آیا نینتندو سوییچ OLED ارزش خرید دارد؟

آیا نینتندو سوییچ OLED ارزش خرید دارد؟

رعنا شاه‌ محمدی رعنا شاه‌ محمدی
1 سال و 6 ماه و 23 روز پیش

نینتندو از دوره کنسول Wii دغدغه قدرت سخت‌افزاری کنسول‌هایش را نداشته است که باعث می‌شود مدل OLED کنسول جدید نینتندو سوییچ اقدامی جالب برای این غول دنیای بازی باشد. این کنسول که تا زمان رونمایی رسمی‌اش با نام Switch Pro شناخته می‌شد، نتوانسته است در سطح انتظاراتی ظاهر شود که شایعات اولیه به وجود آورده بودند. با در نظر گرفتن این موضوع، جواب دادن به سوال «آیا ارتقا به  نینتندو سوییچ OLED ارزش دارد یا نه؟» اندکی پیچیده‌ می‌شود. 


کمی عجیب است که نینتندو یک سخت افزار جدید را در چنین زمانی عرضه کند، به خصوص که رونمایی از مدل جدید نینتندو سوییچ به صورت کاملا غافلگیرانه انجام شد. کنسول جدید نینتندو سوییچ OLED آنطور که بعضی از افراد انتظار داشتند، ارتقا بزرگی نیست و مهم‌ترین ویژگی آن صفحه نمایش OLED جدیدش است که البته به جای کیفیت 4k که منتظرش بودیم، با کیفیت 720p عرضه می‌شود؛ پس با این وجود، زمان مناسب برای رونمایی این محصول احتمالا طی رویداد E3 بود.

 

البته این اتفاق نیفتاد و داگ بوزر (Doug Bowser) از شرکت نینتندو نیز اعلام کرد که کمپانی نینتندو هر زمانی که مناسب باشد، دستگاه‌هایش را رونمایی می‌کند. ظاهرا زمان درست اکنون است، در حالی که نسل کنسول‌های پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس در حال رسیدن به اوج خود هستند و حدود ۵ سال از انتشار اولیه نینتندو سوییچ می‌گذرد. اما نینتندو سوییچ OLED دقیقا برای چه کسانی ساخته شده است و چه کسانی باید کنسول خود را به کنسول جدید ارتقا دهند؟ 

 

افرادی که نینتندو سوییچ معمولی دارند

 

جواب آن که آیا می‌ارزد کنسول خود را به نینتندو سوییچ OLED ارتقا دهید یا نه، اندکی دشوار است زیرا کاملا مرتبط به آن است که شما در حال حاضر با چه دستگاه‌هایی بازی می‌کنید. برای کسانی که در حال حاضر نیز یک نینتندو سوییچ، به خصوص نسخه غیر Lite را دارند، ممکن است توجیه این تغییر کنسول کار سختی باشد. اگر نینتندو سوییچ OLED برای حالت دستی وضوح تصویر 4k در نظر گرفته بود این ارتقا بدون شک منطقی بود اما واقعیت اندکی پیچیده‌تر است. 


تا زمانی که از نزدیک تجربه نکرده باشیم، نمی‌توانید تاثیر واقعی نمایشگر OLED روی یک کنسول را حدس بزنید. صفحه نمایش‌های OLED می‌توانند کنتراست‌های بسیار بیشتری را به نسبت صفحه‌ نمایش‌های قدیمی ایجاد کنند و این یعنی بازی‌ها قرار است جزئیات بسیار بیشتر و تصویری در کل شفاف‌تر داشته باشند. با صفحه‌نمایشی ۷ اینچی برای نینتندو سوییچ OLED، طرفداران حتی بدون صفحه نمایش 4k نیز تصویری شفاف را تجربه خواهند کرد. 


 
بنابراین افرادی که از نینتندو سوییچ خود بیشتر در حالت دستی استفاده می‌کنند سود قابل توجهی از ارتقا به مدل جدید کسب خواهند کرد. همچنین افرادی که هنوز از نسخه اولیه نینتندو سوییچ (با ظرفیت کمتر باتری) استفاده می‌کنند، احتمالا بهتر است که به ارتقا به نینتندو سوییچ OLED فکر کنند زیرا که میزان باتری آن نیز مشابه باتری نسخه به روز رسانی شده نینتندو سوییچ  است که یعنی حدود ۴.۵ الی ۹ ساعت (در برابر ۲.۵ الی ۶ ساعت نسخه اصلی ) باتری خواهد داشت. این تفاوت مخصوصا برای افرادی که زیاد سفر می‌کنند تفاوتی قابل توجه است. 


 
با این حال افرادی که در حال حاضر نیز از کنسول خود به صورت ثابت استفاده می‌کنند و عموما آن را به صفحه نمایش‌هایی متصل کرده‌اند که احتمالا در حال حاضر صفحه نمایشی با وضوحی بالاتر از 720P است، قرار نیست سود زیادی از این ارتقا ببرند. نینتندو سوییچ OLED در حالت ثابت و در زمان اتصال به داک یک پورت LAN نیز دارد که برای دانلود کردن و بازی آنلاین کمک کننده است اما تفاوت عظیمی نسبت به حالت کنونی و استفاده از سیگنال‌های Wifi ندارد. در کل افرادی که از کنسول خود عموما در حالت ثابت استفاده می‌کنند سود بسیاری زیادی از ارتقا به نسخه OLED نخواند برد، با این حال اگر به دنبال کیفیت بیشتر تصویر و اتصالی پایدارتر به اینترنت (مخصوصا در کشورمان) هستید،‌ ارتقاء به نسخه نینتندو سوییچ OLED می‌تواند برایتان ارزشمند باشد. 


