عملکرد فنی‌ بازی‌ها روی استیم دک

عملکرد فنی‌ بازی‌ها روی استیم دک

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
2 سال و 2 ماه و 26 روز پیش

عملکرد فنی‌ بازی‌ها روی استیم دک Steam یکی از قدیمی‌ترین فروشگاه‌های مجازی بازی‌های ویدیویی محسوب می‌شود که در حال حاضر بیش از 120 میلیون کاربر فعال دارد. این فروشگاه که در سال 2003 در قالب یک لانچر ساده کار خود را آغاز کرد، حالا به قطب اصلی تجربه بازی‌ها روی کامپیوتر تبدیل شده است.


یکی از مزایای بزرگی که استیم دک از آن بهره می‌برد، لیست بلند بالای عناوینی است که از همان روز اول روی این کامپیوتر قابل حمل در دسترس هستند. بیش از شصت هزار بازی که در فروشگاه استیم قرار دارند، با استیم دک هم قابل تجربه هستند و بسیاری از کاربران این پلتفرم صدها بازی در حساب کاربری خود دارند که بدشان نمی‌آید آن‌ها را همه جا همراه خود داشته باشند.

 

عملکرد فنی‌ بازی‌ها روی استیم دک


استیم دک در حال حاضر قدرتمند‌ترین دستگاه گیمینگ قابل حمل بازار محسوب می‌شود. اما برخلاف نینتندو سوییچ، هیچ بازی‌ای به‌صورت انحصاری برای آن توسعه داده نشده (و نخواهد شد) و این دستگاه عملا در حال رقابت با کامپیوترهای قدرتمند است. با این وجود، کمپانی Valve نسبت به عملکرد این دستگاه در اجرای عناوین بزرگ کامپیوتر اطمینان دارد و سرمایه گذاری بزرگی روی آن کرده است. در ادامه این مطلب نگاهی کوتاه به عملکرد تعدادی از بازی‌های استیم روی استیم دک خواهیم داشت.

 

عملکرد فنی‌ بازی‌ها روی استیم دک

 

بازی GTA IV

تنظیمات پیش‌فرض بازی GTA IV تقریبا روی High قرار دارند که در برخی از مناطق شلوغ باعث افت فریم بازی به محدوده 50 فریم بر ثانیه می‌شود. با تغییر برخی از تنظیمات گرافیکی به Medium، این بازی به راحتی با 60 فریم بر ثانیه اجرا خواهد شد.


عملکرد این بازی روی استیم دک را به عنوان نمونه‌ای برای بازی‌های نسل هفتمی در نظر می‌گیریم. بسیاری از بازی‌های نسل هفتم (و اوایل نسل هشتم)، مانند بازی‌های مولتی پلتفرم بزرگ نسل هفتم یا عناوین انحصاری کامپیوتر که در این نسل عرضه شدند، معمولا در بالاترین تنظیمات گرافیکی با نرخ 60 فریم بر ثانیه و بدون هیچ مشکلی روی استیم دک اجرا می‌شوند. به همین دلیل از نام بردن دیگر عناوین مهم نسل هفتمی صرف نظر می‌کنیم.

 

بازی God of War

در پایین‌ترین تنظیمات گرافیکی و با وضوح تصویر 400p (بزرگنمایی شده تا 800p) استیم دک از پس اجرای این بازی با نرخ 60 فریم بر ثانیه بر نمی‌آید. بازی God of War معمولا در محدوده 30 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود و به‌ ندرت شاهد افت فریم بازی به زیر 20 فریم بر ثانیه هم هستیم.

 


بازی Red Dead Redemption 2

 بازی Red Dead Redemption 2 روی تنظیمات گرافیکی Low در محدوده 50 تا 60 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. البته می‌توانید با قرار دادن برخی تنظیمات گرافیکی این بازی روی Medium و محدود کردن نرخ فریم آن به 30 فریم بر ثانیه، تجربه‌ای باکیفیت‌تر از تنظیمات پیش‌فرض استیم دک داشته باشید.

