همه اطلاعات منتشر شده از بازی Starfield در رویداد ایکس باکس

همه اطلاعات منتشر شده از بازی Starfield در رویداد ایکس باکس

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
10 ماه و 5 روز پیش

رویداد شب گذشته ایکس باکس یکی از برترین نمایش‌های تاریخ این کمپانی بود که در آن بالاخره چندین بازی انحصاری مورد انتظار این کمپانی نمایش داده شدند. یکی از این عناوین هم بازی Starfield بود که علاوه بر Starfield Direct، یک تریلر جداگانه هم در رویداد ایکس باکس داشت. البته صحبت‌های سازندگان در بخش مخصوص این بازی و مصاحبه تاد هاوارد (Todd Howard) با IGN هم اطلاعات بسیار بیشتری از این بازی مورد انتظار در اختیار ما قرار داد.
بازی Starfield اولین IP جدید کمپانی Bethesda در ۲۵ سال گذشته است که بازیکن را در جهان بزرگی که بیشتر از هزار سیاره قابل کاوش دارد رها می‌کند. باوجود این‌که بیشتر این سیاره‌های خالی از سکنه هستند، کلان‌شهر‌های مختلفی که در برخی از سیاره‌های قابل سکونت بنا شده‌اند از بزرگ‌ترین شهرهایی محسوب می‌شوند که Bethesda تا امروز طراحی کرده است. 

 

به گفته سازندگان، بخش ساخت شخصیت بازی Starfield درمیان تمام بازی‌های این استودیو کامل‌ترین گزینه‌های شخصی‌سازی را ارائه می‌کند. برای ساخت شخصیت‌ خود گزینه‌های بسیار زیادی دارید که رنگ پوست و مو، زیورآلات، زخم و حتی شکل دندان‌ها تنها بخشی از آن‌ها محسوب می‌شوند. این استودیو با اسکن انواع گسترده‌ای صورت‌ها از نژاد و ملیت‌های مختلف، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا مدل‌های پرجزئیات و دقیقی را خلق کنند. تمام NPCهای بازی هم به‌وسیله همین ابزار ساخت شخصیت خلق شده‌اند و خود بازیکن هم می‌تواند هر چهره‌ای که در بازی می‌بیند را برای شخصیت خود طراحی کند.
 

 

علاوه بر امکان شخصی‌سازی ظاهر شخصیتتان، می‌توانید پیش‌زمینه و سه ویژگی‌ اصلی هم انتخاب کنید که هر کدام از آن‌ها خوبی و بدی‌های خود را دارند. برای مثال، اگر یک ویژگی به شما امکان وارد کردن آسیب بیشتر به دشمنان بدهد، باعث می‌شود که مزدورهای فضایی به‌صورت اتفاقی شما را پیدا و بهتان حمله کنند. انتخاب این ویژگی‌ها اجباری نیست و برعهده خود بازیکن خواهد بود. همچنین اگر از تاثیر یک ویژگی روی گیم‌پلی راضی نبودید، می‌توانید آن را کنار بگذارید.
همچنین پنج درخت مهارت مختلف برای پیشرفت در بازی وجود دارند که هرکدام از مهارت‌های آن‌ها در چهار سطح مختلف قابل ارتقا هستند. البته با انجام برخی چالش‌های مشخص هم می‌توانید مهارت‌های جدید دریافت کنید. این مهارت‌ها، توانایی‌های جذابی مانند امکان کنترل ذهن موجودات فضایی، بهبود مهارت‌های مخفی‌کاری یا افزایش قدرت بدنی را برای شما فعال خواهند کرد.

تمام سیاره‌های بازی به‌صورت رندوم برای هر بازیکن ساخته می‌شوند. البته غیر از کلان‌شهرها، مکان‌های دست‌ساز زیادی مانند پایگاه‌های علمی و نیروگاه‌های مختلف هم در بازی طراحی شده‌اند که می‌توانید آن‌ها را کاوش کنید. این طراحی اتفاقی باعث می‌شود که اگر شما و دوستتان تصمیم بگیرید به‌صورت جداگانه به یک سیاره سفر کنید، تجربه کاملا متفاوتی از این سیاره داشته باشید.

