10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
1 سال و 5 ماه و 4 روز پیش

سری بازی The Legend of Zelda همواره در میان برترین مجموعه‌های بازی‌های ویدیویی قرار داشته است و هرگز دچار افت کیفیت قابل ملاحظه‌ای نشده است. هسته اصلی گیم‌پلی بازی‌های این مجموعه، یک اکشن ادونچر با پازل‌های گوناگون و سیاه‌ چاله‌های پرتعداد است. اما گیم‌پلی غنی این بازی به همین سادگی خلاصه نمی‌شود و مملو از ایده‌های گوناگون و مکانیک‌های انقلابی و پخته است. البته نمی‌توان هر بازی اکشن ادونچر دیگری را با چشمان بسته یک کپی از بازی The Legend of Zelda دانست، اما در این میان بازی‌هایی هم هستند که ایده اصلی گیم‌پلی خود را از این بازی گرفته‌اند و یک کلون مستقیم از بازی The Legend of Zelda محسوب می‌شوند.


بازی‌های زیادی هستند که هیچ ترسی از کپی برداری واضح از سری بازی The Legend of Zelda ندارند و در تلاش برای رسیدن به موفقیت این مجموعه، عملا یک کپی بی کیفیت از آن را به مخاطبین خود ارائه می‌کنند. در این میان بازی‌هایی هم هستند که به صورت مستقل از کیفیت ساخت بالایی برخوردارند، اما برخی از مکانیک‌های جواب پس داده این مجموعه را هم در گیم‌پلی خود گنجانده‌اند و ادای دینی به سری بازی افسانه‌ای نینتندو کرده‌اند. بازی The Legend of Zelda الهام بخش بسیاری از بازی‌های بزرگ امروزی است و رد پای آن را می‌توان هر گوشه از صنعت بازی‌های ویدیویی مشاهده کرد. در ادامه این مطلب، به معرفی 10 بازی که به شکل‌های مختلف از بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده‌اند می‌پردازیم.

 

بازی Okami

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

بازی Okami می‌تواند یک گزینه بسیار هیجان انگیز و جذاب برای بازیکنانی باشد که تا به حال هیچ یک از عناوین بازی The Legend of Zelda را تجربه نکرده‌اند. دنیای وسیع و بزرگ، کنترل جالب و لذت بخش، جلوه‌های بصری بینظیر و گیم‌پلی خاص بازی Okami قطعا هر بازیکنی را شیفته خود می‌کنند. بزرگترین ویژگی این بازی که از سری بازی Zelda الهام گرفته شده است، راهنمای پری گونه‌ای است که بازیکن را در مراحل مختلف بازی راهنمایی می‌کند. البته صحبت کردن مردم شهر به یک زبان بیگانه هم ممکن است از سری بازی The Legend of Zelda الهام گرفته شده باشند، اما این موضوع در بازی‌های بسیار زیادی اتفاق می‌افتد و لزوما مختص سری بازی Zelda نیست.
 

بازی Ys

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

سری بازی Ys یک سال پس از انتشار اولین قسمت بازی The Legend of Zelda متولد شد و از همان ابتدا زیر سایه این مجموعه بزرگ قرار گرفت. هسته اصلی گیم‌پلی این بازی از مبارزات سریع و دیوانه‌وار با چاشنی معما و حل کردن پازل تشکیل شده است. البته پازل‌های بازی Ys مانند پازل‌های مجموعه زلدا نقش اساسی در گیم‌پلی بازی ایفا نمی‌کنند، اما یکی از عناصر اصلی آن محسوب می‌شوند. 

 

بازی Adventure Time: The Secret of the Nameless Kingdom

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

این بازی در واقع کپی یک به یک از مجموعه زلدا محسوب می‌شود. این بازی که بر اساس انیمیشن محبوب Adventure Time ساخته شده است، تقریبا هیچ ایده اورجینالی در گیم‌پلی خود ندارد و اگر این بازی و بازی The Legend of Zelda: A Link to the Past را کنار هم بگذارید، تفاوت چندانی میان‌شان پیدا نخواهید کرد. البته این شباهت‌ها با کیفیت بالایی در بازی Adventure Time پیاده سازی نشده‌اند و این بازی به هیچ وجه در حد و اندازه‌های بازی The Legend of Zelda سرگرم کننده و جذاب نیست. این بازی هم مانند بسیاری از عناوین اقتباسی با سرعت زیادی توسعه داده شده است و حتی در کپی کردن ایده‌های امتحان پس داده بازی A Link to the Past هم ناموفق است.