 

بازی Forza Horizon 5

تنظیمات گرافیکی این بازی در حالت پیش‌فرض روی Low  قرار دارند. با این وجود، استیم دک نمی‌تواند این بازی را چندان روان اجرا کند و نرخ فریم آن معمولا بین 30 تا 50 متغییر است.

 

بازی GTA V

بازی GTA V روی تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض با نرخ 60 فریم بر ثانیه ثابت اجرا می‌شود و در شلوغ‌ترین صحنه‌ها هم نرخ فریم آن از 60 پایین‌تر نمی‌آید. 


بازی Horizon Zero Dawn

این بازی روی تنظیمات گرافیکی Low در محدوده 40 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود و خوشبختانه مانند بازی God of War از افت فریم ناگهانی رنج نمی‌برد.
کنترل: چینش پیش‌فرض کنترل‌های این بازی مشابه نسخه کنسولی است و نیازی به تغییر آن‌ها نیست. البته می‌توانید از دکمه‌های پشتی استیم دک برای ایجاد میانبر برای استفاده سریع از آیتم‌ها بهره ببرید.


بازی Cyberpunk 2077

نرخ فریم بر ثانیه این بازی روی تنظیمات Medium (وضوح تصویر 800p)، بین 30 تا 45 فریم بر ثانیه متغیر است. برای تجربه روان‌تر این بازی بهتر است نرخ فریم بر ثانیه آن را روی 30 قفل کنید.

 

بازی The Witcher 3: Wild Hunt


با قرار دادن برخی از تنظیمات گرافیکی (مانند کیفیت Texture) روی High، می‌توانید این بازی را با 30 فریم بر ثانیه اجرا کنید. در صورتی که تنظیمات گرافیکی را پایین بیاورید، استیم دک مشکل خاصی در اجرای این بازی با 60 فریم بر ثانیه نخواهد داشت و افت فریم‌های گاه وبی‌گاه هم به تجربه شما آسیب نمی‌رسانند.

 

بازی Tiny Tina’s Wonderlands

تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی تقریبا روی Medium قرار دارد. در این حالت، نرخ فریم بازی بین 30 تا 50 فریم بر ثانیه متغییر است که شامل افت فریم‌های ناگهانی هم می‌شود. با قفل کردن نرخ فریم بازی روی 30، تقریبا تجربه‌ای روان و بدون افت فریم خواهید داشت.

 

عملکرد فنی‌ بازی‌ها روی استیم دک

 

بازی Kena: Bridge of Spirits

تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی روی Medium قرار دارد. این بازی هم مانند Tiny Tina’s Wonderlands بین 30 تا 50 فریم بر ثانیه خروجی می‌دهد و با قفل کردن آن روی 30 فریم بر ثانیه، افت فریم ناگهانی و آزار دهنده‌ای را مشاهده نخواهید کرد.

 

بازی Deus Ex: Mankind Divided

تنظیمات گرافیکی این بازی روی Medium قرار دارد و نرخ فریم بر ثانیه آن معمولا بین 45 تا 60 (بدون افت فریم ناگهانی) متغیر است. می‌توانید با تغییر وضوح صفحه نمایش‌، فریم ریت را تا محدوده 50 تا 60 فریم بر ثانیه افزایش دهید.


بازی Tekken 7

نرخ فریم بر ثانیه بازی Tekken 7 روی تنظیمات پیش‌فرض گرافیکی هرگز از 60 فریم بر ثانیه پایین‌تر نمی‌آید و تجربه‌ای کاملا روان ارائه می‌کند.

 

بازی Injustice 2

با وجود این‌که تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی تقریبا روی High قرار دارد، نرخ فریم بر ثانیه آن به‌ندرت از 60 فریم بر ثانیه پایین‌تر می‌آید و مشکلی در مبارزات ایجاد نمی‌کند.

 

بازی Mortal Kombat 11

این بازی هم مانند بازی Injustice 2 روی تنظیمات گرافیکی High با نرخ 60 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود و افت فریم چندان آزار دهنده‌ای ندارد.

