکی از این تفاوت‌ها هستند. 


محیط Dark Place، که شبیه به شهر نیویورک اما با حالتی کابوس‌آمیز و سبک نئو نوآر است، مکان‌های منحصر به فرد خود را دارد. از تونل‌های مترو گرفته تا هتل‌های قدیمی و ساختمان‌های آپارتمانی مدرن و سینما‌های قدیمی، که همگی آن‌ها به تنهایی برجسته هستند. علاوه بر این‌ها توانایی شخصیت آلن ویک برای تغییر واقعیت، به این معنی است که هر مکان، بسته به داستانی که آلن روایت می‌کند،‌می‌تواند تعداد انگشت شماری از تفاوت‌های ظاهری را در بازی ایجاد که و تنوع بیشتری را به محیط بازی Alan Wake 2 می‌بخشد.

 

برچسب ها: Alan Wake 2, Resident Evil
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.