10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
2 سال و 9 ماه و 1 روز پیش

باز‌ی‌های ویدیویی تعداد زیادی دنباله و اسپین‌آف را در طول تاریخ به خود دیده‌اند. شاید بتوان گفت اصلی‌ترین دلیل ساخت این نوع از عناوین، محتاط شدن سازندگان است. بله، سازندگان پس از مدتی بعد از انتشار یک بازی محبوب، ایده‌ای جدید به ذهنشان خطور می‌کند، اما نمی‌دانند که ایده جدید توانایی کسب محبوبیت کافی را دارد و یا به خوبی بازی قبلی فروش خواهد داشت یا نه! پس در نتیجه ایده تازه را کمی تغییر داده و در دنیای مربوط به بازی محبوبشان جای می‌دهند. برای مثال، شخصیتی جدید، داستانی جدید در دنیایی آشنا و با اسمی محبوب و پرفروش. این ترفند باعث می‌شود طرفداران گمان کنند که بازی جدید نیز درست مانند عنوان قبلی بزرگ و دوست داشتنی خواهد بود، اما همیشه این اتفاق رخ نمی‌دهد. برای مثال توجه کنید که سری Assassins Creed‌ به خودی خود، یک اسپین‌آف بزرگ از بازی Prince of Persia بود که به محبوبیتی برابر با سری Prince of Persia رسید و ادامه دار شد. اما از طرفی دیگر اسپین‌آف‌های سری Far Cry را نیز داریم که اهمیت چندانی ندارند اما همگی فروش خوبی داشته‌اند.

 

اسپین‌آف‌ها می‌توانند تفاوت بسیاری با بازی اصلی داشته باشند و یا صرفا داستانی جدید را دنبال کنند. بسیاری اسپین‌آف وجود دارد که ژانر یک بازی را از پایه و اساس تغییر می‌دهند. این در حالی است که برخی اسپین‌آف‌ها کاملا به بازی اصلی وفادار هستند و صرفا داستان جدید یک شخصیت را در همان دنیا و همان سبک تعریف می‌کنند. در هر حال اسپین‌آف‌های زیادی در بین بازی‌های ویدیویی وجود دارند، اما در میانشان تعداد کمی هستند که توانسته‌اند از بازی اصلی بهتر باشند و تبدیل به عناوینی محبوب و معروف شوند. در این مطلب قصد داریم به این نوع از اسپین‌آف‌ها بپردازیم و 10 اسپین‌آف برتر از بازی اصلی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Persona

سری Shin Megami Tensei یکی از عناوین پرافتخار و محبوب شرکت Atlus‌ بود که در ژاپن بسیار از آن استقبال می‌شد. فرانچایز Shin Megami Tensei به خودی خود یک اقتباس جذاب از رمان علمی تخیلی Digital Devil Story بود که در آن به بازیکنان اجازه می‌داد اهریمن‌های متفاوت را پیدا کرده و آن‌ها را جمع آوری کنند. درست مانند سری Pokémon، اما با تفاوت‌هایی خاص که باعث می‌شد بازی از گیم‌پلی‌ای پویاتر بهره ببرد و جذابیت بیشتری برای افراد متفاوت داشته باشد. با توجه به سبک و سیاق این سری، همه طرفداران می‌دانستند که به زودی یک اسپین‌آف برای این داستان دوست داشتنی ساخته خواهد شد. خوشبختانه این اتفاق درست مانند انتظارات برآورده شد و اینگونه بود که سری محبوب Persona شکل گرفت.

 

درست است که بازی‌های سری Persona هم چندان با سری اصلی تفاوت ندارند، اما این بازی‌ها در ابتدا با طراحی بصری و گرافیکی هنری و زیبا منتشر شدند که توانست بسیاری از بازی‌کنان را به خود جذب کند. همچنین موسیقی متن تمامی عناوین این سری، بسیار خاص و منحصر به فرد است و باعث می‌شود هرکی که به موسیقی علاقه دارند، ترک‌های موسیقی متن بازی‌های سری Persona را به یاد بسپارد. سری Persona پس از محبوبیتش، نسخه به نسخه بهتر از قبل شد و توانست با داستان جذاب و گیم‌پلی عمیقش، طرفدارانی وفادار را برای خود دست و پا کند. اما حالا پس از چندین سال، شاهد هستیم که این بازی نسخه پنجمش را به خود دیده و طرفداران بی صبرانه منتظر نسخه ششم هستند. این در حالی است که دیگر خبری از هیاهو‌های سابق حول محور بازی Shin Megami Tensei وجود ندارد.

