لغو قرارداد اکتیویژن بلیزارد برای مایکروسافت سه میلیارد دلار هزینه خواهد شد

لغو قرارداد اکتیویژن بلیزارد برای مایکروسافت سه میلیارد دلار هزینه خواهد شد

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
5 ماه و 5 روز پیش

سازمان‌های نظارتی سراسر جهان چندماه اخیر را صرف بررسی معامله ادغام مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد کرده‌اند و باوجود این‌که سازمان‌های مختلفی با انجام این معامله موافقت کردند، رای منفی سازمان رقابت و بازار بریتانیا به‌خاطر نگرانی‌ها درباره افزایش سلطه کمپانی مایکروسافت بر فضای ابری گیمینگ، نگرانی‌های جدیدی برای کمپانی مایکروسافت ایجاد کرده است.


باوجود این‌که هر دو کمپانی مایکروسافت و اکتیویژن اعلام کردند که درخواست تجدید نظر خود را به سازمان رقابت و بازار بریتانیا ارسال می‌کنند، بعید به‌نظر می‌رسد که این سازمان ناگهان از تصمیم قبلی خود عقب نشینی کرده و با انجام این معامله موافقت کند. درصورت مخالفت این سازمان، کمپانی مایکروسافت ضرر بیشتری نسبت به اکتیویژن بلیزارد متحمل خواهد شد و درصورت برهم خوردن این معامله، باید سه میلیارد دلار جریمه به این کمپانی پرداخت کند.

چه سرنوشتی در انتظار قرارداد مایکروسافت و اکتیویژن بلیزارد است؟

بابی کوتیک (Bobby Kotick)، رئیس کمپانی اکتیویژن بلیزارد، در مصاحبه اخیر خود به این سؤال که کمپانی اکتیویژن بلیزارد با این پول چه سرمایه‌گذاری‌ای خواهد کرد، گفت:

«فکر می‌کنم اولین اولویت ما این است که معامله را جوش دهیم، که به‌نظرم به‌سود صنعت و رقابت در بازار خواهد بود. اگر این معامله انجام نشود، تا پایان سال حدود 18 میلیارد دلار پول نقد خواهیم داشت. اگر به تاریخ 30 ساله ما نگاه کنید، می‌بینید که از سرمایه‌ای که در اختیار داشتیم به‌خوبی درجهت سود سهامداران استفاده کردیم و به این کار ادامه خواهیم داد.»

 

البته این جریمه سه میلیارد دلاری در مقابل 69 میلیارد دلار پیشنهادی کمپانی مایکروسافت برای تصاحب اکتیویژن بلیزارد رقم ناچیزی به‌نظر می‌رسد، اما به‌خاطر داشته باشید که این کمپانی برای خرید کمپانی بتزدا تنها دوبرابر این رقم را پرداخت کرده بود.


مشخص نیست که نتیجه نهایی این معامله چه زمانی مشخص می‌شود، اما کمپانی مایکروسافت در ماه‌های اخیر تمام تلاش خود را برای راضی کردن نهادهای نظارتی به‌کار گرفته و اخیرا یک قرارداد 10 ساله جدید با سرویس ابری Nware هم منعقد کرده است.

 

برچسب ها: مایکروسافت, ایکس باکس
2 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.