بازی‌های بی‌نظیری که چندبار آن‌ها را خریده‌ایم

بازی‌های بی‌نظیری که چندبار آن‌ها را خریده‌ایم

خشایار بهرامی خشایار بهرامی
10 ماه و 10 روز پیش

بسیاری از تیم‌های توسعه دهنده همواره در تلاش هستند تا آثار جدیدشان برای چندین بار قابل تجربه و بازی کردن باشد. مشخصا لازمه اصلی تحقق این هدف، به همراه داشتن ویژگی‌ها و المان‌های گیم پلی و داستانی بسیار متنوع است تا بازیکن‌ها پس از یک بار به اتمام رساندن اثر، مجددا خواستار تجربه اتفاقات آن و حضور در جهان بازی به منظور انجام فعالیت‌های متفاوت باشند. ساخت چنین عناوینی یکی از دشوارترین اهداف برای هر استودیو بازی سازی محسوب می‌شود و آثار بسیار کمی از چنین قابلیتی برخوردار هستند.

 

با این حال، برکسی پوشیده نیست که به صورت سالیانه بازی‌های محدودی با هدف تحقق این امر در دسترس بازیکن‌ها قرار می‌گیرند و اشخاص گاهی برای چندین مرتبه شروع به تجربه مجدد آن بازی می‌کنند. اما در این بین تعداد بسیاری از محدودی از بازی‌ها وجود دارند که با وجود گذشت چندین سال از عرضه نخستین نسخه آن‌ها، بازیکن‌های بسیار زیادی در سرتاسر جهان همچنان نسخه‌های مختلف این عناوین را روی پلتفرم‌های جدید خریداری می‌کنند و از تجربه داستان یا گیم پلی آن‌ها خسته نمی‌شوند. به همین منظور تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به معرفی بازی‌هایی که بازیکن‌ها هیچ‌گاه از تجربه و خرید نسخه‌های جدید آن‌ها دست نمی‌کشند، بپردازیم.

بازی The Elder Scrolls 5: Skyrim

بیش از یک دهه از انتشار اولین نسخه بازی Skyrim می‌گذرد. طی این بازه زمانی، ساخته بتزدا برای چندین بار روی پلتفرم‌های گوناگون عرضه شد و نسخه‌های مختلفی از آن در دسترس کاربران قرار گرفت. با این وجود، بی‌شک یک دلیل قابل توجهی برای این موضوع وجود دارد. قدرت ماندگاری و کیفیت همیشگی بازی اسکایریم غیرقابل انکار است. جهان گسترده و غنی این عنوان سبب شده تا طی تمامی این سال‌ها بازیکن‌ها همواره اتفاقات تازه‌ای را نسبت به گذشته تجربه کنند و به شیوه‌های مختلفی مشغول تجربه داستان شوند. همانطور که از یک عنوان جهان باز نقش آفرینی انتظار می‌رود، در جریان این عنوان نیز بازیکن‌ها قادر به انتخاب تصمیمات گوناگونی خواهند بود و هریک از این تصمیمات می‌تواند روند کلی داستان و اتفاقات آینده بازی را برای اشخاص تغییر دهد.

محتوا داستانی طراحی شده برای بازی Skyrim صرفا محدود به ماموریت‌های اصلی نمی‌شود و فعالیت‌های فرعی بازی نیز شامل اتفاقات و محتواهای به خصوصی هستند. وجود فعالیت‌های متعدد و امکان تجربه گیم پلی بازی به شیوه‌های متفاوت، سبب شده تا برای بیش از یک دهه کاربران پلتفرم‌های نسل‌های اخیر صنعت ویدیوگیم هیچ‌گاه از این عنوان غافل نشوند و با هربار انتشار نسخه جدید آن، اقدام به خریداری بازی کنند. در کنار کنسول‌های پلی استیشن و ایکس باکس، این بازی اخیرا نیز برای کنسول نینتندو سوییچ نیز عرضه شده است و گفته می‌شود تجربه آن روی کنسول محبوب شرکت نینتندو تجربه قابل توجه دیگری را به بازیکن‌ها هدیه می‌دهد. طی سالیان اخیر نیز استودیو سازنده از نسخه‌های مختلف بازی Skyrim نظیر نسخه ریمستر آن روی کنسول‌ها تحت عنوان Special Edition یا نسخه منتشر شده به مناسب 10مین سالگرد انتشار بازی تحت عنوان Anniversary Edition رونمایی کرده است.

