چگونه بازی های قدیمی را روی نینتندو سوییچ اجرا کنیم؟

چگونه بازی های قدیمی را روی نینتندو سوییچ اجرا کنیم؟

محمد مهدی مبارکی محمد مهدی مبارکی
1 سال و 3 ماه و 23 روز پیش

کنسول نیتندو سوییچ را می‌توان ستاره کنسول‌های نسل‌ هشتم دانست. محصولی که در زمانی معرفی‌اش، خیلی‌ها به واسطه خاطره بدی که شرکت نینتندو از عرضه آخرین کنسول دستی‌اش به جا گذاشته بود، امیدی به موفقیتش نداشتند. به نحوی مثل اکثر مواقع، کاربران و تحلیلگران به دو گروه تقسیم شده بودند. گروهی که به طور کلی با عرضه یک کنسول دستی،‌ آن هم در نسل هشتم مخالف بودند و گروه دیگر بر این عقیده که کم‌تر پیش می‌آید شرکت نینتندو تصمیم اشتباهی بگیرد، استوار بودند. با تمام این اوصاف، کنسول نینتندو سوییچ سرانجام در سال ۲۰۱۷ میلادی عرضه شد و توانست نظر مثبت منتقدان و همینطور بازیکنان را به سمت خودش جذب کند. آخرین محصول شرکت نینتندو در حوزه کنسول‌های بازی، تا امروز به قدری موفقیت آمیز عمل کرده است که فروش آن، حتی از فروش کنسول ایکس باکس وان نیز سبقت گرفته است. این در حالیست که کنسول ایکس باکس وان در سال ۲۰۱۳ میلادی، یعنی چهار سال قبل از عرضه کنسول نینتندو سوییچ، منتشر شده است.

 

با این اوصاف، در کنار موفقیت عرضه کنسول نینتندو سوییچ، بازی‌های جذابی نیز برای این کنسول منتشر شده و منتشر خواهد شد. یکی از سوالاتی که به طور حتم برای دارندگان این کنسول پیش می‌آید، امکان تجربه بازی‌های قدیمی، مانند آثار کنسول دی اس روی این محصول است. در این مطلب به چگونگی استفاده از قابلیت Backward Compatibilty می‌پردازیم.

 

می‌توان آثار کنسول DS، کنسول 3DS و کنسول Wii U را روی کنسول نینتندو سوییچ بازی کرد؟

اگر بخواهیم مختصر بگوییم؛ خیر! کنسول نینتندو سوییچ تنها بازی‌های مخصوص به خودش که از نوع خاصی از کارتریج بهره می‌برند را اجرا می‌کند. البته می‌توانید از فروشگاه‌ آنلاین نینتندو نیز بازی‌ها را خریداری و روی حافظه داخلی کنسول یا روی کارت SD ذخیره کنید. با این اوصاف، کنسول نینتندو سوییچ هیچگونه دیسک درایوی ندارد و به موازات آن، کارتریج‌های کنسول DS یا کنسول 3DS را قبول نمی‌کند.

 

به طور طبیعی، این سیاست، یک قدم رو به عقب برای شرکت نینتندو به حساب می‌آید. شاید جالب باشد بدانید که کنسول 3DS قادر به اجرای بازی‌های کنسول DS بود و یا کنسول Wii U، دیسک بازی‌های کنسول Wii را قبول می‌کرد. البته این بدان معنا نیست که شانس‌تان برای اجرا بازی‌های قدیمی روی کنسول نینتندو سوییچ صفر است. به هیچ وجه اینطور نیست. کنسول نینتندو سوییچ قابلیت‌هایی برای اجرا آثار قدیمی روی خودش دارد.

 

چگونه بازی های قدیمی را روی نینتندو سوییچ اجرا کنیم؟

پس چگونه بازی‌های قدیمی را اجرا کنیم؟

انچه که باعث می‌شود تا امیدی به اجرا بازی‌های قدیمی روی کنسول نینتندو سوییچ وجود داشته باشد، استفاده از سرویس نینتندو آنلاین است. در این سرویس می‌توانید تعداد قابل توجهی از آثاری که قابلیت Backward Compatibility را پشتیبانی می‌کنند،‌ پیدا کنید. از زمان راه‌اندازی سرویس، آثار متعددی از کنسول‌ NES و کنسول SNES دردسترس قرار گرفته است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به آثار کلاسیکی مانند بازی River City Ransom، بازی Super Metroid و بازی Donkey Kong Country اشاره کرد.

 

همچنین نیتندو نوید اضافه شدن آثار بیشتری را تا اواخر ماه اکتبر داده است که از جمله آن‌ها می‌توان به بازی‌های کنسول N64 و بازی Sega Genesis اشاره کرد. البته برای دسترسی به این بخش لازم است که مشترک سرویسی به نام Expansion Pack شوید. نینتندو هنوز قیمت دقیقی از این محصول نداده است.

 

مطالب مرتبط:

لوازم جانبی مورد نیاز برای کنسول نینتندو سوییچ

چگونگی اعمال تنظیمات اختصاصی روی کنترلر نینتندو سوییچ

آیا از بازی‌های قدیمی، پورت‌هایی وجود دارد؟

بله! شرکت نینتندو در حال حاضر بعضی از بهترین آثار کنسول Wii U را برای دارندگان کنسول نینتندو سوییچ پورت کرده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بازی Bayonetta 2، بازی The Wonderful 101 و بازی Pokken Tournament اشاره کرد. در ادامه نیز می‌توانید لیستی از آثار کنسول Wii U که همین حالا نسخه بازسازی شده آن‌ها برای کنسول نینتندو سوییچ دردسترس است را مشاهده و بررسی کنید:

 

 

از بازی‌های کنسول 3DS و کنسول DS چه خبر؟

اگر از دارندگان دو کنسول یاد شده باشید، به طور حتم متوجه تغییرات و تفاوت‌های آن با کنسول نینتندو سوییچ شده‌اید. متأسفانه به دلیل نوع خاص تنظیمات صفحه، کنسول نینتندو سوییچ نمی‌تواند میزبان بازی‌های آن باشد. البته این بدان معنا نیست که این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد. بلکه باید منتظر ماند و دید که شرکت نینتندو زیر بار چالش پورت این آثار می‌رود یا از کنار آن عبور می‌کند. به عبارتی باید دید که عرضه بازی‌های کنسول 3DS و کنسول DS برای شرکت نینتندو الویت دارد و یا خلاف آن است.

 

از بازی‌های دیگر کنسول‌ها چه خبر؟

سخت‌افزار کنسول نینتندو سوییچ ثابت کرده است که می‌تواند به راحتی، از پس پردازش بازی‌های دیگر شرکت‌ها و کنسول‌ها بر بیاید. در حال حاضر بسیاری از بازی‌های روز، برای کنسول نینتندو سوییچ نیز منتشر می‌شوند. با این حال، پورت‌هایی از آثار کنسول ایکس باکس 360 و کنوسل پلی استیشن 3 نیز می‌توانید برای تجربه روی کنسول نینتندو سوییچ پیدا کنید.

 

به طور کلی دست‌ دارندگان کنسول نینتندو سوییچ برای اجرا بازیی‌های قدیمی این شرکت، آن‌چنان که به نظر می‌آید، بسته نیست و می‌توان به این موضوع که در آینده نچندان دور شاهد اضافه شدن آثار قدیمی بیشتری خواهیم بود، امیدوار باشیم.

 

 
برچسب ها: نینتندو سوییچ OLED model, نینتندو سوییچ, نینتندو سوییچ لایت
1 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.