 

مطالب مرتبط:

معرفی بهترین بازی‌های مستقل با گرافیکی بی‌نظیر

10 بازی بسیار کوتاه که بهتر است تجربه کنید

معرفی سخت‌ترین بازی‌های ترسناک تاریخ

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Apex Legends

بدون شک بازی‌های سری Titanfall، دو عنوان بی‌نظیر هستند که سبکی جدید را به بازی‌های ویدیویی آوردند و از محبوبیت بسیار زیادی برخوردارند. اما اگر بخواهیم منصفانه برخورد کنیم، بازی بعدی استودیو Respawn بود که توانست جهان را تکان دهد و تبدیل به یک بازی بزرگ و محبوب شود.

 

بازی Titanfall عنوانی علمی تخیلی در سبک تیراندازی اول شخص بود که در کنار گیم‌پلی منحصر به فردش، داستانی جذاب و گیرا داشت. اما مشکل بزرگی که این بازی با آن مواجه بود، کم بودن محتوای مربوط به بخش داستانی بازی بود. اما به دلیل استقبال خوبی که از نسخه اول شده بود، سازندگان تصمیم گرفتند تا با برطرف کردن مشکل بخش داستانی، دنباله بازی را منتشر کنند. بازی Titanfall 2 عرضه شد و عنوانی جذاب مانند نسخه اول بود، اما نتوانست به آن اندازه به محبوبیت برسد.

 

همین اتفاق باعث شد تا استودیو Respawn به فکر فرو برود و بازی Apex Legends را بر پایه بازی Titanfall طراحی کند. بازی Apex Legends درست مانند پدرش است و از همان عناصر بهره می‌برد. حتی دنیای دو بازی نیز با یکدیگر مشترک است و تنها تفاوتی که با بازی Apex Legends شاهد هستیم، این است که این عنوان، سبک جذاب قدیمی را با عناصر بتل رویال و جدید، به صورت کاملا رایگان به طرفداران ارائه می‌دهد و همانطور که می‌دانید هر چیز رایگانی می‌تواند مخاطبان زیادی جذب کند. اما اگر این محصول رایگان از کیفیت بالایی برخوردار باشد، مخاطبانش را تبدیل به طرفدارانی با وفا می‌کند.

 

بازی Apex Legends با الگوگیری از عناوینی مانند بازی PUBG و بازی Fortnite توانست به راحتی با بهترین استاندارد‌ها، وارد عرصه بازی‌‌های بتل رویال شود و به سراعت به یکی از بهترین‌های این عرصه تبدیل شود.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Hyrule Warriors

شرکت Koei Tecmo با ساخت بازی Dynasty Warriors 2 در سال 2000، به یک فرمول جذاب و پول‌ساز دست یافت که می‌توانست به راحتی آن را تا سال‌ها با کمی تغییر منتشر کند. اما ژاپنی‌ها علاقه خاصی به تجربیات جدید دارند و به همین دلیل تلاش کردند تا دنباله بازی را با تغییراتی در سبک مبارزات، تبدیل به عنوانی خاص و منحصر به فرد کنند. در نتیجه دنباله تبدیل به یک عنوان hack-and-slash شد که دشمنانی زیاد را برایتان آماده می‌کرد تا بتوانید آن‌‌ها را بکشید و حسابی کتک بزنید. بازی به سرعت تبدیل به عنوانی محبوب شد، اما از طرفی دیگر به دلیل تکراری شدن تجربه، در حال از دست دادن محبوبیتش بود که ناگهان یک اسپین‌آف نجات بخش برای این سری منتشر شد و توانست همه چیز را تغییر دهد.

 

بازی Hyrule Warriors به عنوان یک اسپین‌آف منتشر شد. این بازی تمامی عناصر مربوط به سری را در خود جای داده بود، از محیط‌های خاص گرفته تا مدل‌های دشمنانی که با آن‌ها آشنایی داشتیم. البته نباید فراموش کرد که بازی Hyrule Warriors برای دوست داران سری The Legend of Zelda مانند یک هدیه با ارزش بود، چرا که بسیاری از قهرمانان سری را برای انتخاب کردن ارائه می‌داد و سلاح‌های ماندگار و آشنایی را از تمامی عناوین نینتندو برای طرفداران بازی‌های این کمپانی، به ارمغان آورده بود.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Forza Horizon

در حال حاضر شاهد هستیم که بسیاری از افراد نمی‌توانند تفاوت بین بازی‌ Forza Horizon و بازی Forza Motorsport را متوجه شوند. البته بهتر است بگوییم که از وجود بازی‌های سری Forza Motorsport بی‌خبر‌ند و بدون شک دلیل این اتفاق، انتشار بازی‌های سری Forza Horizon است.