 

بازی Battlefield V

در تنظیمات گرافیکی Low و وضوح تصویر 800p، بازی Battlefield V در محدوده 25 تا 35 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود.

 

بازی Battlefield 2042

با قرار دادن تمام تنظیمات گرافیکی روی Low، نرخ فریم این بازی از 25 فریم بر ثانیه فراتر نمی‌رود و بعضا شاهد افت ناگهانی فریم به محدوده 10 تا 15 فریم بر ثانیه‌ هم هستیم.

 

بازی Warzone

روی پایین‌ترین تنظیمات گرافیکی، نرخ فریم بازی Warzone معمولا در محدوده 40 تا 60 فریم بر ثانیه متغیر است.

 

بازی Crash Bandicoot 4: It’s About Time

این بازی روی بالاترین تنظیمات گرافیکی با نرخ 60 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. البته در لحظات شلوغ بازی شاهد افت فریم‌ بازی به محدوده 45 تا 55 فریم بر ثانیه هستیم. با تغییر تنظیمات گرافیکی این بازی به Medium، دیگر افت فریم آزار دهنده‌ای مشاهده نخواهید کرد.

 

بازی Halo Infinite

بازی Halo Infinite روی تنظیمات گرافیکی Low به‌شدت پرنوسان اجرا می‌شود و نرخ فریم آن بین 25 تا 55 فریم بر ثانیه متغیر است. البته می‌توانید با محدود کردن فریم بازی روی 30، تا حدودی تجربه بازی را روان‌تر کنید. هرچند در این حالت هم افت فریم‌های اندکی مشاهده می‌شود.

 

بازی Dishonored 2

تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی روی Low قرار دارند و نرخ فریم آن هم به‌ندرت از 60 پایین‌تر می‌آید. با توجه به این‌که این بازی روی تنظیمات Medium هم به‌خوبی اجرا می‌شود، می‌توانید با قرار دادن تنظیمات گرافیکی روی Medium، از نرخ فریم بین 45 تا 60 این بازی لذت ببرید. اگر هم با تغییرات فریم ریت مشکل دارید، می‌توانید با محدود کردن نرخ فریم بازی روی 30 یک تجربه کاملا با ثبات و بدون افت فریم داشته باشید.

 

بازی Wolfenstein 2: The New Colossus

این بازی یکی از عناوین بسیار بهینه کامپیوتر محسوب می‌شود و استیم دک هم مشکل خاصی در اجرای آن روی تنظیمات گرافیکی بالاتر ندارد. می‌توانید با خیال راحت تنظیمات گرافیکی را روی High قرار داده و از بازی Wolfenstein 2 با 60 فریم بر ثانیه ثابت و بدون افت لذت ببرید.


بازی  Metro Last Light Redux

در کمال تعجب تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی روی High قرار دارند و استیم دک هم مشکلی در اجرای این بازی با نرخ 60 فریم بر ثانیه ندارد. البته در برخی نقاط بازی افت فریم‌های اندکی مشاهده می‌شود که به تجربه بازی لطمه وارد نمی‌کنند.

 

بازی Deathloop

تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی روی Medium قرار دارند. با این وجود شاهد عملکرد با ثباتی نیستیم و نرخ فریم این بازی بین 30 تا 60 فریم بر ثانیه متغیر است. افت فریم‌های ناگهانی هم در برخی از محیط‌های بازی رخ می‌دهند که به تجربه بازیکن ضربه می‌زند. با قفل کردن فریم بازی روی 30، این مشکلات تا حد زیادی حل خواهند شد و عید است نیازی به پایین‌تر آوردن تنظیمات گرافیکی داشته باشید.

