احتمالا مدل جدید پلی استیشن 5 نسخه اسلیم یا پرو نخواهد بود

احتمالا مدل جدید پلی استیشن 5 نسخه اسلیم یا پرو نخواهد بود

آرمان دانه واش آرمان دانه واش
1 سال و 10 ماه و 3 روز پیش

طبق گزارش‌های فراوانی که طی چند هفته اخیر منتشر شدند، به نظر می‌آید که قرار است تغییرات کوچکی در قطعات داخلی پلی استیشن  5 اعمال شوند. به نظر تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان، در حال آماده‌سازی شرایط برای تولید نسخه جدیدی از آخرین کنسول پرچم‌دار سونی هستند، اما پیش از این‌که از بی‌ارزش شدن کنسول 500 دلاری خود که چند ماه پیش آن را خریداری کرده‌اید ناراحت شوید یا به انتشار کنسول پلی استیشن 5 پرو یا اسلیم امیدوار شوید، ابتدا سعی کنید ماهیت این نسخه جدید را بهتر درک کنید. حداقل در حال حاضر، نیاز نیست که بازخوردی مثبت یا منفی به این اتفاق داشته باشیم.

طبق اطلاعات ما در مورد این شایعه، با توجه به این‌که با تاثیرگذاری پاندمی جهانی ویروس کرونا، دنیای تولید و انتشار قطعات الکرونیکی با کمبود تراشه‌های نیمه‌رسانا روبرو شده است، احتمالا قرار است که پردازنده پلی استیشن 5 با نسخه‌ای دیگر که تولید آن ساده‌تر است جایگزین شود. باور عمومی این است که چنین چیزی دلیل تولید نسخه جدید پلی استیشن 5 محسوب می‌شود، اما ممکن است دلیل چنین کاری از سمت سونی تنها کاهش هزینه تولید این کنسول باشد، اگر با پلی استیشن آشنایی داشته باشید می‌دانید که چنین تفکری دور از ذهن محسوب نمی‌شود. کنسول‌های پلی استیشن به طور منظم دستخوش بازبینی‌های مختلف شده و با در دسترس قرار گرفتن قطعات جدید و به‌ صرفه، قطعات این کنسول‌ها جایگزین می‌شوند.

 

حتی قبل از این‌که بدانیم نسخه اسلیمی از کنسول پلی استیشن 1 در راه است، این کنسول بارها دستخوش بازبینی شد. طی یکی از این بازبینی‌ها یک پورت توسعه‌دهنده به پشت این کنسول اضافه شد، در بازبینی دیگر خروجی‌های ویدئویی مختلف به این کنسول اضافه شدند، و در نهایت تمامی این ایده‌ها روی همان کنسول اولیه پیاده شدند، چرا که قیمت تولید قطعاتی که برای این ویژگی‌های اضافی نیاز بودند کاهش پیدا کرده و تولید آن‌ها ساده‌تر شد. حتی کنسول‌های قدیمی‌تر از پلی استیشن 1 هم بارها دستخوش بازبینی‌های کوچک می‌شدند تا این کنسول‌ها به گزینه‌ها جذاب‌تری برای بازیکنان تبدیل شوند و در همین حین قیمت آن‌ها در سطحی قابل کنترل بماند تا شرکت تولیدکننده بتواند به ساخت آن‌ها ادامه دهد.

 

 

