نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

محمد مسعودی محمد مسعودی
2 سال و 7 ماه و 8 روز پیش

کنسول نینتندو سوییچ OLED نسخه ارتقایافته نینتندو سوییچ است ولی این ارتقایی نبود که طرفداران انتظارش را داشتند. با این حال پیشرفت‌هایی را می‌توان دید که شرکت نینتندو روی سخت‌افزار نینتندو سوییچ اعمال کرده است. بر خلاف خبرهای فاش شده درباره نینتندو سوییچ  پرو، کنسول جدید دارای ویژگی 4K-ready DLSS نیست. با نزدیک بودن تاریخ انتشار نینتندو سوییچ OLED در چند ماه آینده، در این مطلب قصد داریم به توضیح تفاوت‌های بزرگ این کنسول جدید با مدل پایه آن، یعنی نینتندو سوییچ  بپردازیم.
 

صفحه نمایش OLED

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

بزرگترین پیشرفت در مدل جدید نینتندو سوییچ، صفحه نمایش آن است. نینتندو سوییچ معمولی و نینتندو سوییچ لایت هردو به صفحه نمایش LCD مجهز بودند، اما با صفحه نمایش OLED انتظار می‌رود که نینتندو سوییچ OLED بتواند کیفیت تصویر بهتر و رنگ‌های روشن‌تری را ارائه دهد. اگر از هرکسی که تا به حال از صفحه نمایش OLED استفاده کرده این موضوع را بپرسید، از پاسخ آن‌ها به این نتیجه می‌رسید که وجود این نوع صفحه نمایش در نینتندو سوییچ OLED یک پیشرفت بزرگ نسبت به مدل قبلی آن است.

 

 اندازه صفحه نمایش

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟


OLED بودن صفحه نمایش به جای LCD تنها پیشرفت نینتندو سوییچ OLED در بحث صفحه نمایش نیست. یک تغییر بزرگ دیگر در نینتندو سوییچ OLED، تغییر سایز صفحه نمایش است. اندازه کلی صفحه نمایش نینتندو سوییچ OLED همانند نینتندو سوییچ است با این تفاوت که در کنسول جدید دیگر خبری از حاشیه صفحه نیست که در نتیجه به جای اینکه اندازه صفحه نمایش مثل نینتندو سوییچ ۶٫۲ اینچ، یا ۵٫۵ اینچ در نینتندو سوییچ لایت باشد، در نینتندو سوییچ OLED برابر با هفت اینچ است. در بحث وضوح صفحه نمایش باید گفت که همانند نینتندو سوییچ لایت، در این کنسول شاهد وضوح 720p هستیم. اما می‌توان گفت که وضوح 720p برای یک صفحه نمایش هفت اینچی کافی‌ست.

 داک جدید

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

با توجه به تغییرات صفحه نمایش می‌توان گفت که نینتندو سوییچ OLED در حالت دستی پیشرفت داشته‌است. همانند مدل پایه نینتندو سوییچ، در کنسول جدید شاهد طراحی هیبریدی هستیم که به موجب آن، یک داک جدید نیز ساخته شده است. از نظر نوع کار، داک جدید خیلی شبیه به همان داکی است که در نینتندو سوییچ می‌توان دید. اما این داک طراحی جدیدی دارد، که بزرگترین تغییر در آن استفاده از رنگ سفید است. همانند داک نینتندو سوییچ، این داک جدید علاوه بر موجود بودن در جعبه کنسول، به صورت جداگانه هم به فروش می‌رسد و با مدل پایه نیز سازگار است.

پورت اترنت

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

جدای از تغییرات ظاهری، داک جدید یک فرق بزرگ با نسخه قبلی دارد. در داک نینتندو سوییچ OLED به جای یکی از سه پورت USB، یک پورت اترنت قرار گرفته است. با توجه به این حقیقت که بازی‌های آنلاین در نینتندو سوییچ با مشکل همراه بودند، اضافه شدن پورت اترنت شدیدا مورد استقبال کاربران قرار می‌گیرد. البته نباید انتظار داشت ویژگی‌های چندنفره عناوینی مثل بازی Super Smash Bros Ultimate و بازی Mario Kart 8 Deluxe به یکباره خیلی عالی اجرا شوند، اما می‌توان بازی چندنفره بهتری را با وجود پورت اترنت، تجربه کرد.

 

طراحی

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟


در نینتندو سوییچ OLED، فقط داک مورد تغییر واقع نشده و در کنسول نیز شاهد طراحی جدید هستیم. با اینکه کنسول جدید شکل کلی نینتندو سوییچ را حفظ کرده است، تغییرات به راحتی به چشم می‌آیند. رنگ سفیدی که در داک جدید شاهد آن بودیم، در Joy-Con ها هم دیده می‌شود، که متأسفانه طراحی آن نسبت به نینتندو سوییچ تغییری نکرده است. البته شرکت نینتندو کسانی که ترجیح می‌دهند Joy-Con با رنگ‌های کلاسیک آبی نئونی و قرمز نئونی را داشته باشند را فراموش نکرده است و این رنگ‌ها را می‌توان برای نینتندو سوییچ OLED نیز خریداری کنند.