 

بازی Age of Empire 2 HD

عملکرد این بازی روی استیم دک در بالاترین تنظیمات گرافیکی بسیار عالی است. البته برخی از جزئیات مربوط به رابط کاربری و تصاویر مربوط به منوی اصلی بازی رنگ آمیزی چندان خوبی ندارند.
کنترل‌: بازی Age of Empire 2 HD نشان می‌دهد که استفاده از تِرک پد سمت راست استیم دک در بازی‌های استراتژی هم‌زمان بسیار ساده است و تفاوت چندانی با موس کامپیوتر ندارد. تریگر‌های سمت چپ و راست دستگاه‌ هم نقش کلیک‌های راست و چپ موس را بازی می‌کنند. اگر قصد تجربه بازی بدون استفاده از کلید‌های میان‌بر را هم داشته باشید، مشکل خاصی نخواهید داشت و چینش کلی کنترل‌های این بازی کاملا رضایت بخش است.

 

بازی Aliens: Fireteam Elite

حتی تنظیمات گرافیکی استاندارد این بازی هم برای استیم دک سنگین محسوب می‌شوند و این کنسول توانایی نمایش بیشتر از 20 فریم بر ثانیه با این تنظیمات گرافیکی را ندارد. البته اگر کیفیت گرافیکی کلی بازی را پایین بیاورید، نرخ فریم بر ثانیه بازی تقریبا همیشه روی 60 باقی می‌ماند.


کنترل‌: چینش پیش‌فرض دکمه‌های این بازی برای کنترلر‌های کنسولی بسیار عالی بود. اگر به صورت دستی دکمه‌های پشتی را برای غلت زدن و تعویض اسلحه تنظیم کنید، هیچ مشکلی برای تجربه این عنوان نخواهید داشت.

 

بازی Apex Legends

با برطرف شدن مشکلات اجرای نرم افزار ضد تقلب بازی Apex Legends، امکان تجربه آن روی استیم دک فراهم شده است. این بازی روی تنظیمات پیش‌فرض تقریبا به‌صورت ثابت 60 فریم بر ثانیه به بازیکن ارائه می‌کند که در یک بازی آنلاین رقابتی از اهمیت بالایی برخوردار است.
کنترل: نحوه چینش دکمه‌های این بازی روی استیم دک مشابه دیگر کنترلرهای کنسولی است. البته می‌توانید برای راحتی هرچه بیشتر، از دکمه‌های پشتی استیم دک برای پرش یا برداشتن آیتم‌ها استفاده کنید.

 

بازی Ghostwire: Tokyo

با وجود این‌که تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی روی Low قرار دارند، نرخ فریم آن هرگز به‌صورت ثابت روی 60 نمی‌ماند و معمولا بین 40 تا 55 فریم بر ثانیه متغیر است.


بازی Dark Souls 3

تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی روی High قرار دارد که تقریبا 30 فریم بر ثانیه را به‌صورت ثابت ارائه می‌کند. البته می‌توانید با پایین آوردن تنظیمات گرافیکی، 60 فریم بر ثانیه کاملا ثابت دریافت کنید. بازی Dark Souls 3 در این حالت حتی از وضعیت اولیه‌اش روی ایکس باکس وان هم بهتر عمل می‌کند و از لحاظ گرافیکی تفاوتی با این کنسول نسل هشتمی ندارد.
کنترل: در حالت استاندارد کنترل این بازی، تمرکز زیادی روی پد لمسی سمت راست برای حرکت دوربین قرار دارد که می‌تواند مشکل‌ساز شود و با تغییر کنترل دوربین به آنالوگ سمت راست این مشکل حل می‌شود. برای راحتی بیشتر، بهتر است که دکمه‌های پشتی را برای جاخالی دادن و تغییر آیتم تنظیم کنید.

 

عملکرد فنی‌ بازی‌ها روی استیم دک

 

بازی Elden Ring

بازی Elden Ring چندان برای اجرا روی استیم دک بهینه‌سازی نشده و روی وضوح تصویر 1280 در 800 و تنظیمات گرافیکی Medium، با حدود 40 فریم بر ثانیه اجرا می‌شود. پایین آوردن تنظیمات گرافیکی کمکی به افزایش نرخ فریم بازی نمی‌کند.
کنترل: چینش کنترل‌های این بازی کاملا مشابه کنترلرهای کنسولی است. البته می‌توانید از دکمه‌های پشتی استیم دک برای ایجاد کلید میان‌بر و استفاده سریع‌تر از آیتم‌ها بهره ببرید.