 

 

 
پیش از فرود آمدن روی هر سیاره می‌توانید آن را اسکن کرده و نوع منابع و ساختمان‌های آن را مشخص کنید. همچنین امکان اسکن کردن حیات وحش هر سیاره هم وجود دارد. اسکن حیوانات و گیاهان اطلاعات جالبی مانند خلق و خوی آن‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. سیستم فیزیک بازی هم در سیارات متفاوت است و باتوجه به شدت گرانش‌ آن‌ها، می‌توانید به روش‌های مختلف از بوست پک‌تان استفاده کنید.


درکنار امکان کاوش و تعامل با سیارات، می‌توانید تقریبا در هر نقطه‌ای که بخواهید پایگاه خودتان را بسازید و با اعطای وظایف مختلف به همراهان، ساخت استخراج کننده منابع و فعالیت‌های مختلف دیگر، از این پایگاه‌ها بهره ببرید.
مانند دیگر بازی‌های استودیو، می‌توانید در حالت اول شخص هم پایگاه خود را بسازید، اما بازی Starfield دید ایزومتریک را هم برای این کار ارائه می‌کند تا به‌راحتی روی تمام اجزای بیرونی پایگاه تسلط داشته باشید و بعد از آماده کردن همه چیز، جزئیات پایگاه را با دقت بیشتری به‌صورت اول شخص طراحی کنید. البته پایگاه‌ها تنها چیزی نیستند که می‌توانید در بازی Starfield بسازید.

 

تمام اسلحه بازی قابل شخصی‌سازی هستند و می‌توانید همه اجزا آن‌ها را به هر شکلی که می‌خواهید تعویض کنید. انواع اسکوپ، خشاب، لوله تفنگ، تیرهای انفجاری و صداخفه‌کن برای شخصی‌سازی کامل اسلحه وجود دارند. علاوه بر اسلحه معمول با تیرهای فلزی، می‌توانید از نارنجک پرتاب‌کن، سلاح‌های الکترومغناطیسی و سلاح‌های انرژی محور هم استفاده کنید. هر کدام از این سلاح‌ها در شرایط مختلف ایده‌آل هستند. برای مثال، اگر در شرایط بدون جاذبه اقدام به شلیک با سلاح‌های عادی کنید، به عقب پرتاب خواهید شد و شروع به چرخش می‌کنید. راه حل این مشکل سلاح‌های انرژی محور هستند که شلیک کردنشان لگد ندارد و می‌توانید آزادانه در محیط بدون جاذبه از آن‌ها استفاده کنید. 
گوناگونی اسلحه این بازی تنها مربوط به سلاح‌های گرم نیست و اگر به نبرد تن به تن علاقه داشته باشید هم گزینه‌های زیادی خواهید داشت. انواع چاقو، تبر و حتی مشت‌ خالی در مبارزات بازی موثر هستند.

 

 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های بازی Starfield سفرهای فضایی آن است. علاوه بر این‌که سفینه‌ها وسیله نقلیه شما در جهان وسیع بازی هستند، سلاح‌های کوچک و بزرگ زیادی هم روی آن‌ها سوار شده تا بتوانید از خودتان در مقابل ناشناخته‌ها دفاع کنید. سازندگان این بازی مبارزات سفینه را «خطرناک و هیجان‌انگیز» توصیف می‌کنند، اما تاکید دارند که بازیکن همیشه ابزار لازم برای کنترل شرایط را در اختیار خواهد داشت.


نحوه تقسیم قدرت در سفینه، تعیین کننده رفتار و قابلیت‌های آن خواهد بود. برای مثال، انتقال قدرت بیشتر به موتورها باعث افزایش سرعت می‌شود، اما اگر قدرت را به درایو جاذبه منتقل کنید، فواصل بسیار زیاد بین منظومه‌ها را سریع‌تر طی خواهید کرد. البته امکان انتقال قدرت به سلاح‌های سفینه فضایی هم وجود دارد و همان‌طور که انتظار می‌رود، با انجام این کار آسیب بیشتری به دشمنان وارد خواهید کرد. 