 

زمانی که بازی‌ Forza Motorsport در سال 2005 منتشر شد، صرفا به عنوان جوابی مقتدرانه از سوی ایکس باکس برای سونی و بازی Gran Turismo به حساب می‌آمد. چرا که تا آن سال‌ها بازی Gran Turismo به عنوان مهم‌ترین بازی ریسینگ شناخته می‌شد. اما بازی Forza Motorsport به عنوان یک رقیب سرسخت به میدان آمد و توانست به راحتی استاندارد‌های جذاب زیادی را با خود به همراه بیاورد و از نظر ظاهری نیز حرف‌های زیادی برای گفتن داشت. البته این اتفاق با متوقف شدن تولید بازی‌های سری Gran Turismo و البته ساخته شدن بازی Gran Turismo Sports نیز قوت گرفت چرا که بازی Gran Turismo Sports به هیچ عنوان نمی‌توانست به عنوان یک رقیب شناخته شود.

 

اما پس از محبوبیت و استقبال بسیار مناسب طرفداران از بازی Forza Motorsport، به گوشمان رسید که عنوانی جدید از سری Forza در دست ساخت است و قرار است از حالت حرفه‌ای مسابقات کم کرده و کمی تجربه بازی را برای مخاطب عام آسان‌تر کند. بازی Forza Horizon به عنوان یک بازی عامه پسند منتشر شد و توانست غوغا به پا کند. این بازی تمامی عناصر سری Forza را در خود جای داده بود و فقط به جای اینکه مختص به پیست مسابقات باشد، ماشین‌ها را در محیط‌های باز و جاده‌های بزرگ بین شهری رها می‌کرد. این بازی اپن‌ورلد جذاب توانست آنقدر محبوب شود که به سرعت نسخه‌های جدیدی از آن تولید شد و حالا همه طرفداران ایکس باکس منتظر نسخه پنجم از این سری هستند.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Fallout: New Vegas

استودیو Bethesda Softworks سعی کرد تا با ساخت یک عنوان جدید، دنیای بازی Fallout 3 را دوباره زنده کند و شانسی دوباره به این جهان محبوب بدهد. اما برخلاف تصورشان با ساخت بازی جدید، دنیای سری نه تنها زنده نشد، بلکه به اوج خود رسید چرا که توسعه بازی Fallout: New Vegas منجر به شکل گیری یک از مهم‌ترین عناوین نقش‌آفرینی تاریخ شد. بازی Fallout: New Vegas که یک بازی اپن‌ورلد برپایه دنیای بازی Fallout بود، از نظر ساختار و گیم‌پلی تفاوتی با سایر بازی‌های سری نداشت، این عنوان یک نویسنده جدید داشت که توانسته بود داستان را با ساخت شخصیت‌های جذاب و ماجرایی درگیر کننده، به داستانی خاص تبدیل کند. شاید در ابتدا هیچکس تصورش را نیز نمی‌کرد که این بازی بتواند به موفقیت برسد، اما حالا شاهد هستیم که بازی Fallout: New Vegas را به عنوان بهترین بازی از سری Fallout می‌شناسند.

 

بازی Fallout: New Vegas توانست یک اسپین‌آف برای نسخه سوم باشد، با وجود این برتری که همه عناصر در آن را داشت و همه چیز را بهتر از نسخه اصلی به طرفداران ارائه می‌داد. در این بازی می‌توانستید، ماجرای قتلی بزرگ را به عنوان یک مرحله فرعی دنبال کنید و یا ساعت‌ها در صحرا‌ها پرسه بزنید و از این پرسه زدن‌هایتان لذت ببرید.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Final Fantasy: Tactics

جدای از حس عمومی که نسبت به بازی‌های سری Final Fantasy وجود دارد، باید بگوییم که این سری یکی از طولانی ترین سری‌هایی است که تا به حال در طول تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی دیده‌ایم. بسیاری از عناوین این سری، از داستان‌هایی بی‌نظیر بهره می‌برند و برخی دیگر از شخصیت‌های ماندگار و البته شخصیت‌های شرور دوست داشتنی. اما نکته دیگری که در تازه ماندن این سری تاثیر زیادی دارد، این است که هر بازی جدید در سری از عناصر مدرن بهره خواهد برد و سعی می‌کند تا با سلیقه مخاطب جور باشد. همین اتفاق است که در نهایت موجب شکل گیری عنوانی به نام بازی Final Fantasy: Tactics شده است.

 

سازندگان با انجام یک ریسک بزرگ، سعی کردند تا تجربه یک بازی JRPG کلاسیک که از سال 1997 توسعه داده بودند را با تغییراتی اساسی مواجه کنند و با الگوگیری از عناوینی مانند بازی Fire Emblem یک بازی تاکتیکال نقش آفرینی تولید کنند. اینگونه بود که بازی Final Fantasy: Tactics توانست سبک سری را دستخوش تغییر کند و با گرفتن زاویه دیدی ایزومتریک به خودش تبدیل به یک عنوان کاملا موفق و مشهور شد که برخی از افراد آن را حتی بیشتر از سایر عناوین سری دوست دارند.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Super Smash Bros

