در حمله‌ی بزرگ هکرها به راکستار چه اطلاعاتی فاش شد؟

در حمله‌ی بزرگ هکرها به راکستار چه اطلاعاتی فاش شد؟

ایلیا امینی ایلیا امینی
4 ماه و 25 روز پیش

در روزها و ماه‌های گذشته شاهد بروز حملات امنیتی گسترده و بی‌سابقه‌ای از سوی گروه‌های مختلف نفوذ و هک سایبری به استودیوهای بازیسازی بوده‌ایم. در آخرین این حملات می‌توانیم به استخراج اطلاعات و گیمپلی بازی Wolverine آخرین اثر استودیوInsomniac  اشاره کنیم، که انتشار زود هنگام این اطلاعات توانستند تا خسارات غیرقابل باوری را به روند توسعه این بازی و هم‌چنین استودیو سازنده بازی وارد کنند، به‌طوری که این شرکت به‌طور رسمی احتمال لغو توسعه و انتشار بازی Wolverine را باتوجه به اتفاقات روی داده به رسانه‌ها اعلام کرد. اما تنها بعد از گذشت چند روز از این واقعه بار دیگر شاهد منتشر شدن اطلاعات محرمانه و گسترده‌ای این‌بار از شرکت راکستار بودیم، که در آن‌ها اطلاعات بسیار جالبی مانند گزارش‌هایی دررابطه با بازی Bully 2 و هم‌چنین کد‌های منبع (Source Code) بازی GTA V فاش شدند.

در گزارش‌های منتشر شده دررابطه با این اطلاعات لو رفته آمده است که، در حال حاضر حدود 4 گیگابایت از کدهای منبع بازی GTA V توسط هکرها در اینترنت منتشر شده است و آن‌ها سعی دارند که با کنار زدن موانع قانونی فایل کامل 200 گیگابایتی کدهای این بازی را به‌زودی منتشر کنند.

 

اما بخش اصلی این اطلاعات افشا شده تنها به بازیGTA V  معطوف نمی‌شود، بلکه فایل‌های زیادی از بازی Bully 2 و هم‌چنین برخی از کدهای منبع بازی GTA 6 نیز در میان این اطلاعات وجود دارند. گستردگی اطلاعات به‌سرقت رفته به‌قدری است که حتی بسته‌های گسترش‌دهنده منتشر نشده و پروژه‌های لغو شده راکستار نظیر بازی Agent نیز در این فایل‌ها به‌چشم می‌خورد.

 

استودیو راکستار سال بسیار سختی را در زمینه توسعه بازی GTA 6 داشته‌است، به‌طوری که در روزهای اولیه سال جاری میلادی نیز افشاگران با رخنه به سرورهای این شرکت توانستند اطلاعات حساسی را از بازی GTA 6 که بالغ‌بر یک ساعت از گیمپلی این بازی بود، افشا و منتشر کنند. هم‌چنین در روز معرفی بازی GTA 6 هکرها توانستند تا چندین ساعت زودتر از زمان مقرر شده توسط راکستار تریلر مورد نظر این بازی را در سطح اینترنت منتشر کنند. که همین اتفاق توسعه‌دهندگان بازی را مجبور کرد تا هرچه سریع‌تر دست به انتشار تریلر معرفی بازی بزنند.

 

اما سال سخت شرکت راکستار هنوز به‌پایان نرسیده است و در آخرین روزهای باقی مانده از سال 2023 این شرکت یکبار دیگر با یک بحران وسیع و بسیار جدی رو به رو شد. در روز‌های گذشته فایلی به میزان 4 گیگابایت از کدهای مربوط به بخش مدل‌های سه بعدی و تکسچرهای بازی GTA V در اینترنت منتشر شده است و پیش‌بینی می‌شود که در روزهای آینده فایل کامل و 200 گیگاباتی بازی نیز راه خود را به فضای مجازی پیدا کند.

 

اگرچه که در ساعات گذشته شرکت Take-Two Interactive با تمام تلاش خود سعی دارد تا کلیه لینک‌های مربوط به کدهای منبع بازی GTA V را حذف کند، اما تا به این لحظه این فایل‌ها به‌سرعت در اختیار خیل عظیمی از کاربران و رسانه‌ها قرار گرفته است. در بخش دیگری از این اطلاعات نیز می‌توان فایل‌هایی مربوط به بسته‌های گسترش‌دهنده منتشر نشده از جلمه DLC پرحاشیه مربوط به شخصیت ترور (Trevor) را در کنار نقشه‌ای از بازی Agent (عنوانی لغو شده) مشاهده کرد. بازی Bully 2 نیز که در سال‌های گذشته حواشی زیادی به وجود اورده‌ بود در این اطلاعات حضور پررنگی دارد و مشخص است که راکستار به‌صورت جدی به توسعه این عنوان پرداخته بوده است و هم‌چنان نیز امکان دارد که این بازی در حال توسعه باشد.

 

تاثیرات افشا اطلاعات محرمانه اخیر از شرکت راکستار را می‌توان وحشتناک توصیف کرد، زیرا هکرها و افراد سودجو می‌توانند با دسترسی به کدهای بازی تغییرات دلخواه خود را در بازی به وجود آورند و همین مسئله توانسته است نگرانی‌های بسیاری را در رابطه با آینده بازی GTA Online به وجود آورد. تلاقی به وجود آمده از نظر زمان انتشار این اطلاعات و هم‌چنین تعطیلات سال نو میلادی باعث شده است که بسیاری از کارمندان شرکت راکستار در زمان افشا این فایل‌ها در تعطیلات و مرخصی به‌سر ببرند و مراحل مقابله با سودجویان و پشتیبانی از کاربران بسیار سخت به‌نظر می‌رسد.

 

بازی GTA 6 قرار است تا در تاریخی نامعلوم در سال 2025 و برای پلتفرم‌های ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس و پلی استیشن 5 به‌بازار عرضه شود.

برچسب ها: GTA 6, Grand Theft Auto 6
1 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.