 

هنگام کاوش در فضا ممکن است مورد حمله گروه‌های مختلفی مانند ناوگان سرخ (Crimson Fleet) قرار بگیرید. مبارزات فضایی بازی با جزئیات قابل توجه‌ای طراحی شده‌اند و برای از بین بردن سفینه‌های مهاجم نیازی نیست که صرفا خط سلامتی آن‌ها را خالی کنید. راه‌های مختلفی برای خنثی کردن این سفینه‌ها وجود دارد و می‌توانید با شلیک به سیستم‌های مختلف آن‌ها، بخش‌های کلیدیشان را از کار بیاندازید. تمام بخش‌های هر سفینه، از قبیل سیستم اسلحه، موتورهای پیش‌ران، درایو جاذبه، تامین کننده اکسیژن و غیره، به‌صورت جداگانه طراحی شده‌ و در محل مشخص قرار گرفته‌اند. با شلیک به هر یک از این قطعات، احتمال از کار افتادن آن‌ها وجود دارد. همچنین برای لوت کردن باقی‌مانده سفینه‌های مهاجم نیازی به خارج شدن از سفینه خود نخواهید داشت و می‌توانید به‌راحتی از داخل سفینه این کار را انجام دهید.
 

 

البته امکان شخصی‌سازی کامل سفینه‌ها هم وجود دارد که مانند دیگر بخش‌های بازی، گزینه‌های گسترده و قابل توجهی دارد. همه‌چیز سفینه، از رابط کاربری اول شخص گرفته تا ظاهر بدنه خارجی آن قابل شخصی‌سازی هستند. سفینه شما خانه اصلیتان خواهد بود و می‌توانید با پیشرفت در بازی، با خرید سفینه‌های مختلف (از جمله سفینه‌های لوکس، جنگی و غیره) یا تصاحب سفینه‌هایی که در نبردها شکست داده‌اید، ناوگان خودتان را هم تشکیل دهید.
هر کدام از سیستم‌های سفینه به‌صورت جداگانه قابل ارتقا هستند و می‌توانید علاوه بر شخصی‌سازی ظاهرشان، محل قرار گیری آن‌ها در سفینه‌ را هم تعیین کنید. نحوه چینش ماژول‌های سیستمی سفینه هم می‌تواند فضای بیشتری برای ارتقای سیستم‌های مختلف ایجاد کند.

انواع مختلف سفینه‌ هم برای فعالیت‌های مخصوص مناسب هستند. برای مثال، اگر می‌خواهید وارد مبارزات فضایی شوید، مشخصا سفینه‌های مبارز بهترین گزینه هستند، اما اگر می‌خواهید محموله‌های مختلف را جا به جا کنید، بهتر است که از سفینه‌های باری استفاده کنید. استخدام و مدیریت خدمه هم صرفا برای نگهداری از سفینه حیاتی نیست و می‌تواند تاثیر بزرگی روی عملکردتان داشته باشد.
هنگام کاوش در کهکشان می‌توانید به هر شکلی که می‌خواهید با سفینه‌های عبوری تعامل داشته باشید. می‌توانید با آن‌ها تبادل اطلاعات کنید، یا این‌که به‌عنوان یک دزد فضایی، محموله آن‌ها یا به‌کلی خود سفینه را تصاحب کنید. برخوردهای اتفاقی و البته مراحل از پیش طراحی شده زیادی در بازی وجود خواهد داشت که می‌توانید از ابتدای بازی و بدون هیچ محدودیتی همه آن‌ها را در هر کجای کهکشان تجربه کنید.

 


پس از نمایش شب گذشته، نسخه‌های مختلف بازی Starfield هم به‌همراه محتویاتشان معرفی شدند.
نسخه پریمیوم دیجیتالی این بازی شامل بازی اصلی، پنج روز دسترسی زودهنگام، محتوای دانلودی Shattered Space، آرت‌بوک دیجیتالی و آلبوم موزیک متن بازی Starfield است. همچنین اگر نسخه استاندارد را خریداری کنید هم می‌توانید آن را به نسخه پریمیوم ارتقا دهید.
نسخه پریمیوم فیزیکی هم علاوه بر تمام موارد بالا، استیل بوک و یک پچ مخصوص Constellation را هم ارائه می‌کند.

تمام محتویات نسخه پریمیوم (فیزیکی) در نسخه Constellation بازی Starfield وجود دارند. آیتم‌های اختصاصی این نسخه، ساعت کرونومارک و جعبه مخصوص آن هستند.

بازی Starfield در تاریخ شش سپتامبر (۱۵ شهریور) برای کامپیوتر و ایکس باکس سری ایکس و اس منتشر خواهد شد. این بازی روی ایکس باکس سری ایکس با وضوح تصویر 4K نرخ ۳۰ فریم برثانیه اجرا خواهد شد. 
 

برچسب ها: Starfield
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.