11 ویژگی کاربردی پلی استیشن 5

11 ویژگی کاربردی پلی استیشن 5

مهدی سلیمانی مهدی سلیمانی
10 ماه و 7 روز پیش

بعد از گذشت حدود سه سال از عمر پلی استیشن 5، تعداد کاربران این کنسول به‌شکل قابل توجهی رشد کرده است. از طرفی، باتوجه به این‌که پلی استیشن 4 همچنان بازار فعالی دارد و بازی‌های جدید برای آن منتشر می‌شوند، پلی استیشن 5 هنوز هم وارد مراحل اصلی عمر خود نشده و جای کار بسیار بیشتری دارد. به همین دلیل، بسیاری از کاربران این کنسول با تمام توانایی‌ها و ویژگی‌هایی که برای بهبود تجربه کاربری آن طراحی شده‌اند آشنایی ندارند. برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های پلی استیشن 5 و کمک به بهینه‌سازی بیشتر این کنسول، یازده نکته و ترفند‌ کاربردی را در این مطلب پیدا خواهید کرد که می‌توانند تجربه استفاده از کنسول نسل نهمی سونی را بهبود دهند.

 

Game Sharing

سونی در نسل هشتم قابلیت‌های اجتماعی و اشتراک‌گذاری بسیار زیادی را معرفی کرد. سیستم Game Sharing هم یکی از آن‌ها بود که با استقبال چشم‌گیر کاربران پلی استیشن مواجه شد. این ویژگی تقریبا به همان شکل قبلی در پلی استیشن 5 هم حضور دارد. کارکرد سیستم Game Sharing به این صورت است که اگر شما وارد حساب کاربری یکی از دوستان یا اعضای خانواده شوید و تنظیمات به‌اشتراک‌گذاری و بازی آفلاین را فعال کنید، حتی اگر با اکانت آن‌ها بازی نکنید هم می‌توانید به تمام بازی‌های حساب کاربری آن‌ها دسترسی داشته باشید.

 

جلوگیری از اسپویل بازی‌ها توسط PSN

به لطف رابط کاربری پلی استیشنش 5 به‌راحتی می‌توانید روند پیشروی دوستانتان یا جامعه بازیکنان یک بازی خاص را دنبال کنید، اما این ویژگی مشکلات خاص خودش را دارد و بعضی از تصاویری که برای پیش‌نمایش بازی انتخاب می‌کند می‌توانند قسمت‌هایی از بازی را برایتان اسپویل کنند. خوشبختانه می‌توانید از تنظیمات کنسول جلوی اسپویل شدن بازی‌ها را بگیرید. برای انجام این‌ کار، در تنظیمات پلی استیشن 5 به بخش Save Data and Game/App Settings رفته و اخطار اسپویلر را فعال کنید تا قسمت‌هایی از بازی‌ که هنوز تجربه نکرده‌اید برایتان نمایش داده نشود.

 

باتری دوال سنس

کنترلر دوال سنس احتمالا بهترین کنترلری است که همراه با کنسول‌های پلی استیشن عرضه شده، اما این کنترلر هم بی‌نقص نیست و مشکلات خاص خودش را دارد. عمر باتری دوال سنس هم مانند بسیاری از کنترلرهای امروزی یکی از نقاط ضعف بزرگ آن است و معمولا بیشتر پنج یا شش ساعت بازدهی ندارد. البته می‌توانید عمر باتری را در تنظیمات پلی استیشن اندکی افزایش دهید. با غیرفعال کردن یا پایین‌ آوردن حساسیت ویژگی‌هایی مانند بازخورد هپتیک و تریگرهای تطبیق‌پذیر و البته کاهش نور کنترلر، می‌توانید استفاده طولانی‌تری از دوال سنس داشته باشید.

 

بهترین لوازم جانبی پلی استیشن 5 در سال 2023

 

میان‌بر جستجو

اگر از آن دسته کاربران پلی استیشن باشید که مدام در فروشگاه پلی استیشن بازی‌های جدید را بررسی می‌کنند، احتمالا استفاده زیادی از قابلیت جستجوی کنسول می‌کنید. برای جستجو در فروشگاه پلی استیشن کافیست وقتی در صفحه اصلی رابط کاربری کنسول قرار دارید دکمه مثلث را فشار دهید. یک راه سریع و آسان برای جستجوی بازی‌های فروشگاه پلی استیشن.