 

بازی Final Fantasy Adventure و سری بازی Adventures of Mana

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

با وجود این‌که این بازی نام Final Fantasy را یدک می‌کشد، اما شباهت چندانی به بازی‌های این مجموعه ندارد و در واقع (به صورت غیر رسمی) اولین قسمت از سری بازی Adventures of Mana محسوب می شود. این بازی به قدری به عناوین قدیمی بازی The Legend of Zelda شباهت دارد که اگر به نامش توجه نکنید احتمالا آن را با یکی از آن‌ها اشتباه خواهید گرفت. تنها تفاوت بازی Final Fantasy Adventure با مجموعه زلدا، کمبود پازل و معما در جریان گیم‌پلی است. در بقیه زمینه‌ها، این بازی یک عنوان بسیار با کیفیت محسوب می‌شود که گیم‌پلی همیشگی سری بازی The Legend of Zelda را با مکانیک‌های نقش آفرینی و داستانی بسیار جذاب‌ ترکیب کرده است. 

 

بازی Darksiders

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

قسمت اول بازی Darksiders یکی از آخرین بازی‌های AAA است که به صورت آشکار از مجموعه بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده است. البته این بازی صرفا یک کپی ساده نیست و ایده‌های اورجینال و دنیا و شخصیت‌های بسیار جذابی به بازیکنان ارائه می‌کند. «جنگ» که یکی از چهار سوار آخرالزمان است، به دلایل اشتباهی و زودتر از دیگر سواران آخرالزمان به زمین آمده است و حالا تمامی فرشتگان و شیاطین قصد نابودی زمین در آخرالزمان را دارند. این بازی نیمه جهان باز است و بخش‌های مختلف آن از طریق ورودی‌های متعدد به هم متصل شده‌اند. یکی از مهم‌ترین شباهت‌های بازی Darksiders با بازی The Legend of Zelda، پازل‌های فراوان آن است. البته این بازی ایده‌های گیم‌پلی خود را تنها از مجموعه زلدا الگو برداری نکرده است. یکی از مکانیک‌های مهم بازی Darksiders، اسلحه پورتال آن است که حتی رنگ آمیزی پورتال‌های آن هم مشابه بازی Portal است. اگرچه تعداد ایده‌های اورجینال این بازی در گیم‌پلی چندان زیاد نیست، اما داستان و دنیای خاص آن همچنان طرفداران زیادی را برای تجربه قسمت بعدی مجموعه مشتاق نگه داشته است. 

 

بازی Golden Axe: Warrior

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

با شنیدن نام بازی Golden Axe احتمالا به یاد مراحل دو بعدی و Bet ‘em up به یادماندنی مجموعه خاطره انگیز کمپانی سگا می‌افتید. گیم‌پلی این مجموعه تقریبا در تمامی عناوین یکسان بوده است، اما بازی Golden Axe: Warrior با بقیه بازی‌های این مجموعه تفاوت دارد. این بازی تنها بازی مجموعه Golden Axe است که شباهت‌های بی چون و چرایی با سری بازی The Legend of Zelda، مخصوصا اولین قسمت این بازی دارد.
با توجه به این‌که این بازی چهار سال پس از انتشار بازی The Legend of Zelda منتشر شد، ایده‌های مختلفی را از این عنوان موفق الگو برداری کرده است که البته نتیجه نهایی آن کاملا بازیکنان دهه 90 میلادی را راضی کرده بود.