 

بازی The Falconeer

تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی تقریبا در بالاترین حد ممکن قرار دارند و استیم دک به راحتی این بازی را با نرخ 60 فریم بر ثانیه ثابت اجرا می‌کند.
کنترل: کنترل‌های پیش‌فرض هم بسیار عالی طراحی شده‌اند و نیازی به تغییر آن‌ها نخواهید داشت. البته روشن کردن کنترل‌های حرکتی (ژیروسکوپ) می‌تواند تجربه جدیدی در این بازی برایتان رقم بزند.

 

بازی The Forest

تنظیمات گرافیکی بازی The Forest روی High قرار دارند و می‌توانید بدون مشکل خاصی از گرافیک چشم‌ نواز این بازی لذت ببرید. البته پایین آوردن تنظیمات گرافیکی و قرار دادن آن روی Medium نرخ فریم بازی را به 60 فریم بر ثانیه ثابت افزایش می‌دهد.

 

بازی Gunfire Reborn

با وجود این‌که تنظیمات گرافیکی این بازی در حالت پیش‌فرض روی Low قرار دارد، باز هم نرخ فریم این بازی ثبات ندارد و هنگام شلوغی صحنه معمولا از 60 فریم بر ثانیه پایین‌تر می‌آید.
کنترل: چینش استاندارد کنترل این بازی هیچ مشکلی ندارد و می‌توانید با شخصی سازی دکمه‌های پشتی استیم دک برای پریدن و شارژ کردن اسلحه، تجربه بهتری داشته باشید.

 

بازی Left 4 Dead 2  

با وجود این‌که قرار بود حرفی از بازی‌های نسل هفتمی نزنیم، بازی Left 4 Dead 2 از یک مشکل عجیب رنج می‌برد که باید ذکر کنیم. همان‌طور که انتظار می‌رفت، این بازی روی بالاترین تنظیمات گرافیکی با نرخ 60 فریم بر ثانیه روی استیم دک اجرا می‌شود، اما صفحات بارگذاری این بازی روی استیم دک بسیار طولانی‌تر از دیگر نسخه‌ها هستند و بعضا به‌قدری طولانی می‌شوند که ممکن است فکر کنید بازی به کل فریز شده است.
کنترل: چینش پیش‌فرض کنترل‌های این بازی مانند دیگر کنترلر‌ها عمل می‌کند. پد لمسی سمت چپ هم به‌صورت خودکار برای میان‌برهای مختلف مانند صحبت با هم‌تیمی‌ها تنظیم شده است. 

 

بازی Martha is Dead

حتی با قرار دادن تمام تنظیمات گرافیکی روی پایین‌ترین گزینه‌های ممکن هم نمی‌توانید بازی Martha is Dead را با نرخ 60 فریم بر ثانیه ثابت تجربه کنید. البته با شخصی سازی تنظیمات گرافیکی روی Medium (و پایین‌تر) و قفل کردن نرخ فریم بازی روی 30 فریم بر ثانیه، مشکلی در اجرای روان این بازی نخواهید داشت.

 

بازی Monster Hunter Rise

کیفیت گرافیکی این بازی روی استیم دک نسبت به نینتندو سوییچ اندکی بهتر است و از لحاظ فنی هم تجربه بسیار بهتری نسبت به سوییچ ارائه می‌کند. این بازی روی تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض با نرخ 60 فریم بر ثانیه ثابت اجرا می‌شود و افت فریم آزار دهنده‌ای هم ندارد.
کنترل: چینش پیش‌فرض دکمه‌‌ها هیچ مشکلی ندارد. می‌توانید برای بهبود تجربه و راحت‌تر شدن استفاده از آیتم‌ها، میان‌بر‌های مربوط به استفاده از آیتم‌های کوله پشتی را روی دکمه‌های پشتی استیم دک تنظیم کنید.