چنین قضیه‌ای برای پلی استیشن 2 هم صدق می‌کند. کنسول پلی استیشن 2 شرکت سونی، طی عمر خود شش بار دستخوش بازیبینی شد، و اغلب نسخه‌های این کنسول تغییر محسوسی در تجربه کاربر - از نظر کارهایی که از پس کنسول برمی‌آیند و نحوه انجام آن‌ها - ایجاد نمی‌کردند. تعداد بسیار کمی از این بازبینی‌ها تغییرات محسوسی در ارتباط با ظاهر و قابلیت‌های این سیستم ایجاد می‌کردند که با نگاه کردن مشخص بودند. در نگاه کاربران، هر دو کنسول پلی استیشن 1 و پلی استیشن 2 دستخوش تغییراتی درونی شدند که عملکرد این دستگاه را به شکل قابل توجهی تحت تاثیر قرار نمی‌دادند، ولی این تغییرات به طریقی هزینه ساخت و/یا زحمتی که برای ساخت کنسول کشیده می‌شود را کاهش می‌دادند. با وجود این بازبینی‌های مختلف و نسخه‌های متفاوتی که از هر سیستم وجود دارند، شاید فکر کنید که کنسول‌ها بیشتر از آن‌چه که در واقعیت دیدیم تغییر کردند، ولی این تغییرات آن‌قدر تدریجی بودند که کسی متوجه آن‌ها نمی‌شد. و حتی نیاز نیست که در مورد بازبینی‌ها و تغییرات پلی استیشن 3 صحبت کنیم.

 

حقیقت این است که تمام بازبینی‌ها به طور خاص مهم نیستند و نیاز نیست که به آن‌ها توجه کنیم؛ به خصوص در مورد پلی استیشن 5 که هنوز تولید نسخه‌ای جدید از آن به طور رسمی از طرف سونی تایید نشده است و حتی ممکن است چنین اتفاقی به واقعیت نپیوندد. با توجه به سابقه سونی در اعمال تغییرات منظم و کوچک در کنسول‌های خود، ممکن است به این نتیجه برسید که بازبینی پلی استیشن 5 طی یک یا دو سال آینده، اجتناب‌پذیر است. پس احتمال به حقیقت پیوستن شایعه‌ای که به این اشاره می‌کند که در آینده نسخه‌ای از پلی استیشن 5 منتشر خواهد شد که کمی با نسخه فعلی متفاوت است، زیاد دور از ذهن نیست. در واقع، اگر پیش از رونمایی از کنسول پلی استیشن 5 اسلیم یا پرو، این کنسول زیر بار یک یا چند تغییر نرود، اتفاقی دور از انتظار رخ داده است.

 

دو مدل متفاوت عرضه شده از پلی استیشن 4 استاندارد (فت)

 

معمولا سونی سعی می‌کند که پیش از انتشار نسخه‌ای جدید از یک کنسول، آن را برای حداقل سه سال بدون اعمال تغییراتی بزرگ رها کند. چنین کاری زیرکانه است چرا که به این شکل می‌توان از دو پیامد ناخوشایندی که ذکر شد دوری کرد: مخاطبان از این‌که حس می‌کنند کنسولی که به تازگی خریداری کرده‌اند قدیمی شده است ناراحت هستند و یا برای خرید کنسول صبر می‌کنند چرا که منتظر نسخه‌ای جدیدتر و برتر هستند. البته این الگوی خاص در عادت‌های تولیدی سونی برای افرادی که با آن آشنا نیستند کمی عجیب به نظر خواهد آمد. به خصوص در سال 2021 که تک تک اعمال شرکت‌ها توسط فضای مجازی و سایت‌های بازی بزرگ می‌شوند. اما جدا از سر و صدایی که رسانه‌ها و فضای مجازی تولید کرده‌اند، اگر چنین شایعه‌ای به حقیقت بپیوندد، احتمالا تاثیر خاصی روی تجربه کاربران نخواهد داشت.

 

البته که منظورمان از این حرف این نیست که در حال حاضر کنسول پلی استیشن 5 اسلیم یا پلی استیشن 5 پرو در حال آماده‌سازی نیستند. به احتمال بسیار زیادی سونی در حال برنامه‌ریزی برای انتشار این کنسول‌ها است. ولی تا زمانی که آن‌ها عرضه شوند، نیازی نیست که روی چنین تغییرات کوچکی در پلی استیشن 5 تمرکز کنیم که یا به خاطر سازگار شدن با مشکلات تولیدی که توسط پاندمی کرونا ایجاد شده‌اند اعمال می‌شوند، یا با هدف کاهش هزینه‌های تولید کنسول‌های پلی استیشن.  

 

برچسب ها: PlayStation 5
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.