 

بازی Oceanborn

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

این‌که یک بازی یک یا چند المان موفق و پخته را از سری تاریخ سازی مانند بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده و با ترکیب‌ آن‌ها با گیم‌پلی، داستان و دنیای اصیل خود، تجربه بهتری به بازیکنان ارائه کند اصلا نکته منفی و شرم آوری نیست. بازی Darksiders و بازی Final Fantasy Adventure با استفاده از همین فرمول به موفقیت‌های زیادی دست یافتند و طرفداران آن‌ها صرفا بخاطر شباهت‌های‌شان با مجموعه زلدا به آن‌ها علاقمند نشده‌اند. اما در این میان بازی‌هایی هم هستند که تمامی مکانیک‌های یک بازی دیگر را به واضح‌ترین شکل ممکن و با کمترین تغییر در آن‌‌ها کپی برداری می‌کنند.
بازی Oceanborn یکی از همین عناوین است که تقریبا موجودیت اصلی خود را از دو بازی بزرگ مجموعه زلدا کپی برداری کرده است. سبک گرافیکی و دنیای این بازی به به وضوح از دنیای بازی The Legend of Zelda: The Wind Walker الگو برداری شده است و طراحی کلاسیک آن هم از عناوین دیگر این مجموعه مانند بازی The Legend of Zelda: A Link to the Past الگو برداری شده است. تنها بخش‌هایی که بازی Oceanborn در آن اندکی خلاقیت به خرج داده و محتوای جدیدی به بازیکنان ارائه می‌کند، ماجراجویی‌های کلاسیک در برخی مراحل و المان‌های نقش آفرینی بیشتر نسبت به سری بازی The Legend of Zelda است.

 

بازی 3D Dot Game Heroes

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

توصیف شرایط گیم‌پلی و فضای کلی بازی 3D Dot Game Heros کار بسیار ساده‌ای است. برای انجام این کار تنها کافی است بازی The Legend of Zelda: A Link to the Past را با بافت‌های گرافیکی با کیفیت تصور کنید تا به بازی 3D Dot Game Heroes برسید. با وجود این‌که تقریبا تمامی مکانیک‌های این عنوان از همین بازی مجموعه زلدا الگو برداری شده‌اند، اما این موضوع به دلیل سبک و سیاق کلی بازی آزار دهنده نیست. بازی 3D Dot Game Heros می‌خواهد که به عنوان ادای احترامی به بازی A Link to the Past شناخته شود و با موفقیت به هدف خود نزدیک شده است.


بازی Beyond Oasis

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

این بازی یکی از بهترین عناوین دوران بازی‌های 16 بیتی است که اصلا آن طور که لیاقت‌اش را داشت دیده نشد. شاید در اولین نگاه شباهت چندانی میان بازی Beyond Oasis و سری بازی The Legend of Zelda دیده نشود، اما به محض آغاز این بازی شباهت‌های مختلف دو مجموعه شروع به خودنمایی می‌کنند.
با وجود شباهت‌های گوناگون این بازی با مجموعه زلدا، گیم‌پلی بازی Beyond Oasis بسیار درگیر کننده‌تر از عناوین قدیمی سری بازی The Legend of Zelda است و سبک هک اند اسلش این بازی، حساب آن را از مبارزات ساده‌تر مجموعه زلدا جدا می‌کند.

 

بازی Horizon: Zero Dawn

10 بازی که از سری بازی The Legend of Zelda الگو برداری کرده اند

این عنوان انحصاری پلی استیشن 4 یکی از جدیدترین بازی‌های لیست به شمار می‌رود که مشترکات زیادی با بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild دارد. شباهت‌های این بازی حتی در طراحی باکس آرت و رنگ بندی کلی دنیای بازی هم دیده می‌شود، اما این شباهت‌ها در هسته اصلی گیم‌پلی بسیار بیشتر هستند. 
هم ایلوی (Aloy) و هم لینک از کمان به عنوان سلاح اصلی خود استفاده می‌کنند و در دنیایی بسیار بزرگ، با هیولاهای گوناگون سر و کله می‌زنند و مکان‌های کشف نشده را جستجو می‌کنند. شاید مهم‌ترین وجه تمایز بازی Horizon Zero Dawn با بازی Breath of the Wild، دنیای علمی تخیلی آخرالزمانی و دایناسورهای رباتیک آن هستند. غیر از این  دو مورد، به هر گوشه‌ از بازی Horizon Zero Dawn که نگاه کنید رد پای بازی Breath of the Wild را خواهید دید. شباهت‌هایی که به نظر می‌رسد در بازی Horizon: Forbidden West بیشتر هم خواهند شد.

 

نظر ما در مورد بازی The Legend of Zelda چیست؟

برچسب ها: Horizon Zero Dawn, Darksiders, The Legend of Zelda
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.