آیا بازی Final Fantasy 16 به عناوین قبلی این مجموعه مرتبط است؟

آیا بازی Final Fantasy 16 به عناوین قبلی این مجموعه مرتبط است؟

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
1 سال و 15 روز پیش

سری بازی Final Fantasy یکی از قدیمی‌ترین IPهای کمپانی Square Enix است که قسمت‌های اصلی و شماره دارش (غیر از یک استثنا) هرگز به هم مرتبط نبودند. با نزدیک شدن به انتشار بازی Final Fantasy 16، باز هم نوبت به سؤال معروف مخاطبین جدید این مجموعه رسیده است: آیا برای تجربه این بازی باید همه قسمت‌های قبلی را تجربه کنیم؟ 


عدد 16 جلوی نام این بازی می‌تواند هر کسی را گمراه کند، اما عناوین این مجموعه هرگز ارتباط مستقیم داستانی باهم نداشته‌اند و تنها برخی چیزها بین آن‌ها مشترک است. نسخه یک تا 15 سری بازی Final Fantasy، غیر از یک استثنا و عناوینی که در ابتدای نامشان یک عدد ثابت قرار دارد، هیچ ارتباط داستانی باهم ندارند. برای مثال، بازی Final Fantasy X و بازی Final Fantasy X-2 یک داستان را روایت می‌کنند و به هم مرتبط‌اند.

استثنای بزرگ این مجموعه هم به‌خاطر روند ساخت طولانی و عجیب بازی Final Fantasy 15 پیش آمده است. این بازی که در ابتدا قرار بود با نام Final Fantasy Versus 13 بخشی از دنیای بازی Final Fantasy 13 و خط داستانی Fabula Nova Crystallis باشد، پس از طولانی شدن روند ساخت و بزرگ شدن بیش از حد پروژه بازی، تبدیل به یکی از عناوین اصلی و قسمت پانزدهم این مجموعه شد. با این حال، این بازی حتی پس از تغییر نام و شناخته شدن به‌عنوان بازی Final Fantasy 15 هم در خط داستانی Fabula Nova Crystallis باقی ماند تا تبدیل به اولین بازی شماره‌دار تاریخ مجموعه شود که با یک عنوان شماره‌دار دیگر، یعنی سه‌گانه بازی Final Fantasy 13، ارتباط مستقیم داشته باشد.

تریلر زمان عرضه بازی Final Fantasy 16 منتشر شد

علاوه بر مورد بازی Final Fantasy 15، یک ارتباط داستانی دیگر هم بین برخی عناوین این مجموعه وجود دارد که هنوز به سرانجام نرسیده و گاهی در این بازی‌ها ظاهر می‌شود. داستان بازی Final Fantasy 5، بعدهای مختلف و شخصیتی به‌نام گیلگمش (Gilgamesh) را معرفی می‌کند که در بعضی از دیگر قسمت‌های این مجموعه هم ظاهر می‌شود. علاوه بر بازی Final Fantasy 5، بازی Final Fantasy 9 بازی Final Fantasy 13-2 و بازی Final Fantasy 14 از عناوینی هستند گیلگمش به‌عنوان یک شخصیت مهم داستانی در آن‌ها حضور دارد. با این حال، سفرهای بین بعدی گیلگمش هنوز به نتیجه خاصی نرسیده و او بیشتر مشغول جمع‌آوری شمشیرهای قدرتمند هر بعدی که به آن سفر کرده بوده است.


حالا که بحث ارتباط داستانی عناوین این مجموعه را از سر راه برداشتیم، بهتر است به چیزهایی که بین تمام عناوین این مجموعه مشترک هستند و هیچ بار داستانی خاصی ندارند اشاره کنیم تا از اشتباه گرفتن احتمالی برخی شخصیت‌ها و پیش آمدن اشتباهات دیگر جلوگیری شود.

 

بررسی تغییرات بازی Final Fantasy 16 نسبت به بازی Final Fantasy 15

در ادامه، لیست چیزهایی که بین بازی‌های این مجموعه مشترک هستند را مشاهده می‌کنید:


-    چوکوبو. همان پرنده‌های دوپای سریعی که قرار است تنها وسیله نقلیه بازی Final Fantasy 16 هم باشند.
-    موگل (Moogle)
-    کریستال‌ها. این کریستال‌ها در داستان نسخه‌های مختلف نقش منبع بزرگ قدرت و حتی‌ ساختاردهنده واقعیت آن دنیا را دارد.
-    نژاد یا کلاس‌هایی مانند جادوگر، اژدها و غیره.
-    Summonها. هیولاهای عظیم و جادویی. این هیولاها معمولا با نام‌های Ifrit، Shiva، Ramuh، Bahamut، Leviathan و غیره شناخته می‌شوند. در میان همین مثال‌ها، Ifrit، Bahamut و Leviathan در بازی Final Fantasy 16 هم حضور دارند.
-    برخی از موجودات مانند ککتوار (Cactuar) هم به‌عنوان دشمن عادی و هم به‌عنوان Summon در این مجموعه حضور داشته‌اند.
-    بنا به دلایلی، سید (Cid) در بسیاری از بازی‌های این مجموعه یک مهندس یا مکانیک بسیار ماهر است.
-    بیگز (Biggs) و وج (Wedge) همیشه باهم دوست صمیمی‌ هستند.
-    نام اسپل‌های جادویی (مانند Thunder, Flare, Holy و غیره)
-    نام آیتم‌ها (مانند Phoenix Down، Ether و غیره)
-    واحد پولی همه بازی‌های مجموعه Gil است.

در مجموع، هنگام تجربه قسمت جدید یا حتی عناوین قدیمی سری بازی Final Fantasy هیچ نیازی به تجربه عناوین قبلی نخواهید داشت. بازی‌های اصلی و شماره‌دار این مجموعه هیچ ارتباط داستانی باهم ندارند و می‌توانید به هر کدام از بازی‌های این مجموعه به‌عنوان یک بازی مستقل نگاه کنید. 
 

بازی Final Fantasy 16 در تاریخ 22 ژوئن (یک تیر) برای پلی استیشن 5 منتشر می‌شود. 

برچسب ها: Final Fantasy 16, پلی استیشن 5
1 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.