گزینه اورکلاک DDR5 به مادربردهای Z790 ROG ایسوس اضافه شد

گزینه اورکلاک DDR5 به مادربردهای Z790 ROG ایسوس اضافه شد

محمد مسعودی محمد مسعودی
9 ماه و 6 روز پیش

امروزه تقریبا اکثر مادربرد‌های موجود در بازار از اورکلاک کردن رم پشتیبانی می‌کنند، پس برای متفاوت بودن، نیاز به یافتن یک نوآوری برجسته، چیزی ضروری است. کمپانی Asus با قراردادن ویژگی DIMM Flex در جدیدترین سری مادربرد Z790 ROG، در کانون توجه قرار گرفته است. این ویژگی قادر است که بسته به میزان دمای سیستم، بیشترین عملکرد یا پایداری را ارائه دهد. 

توضیح کلی چگونگی عملکرد داخلی این ویژگی در قالب مطلبی در وب‌سایت کمپانی Asus ارائه شده است. طبق این مطلب، مادربرد دارای مدار‌ها و اجزایی اضافی است که دمای ماژول‌های DDR5 را نظارت می‌کند و اطلاعات را به پردازنده باز می‌گرداند. اگر رم یا تراشه‌‌های مدیریت انرژی خیلی داغ باشد، مادربرد به پردازنده دستور می‌دهد تا میزان عملکرد را کمی تنظیم کند. 
با این حال، زمانی که هر دو قطعه در یک آستانه حرارتی تعیین شده کار می‌کنند، پردازنده در کنتر کننده حافظه یکپارچه خود، تغییراتی تطبیقی را ایجاد می‌کند. این تغییرات می‌تواند شامل افزایش سرعت کلاک یا کاهش آن باشد تا بتوان به حداکثر عملکرد میزان موجود دست یافت. زمانی که تنظیمات پیش‌فرض اعمال شده باشد، DDR5 معمولا آنقدری حرارت تولید نمی‌کند که موجب بروز مشکلات در سیستم شود، اما برخی از کاربران که تنظیمات XMP سطح بالایی دارند، ممکن است با مشکلات مروبط به داغ کردن رم مواجه شوند که تنها راه کار‌ برای جلوگیری از این مشکل، استفاده از فن و سیستم‌های خنک‌کننده بیشتر یا کاهش سرعت رم است. 


قابلیت DIMM Flex، با استفاده از سنسوری که روی مادربرد و در نزدیکی اسلات‌های DIMM تعبیه شده است، میزان سرعت رم را تنظیم می‌کند. خروجی این سنسور به یک کنترلر اختصاصی منتقل می‌شود و که به نوبه خود اطلاعات را به پردازنده مخابره می‌کند و باعث می‌شود تنظیمات حافظه را متناسب با اطلاعات دریافت شده، تغییر دهد. در حالی که مطلب منتشر شده در وی سایت Asus، جزئیات زیادی در مورد سرعت عملکرد این ویژگی ارائه نمی‌دهد، اما نتایج خود را با معیار قرار دادن دو بازی Metro Exodus و بازی Counter-Strike: Global Offensive، به نمایش گذاشته است. 


در مقایسه با تنظیمات پیش‌فرض رم، استفاده از ویژگی DIMM Flex موجب افزایش ۱۷٫۶ درصدی میانگین نرخ فریم در بازی Metro Exodus شده که پیش‌تنظیم گرافیکی Extreme و وضوح 1440p برای آن در نظر گفته شده بود. اینکه این کمپانی برای آزمایش خود از چه نوع رم، پردازنده یا پردازنده گرافیکی استفاده کرده است، مشخص نیست، اما با توجه به میزان نرخ فریم بالای آزمایش، احتمالا از سخت‌افزار‌های سطح بالا در این آزمایش استفاده شده است.

همچنین می‌توان قابلیت DIMM Flex را با تعیین دستی تنظیمات کلاک و زمان‌بندی منطبق با سطوح دمایی، تنظیم کرد. سه سطح مجزا برای پیکربندی تنظیمات این ویژگی موجود است. سطح یک شامل تنظیمات استاندارد کاربران، مانند مقادیر کلاک یا پروفایل XMP، است. سطوح دو و سه این قابلیت را در دما‌های بالاتری تنظیم می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند که میزان عملکرد DDR5 خود را به شکلی دقیق بهینه‌سازی کنند. 


به نظر می رسد که ویژگی DIMM Flex از نظر سازگاری با کیت‌های DDR5، دارای محدودیت‌هایی است. این ممکن است به دلیل اتکای آن به دسترسی به کنترل‌کننده‌های مدیریت توان خاص موجود در ماژول‌های حافظه باشد. در حال حاضر، لیست کیت‌های حافظه پشتیبانی شده نسبتاً محدود است و از مدل‌های پر سرعت DDR5-6800 به بالا تشکیل شده است. 


جدای از جنبه بازاریابی این ویژگی، در کل چنین مفهمومی برای کنترل کلاک رم، جذاب است. اینکه تنظیمات سرعت کلاک با توجه به دمای رم، برای داشتن حداکثر عملکرد و پایداری ممکن، به صورت خودکار تغییر می‌کند، بسیار ارزشمند است. اینکه در حال حاضر، چنین ویژگی‌ای تنها در سری Z790 مادربرد‌های گران‌قیمت کمپانی ایسوس در دسترس است، کمی مایه تاسف است. اما کسی چه می‌داند، شاید در آینده به یک ویژگی استاندارد مشترک در تمامی مادربرد‌ها تبدیل شود. 

 

برچسب ها: Asus, PC
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.