ایکس باکس در آمریکا محبوب تر از پلی استیشن 5 بوده است

ایکس باکس در آمریکا محبوب تر از پلی استیشن 5 بوده است

ایلیا امینی ایلیا امینی
3 سال و 2 ماه و 29 روز پیش

رقابت تبلیغاتی و نفس‌گیر میان دو شرکت سونی و مایکروسافت در زمینه فروش کنسول‌های ایکس باکس و پلی استیشن از سال 2000 و با عرضه دو پلتفرم پلی استیشن 2 و ایکس باکس کار خود را آغاز کرده است. حال بعد از گذشت بیش از دو دهه نیز هم‌چنان این دو شرکت به نبرد خود در زمینه کسب بیشترین میزان سهم از بازار فروش کنسول‌های بازی ادامه می‌دهند. اما آن‌طور که مشخص است مایکروسافت به همراه دو کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس توانسته است در یک منطقه به‌خصوص و بسیار مهم از میزان محبوبیت بیشتری نسبت به پلی استیشن 5 در زمینه آمار فروش برخوردار شود.

براساس آمار فروش، کنسول پلی استیشن 2 پرفروش‌ترین کنسول بازی تمامی ادوار محسوب می‌شود، اما با عرضه کنسول اولیه ایکس باکس و پس از آن موفقیت‌های گسترده بازی Halo به‌مرور بازار فروش کنسول‌های بازی به‌سوی رقابتی شدن هرچه بیشتر خود پیش رفت. از دو دهه گذشته دو شرکت سونی و مایکروسافت بدون وقفه در تلاش برای از میان برداشتن همدیگر از طریق سیاست‌های بازاریابی و دراختیار گرفتن استودیوهای بازیسازی اختصاصی هستند، اما اگرچه این نبرد با پایان خود فاصله زیادی دارد ولی در معیارهای مربوط به میزان عرضه و تقاضا و سهم بازار یک پیروز واقعی وجود دارد و آن نیز شرکت سونی است.

 

براساس اسناد منتشر شده از تحلیل‌های صورت گرفته توسط وب‌سایت GamingSmart، کنسول PS5 در حال حاضر بیش از 65 درصد از میزان بازار عرضه را در سرتاسر جهان دراختیار دارد و این درحالی است که دو کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس درمجموع 35 درصد از این میزان را به خود اختصاص داده‌اند. اما نکته جالب در این تحلیل صورت گرفته نتیجه عجیب محبوبیت و فروش بیشتر کنسول ایکس باکس سری ایکس و  ایکس باکس سری اس در کشور ایالات متحده آمریکا با 50.01 درصد از میزان فروش است، و پلی استیشن 5 درمقابل 49.8 درصد از میزان کاربران را مجاب به انتخاب خود کرده است.

این حقیقت که مایکروسافت با عرضه دو کنسول جدید توانسته است حتی به میزان اندک از شرکت سونی و کنسول محبوب پلی استیشن 5 پیشی بگیرد را می‌توان به میزان گسترده‌ای به ملیت و محبوبیت این شرکت که مبدا آن در کشور آمریکا قرار دارد مربوط دانست. هم‌چنین گزارش‌ها حاکی از این موضوع هستند که عرضه دو کنسول با دو قیمت متفاوت توانسته‌ به میزان فروش مایکروسافت کمک شایانی کند. در مقایسه با سال 2018، این میزان فروش با رشدی چشم‌گیر همراه بوده است. در گزارش‌های گذشته بیان شده بود که کنسول ایکس باکس وان در سال ذکر شده تنها کمتر از 30 درصد از حجم کل بازارهای جهانی خرید کنسول‌های بازی را به خود اختصاص داده است و این رقم حال پس از گذشت حد فاصل دو سال به بیش از 36 درصد افزایش داشته است، که این خبر نوید رشد روزافزون برند ایکس باکس در سرتاسر جهان را می‌دهد.

 

تنها نکته قابل توجه و چالش‌برانگیز در این گزارش، پیش‌بینی آینده این اعداد و ارقام از لحاظ میزان فروش دو کنسول ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس در ماه‌ها و یا حتی سال آینده است، و باتوجه به خریداری استودیو نام‌دار بتسدا و تاسیس چندین استودیو اختصاصی دیگر مشخص است که آینده شرکت مایکروسافت بسیار هیجان‌انگیزتر از سالیان گذشته خواهد بود. آیا این برتری برند ایکس باکس در کشور ایالات متحده به امری همیشگی بدل خواهد شد؟ این سوالی است که تنها زمان به آن پاسخ خواهد داد.

 

برچسب ها: Xbox Series X, Xbox Series S
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.