کمپانی اینتل پردازنده‌های نسل 14 خود را با برند جدید عرضه می‌کند 

کمپانی اینتل پردازنده‌های نسل 14 خود را با برند جدید عرضه می‌کند 

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
11 ماه و 14 روز پیش

اولین اطلاعات لو رفته از نسل چهاردهم پردازنده‌های کمپانی اینتل نشان می‌دهد که این کمپانی قصد ایجاد تغییرات بزرگی در نام‌گذاری مدل‌های این برند دارد. اینتل با کنار گذاشتن i از نام پردازنده‌های Meteor Lake، راه پردازنده‌های AMD Ryzen را پیش‌گرفته و پردازنده‌های خود را با اعداد مربوط نام‌گذاری خواهد کرد. 


در نام گذاری جدید اینتل، کلمه «Processor» بین نام پردازنده و مدل‌ آن قرار خواهد گرفت و مدل‌های «پیشرفته‌تر» این کمپانی قرار است با برند Ultra شناسایی شوند. برای مثال، مدل نسل چهاردهمی پردازنده Core i5-13600K با نام Core (Ultra) 5 Processor 14600K شناخته خواهد شد.

 

هنوز هیچ اطلاعات خاصی از پردازنده‌های Meteor Lake منتشر نشده و تفاوت مدل‌های Ultra Core و عادی مشخص نیست. با این حال، طبق شایعات مربوط به نسل چهاردهم این پردازنده‌ها احتمالا شاهد طراحی هفت نانومتری خواهیم بود. این مدل‌ها که با نام رمز Intel 4 شناخته می‌شوند، بهره‌وری بسیار بیشتری نسبت به مدل‌های قدیمی 10 نانومتری که در نسل سیزدهم هم استفاده شدند خواهند داشت و سرعت‌های کلاک بالاتر را برای پردازنده‌ها ممکن می‌کند.
 

البته نام‌گذاری این پردازنده‌ها نشان می‌دهد که همه چیپ‌های Meteor Lake قرار است از موتور هوش مصنوعی انحصاری Intel AI Boost استفاده کنند. این احتمالا همان VPU‌ای است که اینتل در کنفرانس تایپه معرفی کرده بود و با نام جدید در پردازنده‌های این کمپانی استفاده خواهد شد. موتور گرافیکی Unreal و برنامه‌های ضبط و استریم ویدیو OBS و xSplit بعضی‌ از نرم افزار‌هایی هستند که می‌توانند از پردازش هوش مصنوعی این پردازنده‌ها بهره ببرند.

 
برچسب ها: PC, مشاوره خرید
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.