استیم دک به دنبال رقابت با نینتندو سوییچ نیست

استیم دک به دنبال رقابت با نینتندو سوییچ نیست

آرمان دانه واش آرمان دانه واش
2 سال و 9 ماه و 27 روز پیش

ما عادت داریم که دستگاه‌های جدید را با دستگاه‌هایی که آن‌ها را رقیبشان به شمار می‌آوریم مقایسه کنیم، و البته که استیم دک هم بارها با کنسول‌های بزرگ صنعت بازی‌سازی مقایسه شده است. به نظر این دستگاه بیش از همه با کنسول نینتندو سوییچ قیاس می‌شود، نه تنها به خاطر شکل مشابه‌‌شان، بلکه به خاطر این‌که در حالی که از معرفی کنسول شایعه‌شده سوییچ پرو خبری نیست، به نظر می‌آید که استیم دک می‌تواند از پس تمام کارهایی که به نظر سوییچ باید انجام دهد بر می‌آید.

استیم دک به دنبال رقابت با نینتندو سوییچ نیست

اما طبق شرکت Valve، آن‌ها قصد رقابت با سیستم ترکیبی شرکت نینتندو را ندارند. گرگ کومر(Greg Coomer)، طراح ارشد شرکت Valve، گفت که این شرکت با تولید استیم دک قصد دارد مخاطبان مرکزی‌ای را جذب کند که از قبل روی پلتفرم استیم سرمایه‌گذاری کرده‌اند و  به دنبال به‌دست‌گیری مخاطبان سوییچ نیست، تشابه‌های شکلی و ظاهری این دو دستگاه نشان‌دهنده تمایل شرکت Valve برای رقابت نیستند.

 

کومر گفت: «ما هنگام شکل دادن تصمیم‌های مربوط به استیم دک، سعی کردیم مخاطبانی را هدف بگیریم که از قبل هنگام رویارویی با بازی‌ها روی پلتفرم ما، یعنی استیم، اوقات خوشی را سپری کرده‌اند. در واقع ما به این شکل تصمیم‌گیری کردیم. در نهایت این تصمیمات به دستگاهی منجر شد که از لحاظ ظاهری به سوییچ شباهت دارد، اما چنین چیزی تنها نتیجه حرکت ما در مسیر طراحی این دستگاه بود.»

 

در همین حین، مدیرعامل شرکت Valve، یعنی گیب نوئل (Gabe Newell)، در بیانیه‌ای مشابه بیان کرد که این دو دستگاه به دنبال مخاطبان کاملا متفاوتی هستند، و چنین چیزی فورا به چند شکل نمایان خواهد شد.

 

نوئل گفت: «فکر می‌‌کنم که نینتندو در هدف قرار دادن مخاطبان خود به وسیله محتویاتی که در دست دارد، عملکرد بسیار خوبی از خود به نمایش می‌گذارد. چنین چیزی با عملکرد ما متفاوت خواهد بود. هنگامی که دستگاه ما را به دست بگیرید، حس می‌‌کنید که ارگونومی این دستگاه مناسب فردی است که به بازی کردن با کنترلرهای گران‌تر عادت دارد. چرا که این دستگاه بزرگ‌تر و ضخیم‌تر از سوییچ است. و اگر حق با ما باشد، این بهترین اقدامی است که برای مخاطبان هدف ما می‌توان انجام داد.»

 

او در ادامه گفت: «بگذارید این‌طور بگویم: اگر شما یک گیمر باشید و یک کنسول نینتندو سوییچ را بردارید، و سپس یک استیم دک را بردارید، متوجه می‌شوید که کدام مناسب شما است. و ظرف چند ثانیه چنین چیزی را متوجه خواهید شد.»

 

تنها با نگاهی کوتاه به مشخصات و قیمت دستگاه استیم دک، مشخص است که است که شرکت Valve با انتشار آن قصد ندارد دنبال مخاطبان نینتندو سوییچ برود. با وجود حافظه SSD، ویژگی‌هایی مانند رهگیری پرتو و غیره، مشخص است که طراحی این دو دستگاه تفاوت‌هایی اساسی‌ با هم دارند.

 

انتشار دستگاه استیم دک از ماه دسامبر آغاز خواهد شد، و شرکت Valve هدف‌های والایی برای موفقیت این دستگاه دارد. باید دید که آیا این دستگاه در سطح انتظارات واقع می‌شود یا خیر.

 

نظر شما چیست؟ آیا مقایسه استیم دک با نینتندو سوییچ منطقی است؟

برچسب ها: Steam Deck, نینتندو سوییچ, استیم دک
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.