شاید کمی غیرمنصفانه باشد که بخواهیم بازی Super Smash Bros را یک اسپین‌آف بنامیم، اما دسته بندی این بازی در این حالت بسیار سخت خواهد شد، بنابراین به همان اسپین‌آف بسنده خواهیم کرد. بازی Super Smash Bros یک هدیه جذاب و دوست داشتنی برای تمامی دوست داران بازی‌های ویدیویی است. به خصوص کسانی که عاشق شخصیت‌های بامزه و کار‌های ساده و شاید احمقانه آن‌ها هستند. بدون شک بازی Super Smash Bros بزرگ‌ترین بازی ادغامی است که تا به حال ساخته شده و حالا شاهد هستیم که با داشتن 74 شخصیت دوست داشتنی مرتبط با فیلم‌ها و بازی‌های متفاوت، توانسته به اوج خود برسد.

اگر از دسته بندی بازی Super Smash Bros در بین اسپین‌آف‌ها راضی باشید، بدون شک این بازی یک اسپین‌آف پر طرفدار و معروف است.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Metroid Prime

فرانچایز Metroid در روز‌های ابتدایی عرضه اولین نسخه‌اش، آنقدر محبوب شد که توانست به سرعت تبدیل به الگویی اساسی در صنعت بازی‌های ویدیویی شود و حتی ژانری جدید که نامش Metroidvania است را شکل دهد. بله همانطور که می‌دانید امروزه بازی‌های بسیاری وجود دارند که در این سبک دنبال می‌شوند و بدون شک تمام موفقیتشان را مدیون سازندگان بازی Metroid هستند. این بازی در واقع یک عنوان دوبعدی اکشن با عناصر نقش آفرینی بود. همه چیز به خوبی برای این عنوان پیش رفت، تا اینکه نینتندو اعلام کرد بازی به دست سازندگانی جدید افتاده است و در آینده به شکل سه‌بعدی ساخته خواهد شد. این خبر همه طرفداران را کمی مضطرب کرد.

 

نتیجه ساخت این عنوان، بازی Metroid Prime بود که می‌توان آن را به عنوان یک اسپین‌آف در نظر داشت. بازی‌ای که از نسخه اصلی بهتر بود، محیط‌هایی باز‌تر داشت و در همه زمینه‌ها، ورژنی بهبود یافته به حساب می‌آمد، عنوانی که حالا نماینده سری Metroid است!

 

بازی Portal

شاید در ابتدا باورش کمی سخت باشد، اما بازی Portal در دنیای سری Half-Life جریان دارد و تا جایی که توانسته به این عنوان ادای احترام کرده است و سرنخ‌های بزرگ و کوچک از بازی Half-Life را در خود جای داده است. با توجه به این‌که دنیای دو بازی یکی هستند و بازی Portal عنوانی جدید‌تر است، یک اسپین‌آف به حساب می‌آید. بدون شک این عنوان از خلاقیت بسیار زیادی بهره می‌برد و توانسته تبدیل به یکی از مهم‌ترین نماد‌های در بین بازی‌های ویدیویی شود. اما قطعا یکی از دلایل بهتر بودن و شهرت بیشترش نسبت به بازی Half-Life، ادامه دار نشدن این عنوان است.

 

بازی Portal از همان مکانیک‌های معروف بازی Half-Life بهره می‌برد اما با این تفاوت که به طور کلی یک بازی پازلی بزرگ با داستانی پیچیده و درهم به حساب می‌آید. همین موضوع می‌تواند ثابت کند که بازی Half-Life از گیم پلی‌ای بهتر برخوردار بوده، اما در هر حال این بازی Portal است که توانسته در شهرت، از استادش پیشی بگیرد.

 

10 اسپین‌آف که از بازی اصلی بهتر هستند

بازی Super Mario Bros

درست مانند بازی Super Smash Bros اینبار هم با یک بازی ترکیبی دیگر طرف هستیم که تنها راه برای معرفی‌اش، دسته‌بندی آن به عنوان یک اسپین آف خواهد بود. بازی Super Mario Bros هم با ترکیب شخصیت‌های بسیار محبوبی از سری ماریو و Donkey Kong عنوانی ترکیبی را خلق کرد و توانست به شهرتی بیش از بازی اصلی برسد.

 

البته در ابتدا بازی Mario Bros بود که عرضه شد و سپس به ساخت بازی Super Mario Bros منجر شد که درست مانند بازی Donkey Kong، تمرکز شدیدی روی مراحل پلتفرمر داشت و توانست طرفداران بسیار زیادی را به صورت طولانی مدت برای خود جمع کند.

 

نظر مشا در رابطه با اسپین‌اف‌های محبوب و موفق چیست؟

کدام یک از عناوین مدنظر شما در لیست غایب بودند؟

 
برچسب ها: 10 برتر, Super Smash Bros, Forza Horizon, Apex Legends
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.