پایه

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

در بحث طراحی فیزیکی نینتندو سوییچ OLED یک پیشرفت چشمگیر مناسب برای حالت رومیزی داشته است. مدل اصلی نینتندو سوییچ مجهز به یک یایه کوچک و غیرقابل اعتماد بود، این پایه کوچک جای خود را به یک پیاه پهن و محکم در نینتندو سوییچ OLED داده که خیلی محکم‌تر است و گزینه‌های بیشتری را در چگونگی قرارگیری سیستم به شما می‌دهد. این پایه برای کسانی که از سیستم‌های Surface شرکت مایکروسافت استفاده کرده‌اند آشنا خواهد بود. با توجه به این‌که بسیاری از مخاطبان ترجیح می‌دادند که از حالت رومیزی نینتندو سوییچ  استفاده نکنند، شاید بتوان گفت پایه‌ای که در نینتندو سوییچ  شاهد آن بودیم، یکی از بزرگترین نقطه ضعف‌های آن بوده است که خوشبختانه این مشکل در نینتندو سوییچ OLED برطرف شده و پیشرفت بزرگی محسوب می‌شود.

 تقویت صدا

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

شرکت نینتندو همچنین ادعا کرده که کیفیت صدا در نینتندو سوییچ OLED تقویت شده است، اما جزئیات زیادی درباره اینکه چطور کیفیت صدا در نینتندو سوییچ OLED از مدل پایه نینتندو سوییچ و نینتندو سوییچ  لایت بهتر است، منتشر نکرده است. به نظر می‌آید که ارتقای سیستم صوتی در نینتندو سوییچ OLED، یک ارتقا ساده در حد تغییر اسپیکر‌های کنسول باشد که باعث بهتر شدن صدا می‌شود. همانند پیشرفت‌ها در صفحه نمایش، وجود بلندگو‌های بهتر نشان از این دارد که شرکت نینتندو روی برای بهتر کردن تجربه بازی در حالت دستی نینتندو سوییچ OLED متمرکز کرده است.

 

فضای ذخیره‌سازی

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

بازی‌های نینتندو سوییچ معمولا حجم کمتری را نسبت به بازی‌های کنسول‌های دیگر و رایانه‌های شخصی اشغال می‌کنند. اما فضای ذخیره‌سازی بیش‌تر همیشه مورد استقبال طرفداران بوده‌است و در نینتندو سوییچ OLED این موضوع پوشش داده شده است. مدل پایه نینتندو سوییچ و نینتندو سوییچ  لایت هردو دارای ۳۲ گیگابایت فضای داخلی هستند که این مقدار در نینتندو سوییچ OLED دو برابر شده و به رقم ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی افزایش یافته است، البته شما می‌توانید با استفاده از کارت‌های حافظه microSD این مقدار را به بیش از دو ترابایت افزایش دهید.

باتری

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

نینتندو سوییچ OLED  باتری بهتری نسبت به مدل های قبلی دارد. مدل پایه نینتندو سوییچ  که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد، عمر باتری حدودی دو ساعت‌ و نیم تا شش ساعت‌ و نیم داشت که در سال ۲۰۱۹ طی یک تجدید نظر جزئي با یک مدل جدید‌تر جایگزین شد. در مدل جدید‌ترعمر باتری به حدود چهار‌ ساعت‌ و نیم تا ۹ ساعت‌ و نیم افزایش یافت. در نینتندو سوییچ OLED هم همین اعداد قابل مشاهده هستند، پس می‌توان نتیجه گرفت که عمر باتری بهتر از اولین مدل پایه نینتندو سوییچ است. اما اگر همین حالا یک مدل پایه نینتندو سوییچ  را خریداری کنید، طول عمر باتری آن برابر با طول عمر باتری نینتندو سوییچ OLED است. در همین حال، نینتندو سوییچ لایت دارای عمر باتری در حدود سه تا هفت ساعت است، با این حساب نینتندو سوییچ OLED را در بحث باتری، یک قدم جلوتر از نینتندو سوییچ لایت است.

 

قیمت

نینتندو سوییچ OLED چه تفاوتی با نسخه معمولی دارد؟

قیمت بزرگترین فاکتوری است که تصمیمات در خرید را تحت تاثیر قرار می‌دهد و قیمت نینتندو سوییچ OLED، پیشرفت‌های آن‌را بازتاب می‌کند. این کنسول با قیمتی  برابر با ۳۴۹٫۹۹ دلار به بازار عرضه خواهد شد. این نسخه۵۰ دلار گران‌تر از مدل پایه نینتندو سوییچ است که با قیمت ۲۹۹٫۹۹ دلار به فروش‌ می‌رسید. در همین‌ حال، نینتندو سوییچ لایت هنوز ارزانترین مدل با قیمت ۱۹۹٫۹۹ دلار است. مشکل اینجاست که ۵۰ دلار اختلاف قیمت برای بسیاری از خریداران، با توجه به میزان ارتقا، توجیه اقتصادی ندارد، اما برای آن دسته از کسانی که می‌خواهند اولین نینتندو سوییچ خود را خریداری کنند، این اختلاف قیمت با مدل پایه به نظر منطقی‌ است.

 

نظر شما در مورد نینتندو سوییچ OLED چیست؟

برچسب ها: Nintendo Switch OLED, Nintendo Switch, Nintendo Switch Lite, نینتندو سوییچ, نینتندو سوییچ لایت
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.