آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
2 سال و 9 ماه و 24 روز پیش

پس از معرفی شدن اولین حافظه M.2 SSD سازگار با پلی استیشن 5 و فراهم شدن امکان استفاده از حافظه‌های M.2 SSD برای کاربران بتای پلی استیشن 5، اطلاعات بیشتری از حافظه‌های SSD پشتیبانی شده و نحوه قرار دادن آن‌ها در محل مخصوص درایو جانبی کنسول نسل نهمی سونی مننتشر شده است. پیش از ارائه این اطلاعات، لازم به ذکر است که جزئیات منتشر شده حال حاضر، نحوه استفاده از حافظه‌های M.2 SSD در حالت بتا را پوشش می‌دهند و ممکن است برخی از آن‌ها پس از انتشار به روز رسانی نرم افزاری بعدی پلی استیشن 5 و فعال شدن رسمی این قابلیت تغییر کنند. در ادامه این مطلب به سوالات متداول درباره حافظه‌های جانبی پلی استیشن 5 و آموزش آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 پاسخ می‌دهیم.

 

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5

 

حافظه M.2 SSD چیست؟

حافظه‌های M.2 SSD نوعی از درایو‌های جامد پرسرعت هستند که کاربران پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 دیجیتال می‌توانند با استفاده از آن‌ها حافظه داخلی کنسول خود را افزایش دهند. با توجه به سرعت بالای حافظه SSD داخلی مخصوص پلی استیشن 5، انتخاب مدل مناسب و پرسرعت برای قرار دادن در محل حافظه جانبی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. این قابلیت (در زمان نگارش مطلب) برای کاربران بتای پلی استیشن 5 فعال شده است و بهتر است پیش از اقدام برای خرید و نصب حافظه جانبی روی کنسول پلی استیشن 5، از دریافت دعوت‌نامه رسمی از سوی سونی و پلی استیشن و فعال بودن محل قرار گیری حافظه جانبی پلی استیشن 5 خود مطمئن شوید. 

 

چرا به حافظه M.2 SSD جانبی نیاز داریم؟

حافظه داخلی 667 گیگابایتی پلی استیشن 5، با وجود سرعت انتقال داده بسیار بالا، حجم نسبتا کمی برای نصب و ذخیره بازی‌های حجیم نسل بعدی به کاربر ارائه می‌کند. کمپانی سونی که از این موضوع مطلع بود، با قرار دادن محل نصب حافظه جانبی در قسمت داخلی پلی استیشن 5، امکان اضافه کردن حافظه داخلی بیشتر را برای تمامی کاربران مهیا کرده است. البته این محل نصب حافظه جانبی در ابتدای عرضه کنسول غیرفعال بود و به تازگی برای تعداد کمی از کاربران کنسول PS5 فعال شده است تا عملکرد آن در مورد آزمایش قرار بگیرد. با استفاده از این حافظه M.2 SSD، کاربران می‌توانند آزادانه بازی‌ها و فایل‌های دیگر خود را روی آن دانلود و ذخیره کنند و در صورت نیاز آن‌ها را به حافظه داخلی کنسول انتقال دهند.


چه مدل‌هایی از حافظه M.2 SSD توسط پلی استیشن 5 پشتیبانی می‌شوند؟

یکی از دلایل اصلی غیرفعال بودن قابلیت اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 در هنگام عرضه کنسول، عدم وجود مدل‌های مناسب برای نصب روی این کنسول بود؛ زیرا تمامی مدل‌های موجود در بازار بسیار کندتر از حافظه SSD این کنسول بودند و در صورت نصب، باعث کند شدن عملکرد کلی این دستگاه می‌شدند. در حال حاضر کاربران نسخه بتا می‌توانند حافظه‌های M.2 SSD که با مشخصات زیر هم‌خوانی دارند را روی پلی استیشن 5 نصب و استفاده کنند:


نوع حافظه: PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD
میزان حافظه داخلی: 250 گیگابایت تا چهار ترابایت
سیستم خنک کننده: استفاده از حافظه‌های M.2 SSD نیاز به سیستم خنک کننده مخصوص، مانند هیت سینک دارد. کاربران می‌توانند به انتخاب خود، یک سیستم خنک کننده را روی حافظه M.2 SSD نصب کنند. البته استفاده از مدل‌هایی که از خنک کننده داخلی بهره می‌برند، تا زمانی که از اندازه‌های پشتیبانی شده پلی استیشن 5 بزرگتر نشوند، مانعی ندارد.
سرعت خواندن اطلاعات: حداقل سرعت خواندن اطلاعات مورد نیاز، 5500 مگابایت بر ثانیه است.
عرض ماژول اتصال: 22 میلی‌متر (مدل‌های 25 میلی‌متری پشتیبانی نمی‌شوند)
شماره فاکتور بدنه: مدل M.2 و شماره‌های 2230، 2243، 2260، 2280 و 22110. 
این اعداد را می‌توان در بخش اطلاعات هر حافظه M.2 SSD پیدا کرد. دو رقم اول مربوط به عرض و ارقام بعدی مربوط به طول قطعه هستند.
نوع سوکت: Socket 3 (M)

اندازه کلی قطعه با احتساب سیستم خنک کننده
حداکثر 110 میلی‌متر (طول) × حداکثر 25 میلی‌متر (عرض) × حداکثر 11.25 میلی‌متر (ارتفاع)

 

اندازه کلی قطعه با احتساب سیستم خنک کننده باید به صورت زیر باشد: 
حداکثر 110 میلی‌متر (طول) × حداکثر 25 میلی‌متر (عرض) × حداکثر 11.25 میلی‌متر (ارتفاع)
جزئیات بیشتر درباره انداز‌های حافظه M.2 SSD پلی استیشن 5 با در نظر گرفتن خنک کننده را در ادامه مشاهده می‌کنید:
طول: حافظه‌های M.2 SSD با طول 30 میلی‌متر، 42 میلی‌متر، 60 میلی‌متر، 80 میلی‌متر و 110 میلی‌متر با پلی استیشن 5 سازگار هستند.
عرض: عرض حافظه M.2 SSD باید 22 میلی‌متری باشد. عرض کل قطعه (همراه با خنک کننده و بدنه محافظ) نباید از 25 میلی‌متر بیشتر شود. 
ارتفاع: مجموع ارتفاع حافظه M.2 SSD (به همراه خنک کننده جداگانه یا داخلی) نباید از 11.25 میلی‌متر بیشتر باشد. از طرفی، ارتفاع این قطعه باید در راستای ورودی M.2 SSD دستگاه باشد. 
-    اندازه بخش پایینی برد باید کمتر از 2.45 میلی‌متر باشد.
-    اندازه بخش بالایی برد باید کمتر از 8 میلی‌متر باشد.
-    هر دو نوع حافظه M.2 SSD یک رو یا دو رو پشتیبانی می‌شوند.
-    حافظه‌های M.2 SATA SSD توسط پلی استیشن 5 پشتیبانی نمی‌شوند.

 

آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5

نکته 1: بخش سرگرمی کمپانی سونی (یا هر بخش پشتیبانی مستقل دیگر) هیچ مسئولیتی در قبال حافظه‌های M.2 SSD که با وجود قرار گرفتن در دسته بندی بالا، روی پلی استیشن 5 عملکرد مناسبی ارائه نمی‌دهند (یا به کلی در نرم افزار این کنسول پشتیبانی نمی‌شوند) ندارد. کاربران باید از اصالت و کیفیت M.2 SSD خریداری شده اطمینان حاصل کنند.

نکته 2: این حافظه‌ها لزوما عملکرد مشابه حافظه SSD داخلی پلی استیشن 5 ارائه نمی‌کنند. حتی اگر سرعت خواندن اطلاعات حافظه جانبی بیش از 5500 مگابایت بر ثانیه باشد.

نکته 3: بسیاری از مدل‌های M.2 SSD ذکر شده از خنک کننده داخلی برخوردار نیستند و خنک‌ کننده‌های جداگانه موجود در بازار در اندازه‌های مختلف زیادی دارند. اگر از اندازه‌های حافظه M.2 SSD یا سیستم خنک کننده‌ای که برای آن در دست دارید مطمئن نیستید، یا به دنبال گزینه جایگزین برای این قطعه باشید یا با افراد متخصص مشورت کنید.

چگونه حافظه M.2 SSD را به پلی استیشن 5 متصل کنیم؟

یادآوری: پیش از آغاز آموزش آموزش اتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 بهتر است بدانید که پس از نصب این حافظه و برای استفاده از آن، نیاز به فرمت کردن آن خواهید داشت. لذا از نصب حافظه M.2 SSD که اطلاعات مهمی در آن دارید، خودداری کنید. بهتر است پیش از نصب حافظه جانبی از خالی بودن حافظه داخلی آن اطمینان حاصل کنید.

باز هم لازم به ذکر است که اگر کاربر بتای پلی استیشن 5 نیستید و به قصد استفاده از حافظه جانبی M.2 SSD این حافظه را در محل نصب آن نصب کرده‌اید، باید پیش از نصب آپدیت نرم افزاری رسمی کنسول برای پشتیبانی از حافظه جانبی (هر زمانی که منتشر شود)، حافظه M.2 SSD که پیش از عرضه آپدیت در محل آن قرار داده بودید را از کنسول جدا کنید.

در ابتدا دستگاه خود را در یک محیط با نوردهی مناسب قرار دهید و یک پیچ گوشتی چهار سو در اختیار داشته باشید.

قدم اول: به مسیر زیر رفته و از نصب بودن نسخه بتا نرم افزار کنسول (یا نسخه‌ای که در آینده از حافظه جانبی پشتیبانی می‌کند) نصب است.
Settings > System > System Software > Console Information

قدم دوم: سه ثانیه دکمه پلی استیشن روی دوال سنس را نگه دارید تا پلی استیشن 5 به کلی خاموش شود؛ سپس تمامی کابل‌های خروجی، دستگاه‌های متصل و پاور دستگاه را جدا کنید. اندکی منتظر بمانید تا دستگاه خنک شود.

قدم سوم: با جدا کردن صفحات محافظ بدنه پلی استیشن 5 (که در این مطلب راهنمای دقیق جداسازی آسان آن‌ها را بیان کرده‌ایم)، کنسول را به گونه‌ای که سوراخ پیچ زیرین دستگاه روبروی شما، لوگوی پلی استیشن در قسمت زیرین دستگاه و دکمه Power دستگاه در سمت چپ شما باشد، قرار دهید. می‌توانید با قرار دادن کف دست خود نزدیک گوشه‌های بالایی صفحه پلاستیکی محافظ دستگاه و کشیدن آرام آن به سمت خودتان، آن‌ را از پلی استیشن 5 جدا کنید.

قدم چهارم: پس از جدا کردن کاور سطحی، با کاور داخلی محل نصب حافظه جانبی مواجه می‌شوید. برای جداسازی این کاور، با استفاده از پیچ گوشتی چهار سویی که در اختیار دارید، پیچ A که محل آن در تصویر مشخص شده را باز کنید، سپس کاور محافظ را به آرامی جدا کنید.

 

قدم پنجم: پیچ B و محافظ آن C را از محل مشخص شده و با استفاده از پیچ گوشتی جدا کنید؛ سپس با استفاده از محافظ C و قرار دادن حافظه M.2 SSD خود روی محل نصب، از درست بودن اندازه‌های آن برای قرار گیری در محل نصب اطمینان حاصل کنید. 

قدم ششم: لبه حافظه M.2 SSD خود را نگه دارید و محل اتصال آن را در مقابل پورت ورودی قرار دهید؛ سپس به آرامی و به صورت مورب آن را در محل ااتصال حافظه SSD به پلی استیشن 5 نظر نصب کنید.
*در صورت نصب اشتباه حافظه M.2 SSD در این مرحله، ممکن است با روشن کردن دستگاه به این حافظه و حتی پورت نصب حافظه جانبی پلی استیشن 5 آسیب برسانید. پس در نصب درست و دقیق آن نهایت دقت را به خرج دهید.

قدم هفتم: تمامی مراحل باز کردن پیچ‌ها و صفحات محافظ را به صورت عکس انجام داده و کنسول‌ خود را به حالت عادی بازگردانید.
پس از روشن کردن کنسول، با راهنمای تصویری فرمت کردن حافظه M.2 SSD نصب شده مواجه می‌شوید. با پیروی از دستورالعمل‌های تصویری کنسول، این حافظه را فرمت کنید.

 

چگونه حافظه M.2 SSD را از پلی استیشن 5 جدا کنیم؟

قدم اول: دکمه پلی استیشن روی دوال سنس را به مدت سه ثانیه نگه دارید تا دستگاه کاملا خاموش شود؛ سپس تمامی کابل‌ها، دستگاه‌های متصل و پاور دستگاه را جدا کنید. اندکی صبر کنید تا دستگاه خنک شود.

قدم دوم: کنسول را به صورت افقی روی یک سطح نرم قرار دهید و پایه آن را جدا کنید.

قدم سوم: کنسول را به گونه‌ای که سوراخ پیچ زیرین دستگاه روبروی شما، لوگوی پلی استیشن در قسمت زیرین دستگاه و دکمه Power دستگاه در سمت چپ شما باشد، قرار دهید. 

قدم چهارم: با قرار دادن کف دست خود نزدیک گوشه‌های بالایی صفحه پلاستیکی محافظ دستگاه و کشیدن آرام آن به سمت خودتان، آن‌ را از پلی استیشن 5 جدا کنید. پس از جدا سازی این کاور، یک کاور مستطیل شکل دیگر روی محل نصب حافظه جانبی مشاهده می‌کنید که با یک پیچ در محل خود محکم شده است.

قدم پنجم: پیچ روی محافظ مستطیل شکل محل نصب حافظه جانبی که در تصویر با نام A مشخص شده است را با پیچ گوشتی باز کنید و این کاور را بردارید.

قدم ششم: پیچ‌های حافظه M.2 SSD را باز کنید.

قدم هفتم: به آرامی حافظه M.2 SSD خود را بلند کرده، با نگه داشتن لبه آن، این قطعه را به صورت مورب به سمت بالا بکشید.

قدم هشتم: پیچ‌های حافظه جانبی را دوباره در محل خود محکم کنید.

قدم نهم: محافظ محل نصب حافظه جانبی را روی آن قرار داده و پیچ‌ آن را محکم کنید.

قدم دهم: کاور پلاستیکی پلی استیشن 5 را حدود دو سانتی متربالاتر از لبه بالایی کنسول قرار داده، با کشیدن آرام آن به سمت پایین در جای خود قرار دهید. هنگامی که این محافظ در جای خود قرار بگیرد با شنیدن صدای کلیک متوجه آن می‌شوید.

 

چگونه بازی و نرم افزار‌ها را روی حافظه M.2 SSD پلی استیشن 5 نصب کنیم؟

برای دانلود مستقیم بازی‌های فروشگاه پلی استیشن روی حافظه M.2 SSD می‌توانید از مسیر زیر محل نصب را تغییر دهید:
Settings > Storage > Installation Location

می‌توانید با پیروی از دستورات زیر، نسبت به انتقال دیتای بازی‌های نصب شده از روی حافظه دستگاه به حافظه M.2 SSD اقدام کنید:
قدم اول: در صفحه اصلی به منو Game Library بروید.

قدم دوم: دیتای مورد نظر را انتخاب کرده، دکمه Options روی دوال سنس را فشار دهید و گزینه Move Games and Apps را انتخاب کنید.
اگر به صورت همزمان از یک حافظه USB و یک حافظه M.2 SSD استفاده می‌کنید، می‌توانید با انتخاب گزینه Move to M.2 SSD Storage دیتای مورد نظر را به حافظه جانبی دستگاه منتقل کنید.

قدم سوم: هر بازی یا نرم افزار دیگری که می‌خواهید به حافظه جانبی منتقل کنید را مشخص کنید و گزینه Move را انتخاب کنید.
برای بررسی میزان حافظه جانبی خالی در دسترس از مسیر زیر پیروی کنید:

Settings > Storage > M.2 SSD Storage

 

سوالات متداول
-    آیا می‌توانم از حافظه‌های SATA SSD روی کنسول PS5 استفاده کنم؟
+  خیر. 

-    آیا باید حافظه M.2 SSD را هنگام تحویل پلی استیشن 5 برای تعمیر از دستگاه جدا کنم؟
+  بله. این حافظه بخشی از اموال شخصی کاربر است و پشتیبانی پلی استیشن (یا تعمیرکاران مستقل) مسئولیتی در قبال سلامت آن ندارند.

-    آیا می‌توانم تنها بخشی از حافظه M.2 SSD را برای استفاده پلی استیشن 5 فرمت کنم؟
+  خیر. این حافظه باید به طور کامل فرمت شود.

-    آیا قرار دادن یک خنک کننده هیت سینک روی یک حافظه M.2 SSD با خنک کننده داخلی مشکلی ندارد؟
+  اضافه کردن یک خنک کننده اضافی به حافظه‌های M.2 SSD که از خنک کننده داخلی بهره می‌برند باعث کاهش عملکرد آن می‌شود و بهتر است از انجام چنین عملی خودداری کنید.

-    حافظه جانبی M.2 SSD چه تفاوت‌هایی با حافظه جانبی USB پلی استیشن 5 دارد؟
+  بازی‌های پلی استیشن 5 روی حافظه M.2 SSD قابل اجرا هستند.
    بازی‌های پلی استیشن 5 را می‌توان به صورت مستقیم روی حافظه M.2 SSD دانلود کرد.
    بازی‌های پلی استیشن 5 روی حافظه M.2 SSD را می‌توان مستقیما آپدیت کرد.

-    آیا می‌توان بخشی از یک بازی پلی استیشن 5 را روی حافظه M.2 SSD ذخیره کرد؟
+  خیر.

-    در صورت بروز مشکل در اجرای بازی‌هایی که روی حافظه M.2 SSD نصب شده‌اند چه کار کنم؟
+  دکمه پلی استیشن روی کنترلر دوال سنس را نگه دارید تا به منوی Control Center هدایت شوید. سپس در منوی Downloads / Uploads تمامی دانلود‌ها را متوقف کنید.
    اگر می‌خواهید نسخه فیزیکی بازی را تجربه کنید، صبر کنید تا پروسه نصب آن به طور کامل انجام شود.
    اگر همچنان مشکلات‌تان با بازی حل نشده بود، آن را از حافظه M.2 SSD به حافظه داخلی پلی استیشن 5 منتقل کنید.

-    آیا پلی اسیتشن 5 از Host Memory Buffer پشتیبانی می‌کند؟
+  خیر. لازم به ذکر است که به دلیل عدم پشتیبانی پلی استیشن 5 از HMB، حافظه‌های M.2 SSD که از HMB پشتیبانی می‌کنند عملکرد ضعیف‌تر از حالت عادی روی پلی استیشن 5 خواهند داشت.

 

شما می‌توانید سوالات بیشتر خود را در بخش نظرات با ما مطرح کنید.
 

برچسب ها: پلی استیشن 5, حافظه SSD
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.