 

قطع سریع صدای کنسول

علاوه بر میان‌بر جستجو، پلی استیشن 5 میان‌برهای کاربردی بیشتری برای بهبود تجربه کاربر دارد. فشار دادن دکمه‌ای که پایین دکمه پلی استیشن روی دوال سنس قرار دارد، میکروفون شما را قطع می‌کند، اما اگر همین دکمه را برای چند ثانیه نگه دارید، تمام صدای خروجی کنسول هم قطع خواهد شد. یک راه سریع و آسان که با استفاده از آن می‌توانید بدون نیاز به کنترل تلویزیون صدای کنسول را قطع کنید.5

 

پرش به صفحه اصلی

بسیاری از کاربرانی که از پلی استیشن 4 به پلی استیشن 5 کوچ کرده‌اند به‌خاطر تغییر نحوه عملکرد دکمه هوم پلی استیشن گیج می‌شوند. هنگام بازی کردن با پلی استیشن 4، با یک‌بار فشار دادن دکمه هوم به صفحه اصلی کنسول بازمی‌گشتید، اما انجام این‌ کار در پلی استیشن 5 صفحه Control Center را روی تصویر بازی باز می‌کند. برای این‌که مستقیما به صفحه اصلی بروید تنها کافیست تا دکمه هوم را فشار داده و چند ثانیه نگه دارید.

 

HDMI Link

ویژگی HDMI Link دیگر یک ویژگی جدید و هیجان انگیز محسوب نمی‌شود و حالا دیگر به یک قابلیت استاندارد تبدیل شده، اما پلی استیشن 5 در چند ماه اول از آن پشتیبانی نمی‌کرد. HDMI Link یکی از کاربردی‌ترین ویژگی‌های پلی استیشن 5 است که متأسفانه بسیاری از کاربران از آن استفاده نمی‌کنند. با استفاده از این ویژگی، می‌توانید تلویزیون و کنسول را با هم هماهنگ کنید تا هر وقت که تلویزیون را روشن می‌کنید کنسول هم به‌صورت خودکار روشن شود. همچنین می‌توانید با خاموش کردن تلویزیون، پلی استیشن 5 را هم به‌صورت خودکار در حالت استراحت قرار دهید. 

 

پین کردن بازی‌ها در صفحه اصلی

تعداد بازی‌هایی که در داشبورد پلی استیشن 5 نمایش داده می‌شوند محدود است و همین تعداد محدود هم با گذر زمان باتوجه به بازی‌هایی که تجربه کرده‌اید تغییر می‌کند. اگر بخواهید یک بازی به‌خصوص را همیشه در داشبورد نگه دارید، می‌توانید با فشردن دکمه Option روی آیکون بازی و انتخاب گزینه Keep on Home، آن‌را روی داشبورد قفل کنید تا همیشه در دسترستان باشد.

 

پاسخ به سوال‌های متداول درباره کنترلر دوال سنس

 

پاپ آپ‌ها

 پاپ آپ‌های اعلان پلی استیشن 5 در حالت پیش‌فرض تمام اطلاعات مورد نیاز را نمایش می‌دهند. البته این موضوع می‌تواند هنگام بازی کردن یا تماشای فیلم و سریال بسیار آزاردهنده باشد و بعید است که بتوانید با این اعلان‌های پرشمار در آرامش از کنسول استفاده کنید. برای خاموش کردن این اعلان‌ها تنها کافیست تا از بخش Notifications در Control Center پلی استیشن 5 گزینه Do Not Disturb را فعال کنید.

 

مرورگر اینترنت

بعید است که بخواهید با کنسولتان در اینترنت گشت و گزار کنید، اما باتوجه به این‌که پلی استیشن 4 از ابتدا با یک مرورگر اینترنت عرضه شده بود، جای خالی این ویژگی در پلی استیشن 5 حس می‌شود. با این حال، اگر بخواهید به یک سایت یا صفحه خاص دسترسی پیدا کنید، کنسول مانع شما نخواهد شد. برای انجام این‌ کار تنها کافیست URL صفحه مورد نظرتان را در یک پیام خصوصی تایپ کرده و ارسال کنید. حالا می‌توانید روی لینک آن صفحه کلیک کرده و محتوای مورد نظرتان را مشاهده کنید. در حقیقت پلی استیشن 5 یک مرورگر برای مشاهده صفحات دارد، اما از آن‌جا که استفاده از مرورگر در یک کنسول خانگی اصلا بین کاربران رایج نیست، سونی اجازه دسترسی مستقیم کاربران به آن را نمی‌دهد. البته بعد از این‌که صفحه مورد نظرتان را باز کردید می‌توانید آن را گوشه تصویر نگه دارید و هنگام بازی کردن هم آن‌ را روی تصویر مشاهده کنید.

 

لیست بازی‌‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی پلی استیشن 4 که خوش‌بختانه از ابتدای عرضه پلی استیشن 5 هم در این کنسول وجود داشت، امکان ساخت فولدر برای چند بازی است. این فولدر‌ها در پلی استیشن 5 با نام Gamelists شناخته می‌شوند. برای استفاده از این ویژگی باید به لایبرری بازی‌هایتان رفته و در بخش Your Collection لیست‌های مورد نظرتان را بسازید. هر لیست گنجایش صد بازی مختلف را دارد و اگر بازی‌های زیادی روی کنسولتان نصب کرده باشید، استفاده از آن‌ها دسترسی به بازی‌ها را بسیار آسان‌تر از قبل می‌کند.
 

برچسب ها: پلی استیشن 5, آموزش پلی استیشن 5, آموزش
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.