بررسی ویژگی های جدید رابط کاربری پلی استیشن 5

بررسی ویژگی های جدید رابط کاربری پلی استیشن 5

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی 8 روز پیش

سونی هیچ عجله‌ای برای معرفی پلی استیشن 5 و انتشار اطلاعات مربوط به آن به‌خرج نداد. در ابتدا با معرفی کنترلر DualSense، شور و اشتیاق هوادارن برای کنسول نسل بعدی خود را به‌شدت بالا برد و پس از رونمایی از ظاهر زیبای پلی استیشن 5، چند هفته را بدون اعلام هیچ خبری از قیمت و تاریخ انتشار این کنسول سپری کرد. کمپانی سونی با صبر و شکیبایی که در انتشار اطلاعات و رونمایی از بخش‌های مختلف کنسول نسل بعدی خود داشته، توانسته پس از گذشت ماه‌ها از رونمایی رسمی از پلی استیشن 5 طرفداران را مانند روز اول مشتاق نگه دارد و حالا با رونمایی از ظاهر جدید رابط کاربری پلی استیشن، بار دیگر این کنسول را به صدر اخبار بازگرداند. تنها ویدیو نمایش رابط کاربری پلی استیشن 5 توانسته در کمتر از 48 ساعت حدود 10 میلیون بیننده داشته باشد.

 

برخلاف مایکروسافت که رابط کاربری کنسول‌های نسل هشتمی خود را بدون تغییر روی کنسول‌های نسل بعدی‌اش هم استفاده خواهد کرد، سونی با ایجاد تغییرات بنیادین در رابط کاربری پلی استیشن، تجربه‌ای کاملا جدید را برای کاربران به ارمغان خواهد آورد. در ادامه به مهم‌ترین تغییرات رابط کاربری پلی استیشن 5 اشاره خواهیم کرد.

 

تمرکز روی بازی کردن

تغییرات جدید رابط کاربری پلی استیشن 5، در راستای ارائه یک تجربه بدون وقفه و با تمرکز روی بازی کردن ایجاد شده‌اند. در پلی استیشن 5 دیگر خبری از منوهای اضافه و بی کاربرد نخواهد بود و بازیکنان به محض روشن کردن کنسول از حالت Rest Mode، می‌توانند بازی خود را از همان‌جایی که آخرین بار رها کرده بودند، ادامه دهند.

 

Control Center

علاوه بر دسترسی به تمامی منو‌های اصلی کنسول در بخش پایینی Control Center، کنترل بخش‌های مختلف مربوط به بازی‌ها توسط رابط کاربری کنسول در راستای تمرکز بیش‌تر روی بازی کردن، کاملا در بطن بازی‌ها تنیده شده است. حالا دیگر خبری از منو اصلی و منو کوچک رابط کاربری پلی استیشن 4 نخواهد بود و بازیکن برای به اشتراک گذاری یک اسکرین شات ساده بین منو‌های مختلف رفت و آمد نخواهد کرد. همه فعالیت‌های مورد نیاز بازیکن در قالب Control Center، بدون خارج شدن از بازی و تنها با فشردن دکمه پلی استیشن در دسترس خواهند بود.

 

با یک‌بار فشردن دکمه پلی استیشن روی کنترلر دوال سنس، می‌توانید فعالیت‌هایی مانند اشتراک گذاری اسکرین شات، وارد شدن به چت روم دوستان، اخبار مرتبط با بازی و فعالیت‌های اخیر دوستان‌تان را به شکل کارت‌های جداگانه درحالی بررسی کنید که بازی هم‌چنان در پس زمینه درحال اجراست و با فشردن دوباره دکمه پلی استیشن، می‌توانید دوباره به بازی کردن مشغول شوید.

کارت‌ها

کارت‌های رابط کاربری پلی استیشن 5 را می‌توان مهم‌ترین تغییر به‌وجود آمده در راستای ارائه تجربه یک‌پارچه به بازیکن دانست. این کارت‌ها دسترسی سریع و ساده‌ای به اخبار مربوط به هر بازی و فعالیت‌های دوستان ارائه می‌دهند. یکی از قابلیت‌های کاربردی جدید که توسط کارت‌ها ارائه می‌شود، نمایش اطلاعات مربوط به مراحل مختلف بازی‌هاست و بازیکنان می‌توانند با استفاده از کارت‌ها از زمان مورد نیاز و باقی‌مانده برای اتمام مراحل، اهداف هر مرحله و راهنمای نحوه انجام آن‌ها به‌صورت ویدیویی (فقط برای مشترکین پلاس) باخبر شوند.

