بررسی شباهت های بازی Diablo 4 به Diablo 2

بررسی شباهت های بازی Diablo 4 به Diablo 2

رعنا شاه‌ محمدی رعنا شاه‌ محمدی
1 سال و 2 ماه و 14 روز پیش

چیز زیادی در ارتباط با بازی Diablo 4 نمی‌دانیم، اما به نظر می‌رسد این عنوان بیشتر از آن که به بازی Diablo 3 شباهت داشته باشد به بازی Diablo 2 شبیه است و این به معنای آن است که می‌توانیم انتظار یک نقش آفرینی اکشن تاریک‌تر را داشته باشیم. بازی‌های سری Diablo نسل‌های گوناگونی را با عناوین منحصر به فرد تغییر دادند اما به طور ویژه بازی Diablo 2 و بسته گسترش دهنده Lord of Destruction چیزی است که برای همیشه بازی‌های اکشن RPG را تغییر داد. بازی Diablo 2 عمقی باورنکردنی داشت و از لحظه انتشار با سرعت موفقیت عظیمی را تجربه کرد. هنگامی که نسخه بازسازی شده آن یعنی بازی Diablo 2: Resurrected به بازار عرضه شود نیز جان تازه‌ای به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های کلاسیک تمام تاریخ خواهد داد. با وجود چنین فرضیه‌ای، تاثیرگذاری این بازی ۲۱ ساله بر تمام فصل‌های جدید سری Diablo یعنی بازی Diablo 4 اجتناب‌ناپذیر بوده است. سوال آن است که این تاثیر تا چه مقدار است؟ 


 
بازی Diablo 4 در حال حاضر در حال توسعه است و اطلاعات بسیار کمی مانند چند موضوع مهم و کلاس‌هایی که برای انتخاب بازیکنان در دسترس خواهد بود، از بازی می‌دانیم. با این حال، بازی Diablo 4 مسئولیت ادامه دادن سری بعد از بازی Diablo 3 را برعهده دارد که از زمان انتشار تا کنون توسط بسیاری از طرفداران بازی می‌شود اما حتی همان طرفداران نیز نمی‌توانند کتمان کنند که عنوان سوم از سری Diablo از ابتدا دارای نواقصی بوده است. همچنین باید در نظر داشت که بازی Path of Exile و اکنون بازی Path of Exile 2 نیز در حال توسعه هستند و این به معنای آن است که بازی Diablo 4 قرار است رقابت بیشتر و منابع الهام بیشتری به صورت همزمان در مقابل خود ببیند. 


میراث بازی Diablo 3 و چرا به بازی Diablo 4 امیدواریم؟

شباهت بازی Diablo 4 به بازی Diablo 2

مشکل اصلی بازی Diablo 3 کمبود یک هدف نهایی است که باعث می‌شود بازیکنان هیچوقت راه‌ حلی که به اندازه کافی خوب باشد پیدا نکنند تا بعد از اتمام محتوای اصلی، باعث جلسات بازی کردن پیوسته و با شدت شود. این چیزی است که رقیب بازی Diablo 3 یعنی بازی Path of Exile به وسیله بسته‌های گسترش دهنده و سیستم Atlas که باعث می‌شود نقشه بازی به نسبت سطح بازیکن در دسترس باشد، محتوای اضافه‌ای مثل Conquerors of the Atlas و به تازگی Maven و یک باس سخت که در ژانویه گذشته معرفی شد، بسیار خوب عمل کرده  است. بازی Diablo 3 هیچگاه به چنین موفقیت‌هایی در گیم‌ پلی نرسید و فصل‌های مختلف آن برای بازیکنانی که به خوبی به تمام محتواهای قبلی که بازی برای ارائه داشت تسلط داشتند، تکراری به نظر می‌رسید. 


به همین علت این حقیقت که بازی Diablo 4 به نظر بسیار شبیه بازی Diablo 2 می‌رسد تا عنوان قبل از خودش، می‌تواند خبر بسیار خوبی برای آن‌چه بازی در هنگام انتشار همراه خواهد داشت باشد. همچنین شرکت Blizzard در ارتباط با بازی Diablo 4 کاملا شفاف عمل کرده است و در هر بخش از سال تغییرات اساسی که توسعه‌دهندگان اعمال کرده‌اند یا آن‌چه به بازی اضافه شده و نتایج در نظر گرفتن تعدادی از بازخورد‌ها را اعلام کرده است. در حقیقت شرکت Blizzard تا این لحظه نسبت به انتقاد‌ها با روی باز برخورد کرده است و بازیکنان در توسعه بازی Diablo 4 با اعلام افکار، احساسات و نظراتشان نقش پررنگی داشته‌اند که احتمالا نشانه خوبی از نوع بازی که قرار است تولید شود باشد. 


