چه انتظاری از سرویس پلی استیشن پلاس در سال 2024 داریم؟

چه انتظاری از سرویس پلی استیشن پلاس در سال 2024 داریم؟

آرین صفری آرین صفری
3 ماه و 1 روز پیش

سال جدید اغلب نه تنها از نظر عرضه بازی‌های جدید، بلکه از نظر خدمات سرویس‌های اشتراکی نیز شروعی تازه برای صنعت بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود. هر دو سرویس ایکس باکس گیم پس و پلی استیشن پلاس سال 2023 را با موفقیت پشت سر گذاشتند و مجموعه بی‌نظیری از بازی‌های با کیفیت را ارائه کردند. به‌احتمال زیاد، هردوی این سرویس‌ها می‌خواهند همین روند را در سال 2024 هم ادامه دهند. در حال حاضر، به نظر می‌رسد هر دو سرویس در مسیر درستی قرار دارند.

 

سرویس گیم‌ پس، با اینکه در ابتدای سال 2023 شروع کندی داشت، اما سال 2024 را با اضافه کردن سه بازی فوق‌العاده شروع کرده است. از طرفی، سونی طبق الگوی همیشگی خود، بازی‌های رایگان پلی استیشن پلاس را برای ژانویه 2024 منتشر کرده است و به‌تازگی مشخص شد که 14 بازی دیگر به سطوح Extra و Premium اضافه می‌شوند.

 

در حال حاضر، مشترکین پلی استیشن پلاس می‌توانند بازی A Plague Tale: Requiem، بازی Evil West و بازی Nobody Saves the World را دریافت کنند. از آن 14 بازی که ذکر شد هم می‌توانیم به بازی Tiny Tina's Wonderlands، بازی Resident Evil 2 Remake و بازی Vampire: The Masquerade اشاره کرد. پس اگر کسانی که از این سرویس استفاده می‌کنند این عناوین را تجربه نکرده باشند، سال جدید را باشکوه آغاز خواهند کرد. اگر پلی استیشن پلاس بتواند همین کیفیت را در طول سال حفظ کند، می‌توانیم انتظار یکی از بهترین سال‌ها را برای این سرویس داشته باشیم.

 

مطالب مرتبط: بازی‌های رایگان ماه ژانویه پلی استیشن پلاس مشخص شدند

 

بازی‌های سطح Essential پلی استیشن پلاس برای سال 2024

 

سطح Essential سرویس پلی استیشن پلاس به‌این گونه است که هرماه بین دو تا چهار بازی مختلف را به پلتفرم‌های مختلف سونی اضافه می‌کند. با این حال، کاربران این سرویس نباید انتظار تغییرات قابل توجهی در سال جاری داشته باشند. زمانی که سونی سیستم سه لایه جدید را معرفی کرد، چشم اندازش روشن بود: سه بازی با کیفیت معمولی یا بالا. با اینکه بازی‌های این سطح به‌گونه‌ای نیستند که بازیکنان را هیجان‌زده کنند، سطح Essential درکل بازی‌های باکیفیتی را به مشترکین ارائه می‌دهد. شایان ذکر است که ماه مارچ اغلب بهترین ماه برای بازی‌های پلی استیشن پلاس است. از بازی‌هایی که در این ماه به سرویس  اضافه شده‌اند می‌توان به بازی Final Fantasy 7 Remake و بازی Broodborne اشاره کرد، اما مشخص نیست که سونی این روند را ادامه خواهد داد یا خیر.

 

در کل، اگر از مشترکین این سرویس هستید، باید همیشه به سطوح این سرویس توجه کنید. برخی نگران‌اند که سونی روزی ارزش سطح Essential را کم کند تا مشترکان را تشویق کند اشتراک‌های خود را به Extra یا Premium ارتقا دهند. ممکن است سونی تعداد بازی‌های را به این سطح اضافه کند. امیدواریم این اتفاق نیفتد؛ اما اگر هم چنین اتفاقی بیافتد، بعید است که در سال 2024 رخ دهد. در نهایت، به‌نظر نمی‌رسد که سونی تغییرات قابل توجهی را در این سطح ایجاد کند، پس نباید انتظار بازی‌های بزرگ را از سطح Essential داشت.

 

 

بازی‌های سطح Extra پلی استیشن پلاس برای سال 2024

برخلاف سطح Essential، ایجاد برخی تغییرات در پلی استیشن پلاس Extra کمی معقول‌تر خواهد بود. از زمان معرفی این سطح، سونی هر ماه بین 12 تا 20 بازی به آن اضافه کرده است. بهترین بخش این است که بازی‌های این سطح به‌گونه‌ای نیستند که فکر کنید چند بازی تصادفی به آن اضافه شده است، بلکه می‌توانید انتظار بازی‌های با کیفیت AAA و مستقل را داشته باشید. چالش اصلی سونی برای این سطح، پایداری کیفیتی است. احتمال اینکه سونی بخواهد تعداد بازی‌ها را افزایش دهد و از طرفی کیفیت بازی‌ها را کاهش دهد بسیار کم است؛ زیرا به ضربه غیرقابل جبرانی به سرویس می‌زند. بنابراین می‌توانیم مانند قبل انتظار اضافه شدن حداقل 10 بازی را داشته باشیم. همانطور که گفتیم، سطح Essential سطحی است که بازی‌های آنچنان با کیفیتی ندارد، اما سطح Extra هنوز باید کیفیت خود را حفظ کند. در سال 2023، این سطح از پلی استیشن پلاس جلوه خوبی از خود به‌جا گذاشت، پس احتمال اینکه سونی بخواهد این جریان را نگه دارد بسیار زیاد است.

 

مطالب مرتبط: بازی‌های ماه ژانویه پلی استیشن پلاس اکسترا مشخص شدند

 

بازی‌های سطح Premium پلی استیشن پلاس برای سال 2024

سطح Premium پلی استیشن پلاس سه تفاوت اصلی با سطح Extra دارد: استریم ابری (Cloud Streaming)، آزمایش‌های بازی (Game Trials) و کاتالوگ بازی‌های کلاسیک. در سال 2023، بازی‌های کلاسیکی مانند بازی Legend of Dragoon به این سطح اضافه شدند، اما هنوز نمی‌توان گفت که بازیکنان نسبت به بازی‌های این سطح هیجان‌زده هستند. Cloud Streaming قطعا نیازهای بسیاری از کاربران را برطرف خواهد کرد، اما Game Trials، با اینکه ویژگی خوبی است، اما درحدی نیست که کاربران سطوح دیگر را به خرید سطح Premium قانع کند.

 

بازی‌های کلاسیک این سطح از حس نوستالژی بازیکنان استفاده می‌کنند، اما بازی‌های محدود کلاسیکی که به این سطح اضافه می‌شوند آنچنان جذاب نیستند. قطعا افزودن بازی‌های کلاسیک بیشتر یا معرفی ویژگی‌های جدید برای این سطح، حرکت هوشمندانه‌ای باشد. با این حال، هنوز مشخص نیست که سونی تغییری در این سطح ایجاد خواهد کرد یا خیر.

برچسب ها: پلی استیشن پلاس, پلی استیشن 5
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.