معرفی بهترین بازی‌های فانتزی جهان باز

معرفی بهترین بازی‌های فانتزی جهان باز

خشایار بهرامی خشایار بهرامی
2 ماه و 10 روز پیش

بازی‌های جهان باز به علت میزان آزادی عملی که در اختیار بازیکن قرار می‌دهند و وجود امکان گذران مدت زمان نسبتا زیادی در جهان گسترده هر یک از آن‌ها سبب شده تا بازیکن‌ها همواره استقبال قابل توجهی را از این دسته آثار به عمل آوردند و پروژه‌های متعددی در این سبک توسعه یابند. عناوین جهان باز فانتزی شامل اتفاقات داستانی مختلفی هستند و صرفا به انجام ماموریت‌های خط داستانی اصلی بازی محدود نمی‌شوند. بلکه در جریان هر یک از آن‌ها بازیکن‌ها می‌توانند با شخصیت‌های مختلفی تعامل کنند و ضمن دریافت ماموریت‌های جانبی متعدد، بیشتر از هر زمانی در قصه‌ها و داستان‌های مختلف غرق شوند. گشت و گذار در محیط‌های متنوع این بازی‌ها بسته به چگونگی جهان سازی آن‌ها، متفاوت است و اشخاص از مواردی نظیر اسب یا وسایل نقلیه مدرن استفاده می‌کنند. به عبارتی، هریک از بازی‌های جهان باز فانتزی دارای المان‌ها و مکانیک‌های منحصر به فرد هستند و از این رو نمی‌توان تجربه حاصل از آن‌ها را با پروژه‌های مشابه مقایسه کرد. به همین منظور تصمیم گرفتیم تا در این مطلب برخی از بهترین بازی‌های فانتزی جهان باز را به شما معرفی کنیم تا بهترین انتخاب را برای ورود به جهان این آثار داشته باشید.

 

معرفی بهترین بازی‌ها با گیم پلی سریع و نفس‌گیر

مهم‌ترین بازی‌های مستقل سال 2024

 

 

بازی Dragon’s Dogma

درحالی‌که این روزها به عرضه رسمی دنباله جدید مجموعه Dragon’s Dogma نزدیک می‌شویم، تحت هیچ شرایطی نمی‌توان از اهمیت بازی نخست این فرنچایز در تاریخ بازی‌های جهان باز فانتزی محور غافل شد. نسخه اصلی بازی اول در جریان سال ۲۰۱۲ منتشر شد و چندی بعد نیز نسخه جدیدتر آن تحت عنوان Dark Arisen در دسترس بازیکن‌ها قرار گرفت. گستردگی جهان بازی در کنار تنوع محیطی به کار رفته در آن و دشمنان مختلفی که در طول مسیر بازیکن‌ها قرار می‌گیرند، همگی سبب می‌شوند تا بازی Dragon’s Dogma به یک تجربه فراموش نشدنی برای طرفداران این ژانر تبدیل شود. مکانیک‌های گیم‌پلی بازی آزادی عمل چشم‌گیری را در اختیار بازیکن قرار می‌دهند و هریک از محتواهای داستانی اصلی یا فرعی بازی، شامل اتفاقات درگیرکننده و هجان انگیزی هستند.

 

 

بازی Bloodborne

بازی Bloodborne شاید مانند بازی‌های جهان باز شناخته شده نباشد اما محیط‌های بزرگی را برای گشت و گذار در اختیار بازیکن قرار می‌دهد. محصول جهان باز و دارک فانتزی استودیو From Software، یکی از سخت‌ترین و در عین حال لذت‌بخش‌ترین تجربه‌ها برای دوست‌داران بازی‌های نقش آفرینی به شمار می‌رود. با شروع بازی، بازیکن‌ها وارد شهر خیالی یارنام می‌شوند و وظیفه دارند تا درمان یک بیماری کشنده و مرموز را پیدا کنند. جزئیات مختلف داستان بازی با گذشت زمان و یافتن یادداشت و اطلاعات از نقاط مختلف شهر به تدریج آشکار می‌شوند و بازیکن همواره برای درک بهتر کلیت جهان بازی در تلاش است. جهان سازی به همراه اتمسفر فوق العاده، شیوه روایت داستان بازی و گیم‌پلی چالش برانگیز آن از جمله ویژگی‌های اصلی بازی Bloodborne محسوب می‌شوند. البته نباید فراموش کرد که مشابه با اکثریت ساخته‌های این استودیو، در این عنوان نیز کشته شدن شخصیت‌تان با مجازات همراه است و به راحتی نمی‌توان در جهان بازی گشت و گذار کرد!

