باید چه انتظاری از آینده بازی‌های بتمن داشته باشیم؟

باید چه انتظاری از آینده بازی‌های بتمن داشته باشیم؟

رضا مدرسی رضا مدرسی
2 ماه و 23 روز پیش

بازی Batmam: Arkham Asylum آغازی بود بر یک حماسه فوق‌العاده از شوالیه تاریکی در مدیوم بازی‌های ویدیویی. از آن زمان تا کنون سه بازی جذاب از مجموعه بازی بتمن داشتیم: بازی Arkham City، بازی Arkham Origins، و بازی Arkham Knight. بازی Batman Arkham City نه تنها بهترین این مجموعه بود، بلکه به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی تاریخ نیز شناخته می‌شود. در حال حاضر بتمن صرفا یک برند معروف برای شیردوشی نیست، این مجموعه توانسته تبدیل به یک بازی موفق هم شود و مثل خیلی از ابرقهرمان‌ها خود را به فروش لایسنس برای عناوین ریز و درشت مختلف محدود نکرده.

 

البته هفت سال از انتشار آخرین بازی بتمن می‌گذرد، و با توجه به شهرت و عظمت این مجموعه می‌توان به راحتی حدس زد که بازی‌های دیگری هم از بتمن ساخته خواهند شد. اما WB Games Montreal در حال ساخت بازی Gotham Knights است و استودیو راکستدی هم دارد بازی Suicide Squad: Kill the Justice League را می‌سازد، و این دو تا 2023 منتشر خواهند شد، پس می‌توان گفت در آینده نزدیک هیچ بازی‌ای از بتمن منتشر نمی‌شود. اما وقتی بالاخره شاهد یک عنوان جدید از بتمن باشیم، این بازی دقیقا به چه شکل و شمایلی خواهد بود؟

 

چه آینده‌ای در انتظار بازی فیفا و بازی EA Sports FC است؟ 

آیا خرید ایکس باکس سری اس در سال ۲۰۲۲ به‌صرفه است؟ 

وضعیت بازی Call of Duty در سال‌های آینده چگونه خواهد بود؟ 

Batman Arkham Knight 4K

قبل از اینکه جواب این سؤال را بدهیم، باید ببینیم که چقدر طول می‌کشد تا بازی جدیدی از بتمن منتشر شود. حتی اگر تصور کنیم که استودیوهای WB Games Montreal و راکستدی بعد از انتشار بازی‌های فعلی خود روی عنوان جدیدی از بتمن کار کنند، باز هم‌زمان زیادی تا ساخت و عرضه یک بازی جدید بتمن لازم خواهد بود. البته اگر این عناوین موفق شوند (که با توجه به وضعیت فعلی احتمالا چنین اتفاقی هم خواهد افتاد) وارنر به احتمال زیاد از استودیوها می‌خواهد که روی بسته‌های الحاقی یا حتی دنباله بازی‌های جدید خود کار کنند؛ این بدین معنی است که بازی جدید بتمن حتی از این هم عقب‌تر می‌افتد. بد نیست اشاره کنیم که WB Games Montreal سعی داشت در ابتدا یک بازی بتمن با حضور دیمین وین بسازد که بعدتر کنسل شد، و پروژه تبدیل به چیزی شد که الان با نام بازی Gotham Knights می‌شناسیم.

 

البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که مدتی است شایعات مدعی هستند وارنر قصد دارد بخش گیمینگ خود و لایسنس آنها را به فروش برساند. این اتفاق اگر عملی شود می‌تواند تغییرات زیادی در استودیوهای این شرکت به وجود آورد، تغییراتی که هم می‌توانند مثبت باشند و هم منفی. مثبت از این نظر که صاحب جدید استودیوها و بازی‌ها تصمیم می‌گیرد هر چه زودتر یک عنوان تازه از بتمن بسازد و آن را منتشر کند، منفی هم از این نظر که بازی شاید با کیفیت مناسب ساخته نشود و این تغییرات روی کیفیت نهایی تاثیر بدی داشته باشند.

 

حال بیایید خودمان را به خواب بزنیم و با خیال خوش فکر کنیم که همه چیز بدون ایراد و مشکل پیش خواهد رفت، وارنر هنوز هم روی کار است و به یکی از بهترین استودیوهای خود دستور می‌دهد که بازی جدیدی از بتمن بسازد. حال این بازی جدید که دارای پشتیبانی کامل وارنر است و همانند بازی Gotham Knights بتمن را در حاشیه قرار نمی‌دهد چگونه خواهد بود؟

