نینتندو سوییچ با پشت سر گذاشتن PS4 و گیم بوی به سومین کنسول پرفروش تاریخ تبدیل شد

نینتندو سوییچ با پشت سر گذاشتن PS4 و گیم بوی به سومین کنسول پرفروش تاریخ تبدیل شد

آرمان دانه واش آرمان دانه واش
1 سال و 2 ماه و 7 روز پیش

شرکت نینتندو موفق شد تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۱ دی)، ۱۲۲.۵ میلیون نسخه از نینتندو سوییچ خود را به فروش برساند. اما این شرکت همچنان اهداف فروش خود برای پایان سال مالی فعلی را پایین‌تر آورده است.

نینتندو با به ثبت رساندن چنین رقمی موفق شد آمار فروش کنسول‌های گیم بوی (که با در نظر گرفتن آمار Game Boy Color فروش ۱۱۸.۶۹ میلیون نسخه‌ای را به‌ثبت رسانده است) و پلی استیشن 4 که فروش ۱۱۷.۲ میلیونی دارد را پشت سر بگذارد.

نینتندو پارسال تایید کرد که سوییچ بیشترین فروش را بین کنسول‌های خانگی نینتندو داشته و کنسول Wii را پشت سر گذاشته است. البته این کنسول هنوز تا رسیدن به آمار فروش ۱۵۴.۰۲ میلیون دستگاهی کنسول DS فاصله زیادی دارد. جدا از کنسول‌های شرکت نینتندو،‌ پلی‌ استیشن 2 هم با فروش ۱۵۵ میلیون دستگاه تاکنون از سوییچ بهتر عمل کرده است.

از زمان انتشار سوییچ در سال ۲۰۱۷ تا به الان، ۹۹۴ میلیون بازی برای این کنسول به فروش رفته‌اند، که از آمار فروش بازی‌های کنسول‌های دیگر نینتندو بهتر است (کنسول DS با فروش ۹۴۸.۷ بازی در رده دوم جا دارد).

این شرکت ژاپنی اعلام کرد که طی ۹ ماهه اول سال مالی ۲۰۲۳، با به‌ثبت رساندن آمار فروش ۱۲۹۵ میلیون یِنی شاهد کاهش ۱٬۹ درصدی در میزان فروش و با به‌ثبت رساندن میزان سود ۲۵۶٬۲ میلیون یِنی، شاهد کاهش ۵٬۸ درصدی در آمار سود به‌دست آماده‌ خود بوده است.

 

 

بازی‌های کنسول نینتندو سوییچ که بیشتری میزان فروش را داشته‌اند (تا پایان سال ۲۰۲۲)

۱. بازی Mario Kart 8 Deluxe با فروش ۵۲ میلیون نسخه‌ای=

۲. بازی Animal Crossing: New Horizons با فروش ۴۱.۵۹ میلیون نسخه‌ای

۳. بازی Super Smash Bros. Ultimate با فروش ۳۰.۴۴ میلیون نسخه‌ای

۴. بازی Legend of Zelda: Breath of the Wild با فروش ۲۹ میلیون نسخه‌ای

۵. بازی Pokemon Sword/Shield با فروش ۲۵.۶۸ میلیون نسخه‌ای

۶. بازی Super Mario Odyssey با فروش ۲۵.۱۲ میلیون نسخه‌ای

۷. بازی Pokemon Scarlet & Violet با فروش ۲۰.۶۱ میلیون نسخه‌ای

۸. بازی Super Mario Party با فروش ۱۸.۷۹ میلیون نسخه‌ای

۹. بازی Ring Fit Adventure با فروش ۱۵.۲۲ میلیون نسخه‌ای

۱۰. بازی Pokemon Let’s Go با فروش ۱۵.۰۷ میلیون نسخه‌ای

شرکت نینتندو گفت که کاهش میزان فروش بازی‌ها تا حدی به خاطر نوسانات بازا‌های خارجی، و کاهش ۲۱٬۳ درصدی فروش سالیانه سخت‌افزار نسبت به سال گذشته بوده است (۱۴٬۹۱ میلیون در مقابل ۱۸٬۹۵ میلیون نسخه). کاهش میزان فروش دستگاه‌های نینتندو تا حدی به خاطر کمبود چیپ‌های نیمه‌رسانا بوده است، این بحران تمامی دنیا را تا تابستان گذشته تحت تاثیر خود قرار داده بود.