تصویر در تصویر

برای دسترسی آسان‌تر به اطلاعات موجود در برخی کارت‌ها، می‌توان آن‌ها را به صورت جداگانه در هر گوشه از تصویر قرار داد. با قرار دادن کارت‌هایی مانند راهنمای تصویری مراحل در گوشه تصویر، می‌توانید هنگام بازی کردن به اطلاعات مورد نیاز برای اتمام مراحل دسترسی داشته باشید و دیگر نیازی به توقف بازی و چک کردن دوباره راهنمای مورد نظر نخواهد بود. البته کارت راهنمای ویدیویی تنها برای کاربران پلی استیشن پلاس در دسترس خواهد بود. این قابلیت توسط سازندگان برای بازی‌ها طراحی خواهد شد و ممکن است برخی از بازی‌ها از راهنمای تصویری برخوردار نباشند.

 

ارتباط با دوستان

در محیط کاربری پلی استیشن 5، برای ملحق شدن به چت روم دوستان دیگر نیازی به خارج شدن از بازی و تایید دعوت‌نامه ارسال شده از سوی دوستان نخواهد بود. بازیکنان می‌توانند تمام فعالیت‌های مرتبط با دوستان خود را در حالی انجام دهند که بازی هم‌چنان در پس زمینه در حال اجراست. قابلیت Share Screen هم سر و شکل جدیدی به خود گرفته و حالا می‌توانید در حالی خود در حال بازی کردن هستید، بازی کردن دوستان‌تان را به صورت هم زمان در گوشه تصویر زیر نظر داشته باشید. قابلیتی بسیار کاربردی برای بازی‌های آنلاین چند نفره.

 

دکمه Create

به اشتراک گذاری تصاویر و ویدیو‌های بازی‌ها هم مانند دیگر بخش‌های رابط کاربری پلی استیشن 5 کمترین وقفه را در روند بازی‌ها ایجاد خواهد کرد. با فشردن دکمه Create کنترلر دوال سنس، منوی ثبت اسکرین شات و ویدیو را در پایین صفحه مشاهده خواهید کرد. با به اشتراک گذاری هر تصویر یا ویدیو از هر بازی، محل ثبت فایل مورد نظر توسط سازندگان مشخص می‌شود و اگر تصویر به اشتراک گذاشته شده، برای دیگر بازیکنان حاوی اسپویلر باشد، پیش از مشاهده به آن‌ها اطلاع داده خواهد شد.

Home Screen

علاوه برا قابلیت‌های جدید رابط کاربری پلی استیشن 5، منو اصلی آن هم تفاوت‌های زیادی نسبت به رابط کاربری پلی استیشن 4 خواهد داشت. اولین تغییر، جداسازی دو بخش Games و Media از یک‌دیگر است و هر کدام روی محتوای مخصوص خود تمرکز خواهند کرد.

هر برنامه‌ای که روی کنسول نصب شده باشد منو کوچک مخصوص به خود را خواهد داشت و تمامی اطلاعات مرتبط را به آسانی در دسترس کاربر قرار می‌دهد.

 

Explore

بخش Explore تمامی اطلاعات مربوط به بازی‌های روی کنسول مانند اخبار و بحث‌های داغ روزانه را یک‌جا و کنار هم به کاربر ارائه می‌کند. البته این بخش هنوز در حال توسعه است و در روز اول عرضه تنها برای کاربران آمریکای شمالی در دسترس خواهد بود.

فروشگاه پلی استیشن

فروشگاه پلی استیشن هم دیگر به صورت یک اپلیکیشن جداگانه در محیط کاربری پلی استیشن 5 حضور نخواهد داشت و به‌عنوان بخشی از رابط کاربری دستگاه و به‌صورت یک‌پارچه در کنار دیگر بخش‌های منو اصلی به آسانی قابل دسترسی خواهد بود.

 

نظر شما درباره رابط کاربری جدید پلی استیشن 5 چیست؟

برچسب ها: پلی استیشن 5
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:

مطالب مشابه

نظر کاربران

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید