هر آنچه که باید در مورد پلی استیشن 5 اسلیم بدانید

هر آنچه که باید در مورد پلی استیشن 5 اسلیم بدانید

محمد مسعودی محمد مسعودی
8 ماه و 24 روز پیش

زمانی که پلی استیشن 5 برای اولین بار معرفی شد، به نظر می‌رسید که دیگر نباید نگران ارتقا یافتن آن در آینده باشیم. صحبت‌هایی در مورد اینکه «این دیگر آخرین نسل کنسول‌های خانگی است» و اینکه «شما چه چیزی در دست دارید» همه جا بود، اما صحبت کسانی که با نسل‌های قبلی کنسول‌ها زندگی کرده بودند، این بود که همیشه نسخه‌ی جدید‌تری از راه می‌رسد. در نهایت اما بعد از ماه‌ها شایعات، سونی به صورت رسمی از مدل جدید کنسول پلی استیشن 5 خود رونمایی کرد. 

با این حال، این محصول جدید ربطی به شایعات طولانی مدت مربوط به روز رسانی میان نسلی پلی استیشن 5 ندارد. پلی استیشن 5 اسلیم در دو نسخه استاندارد و دیجیتالی ارائه می‌شود و با اینکه هنوز تاریخ دقیقی مشخص نشده است، اما هر دو در ماه نوامبر برای خریداری در دسترس خواهند بود. با این اوصاف، سوالاتی که برای طرفداران کنسول‌های سونی پیش می‌آید، این است که با داشتن این مدل جدید چه انتظاراتی می‌توانند داشته باشند ؟ آیا باید هزینه بیشتری به نسبت کنسول پلی استیشن 5 اصلی بپردازند؟ آیا کاور‌های بدنه‌ای که برای پلی استیشن 5 جدید تهیه کرده‌اند،‌ برای مدل جدید هم کاربرد دارد ؟ در این مطلب ۱۰ نکته را ارائه می‌دهیم که باید قبل از خرید جدیدتری مدل کنسول پلی استیشن 5 بدانید.

 

پلی استیشن 5 اسلیم؟

اول از همه،‌ این سوال پیش می‌آید که چرا مدل جدید این کنسول، هنوز با همان عنوان خطاب می‌شود و به آن کنسول پلی استیشن 5 اسلیم نمی‌گویند ؟ قبل از اینکه به آن پاسخ دهیم، باید بدانیم که این کنسول جدید چه کار متفاوتی نسبت به پلی استیشن 5 اصلی انجام می‌دهد. مدل جدید هم اکنون دارای یک درایو نوری بلوری Ultra-HD است که می‌توان آن را به راحتی از کنسول جدا کرد. کل چیزی که از نظر تغییراتی که در مورد ویژگی‌های مربوط به بازی در این کنسول دیده می‌شود، همین است. کاربران می توانند به راحتی کاور جلویی پایین کنسول را باز کنند و درایو نوری را به راحتی از کنسول جدا کنند. 

 

مطالب مرتبط: مقایسه پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 اسلیم 


سبک‌تر و کم حجم‌تر

با اینکه این کنسول جدید، به طور رسمی عنوان اسلیم را ندارد، اما کوچکتر از کنسول پلی استیشن 5 اصلی است و ۳۰ درصد حجم کمتری نسبت به آن دارد. علاوه بر این، وزن نسخه استاندارد کنسول جدید ۱۸ درصد کمتر از مدل اصلی است و مقدار آن حدود ۳٫۲ کیلوگرم است، در حالی که نسخه دیجیتالی مدل جدید، ۲۴ درصد سبک‌تر از نسخه قبلی خود است و وزنی معادل ۲٫۴ کیلوگرم دارد. شاید این تغییرات خیلی به چشم نیایند، مخصوصا اگر مدل قدیمی و جدید این کنسول را در کنار هم مشاهده کنید. اما از هر نظر، حتی با اینکه عنوان اسلیم را ندارد، این نسخه جدید از کنسول پلی استیشن 5 باریکتر از نسخه اصلی است. 

 

طراحی کاور چهار تکه

نکته دیگری که در مورد طراحی مدل جدید پلی استیشن 5 به آن توجه داشت،‌ کاور‌های خارجی این کنسول است. در حالی که پلی استیشن 5 اصلی دارای دو کاور پلاستیکی است، مدل جدید از چهار کاور تشکیل شده است. در کنسول جدید، دو کاور بالایی براق هستند و کاور‌های پایینی ظاهری مان دارند. اینکه آیا براق بودن کاور‌های بالایی موجب ماندن لکه روی کنسول می‌شوند یا اینکه کیفیت ساخت و مقاومت آن‌ها چگونه است، هنوز معلوم نیست و باید دید. شاید کاور‌های مات قرار داده شده روی کنسول جدید برای راحت‌تر در دست گرفتن کنسول در حین جا‌به‌جایی، اینگونه طراحی شده‌ باشند. ولی هنوز دلیل خاصی برای پیاده‌سازی چنین طراحی‌ای ارائه نشده است. اما چیزی که صد در صد می‌دانیم، این است که کاور‌های نسخه اصلی پلی استیشن 5 برای این نسخه جدید کاربردی ندارند و اگر قصد خرید پلی استیشن 5 اسلیم را دارید و می‌خواهید کنسول‌ خود را با رنگ‌های دیگری ببینید، نیاز است که کاور‌های مخصوص مدل جدید را خریداری کنید. 

 

قیمت ثابت (البته به جز در ژاپن)

نسخه استاندارد و دیجیتال کنسول پلی استیشن 5 جدید، در ایالات متحده، اروپا و بریتانیا، به قیمت همان کنسول پلی استیشن 5 اصلی عرضه می‌شوند. اما در ژاپن، داستان کمی متفاوت است. در ژاپن، قیمت نسخه استاندارد و دیجیتالی مدل جدید کنسول پلی استیشن 5 به ترتیب برابر ۶۶ هزار و ۹۸۰ ین و ۵۸ هزار و ۹۸۰ ین است. نسخه استاندارد و دیجیتال کنسول اصلی، به ترتیب ۶۰ هزار و ۴۷۸ ین و ۴۹ هزار و ۴۷۸ ین است و بیشترین افزایش قیمت را می‌توان برای نسخه دیجیتالی مدل جدید این کنسول دید. این یک جهش قابل توجه و دومین افزایش قیمتی است که برای کنسول پلی استیشن 5 در ژاپن شکل گرفته است. کمپانی سونی توضیح نداده که آیا این افزایش قیمت در ژاپن، همچون افزایش قیمت قبلی، به دلیل «نرخ بالای تورم جهانی» و «روند نا مطلوب ارز» است که موجب «فشار بر بسیاری از صنایع» شده یا دلیل دیگری دارد. جدای از این‌ها، افزایش قیمت در هر صورت اتفاق خواهد افتاد، پس در تصمیم گیری خود برای خرید این کنسول جدید دقت کنید. 

 

فروش جداگانه درایو نوری جدا شونده 

همانطور که قبل‌تر گفته شد، درایو نوری بلوری Ultra-HD موجود در مدل جدید کنسول پلی استیشن 5، قابلیت جداسازی دارد و می‌توان آن را از نسخه استاندارد جدا کرد و آن را به نسخه دیجیتال تبدیل کرد. با این حال، این موضوع پیش می‌آید که اگر نسخه دیجیتالی این کنسول را خریداری کنید و بعدا، به هر دلیلی،‌ بخواهید بازی‌ها را از طریق درایو نوری نصب کنید چه ؟ کمپانی سونی برای چنین کاربرانی، درایو نوری مخصوص این کنسول را به صورت جداگانه نیز ارائه می‌دهد و قیمت آن برابر با ۷۹٫۹۹ دلار، ۱۱۹٫۹۹ یورو، ۹۹٫۹۹ پوند یا ۱۱ هزار و ۹۸۰ ین است. آیا این به آن معناست که خریداری نسخه دیجیتالی کنسول پلی استیشن 5 و خریداری درایو نوری به صورت جداگانه هزینه بیشتری به نسبت خرید نسخه استاندارد این کنسول خواهد داشت ؟ بله، ولی فرض کنید که در آینده، چرخه عرضه به شکلی شود که در دوره‌ای، موقتا تنها نسخه دیجیتالی مدل جدید این کنسول در دسترس شما باشد. پس حداقل یک گزینه‌ای برای انتخاب کردن دارید. 

 

حافظه ذخیره‌سازی یک ترابایتی SSD

یکی دیگر از بزرگترین تغییرات سخت‌افزاری‌ای که در پلی استیشن 5 اسلیم دیده می‌شود، افزایش حافظه ذخیره‌سازی داخلی این کنسول به نسبت مدل قبلی است. در زمان عرضه پلی استیشن 5 اصلی، مقدار حافظه ذخیره‌سازی برابر ۸۲۵ گیگابایت بود و از این مقدار، تنها ۶۶۷ گیگابایت در دسترس کاربران بود. همین امر موجب انتقاداتی منطقی در مورد این کنسول شده بود. زیرا با توجه به افزایش روزافزون حجم برخی از عناوین انحصاری پلی استیشن 5، مدل اصلی حجم ذخیره‌سازی چشمگیری نداشت. اگر فضای رزرو شده در کنسول جدید با کنسول اصلی یکسان باشد،‌ می‌توان انتظار داشت که کاربران برای بازی‌های خود، ۸۴۲ گیگبایت فضای ذخیره‌سازی داشته باشند که می‌توان آن را تغییری چشمگیر به نسبت مدل اصلی شمرد. 

 

عدم تغییر سخت‌افزار داخلی

جدای از افزایش حافظه SSD، سخت‌افزار داخلی هر دو پلی استیشن 5 اسلیم با مدل اصلی برابری دارد. هر دو نسخه از یک پردازنده هشت هسته‌ای AMD Ryzen Zen2 با حداکثر فرکانس ۳٫۵ گیگاهرتزی، یک پردازنده گرافیکی سفارشی شده AMD Radeon RDNA 2 با حداکثر عملکرد ۱۰٫۳ ترا فلاپ و ۱۶ گیگابایت حافظه رم GDDR6، بهره می‌برند. هر دو نسخه جدید، از پورت‌های یکسانی استفاده می‌کنند و هر دو آن‌ها قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی Tempest 3D Audio را دارند. به جز افزایش حافظه SSD، مدل جدید پلی استیشن 5 با مدل اصلی هیچ تفاوت سخت‌افزاری‌ای ندارند. البته شاید عملکرد متفاوت باشد، زیرا این‌ها تنها مشخصاتی هستند که روی کاغذ دیده می‌شوند. 

 

ادامه پشتیبانی از حافظه ذخیره‌سازی جداگانه

اگر از آن دسته از کاربرانی هستید که یک ترابایت حافظه ذخیره‌سازی داخلی پاسخگوی نیازهایتان نیست، می‌توانید حافظه ذخیره‌سازی را با یک حافظه‌ SSD افزایش دهید. کمپانی سونی در گفتگویی با وب سایت IGN، تایید کرد که در این مورد هیچ تغییری شکل نگرفته است و کاربران می‌توانند همچون گذشته، با بازکردن کاور پشتی پلی استیشن 5 اسلیم، به جایگاه قرار گیری حافظه SSD دسترسی داشته باشند. مسلما، حافظه SSD انتخابی شما باید از نوع M.2 باشد و از نسل چهار رابط PCIe پشتیبانی کند (البته سرعت‌های پایین‌تر از حد توصیه شده توسط کمپانی هم پاسخگو است). در کل، اگر قصد دارید پلی استیشن 5 را خریداری کنید، حافظه SSD جداگانه کنسول فعلی شما بی فایده نخواهد بود. 

 

مطالب مرتبط: بهترین لوازم جانبی پلی استیشن 5 در سال 2023 


پایه عمودی جدید

پلی استیشن 5 اسلیم به همراه یک پایه افقی رایگان عرضه خواهد شد، اما اگر می‌خواهید حالت قرار گیری کنسول پلی استیشن 5 شما عمودی باشد، می‌توانید یک پایه عمودی را به صورت جداگانه تهیه کنید. پایه عمودی جدید،‌ متشکل از یک پایه پلاستیکی و یک حلقه براق بیرونی است. بنابراین، نمی‌توان بر خلاف پایه دو منظور مدل فعلی، از آن برای هیچ چیز دیگری به جز نگه داشتن کنسول در حالت عمودی، استفاده کرد. این پایه جدید با تمامی مدل‌‌های کنسول پلی استیشن 5 سازگار است و قیمتی برابر ۲۹٫۹۹ دلار، ۲۹٫۹۹ یورو، ۲۴٫۹۹ پوند و سه هزار و ۹۸۰ ین دارد. در بدترین حالت ممکن، کار کردن با این پایه به نسبت پایه عمودی فعلی راحت‌تر به نظر می‌رسد که خودش یک مزیت است. 

 

آینده پلی استیشن 5 

پلی استیشن 5 اسلیم، تغییری بی سابقه از سوی سونی محسوب می‌شود. زیرا این کنسول به نسبت پلی استیشن 5 اصلی، یک اورهال یا یک کنسول جدید محسوب نمی‌شود. برای مثال، وضعیتی که در کنسول‌های پلی استیشن 4، پلی استیشن 4 اسلیم و پلی استیشن 4 پرو دیدیم، در اینجا صدق نمی‌کند. اما  به هر حال، از نظر طراحی و تعداد ویژگی‌های موجود، می‌توان آن را یک تجدید نظر سبک در طراحی محسوب کرد. با این حال، مانند هر کنسول جدید دیگری که در گذشته عرضه شد، با به اتمام رسیدن کنسول‌های پلی استیشن 5 فعلی، تنها مدل جدید این کنسول عرضه خواهد شد.
 

برچسب ها: پلی استیشن 5, پلی استیشن ۵ اسلیم, ps5, ps5 slim, ps5 slim digital
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.