 

 

 

نینتندو با توجه به همین روند کاهشی، پیش‌بینی‌های خود از میزان فروش را برای دومین فصل پیاپی پایین‌ آورده است.

این شرکت اکنون انتظار دارد که تا پایان ماه مارس، ۱۸ میلیون کنسول به‌فروش برساند، نینتندو در فصل گذشته انتظار فروش ۱۹ میلیون نسخه‌ای و در فصل پیش از آن انتظار فروش ۲۱ میلیون نسخه‌ای را داشت. همچنین این شرکت پیش‌بینی خود از میزان درآمد سالیانه‌اش را هم پایین‌تر آورده است.

با توجه به این موارد مشخص است که آمار فروش کنسول نیتندو سوییچ،‌ که به هفتمین سالگرد ورودش به بازار نزدیک می‌شود، برای دو سال مالی متوالی کاهش پیدا خواهد کرد (فروش ۲۳ میلیون نسخه‌ای در سال مالی ۲۰۲۲ و فروش ۲۸.۸ میلیون نسخه‌ای در سال ۲۸.۸).

با وجود کاهش میزان فروش دستگاه‌های نینتدو، بازی‌ها و نرم‌افزارهای این شرکت همچنان عمکرد خوبی را در فروش به‌ثبت رسانده‌اند (کاهش ۹ درصدی نسبت به پارسال).

شرکت نیتندو طی شش هفته و تا پایان سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۰٬۶۱ میلیون نسخه از بازی جدید Pokemon Scarlet & Violet را به‌فروش رساند. همچنین بازی Splatoon 3 آمار فروش ۱۰/۲۱۳ نسخه‌ای را از خود ثبت کرد و ۸٬۶۱ میلیون نسخه از بازی Switch Sports به فروش رفت.

علاوه بر موارد ذکرشده، در بین عناوینی که اواخر سال مالی گذشته منتشر شدند،‌ ۶.۶۶ نسخه از بازی Mario Kart 8 Deluxe به فروش رفت (در مجموع ۵۲ میلیون نسخه)، و ۳.۴۷ میلیون نسخه از بازی Kirby and the Forgotten Land به فروش رفت (در مجموع ۶.۱۲ میلیون نسخه).

نتایج شرکت نینتندو، غافلگیری تلخی را برای برخی از تحلیلگران بازار رقم زد، هیدکی یاسودا (Hideki Yasuda) از شرکت Toyo Securities در این باره گفت: «این نتایج ضعیف بودند و این یک غافلگیری است. با توجه به افزایش موجودی‌های شرکت نینتندو، انتظار می‌رفت که طی تعطیلات پایانی امسال دستگاه‌های بیشتری به‌فروش برسند. فروش ضعیف دستگاه‌های نینتندو به عملکرد ضعیف این شرکت در فروش بازی‌ها و نرم‌افزارها هم منجر شد. اکنون مشخص است که نینتندو روندی کاهش را تجربه خواهد کرد

این تحلیلگر در ادامه گفت که باور دارد که نینتندو می‌تواند با معرفی نسخه‌های ویژه کنسول سوییچ و معرفی نسخه بعدی بازی Legend of Zelda، آمار فروش این کنسول را بهبود ببخشد.

یاسودا گفت:‌ «اگر نینتندو حداقل دو نسخه ویژه آماده کند، این شرکت همچنان می‌تواند طی سال مالی بعدی ۲۰ میلیون دستگاه به‌فروش برساند. در غیر این‌صورت، آمار فروش به ۱۸ میلیون دستگاه یا کمتر خواهد رسید، که اگر بخواهم صادق باشم با توجه به عمر سوییچ همچنان عملکردی قوی به‌حساب می‌آید

برچسب ها: Nintendo Switch, نینتندو سوییچ
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.