 

 

بازی Dragon Age: Inquisition

احتمالا محبوب‌ترین نسخه از سری بازی‌های Dragon Age، بازی Inquisition است. داستان این عنوان حول فعالیت‌های پروتاگونیست‌های داستان برای بستن یک پورتال بزرگ و جلوگیری از ورود نیروهای شیطانی به جهان بازی جریان دارد. گیم‌پلی بازی به خوبی بازیکن‌ها را به کاوش در محیط و کشف رازهای مخفی شده در نقاط مختلف دعوت می‌کند. محتواهای داستانی بازی به شدت گسترده هستند و می‌توانند برای ساعت‌ها هر بازیکنی را مشغول کنند. سیستم مبارزات و تنوع شیوه مقابله با دشمنان متنوع حاضر در جهان بازی، یکی دیگر از نقاط قوت اصلی این دنباله تلقی می‌شود.

 

 

بازی Middle-Earth: Shadow of Mordor

به عقیده بسیاری از بازیکن‌ها، بازی Middle-Earth: Shadow of Mordor بهترین عنوان توسعه یافته با محوریت فرنچایز Lord of the Rings است. در جریان این عنوان، کنترل یکی از سربازان گوندور به نام تایون را برعهده می‌گیرید. با شروع حملات نیروهای تاریکی، ماجراجویی‌های تالیون آغاز می‌شود و بازیکن‌ها را در مسیر تجربه اتفاقات دور از انتظاری قرار می‌دهد. مشابه با نسخه پیشین، در این دنباله نیز از سیستم نمسیس استفاده شده است. این سیستم سبب می‌شود تا اورک‌ها و سایر دشمنان حاضر در جهان بازی تمامی اعمال شما را به خاطر بسپارند و در طول بازی، با قدرت و تعداد بیشتری به سمت‌تان حمله‌ور شوند. البته نباید فراموش کرد که تنوع کومبوها و شیوه‌های مبارزه با دشمنان در کنار گستردگی جهان بازی از دیگر ویژگی‌های بازی Shadow of Mordor به شمار می‌روند.

 

 

بازی Diablo IV

بازی Diablo IV جدیدترین نسخه این مجموعه محبوب است و داستان آن حدود سه دهه پس از اتفاقات بازی پیشین آغاز می‌شوند. در جریان این دنباله، بازیکن‌ها کنترل شخصیتی به نام Nephalem را برعهده دارند و می‌بایست در برابر اعمال شیطانی و مخرب Lilith قرار بگیرند. این دنباله، تنها نسخه جهان باز تاریخ این مجموعه محبوب است. وجود امکان گشت و گذار در محیط‌های گوناگون و پیوستگی موجود میان اکثریت آن‌ها، بیدار شدن حس کنجکاوی در بازیکن‌ها و تشویق آن‌ها به کاوش در محیط‌ها را در پی دارد. در کنار گسترده شدن هرچه بیشتر جهان بازی Diablo IV نسبت به نسخه‌های پیشین فرنچایز، سیستم مبارزات و سایر مکانیک‌های گیم‌پلی بازی در قیاس با گذشته عمیق‌تر و درگیرکننده‌تر شده‌اند و تجربه فراموش نشدنی را برای بازیکن‌ها رقم می‌زنند.

 

 

بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild

به عقیده بسیاری از کاربران نینتندو سوییچ و آن دسته از اشخاصی که موفق به تجربه بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild شده‌اند، این عنوان کامل‌ترین و بهترین بازی تاریخ صنعت ویدیوگیم است. برخلاف سایر بازی‌های نقش آفرینی که بازیکن‌ها برای رسیدن به لحظات پایانی داستان آن‌ها نیازمند انجام ماموریت‌های از پیش تعیین شده هستند، این عنوان از همان لحظات ابتدایی به بازیکن‌ها اجازه می‌دهد تا با نقطه پایانی بازی آشنا شوند و چگونگی رسیدن به آن لحظات را کاملا برعهده شخص می‌گذارد. درواقع بازیکن‌ها می‌بایست به صورت آزادانه در جهان گسترده بازی کاوش کنند و ضمن بازدید و کشف محیط‌های تازه‌تر، ماموریت‌های داستانی یا فرعی مختلفی را دریافت کنند. وجود این دسته از تفاوت‌ها در گیم‌پلی بازی Breath of the Wild سبب شده تا همواره از آن به عنوان یکی از متفاوت‌ترین و بهترین تجربه‌ها در تاریخ بازی‌های جهان باز و نقش آفرینی یاد شود!