 

۹ مرحله از بازی‌های ویدیویی با جزئیات بصری خارق‌العاده

بازی Super Mario 3D World

احتمالا عده بسیار زیادی از بازیکن‌ها روی این موضوع که تمامی بازی‌های 3D اصلی فرنچایز Super Mario یک شاهکار محسوب می‌شوند و می‌توانند برای مدت زمان نامحدودی کاربران را سرگرم کنند، توافق دارند. البته اگر در مورد برخی از نسخه‌های این سری شک و تردید وجود داشته باشد، انکار میزان موفقیت و پتانسیل بازی Super Mario 3D World در زمینه تجربه مکرر آن توسط بازیکن‌ها غیرممکن است. این عنوان برای اولین بار روی کنسول Wii U منتشر شد و از همان ابتدا طراحی مراحل مبتکرانه و میزان خلاقیت تیم سازنده در زمینه ارائه مکانیزم‌های متنوع گیم پلی سبب شد تا خیلی زود این اثر به یکی از عناوین محبوب شرکت نینتندو بدل شود. نسخه ارجینال این عنوان، از همان روز عرضه امکان تجربه اتفاقات بازی را به صورت تک نفره و co-op در اختیار بازیکن‌ها می‌گذاشت و این مسئله بیش از همیشه روی لذت بخش‌تر شدن گیم پلی تاثیر داشت.

پس از گذشت سال‌ها، نینتندو تصمیم گرفت تا این عنوان بسیار محبوب را در سال 2021 برای کنسول نینتندو سوییچ عرضه کند. انتشار نسخه جدید بازی به همراه تغییرات مختلفی که در زمینه گیم پلی و جلوه‌های بصری به همراه داشت، سبب شد تا توجه سیل عظیمی از کاربران مجددا متوجه بازی Super Mario 3D World شود. شرکت مذکور همچنین در زمان انتشار نسخه سوییچ این بازی، تصمیم گرفت تا محتوا کاملا منحصر به فردی را با محوریت سوپر ماریو، تحت عنوان Bowser’s Fury به همراه این اثر در دسترس کاربران پلتفرم محبوبش قرار دهد. محتوا اختصاصی مطرح شده، با استقبال قابل توجهی از جانب بازیکن‌ها همراه شد و بیش از همیشه بازیکن‌ها را به تجربه مجدد این بازی مجاب کرد!

 

معرفی بازی‌هایی که بزرگترین دنیاها در سال 2022 را داشتند

بازی The Last of Us

اگرچه که بازی The Last of Us مشابه با بازی Super Mario 3D World پتانسیل بسیار زیادی به منظور تجربه مکرر را ندارد یا همانند بازی Skyrim امکان تصمیم گیری در زمینه انجام فعالیت‌ها و محتواهای داستانی عظیم را در اختیار بازیکن‌ها نمی‌گذارد، ماندگار بودن گیم پلی و داستان این عنوان سبب می‌شود تا هرشخصی خواستار تجربه مجدد آن باشد. بدون شک و تردید داستان بی‌نظیر این بازی می‌تواند ذهن هربازیکنی را به خود درگیر کند و در بازه‌های زمانی متفاوت، اشخاص را وادار به بازگشت به جهان خلق شده توسط استودیو ناتی داگ کند. روایت داستانی و نقش آفرینی فوق‌العاده ستارگان حاضر در پروسه تولید بازی، همگی سبب شده‌اند تا داستان این عنوان به یکی از بهترین‌ها در تاریخ ویدیوگیم بدل شود.

 

پس از عرضه بازی The Last of Us برای کنسول پلی استیشن 3، با شروع نسل هشتم شرکت سونی تصمیم گرفت تا نسخه ریمستر این عنوان را برای کنسول پلی استیشن 4 عرضه کند. در آن زمان نسخه ریمستر این عنوان همراه با تنها بسته الحاقی بازی برای پلتفرم جدید سونی منتشر شد و شامل ارتقا هرچه بیشتر جلوه‌های بصری و جزئیات گرافیکی بازی بود. همانطور که انتظار می‌رود، کاربران پلتفرم مذکور به خوبی از محصول انحصاری اخیر سونی استقبال کردند و این اثر بیشتر از هرزمانی در میان بازیکن‌ها به محبوبیت رسید. پس از گذشت چندین سال از عرضه نسخه ریمستر بازی TLoU و انتشار دنباله آن در سال 2020، شرکت سونی سال گذشته تصمیم گرفت تا از نسخه ریمیک بازی نخست این فرنچایز برای کنسول پلی استیشن 5 و کامپیوتر نیز رونمایی کند.

 

بازی The Last of Us Part 1 که درواقع نسخه بازسازی شده بازی نخست محسوب می‌شود، کاملا از لحاظ مکانیزم‌های گیم پلی و داستان به نسخه ارجینال بازی متعهد است. اما این نسخه مجددا شامل تغییرات و پیشرفت‌های متعدد در زمینه‌های فنی و گرافیکی است. تیم سازنده این نسخه را از نو و کاملا مطابق سخت‌افزار به کار رفته در کنسول پلی استیشن 5 ساخته است. انتشار نسخه‌های مختلف بازی طی بیش از یک دهه اخیر روی چندین نسل از کنسول‌های پلی استیشن سبب شده تا بازیکن‌ها همواره خواستار تجربه داستان این اثر همراه با تغییرات ایجاد شده در جلوه‌های بصری و زمینه‌های گرافیکی آن باشند.