بازی Phasmophobia

این بازی روی تنظیمات پیش‌فرض علاوه ر ارائه جلوه‌های بصری عالی، 60 فریم بر ثانیه ثابت ارائه می‌کند و هیچ افت فریمی در نقاط مختلف بازی وجود ندارد.
کنترل: چینش عادی دکمه‌ها درست و بدون مشکل هستند، اما بهتر است برای تجربه راحت‌تر بازی، دکمه‌های پشتی را برای باز کردن درب‌ها و گرفتن اشیا استفاده کنید.

 

بازی Risk of Rain 2

این بازی یکی از بهترین عملکردهای گرافیکی و فنی را روی استیم دک ارائه می‌کند. البته اگر می‌خواهید نرخ فریم ثابت و بدون افتی را تجربه کنید، می‌توانید کیفیت بافت‌ها را روی Medium قرار دهید.

 

بازی Sea of Thieves

تنظیمات گرافیکی این بازی در حالت پیش‌فرض روی Legendary قرار دارند و با وجود این‌که بازی Sea of Thieves روی این تنظیمات بسیار زیبا به‌نظر می‌رسد، نرخ فریم ثابتی ارائه نمی‌کند. برای تجربه روان‌تر این عنوان، بهتر است تنظیمات گرافیکی را روی Common قرار دهید تا 60 فریم بر ثانیه ثابت دریافت کنید.

 

بازی Secret of Mana

این بازی روی تنظیمات پیش‌فرض گرافیکی فوق العاده عمل می‌کند و هیچ نیازی به تغییر تنظیمات برای بهبود عملکرد آن وجود ندارد.

 

بازی Streets of Rage 4

بازی Streets of Rage 4 به بهترین شکل ممکن روی استیم دک اجرا می‌شود و روی بالاترین تنظیمات گرافیکی، نرخ 60 فریم بر ثانیه ثابت را به ثبت می‌رساند.

 

بازی Spelunky 2

عملکرد بازی Spelunky 2 روی استیم دک فوق العاده‌ است و هیچ مشکلی در اجرای این بازی روی بالاترین تنظیمات گرافیکی و 60 فریم بر ثانیه وجود ندارد.

 

بازی Tales of Arise

عملکرد این بازی روی تنظیمات پیش‌فرض قابل قبول است و مشکل خاصی در آن دیده نمی‌شود. با ترکیبی از تنظیمات گرافیکی High و Low، بازی Tales of Arise زیبایی خود را حفظ کرده و با 60 فریم بر ثانیه ثابت روی استیم دک اجرا می‌شود.

 

بازی TemTem

تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض این بازی روی High قرار دارند که باعث افت فریم گاه و بی‌گاه می‌شود. قرار دادن این تنظیمات روی Low باعث بهبود چشم‌گیر عملکرد فنی بازی و ثابت ماندن نرخ فریم بر ثانیه روی 60 می‌شود.

 

بازی Trials of Mana

بدون نیاز به ایجاد هیچ تغییری در تنظیمات گرافیکی پیش‌فرض، بازی Trials of Mana به روان‌ترین شکل ممکن روی استیم دک اجرا می‌شود و حتی در شلوغ‌ترین صحنه‌ها هم نرخ فریم آن از 60 پایین‌تر نمی‌آید.
کنترل: نیازی به تغییر عملکرد دکمه‌ها نیست و کنترل‌ها در بهترین حالت خود قرار دارند.

 

بازی Valheim

این بازی روی تنظیمات گرافیکی Medium و پایین‌تر به راحتی با 60 فریم بر ثانیه ثابت اجرا می‌شود. 

در نهایت لازم به‌ذکر است که میزان باتری‌ دهی استیم دک در حالت‌های مختلف گرافیکی، با توجه به میزان روشنایی صفحه نمایش و نرخ فریم بر ثانیه بازی، متفاوت است.
 

برچسب ها: استیم دک, Elden Ring, God of War
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.