چگونه از کنترلر دوال سنس روی رایانه شخصی استفاده کنیم؟

چگونه از کنترلر دوال سنس روی رایانه شخصی استفاده کنیم؟

محمد مسعودی محمد مسعودی
2 سال و 12 ماه و 1 روز پیش

کنترلر دوال سنس پلی استیشن ۵، یکی از بزرگترین نقاط قوت این کنسول محسوب می‌شود. به لطف موتورهای هپتیک، تریگر‌های تطبیق پذیر و همچنین بازی‌های پلی استیشن ۵ که از تمام قابلیت های این کنترلر استفاده می‌کنند،‌ تجربه‌ای متفاوت را برای کاربران رقم زده‌‌است. با اینکه کنترلر دوال سنس به راحتی بر روی کامپیوتر‌های شخصی قابل استفاده است، اما بیشتر بازی‌ها برای استفاده صد در صدی قابلیت‌های این کنترلر منحصر به فرد، طراحی نشده‌اند.


خبر خوب این است که بعضی از سازندگان بازی، مثل بازی Metro Exodus، شروع به ایجاد تغییراتی برای استفاده از قابلیت‌های ویژه کنترلر DualSense کرده‌اند و به لطف پلتفرم Steam، می‌توانیم از راحتی  کنترلر دوال سنس در کامیپوتر‌های شخصی استفاده کنیم.


وصل کردن کنترلر دوال سنس با سیم یا بلوتوث:

اتصال با سیم 

برای اتصال کنترلر به کامپیوتر شخصی به کمک کابل USB، شما به یک کابل USB-C به USB-A ( یا اگر کامپیوتر شما دارای پورت USB Type-C است، به یک کابل USB-C به USB-C) نیاز دارید. زمانی که کنسول پلی استیشن ۵ را خریداری می‌کنید، این کابل در جعبه موجود است، اما اگر کنترلر DualSense را جداگانه خریداری کنید، باید یک کابل هم در کنار آن تهیه کنید.

 

بلوتوث 

چگونه از کنترلر دوال سنس روی رایانه شخصی استفاده کنیم؟


برای اتصال کنترلر دوال سنس به کمک بلوتوث، شما به یک گیرنده USB بلوتوث (یا یک مادربرد با قابلیت بلوتوث) نیاز دارید. برای اتصال کنترلر، ابتدا به قسمت Settings ویندوز رفته و سپس گزینه Devices کلیک کنید. در پنجره باز شده، تب Bluetooth & other devices را انتخاب کنید. در منوی باز شده گزینه Add Bluetooth or other device را انتخاب کرده و در پنجره باز شده جدید، گزینه Bluetooth را انتخاب کنید. حال کامپیوتر شما شروع به جستجو دستگاه‌های در دسترس می‌کند.


روی کنترلر دوال سنس، دکمه PS (دکمه‌ای به شکل لوگوی پلی استیشن) را به همراه دکمه Create ( دکمه کوچک در سمت چپ تاچ‌پد) را تا زمانی که LED های دور تاچ‌پد شروع به سریع چشمک زدن کنند، نگه دارید. طی چند ثانیه باید اسم Wireless controller به لیست دستگاه‌های بلوتوثی اطراف اضافه شود. برای هماهنگ شدن کنترلر و رایانه‌شخصی روی آن کلیک کنید.


حالا کنترلر دوال سنس با درایور‌ ورودی‌ مخصوص به خود، در ویندوز قابل دسترس است. این درایور اختصاصی باعث می‌شود که بعضی از بازی‌ها دوال سنس را شناسایی کنند که می‌توان از کنترلر در آن‌ها استفاده کرد. اما بسیاری از بازی‌های کامپیوتری امروزی  بر اساس درایور Xinput مایکروسافت ساخته شده‌اند تا بتوانند از کنترلر‌های ایکس باکس پشتیبانی کنند که باعث شده کنترلر دوال سنس نسبت به کنترلر ایکس باکس، محدود شود. اما Steam می‌تواند به این دسته از افراد کمک کند

 

تنظیم کنترلر DualSense در پلتفرم Steam

 

پلتفرم Steam پشتیبانی اولیه از کنترلر دوال سنس را در نوامبر سال ۲۰۲۰ به قابلیت‌هایش افزود و تا به امروز این پشتیبانی را بهبود بخشیده است. استفاده از پلتفرم Steam در کامپیوتر‌های شخصی، راحت‌ترین شیوه ممکن برای استفاده از کنترلر DualSense است؛ حتی اگر بخواهید از دوال سنس در بازی‌هایی که در پلتفرم Steam موجود نیستند استفاده کنید. (جلوتر توضیح می‌دهیم)


برای شروع، ابتدا کنترلر خود را با کمک بلوتوث یا کابل USB به کامپیوتر متصل کنید. لانچر Steam را اجرا کرده و آن‌را به حالت Big Picture ببرید (چهارمین دکمه در گوشه بالا سمت راست). حال باید کنترلر DualSense را شناسایی و به عنوان کنترلر پلی استیشن ۵ در لیست ببینید. Steam به صورت خودکار تنظیمات دکمه‌ها را به منظور شبیه سازی کنترلر ایکس باکس برای شما انجام ‌می‌دهد (مثلا مثلث برابر با Y و مربع برابر با X و...).