صاحبان نینتندو سوییچ لایت

ارتقا از نینتندو سوییچ لایت حتی از ارتقا از کنسول استاندارد نینتندو سوییچ نیز پیچیدگی‌های بیشتری دارد. دلایل زیادی وجود دارد که نینتندو سوییچ لایت به نسبت سوییچ استاندارد ممکن است برای شما مناسب‌تر باشد، بودجه و نوع استفاده مد نظر شما جزئی از این دلایل هستند. سایز کوچک نینتندو سوییچ لایت یک مزیت دیگر برای افرادی است که زیاد مسافرت می‌کنند و باتری بهتری نیز نسبت به نسخه استاندارد نینتندو سوییچ دارد. 


برای بسیاری از افراد، نینتندو سوییچ لایت به عنوان کنسولی ثانویه دیده می‌شود. چیزی که تجربه اصلی را با یک حالت قابل حمل بهبود ببخشد. برای دیگران سایز کوچک این کنسول به تنهایی مزیتی کافی است که از آن به عنوان کنسول اصلی خود استفاده کنند. کسانی که سایز کوچک این کنسول را دوست دارند احتمالا از سایز نینتندو سوییچ OLED که ظاهرا همانند نسخه استاندارد نینتندو سوییچ است خوششان نخواهد آمد، با آن که صفحه نمایش OLED حاشیه کوچک‌تری و کیفیت بسیاری بیشتری دارد اما هنوز به طور کلی از سوییچ لایت بزرگتر خواهد بود. 


 
کسانی که نینتندو سوییچ لایت را به خاطر سایز کوچک‌ترش انتخاب کرده‌اند، ممکن است جذب صفحه نمایش جدید شوند اما این تقریبا تنها دلیلی است که ممکن است به خاطر آن کنسول خود را عوض کنند. یک موضوع مثبت دیگر برای نینتندو سوییچ OLED باتری ارتقا یافته است، اما باتری ۳ الی ۷ ساعته نینتندو سوییچ لایت هم بد نیست. کسی که بودجه کمی داشته باشد نیز احتمالا تصمیم به نگه داری نینتندو سوییچ لایت خود بگیرد زیرا ۳۵۰ دلار قیمت قابل توجهی برای هزینه کردن روی کنسولی است که تفاوت زیادی نیز ندارد. با این همه، اگر قصد ارتقا نینتندو سوییچ لایت خود را داشته‌اید یا به دنبال کنسولی با قابلیت اتصال به صفحه‌ نمایش‌هایی با کیفیت هستید، یا به سادگی از کیفیت کم صفحه نمایش نسخه لایت خسته‌ شده‌اید، نینتندو سوییچ OLED گزینه‌ای مناسب برای ارتقاء است.

 

افرادی که نینتندو سوییچ ندارند

در آخر افرادی هستند که در کل کنسول نینتندو سوییچ ندارند و در حال حاضر بدون کنسول پرچمدار شرکت نینتندو هستند. برای بعضی افراد علت این وضعیت انتظار برای یک تغییر مشابه تغییری که مدل نینتندو سوییچ OLED با خود به همراه دارد است و برای بعضی دیگر ممکن است این دلیل علاقه نداشتن به کاتالوگ بازی‌های سوییچ یا خود نینتندو باشد.


برای افرادی که بخواند یک کنسول نینتندو سوییچ خریداری کنند قطعا نینتندو سوییچ OLED بهترین انتخاب خواهد بود. نسخه استاندارد نینتندو سوییچ کنسول بدی نیست اما صفحه نمایش OLED مدل جدید قطعا ارزش مبلغ اضافه را دارد. در نظر داشته باشید که احتمالا نینتندو سوییچ OLED در ابتدای انتشار به سختی پیدا شود، همانطور که پلی استیشن ۵ و ایکس باکس سری ایکس و حتی نسخه‌های دیگر سوییچ در حدود ۶ ماه گذشته وضعیتی مشابه را تجربه کردند. 


با این حال در حال حاضر نینتندو سوییچ مجموعه‌ای قابل توجه‌ از بازی‌ها دارد، مجموعه‌ای که برای مخاطبان عمومی‌تری نسبت به آن چه شرکت نینتندو در گذشته به عنوان جامعه هدف خود در نظر گرفته بود، جذاب است. موفقیت نینتندو سوییچ در فروش باعث شده پلتفرمی جذاب برای توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند بازی‌هایشان را منتشر کنند باشد و این به معنای آن است که پشتیبانی شرکت‌های ثالثبیشتر از همیشه است. در حالی که نرم‌افزار‌های ساخت نینتندو تا مدت زیادی قیمت خود را روی سیستم حفظ می‌کنند، به نظر می‌رسد که شرکت نینتندو همواره در حال حراج کردن بازی‌های نسل کنونی است. 


 
فعلا کنسول نینتندو سوییچ OLED بهترین راه برای اجرای بازی‌های نینتندو است.  بنابراین منطقی است افرادی که تا کنون کنسولی از نینتندو خریداری نکرده‌اند منتظر انتشار نینتندو سوییچ OLED باشند. ممکن است که کنسول سوییچ پرو هم رنمایی شود اما از طرفی نیز ممکن است شرکت نینتندو تصمیم بگیرد بازار را با نام‌گذاری‌های گوناگون اشباع نکند. 

 

نظر شما در رابطه با نسخه جدید نینتندو سوییچ چیست؟

برچسب ها: نینتندو سوییچ OLED, نینتندو سوییچ, Nintendo Swith, مشاوره خرید
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.