 

 

بازی Elden Ring

یکی دیگر از بازی‌های استودیو From Software حاضر در این لیست که جایزه بهترین بازی سال ۲۰۲۲ را کسب کرده، بازی Elden Ring است. این عنوان نقش آفرینی دارای جهان گسترده و پرجزئیاتی است. جهان بازی مملو از المان‌های دارک فانتزی بوده و تجربه آن برای هریک از طرفداران این ژانر واجب خواهد بود. در این عنوان، ‌بازیکن‌ها کنترل یک مبارز تبعید شده را برعهده می‌گیرند و قدم در جهان غنی بازی می‌گذارند. داستان بازی شامل اتفاقات عمیقی است و همانطور که از استودیو سازنده انتظار می‌رود، مبارزه با دشمنان یا کاوش در جهان این عنوان نیز با خطرات و چالش‌های دشواری همراه خواهد بود. مشخصا شکست خوردن در هنگام مقابله با هریک از چالش‌های بازی، می‌تواند تبعات فراموش نشدنی را به همراه داشته باشد.

 

 

بازی The Witcher 3: Wild Hunt

تجربه حاصل از بازی The Witcher 3: Wild Hunt را می‌توان یکی از فراموش نشدنی‌ترین‌ها در تاریخ بازی‌های ویدیویی معرفی کرد. استودیو CD Projekt RED با ساخت این دنباله به محبوبیت دور از انتظاری در میان بازیکن‌ها رسید و موفق شد تا یکی از بهترین بازی‌های نقش آفرینی جهان باز را به بازیکن‌ها هدیه دهد. داستان این بازی، دنباله مستقیمی برای بازی دوم فرنچایز است و تلاش‌های پروتاگونیست مجموعه، گرالت را در زمینه یافتن دختر خوانده‌اش سیری روایت می‌کند. گرالت در تلاش است تا سیری را پیش از نیروهای Wild Hunt پیدا کرده و از او در برابر آن‌ها محافظت کند. در کنار داستان غنی و پرجزئیات، جهان بازی شامل فعالیت‌ها و ماموریت‌های هیجان انگیزی در زمینه کمک به سایر شخصیت‌های جانبی یا شکار هیولاها و نجات انسان‌ها است. در این بین، تحت هیچ شرایطی نباید از میزان اهمیت تصمیمات بازیکن‌ها در طول تجربه‌شان و اثری که در طول بازی به همراه دارند، غافل شد.

 

 

بازی Baldur’s Gate 3

شاید کمتر شخصی می‌توانست این حجم از موفقیت و محبوبیت را برای ساخته جدید استودیو Larian  متصور شود. بازی Baldur’s Gate 3 یکی از اتفاقات هیجان انگیز سال‌های اخیر صنعت بازی سازی است که موفق به کسب جایزه بهترین بازی سال ۲۰۲۳ شد. میزان گستردگی این دنباله را چه از لحاظ تنوع محیطی و چه از لحاظ داستانی و فعالیت‌هایی که بازیکن‌ها قادر به انجام آن هستند، نمی‌توان با کلمات توصیف کرد و صرفا می‌توان گفت که تجربه آن برای هر یک از طرفداران بازی‌های نقش آفرینی واجب است. سیستم دیالوگ‌ها و تصمیم گیری بازیکن‌ها از اهمیت قابل توجهی در زمینه پیش‌برد اتفاقات بازی برخوردار است و در لحظات مختلف، سرنوشت هر یک از شخصیت‌های بازی ممکن است که به تصمیمات شما وابسته باشد. به عقیده آن دسته از اشخاصی که موفق به تجربه کامل بازی شده‌اند، تنها با یک بار تجربه بازی Baldur’s Gate 3 نمی‌توان به تمامی جزئیات نهفته در جهان آن پی برد و بازی شدیدا ارزش تکرار مجدد را دارا است.

 

 

بازی The Elder Scrolls V: Skyrim

تحت هیچ شرایطی امکان عدم مطرح کردن بازی The Elder Scrolls V: Skyrim در لیستی از بهترین بازی‌های نقش آفرینی جهان باز، وجود ندارد؛ چراکه این عنوان یکی از انقلابی‌ترین و مهم‌ترین آثار توسعه یافته در این ژانر از بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود. در جریان سال ۲۰۱۱، استودیو Bethesda با خلق این عنوان موفق شد تا ژانر RPG را برای همیشه تغییر دهد. گستردگی جهان بازی به همراه طراحی و پیاده سازی محیط‌ها و مناطق گوناگون، خلق شخصیت‌های قابل تعامل متعدد در گوشه و کنار نقشه بازی و درنهایت روایت داستانی عمیق و درگیر کننده همگی سبب شده‌اند تا پس از گذشت بیش از یک دهه از انتشار بازی، همچنان بازیکن‌های متعددی مشغول تجربه بازی Skyrim باشند و برای ساعت‌ها در جهان آن غوطه‌ور شوند. سیستم تصمیم گیری و انتخاب دیالوگ‌ها، در این اثر نیز کاملا حائز اهمیت است و چگونگی تصمیمات بازیکن ادامه مسیر پروتاگونیست بازی و روند داستان را مشخص می‌کند.

برچسب ها: 10 برتر, elden ring, diablo iv, The Legend of Zelda: Breath of the Wild
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.