با استفاده از گزینه Calibrate می‌توانید میزان حساسیست Joystickها، اسم کنترلر، فعال یا غیرفعال کردن لرزش و میزان روشنایی و رنگ LED های دور تاچ‌پد را تنظیم کنید. 

به این نکته توجه داشته‌باشید که اگر می‌خواهید کنترلر DualSense را شخصی‌سازی کنید، حتما گزینه PlayStation Configuration Support را  روی چیدمان کنترلرتان علامت بزنید. با علامت زدن این گزینه، می‌توانید حین اجرای بازی‌های Steam، با فشار دادن دکمه PS روی کنترلر، صفحه تنظیمات کنترلر Steam را مشاهده کنید. برای یاد‌آوری، توجه داشته باشید که تنظیمات کنترلر در Steam فقط در حالت Big Picture در دسترس است.

 


در این صفحه شما می‌توانید تنظیمات دکمه‌ها و چگونگی کار تاچ‌پد را تغییر دهید و اگر نیاز به نشانه گیری ژیروسکوپی (سنسور حرکتی) دارید، ژیروسکوپ کنترلر را پیکربندی کنید. همچنین شما‌ می‌توانید با تنظیم چیدمان‌ها و ست‌‌های مختلف عملیات‌های دیگری را برای هر بخش از کنترلر در نظر گرفته و در حین بازی آن‌ها را فعال کنید. برای مثال اگر بخواهید از کنترل ژیروسکوپی در حین خلبانی یک هواپیما در بازی GTA استفاده کنید، به راحتی می‌توانید برای آن یک ست تنظیم کنید و هر موقع که سوار یک هواپیما می‌شوید با فشردن یک دکمه خاص، آن‌را فعال کنید. اگر فقط می‌خواهید از کنترلر دوال سنس همانند دیگر کنترلرها استفاده کنید، می‌توانید این صفحه را رها کرده و با‌ آن کاری نداشته باشید.

چگونه از کنترلر DualSense برای بازی‌هایی که در Steam نیستند، استفاده کنیم؟

 

اگر بخواهید از دوال سنس برای یک عنوان که مثلا در فروشگاه Epic Games است استفاده کنید، یک راه کار وجود دارد که به کمک آن می‌توانید هرچیزی، حتی شبیه ساز‌ها، را با دوال سنس کنترل کنید.

فروشگاه Steam قابلیتی دارد که به مخاطبان اجازه می‌دهد  بازی‌هایی که در Steam موجود نیستند را به مجموعه بازی‌های خود اضافه کرده و از پوشش Steam برای اجرای آن‌ها استفاده کنند. 

همانظور که در عکس بالا مشخص است، منو Games را در صفحه اصلی باز کنید، سپس گزینه روی Add a Non-Steam game to my library کلیک کرده تا یک لیست از برنامه‌های کامپیوتر شما به نمایش گذاشته شود. سپس بازی مورد نظر را انتخاب کنید. در اکثر اوقات، شما می‌توانید بازی مورد نظرتان را اضافه کرد و با میانجی‌گری Steam، از کنترلر دوال سنس استفاده کنید.

استفاده از برنامه DS4Windows

اگر ترجیح می‌دهید که بازی های خود ‌را، برای استفاده از کنترلر DualSense، به Steam اضافه نکنید، یک راه دیگر استفاده از نرم‌افزار DS4Windows است که برای پشتیبانی از کنترل DualSense به روزرسانی شده. برای استفاده از این نرم‌افزار، ابتدا برنامه DS4Windows را اجرا کرده و سپس کنترلر دوال سنس را به یکی از روش های توضیح داده شده به کامپیوتر خود متصل کنید. با اینک‌ار باید قادر باشید که تنظیمات دکمه‌ها و نور LED را تغییر دهید و همچنین میزان شارژ کنترلر را در برنامه مشاهده کنید. برنامه DS4Windows به شما این اجازه را می‌دهد تا از کنترلر DualSense در هر بازی که از کنترلر Xbox پشتیبانی‌ می‌کند، استفاده کنید.

قابلیت‌های کنترلر پلی استیشن ۵ می‌تواند روی رایانه شخصی اجرا شود، اما فقط روی چند‌ بازی

اجباری نیست که از Steam برای استفاده از کنترلر دوال سنس، استفاده کنید. ، کنترلر DualSense برای اتصال به ویندزو از یک درایور عمومی DirectInput استفاده می‌کند که چند بازی کم‌وبیش از آن پشتیبانی‌ می‌کنند. اما اکثر بازی‌های امروزی از درایور جدیدتر XInput مایکروسافت پشتیبانی می‌کنند، که کارایی Steam در اینجا به چشم می‌آید. با این حال، با اینکه کم‌تر از یک سال از عمر کنسول پلی‌ استیشن ۵ می گذرد، سازندگان بازی‌های رایانه‌های شخصی شروع به پشتیبانی از قابلیت‌های خاص کنترلر دوال سنس کرده‌اند. 

نسخه رایانه‌های شخصی بازی Metro Exodus پشتیبانی از کنترلر دوال سنس را در ماه می ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) شروع کرد که می‌توان از بازخورد هپتیک و تریگر‌های تطبیق پذیر در آن استفاده کرد. بازی Assassin’s Creed Valhalla هم در حال حاضر از این قابلیت‌ها پشتیبانی می‌کند.
 

برچسب ها: dualsense, پلی استیشن 5, آموزش
1 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.