تاریخچه‌ای از کلاس‌ها در تمام بازی‌های Diablo تا بازی Diablo 4 

 

یکی از عناصر اصلی که ممکن است در بازی Diablo 4 آشنا به نظر برسد، کلاس‌هایی است که تا کنون مشخص شده‌اند که شامل کلاس‌های Sorceress, Druid, Barbarian و Rogue می‌شود. این‌ها همه الگوهای شخصیتی شناسی هستند و به نظر می‌رسد بازی به جای دنبال کردن شخصیت‌هایی که بازی Diablo 3 در حال حاضر ارائه می‌دهد، به ریشه‌های خود در بازی Diablo 2 بازمی‌گردد.
کلاس‌های Sorceress و Rogue شخصیت‌هایی کلاسیک از سری Diablo هستند و از اولین باری که بازی Diablo منتشر شد، هرچند در شکل‌ها و ظاهرهای مختلف، در آن حضور داشتند. 


کلاس Sorceress در بازی Diablo 2 نیز  بسیار محبوب بود و در بازی Diablo 3 نیز با نام Wizard، در بازی حضور داشت. 
از طرفی دیگر کلاس Rogue تا قبل از بازی Diablo 4 تنها در بازی اول Diablo با این نام حضور داشت. 

 

این کلاس در بازی Diablo 2 با نام Assassin حضور داشت و تعدادی از عناصر آن در بازی Diablo 3 در کلاس Demon Hunter مشاهده می‌شد. کلاس Druid اما در بازی Diablo 2 حضور داشت و چه قبل و چه بعد از آن بازی هیچگاه حضوری نشان نداده است. همین موضوع باعث می‌شود وجود کلاس Druid در بازی Diablo 4 برای طرفداران قدیمی بازی بسیار هیجان‌انگیزتر شود. 


در آخر کلاس Barbarian یکی از کلاس‌هایی است که کم کم به یکی از موارد اصلی سری Diablo تبدیل شده است. بازی Diablo نوع دیگری از این کلاس تحت عنوان Warrior را دارا بوده و هر دو بازی Diablo 2 و بازی Diablo 3 کلاس Barbarian را داشته‌اند که در بازی جدید نیز بازگشته است. بازی Diablo 4 همچنین قرار است یک قابلیت دیگر بازی Diablo 3 در ارتباط با شخصی‌سازی کاراکتر‌ها را داشته باشد که به بازیکنان اجازه انتخاب جنسیت شخصیتشان به جای ارائه شخصیت‌های کلاسیک ARPG با مشخصات ویژه از قبل مشخص شده را می‌داد. 
 
    

آن‌چه بازی Diablo 4 از بازی Diablo 2 به ارث خواهد برد و چرا این خبر خوبی است

 

البته این تمام موارد نیست و بازی Diablo 4 میان خود و بازی Diablo 3 با انتخاب ظاهری سخت‌تر مشابه آن‌چه در بازی Diablo 2 شاهد آن بودیم نیز فاصله انداخته است. بازی Diablo 3 بیش از حد از اتمسفر تاریک بازی‌های پیشینش فاصله گرفت و مجموعه رنگ‌های شاد و روشن، ضربه‌ای جدی به فضای بازی وارد کرد و باعث تغییری بزرگ در مقایسه با بازی‌های Diablo قبلی شد. همچنین بازی Diablo 4 به همراه خود موارد زیادی دارد که باعث می‌شود مانند بازی Diablo 2 تجربه‌ای عمیق‌تر از شخصی‌سازی در پیشرفت داشته باشیم. ویژگی‌هایی مثل یک درخت استعداد‌های منفعل و اضافه شدن چندین پیشوند آیتم‌ها که از عناوین سری قبلی می‌آیند و برای بازیکنان بازی Diablo 2 بسیار آشنا هستند. 


همچنین به نظر می‌رسد تراکم دشمنان نیز از بازی Diablo 3 و دسته‌های دشمن تغییر کرده باشد و رویکرد بازی Diablo 4 بیشتر به سمت استراتژیک بودن چرخیده است. 
کشتن دشمنان به خصوص با روش‌های منحصر به‌ فرد یادآور روزهای بازی Diablo 2 است که بازیکنان می‌توانستند منبع صدمه زدن اصلی خود را بر اساس نوع مقاومت دشمنانشان تغییر دهند. حتی یکی از شخصیت‌های منفی اصلی بازی Diablo 4 شخصی از گذشته بازی Diablo 2 است، یک شیطان به نام Lilith. یک ویژگی دیگر که به بازی Diablo 4 (این بار از بازی Diablo 2) باز خواهد گشت توانایی PvP است. بازیکنان با انتشار بازی Diablo 4، بالاخره می‌توانند مهارت‌های خود را در برابر بازیکنان دیگر در نبردهایی کشنده به چالش بکشند. 


در نهایت این حقیقت که بازی Diablo 4 شباهت زیادی به بازی Diablo 2 دارد خبر بسیار خوبی است و از آنجایی که بازی Diablo 2: Resurrected نیز به زودی منتشر خواهد شد، تحمل انتظار برای عنوان چهارم سری بازی‌های Diablo راحت‌تر خواهد بود.


بازی Diablo 4 در حال حاضر در حال توسعه است. 

برچسب ها: Diablo 4, Diablo 3
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.