batman arkham city

سازنده این بازی جدید هر که هم که باشد، می‌تواند با چسبیدن به همان چیزی که الان هم در اختیار داریم کار خود را آسان کند. راکستدی با ساخت بازی Arkham Asylum به معدن طلا زد، و با گستراندن فرمول ساخت خود توانست جواهری با نام بازی Arkham Asylum را بسازد، و به راحتی می‌توان گفت که همین فرمول و نحوه ساخت می‌توان دباز هم پتانسل‌های جدیدی از دنیای بتمن را آشکار کند. یک محصول جهان‌باز از دنیای بتمن که مبارزه تن به تن و مخفی‌کاری را ترکیب می‌کند شاید جدیدترین ایده ممکن نباشد و حتی شباهت زیادی هم به مجموعه بازی Arkham داشته باشد، اما مطمئنا طرفداران زیادی مشتاق تجربه این عنوان جدید خواهند بود. این فرمول ساخت نه تنها شیردوشی نشده، بلکه بسیاری معتقدند که هنوز هم جا برای ساخت بازی با همین قالب و فرمول وجود دارد و باید از پتانسیل باقی مانده‌اش استفاده کرد. بازی جدید بتمن، حتی اگر یک دنیای کاملا جدید با سیستم‌های جدید داشته باشد، می‌تواند به راحتی جای پای مجموعه بازی Arkham را دنبال کند و کسی هم به این کار اعتراضی وارد نکند! منتقدین از این بازی راضی خواهند بود، طرفداران هم از آن استقبال خواهند کرد و بازی هم در نهایت به موفقیت بزرگی خواهد رسید.

 

اما ایده‌های جدید همیشه هیجان‌انگیز هستند و خود من هم واقعا دوست دارم یک بازی جدید از بتمن ببینم که خلاقانه باشد و چیزهایی رو کند که تا قبل از این در مجموعه بازی Arkham ندیده بودیم. یک گاتام زنده‌تر، نگاهی نو به شخصیت‌های فعلی، داستان‌پردازی جدید. چه در عرصه کمیک، چه انیمیشن و چه سینما، بتمن مجموعه‌ای بوده که هیچوقت از برداشتن قدم‌های نو نمی‌ترسیده، و دیدن خلاف این موضوع در عرصه ویدیو گیم واقعا ناراحت‌کننده خواهد بود.

 

اما این قدم‌های نو چه می‌توانند باشند؟ خب، نگاهی به گرافیک ناول Gotham by Gaslight بیندازید که یکی از بهترین‌های عرصه خود است، این داستان بتمن و شخصیت‌های شناخته شده این مجموعه را به گاتام قرن نوزدهم می‌برد و با وجود همان شخصیت‌ها و موارد آشنا، نگاهی کاملا جدید به شوالیه تاریکی می‌اندازد. چه کسی دلش نمی‌خواهد یک بازی شبیه همین تجربه کند؟ یا اصلا یک بازی دقیقا مشابه Gotham by Gaslight؟ یا به گرافیک ناول Batman: Year 100 نگاه کنید. این کمیک بتمن را به دنیای آینده می‌برد و نشان می‌دهد که در گاتام چند سال بعد، شوالیه تاریکی چگونه با خلافکاران مبارزه می‌کند. اقتباس ویدیو گیمی از چنین چیزی هم می‌تواند بسیار جذاب باشد و طرفداران زیادی به سمت خود جلب کند. 

batman arkham origins

اما چیزهای دیگری هم هستند که سازنده بتمن بعدی می‌تواند روی‌شان حساب باز کند. بازی‌ای که WB Games Montreal می‌خواست از دیمین وین بسازد بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسید، این عنوان نشان می‌داد که شاهد محصولی کاملا متفاوت با بتمن‌های قبلی خواهیم بود و همین مسئله ثابت می‌کند که ایده‌های جدید در دنیای بتمن بسیار زیاد هستند و کافی است که آنها را پیدا کنیم. بازی جدید بتمن می‌تواند در یک محیط آشنا جریان داشته باشد، شخصیت‌های جدید معرفی کند و حتی مکانیزم‌های تازه نیز داشته باشد. مطمئنا طرفداران زیادی هستند که حاضرند هر کاری کنند تا یک بازی ویدیویی AAA از Batman Beyond ببینند. Batman Beyond یک طرح فوق‌العاده بود که اصلا به اندازه کافی به آن توجه نشد، و همین می‌تواند راهی عالی برای اقتباس بازی ویدیویی بتمن از آن باشد.

 

بدون شک بازی یا بازی‌های جدید از بتمن ساخته خواهند شد. حتی اگر از خیال خوشی که داشتیم بیدار شویم و بدترین موقعیت ممکن را در نظر بگیریم و فکر کنیم که تا بازی جدید بتمن 10 سال باقی مانده، باز هم نمی‌توان انکار کرد که ساخت بازی جدید از بتمن اجتناب ناپذیر است. امیدوارم زمانی که این بازی ساخته می‌شود، شاهد محصولی فوق‌العاده و حماسی باشیم. حتی اگر این بازی جدید مشابه بازی‌های Arkham باشد هم هیجان‌انگیز خواهند بود، و می‌تواند موفقیت زیادی با خود به همراه داشته باشد. 

 

 
برچسب ها: بتمن، بازی بتمن، بازی‌های بتمن
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.