سری جدید پلی استیشن 5 طراحی متفاوتی دارد

سری جدید پلی استیشن 5 طراحی متفاوتی دارد

محمد مسعودی محمد مسعودی
1 سال و 11 روز پیش

در ماه گذشته، یک مدل جدید از کنسول پلی استیشن 5 در استرالیا دیده شد که نشان می‌دهد کمپانی سونی طراحی جدیدترین مدل‌های کنسول پلی استیشن 5 خود را اصلاح کرده است. حال، آستین ایوانز (Austin Evans)، یوتیوبر، نگاهی به داخل این کنسول انداخته و با تغییرات بسیاری مواجه شده است. کمپانی سونی در این مدل از کنسول پلی استیشن 5 از یک مادربرد جدید و کوچک‌تر و یک سیستم خنک‌کننده متفاوت استفاده کرده است. این کمپانی حتی جایگاه قرار گیری حافظه SSD در این کنسول را تغییر داده است.

 

با اینکه تغییری در ظاهر کنسول دیده نمی‌شود، اما این تغییرات منجر به کاهش وزن دوباره سری جدید کنسول پلی استیشن 5 شده است. اصلی‌ترین تغییر بزرگی که به چشم می‌خورد، کوچک‌تر شدن مادربرد جدید در حدود دو اینچ است. سیستم خنک‌کننده این کنسول نیز به لطف یک لوله حرارتی اضافه در عقب کنسول و یک هیت سینک کوچک‌تر، شکل جدیدی به خود گرفته است. 

این اولین بازی نیست که کمپانی سونی تغییراتی را در طراحی سیستم خنک‌کننده کنسول پلی استیشن 5 اعمال کرده است. در سال گذشته این کمپانی یک مدل اصلاح شده از این کنسول را عرضه کرد که از هیت سینک کوچک‌تری نسبت به مدل‌های قبلی خود بهره می‌برد. طبق گفته ایوانز، مادربرد و هیت‌سینک جدید حالا حدود یک کیلو گرم وزن دارند که 400 گرم سبک‌تر نسخه قبلی است. این موضوع وزن کلی سری جدید پلی استیشن 5 را به 3 کیلو و چهارصد گرم کاهش می‌دهد.


با اجرای تغییرات جدید در مادربرد کنسول، کمپانی سونی بسیاری از دیگر قطعات کنسول را جا‌به‌جا کرده است که نمونه آن، پنهان شده باتری CMOS در زیر هیت سینک است. این باتری در طراحی‌های قبلی در معرض دید بود که موجب تعویض آسان‌تر آن می‌شد اما حالا ایوانز ادعا می‌کند که حالا برای تعویض این باتری، باید قطعات کنسول به طور کامل جدا شوند تا دسترسی به آن به وجود آید. 

همانطور که گفتیم، جایگاه حافظه SSD نیز در کنسول جدید تغییراتی داشته است. در طراحی‌های گذشته بخشی از مدار کنسول در این محفظه قابل رویت بود که حالا یک تکه فلز آن را پوشانده است. هنوز مشخص نیست که کمپانی سونی چرا چنین تغییری را اعمال کرده اما ایوانز حدس می‌زند که این تغییر می‌تواند به سیستم خنک‌کننده کنسول مربوط باشد.

تمام این تغییرات می‌تواند در دنیای واقعی مزایایی برای کنسول پلی استیشن 5 به وجود آورد. طبق گفته‌های ایوانز، این مدل جدید از کنسول پلی استیشن 5 در حین بازی کردن، حدود ۲۰ الی ۳۰ وات برق کم‌تری مصرف می‌کند اما همچنان همان مقدار نویز و گرمای خروجی را به همراه دارد. 

ایوانز در توییتر گفت :« شرکت سونی تقریبا همه چیز از جمله مادربرد و قطعات داخلی کنسول را کوچک‌تر کرده است تا هزینه تولید برای آن‌ها کم‌تر شود.»

این کنسول جدید درست زمانی وارد بازار شده که کمپانی سونی قیمت این کنسول را در خارج از ایالات متحده افزایش داده است. کمپانی سونی در حال حاضر افزایش قیمت کنسول پلی استیشن 5 را در بریتانیا، اروپا، ژاپن، چین، استرالیا، مکزیک و کانادا، اجرایی کرده است.
 

برچسب ها: PlayStation 5, Sony
2 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.