 

۱۰ بازی فضایی مورد انتظار

بازی Metroid Prime

طراحی تمامی جوانب یک بازی به صورت منحصر به فرد و باکیفیت سبب می‌شود تا آن عنوان بدون محدودیت زمانی همواره قابل تجربه باشد. بازی Metroid Prime نمونه کاملا مناسبی برای این موضوع محسوب می‌شود. طراحی مراحل و اتمسفر کلی جهان این اثر به همراه چگونگی ترکیب المان‌های مبارزه‌ای و اکتشاف در گیم پلی آن، همگی بهترین نمونه برای اثری به شمار می‌روند که همچنان پس از گذشت چندین دهه از انتشار آن از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار است. در زمان انتشار بازی طی سال 2002 بسیاری از اهالی حوزه بازی‌های ویدیویی معقتد بودند که با گذشت سال‌ها، این عنوان هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد و بازیکن‌ها همواره در بازه‌های زمانی مختلف اقدام به تجربه آن خواهند کرد.

 

پس از عرضه بازی روی پلتفرم Gem Cube، این عنوان سپس برای کنسول Wii U در دسترس قرار گرفت و ضمن اضافه شدن ویژگی‌های مختلف به گیم پلی آن، موفق شد تا مجددا توجه‌ها به سمت خود جلب کند. البته پس از عرضه نسخه مخصوص کنسول شرکت نینتندو، نسخه ریمستر بازی نیز برای نینتندو سوییچ منتشر شد. استودیو بازی سازی Retro در هنگام ساخت نسخه ریمستر بازی تمام تلاشش را به کار گرفت تا هیچ‌گونه تغییری در اساس کلی بازی ایجاد نکند. تغییرات ایجاد شده در این نسخه صرفا به برخی مکانیزم‌های کنترلی و فراهم آمدن امکان حرکت کردن در هنگام نشانه گیری بازمی‌گردد. در این بین، استودیو مذکور همچنین سیستم صداگذاری و جلوه‌های بصری بازی را نیز تاحدودی بهبود بخشید و این عنوان هم‌اکنون جز یکی از بهترین بازی‌های کنسول نینتندو سوییچ شناخته می‌شود.

بازی GTA V

استودیو راک استار با ساخت بازی GTA V موفق شد تا یک عنوان ماندگار و فراموش نشدنی را تحویل بازیکن‌ها دهد. تا به امروز بیش از 175 میلیون نسخه از این عنوان روی پلتفرم‌های مختلف به فروش رفته و همواره بازیکن‌های تازه‌ای مشغول تجربه بازی می‌شوند یا اشخاص متعددی تصمیم به بازگشت به جهان این عنوان می‌گیرند. بازی دارای بخش کمپین و داستانی بسیار جذابی است. در کنار بخش ماموریت‌های اصلی، بازیکن‌ها قادر به انجام فعالیت‌های مختلفی از جمله گشت و گذار در محیط بازی هستند. اما بی‌شک آن‌چه که سبب موفقیت چشم‌گیر این بازی شد، بخش آنلاین آن تحت عنوان بازی GTA Online بوده است.

هیچ شخصی نمی‌توانست پیش‌بینی کند که بازی GTA Online بتواند به چنین موفقیت و محبوبیت قابل توجهی دست یابد. بازیکن‌ها هم‌اکنون قادر هستند تا بخش آنلاین بازی GTA V را به صورت مجزا خریداری کنند و مشغول انجام فعالیت‌های متنوع آن شوند. میزان موفقیت این بخش به حدی بود که استودیو سازنده از توسعه و انتشار هرگونه بسته الحاقی به منظور گسترش داستان بخش تک نفره بازی خودداری کرد. این موضوع احتمالا در نگاه اول کمی ناخوشایند به نظر می‌رسد، اما با در نظر داشتن نتایج به دست آمده از برنامه‌های آن‌ها هیچ‌گونه جایی برای بحث باقی نمی‌ماند.

از زمان انتشار نسخه اصلی بازی GTA V روی کامپیوتر، تا به امروز نسخه‌های مختلفی از این عنوان منتشر شده است. این بازی در ابتدا طی سال 2013 برای کنسول‌های پلی استیشن 3 و ایکس باکس 360 منتشر شد و در نوامبر 2014 در دسترس کاربران پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان قرار گرفت. سپس نوبت به عرضه نسخه کامپیوتر آن در آپریل 2015 رسید. درنهایت، طی ماه مارچ سال گذشته نسخه اختصاصی این بازی محبوب برای پلتفرم‌های نسل نهمی پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس عرضه شد. همانطور که مشخص است،‌ در فواصل زمانی مختلف راک استار نسخه‌های تازه‌ای را از این عنوان در دسترس تمامی کاربران قرار داده و مطابق آمارهای موجود، بسیاری از اشخاص حتی با خریداری یک پلتفرم جدید مجددا به سراغ نسخه جدید بازی رفته‌اند.

 

برچسب ها: The Last of Us, GTA, The Last of Us Part 1
3 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.