راهنمای خرید کیبورد مکانیکی

راهنمای خرید کیبورد مکانیکی

سیاوش اسدی سیاوش اسدی
3 سال پیش

کیبوردهای مکانیکی امروزه در دنیای رایانه‌های شخصی از محبوبیت زیادی برخوردارند. اغلب افراد آن‌ها را مناسب بازی کردن می‌دانند، هرچند که کیبوردهای مکانیکی تنها در بازی‌ها خود را نشان نمی‌دهند؛ بلکه برای داشتن تجربه تایپ چندین‌ساعته و ارتقای کیفیت دیگر فعالیت‌ها که به استفاده مداوم از صفحه کلید وابسته‌اند، کیبوردهای مکانیکی همواره گزینه‌های خوبی هستند. بهترین کیبوردهای مکانیکی صرفا کیبوردهای مکانیکی ساخته شده برای بازی نیستند. ارگونومی، تعویض‌پذیری سوییچ‌ها، طراحی و کیفیت ساخت در انتخاب کیبوردهای مکانیکی حائز اهمیت بالایی هستند.

 

 

امروزه انواع مختلفی از سوییچ‌های کلید برای کیبوردهای مکانیکی موجود است. خرید یک کیبورد مکانیکی خوب، بیشتر از هرچیزی مربوط به راحتی شما با کیبورد می‌شود. برخی ویژگی‌های دیگر مانند کلیدهای کنترل صدا، نورپردازی و حالت ماکرو وابسته به نیازهای شما، اهمیت پیدا می‌کند.

قیمت کیبوردها نیز ممکن است در انتخاب شما تاثیرگذار باشد. لازم به ذکر است که کیبوردهای ذکر شده در این مطلب متناسب با بازار جهانی انتخاب شده‌اند و ممکن است قیمت آن‌ها در ایران تفاوت زیادی با قیمت اصلیشان داشته باشد و حتی برخی از آن‌ها به مقدار کافی در بازار ایران پیدا نشوند. در هر صورت کیبوردهای لیست‌شده در این مقاله دامنه گسترده‌ای از قیمت‌ها را تشکیل می‌دهند و پاسخگوی انواع نیازها هستند.

 

 

۶ – Logitech G Pro X

 • نوع سوییچ: Logitech Romer-G Brown, Red, Blue
 • اندازه: بدون نام‌پد
 • نورپردازی: RGB
 • ورودی USB: ندارد
 • کلیدهای کنترل صدا: دارد (کلید Function در کیبورد تعبیه شده است)
 • استراحتگاه مچ: ندارد

کیبورد Logitech G Pro X نسخه بهبودیافته کیبورد دوست‌داشتنی Logitech G Pro است. از نظر ظاهری هیچ تفاوتی بین دو کیبورد مشاهده نمی‌شود اما یکی از تفاوت‌های اصلی تعویض‌پذیری سوییچ‌ها در کیبورد Logitech G Pro X است. لاجیتک با این طراحی سوییچ‌های تعویض‌پذیر یکی از مشکلات کیبوردهای قدیمی خود را پذیرفت و تصمیم به تغییر آن گرفت. هرچند که علاقه شرکت لاجیتک به یکپارچگی اجازه استفاده از هر نوع سوییچی را به شما نمی‌دهد و قادر هستید انواع محدودی از سوییچ‌های ساخته شده توسط Logitech را جایگزین سوییچ‌ها اصلی کنید.

کیبورد Logitech G Pro X همانند کیبورد Logitech G Pro طراحی ساده و در عین حال مدرنی دارد. همچنین کیفیت ساخت بالای آن باعث می‌شود تا استفاده از آن لذت‌بخش باشد. نورپردازی RGB در محیط‌های تاریک به کمکتان می‌آید و همچنین باعث زیباتر به نظر رسیدن این کیبورد می‌شود.

 

 

۵ – Fujitsu Realforce R2 RGB

 • سوییچ: Torpe
 • اندازه: مدل‌های بدون نام‌پد و فول‌ساز دارد
 • نورپردازی: RGB
 • ورودی USB: ندارد
 • کلیدهای کنترل صدا: فقط کلیدهای کم‌ و زیاد کردن صدا
 • استراحتگاه مچ: ندارد

کیبورد Fujitsu Realforce R2 RGB نماینده یکی از بهترین کیبورد سوییچ‌های مناسب تایپ است. سوییج‌های توپره (Topre) به علت قیمت گرانشان به ندرت در مصارف گیمینگ مورد استفاده واقع می‌شود و بیشتر اوقات از آن به عنوان بهترین سوییچ مناسب تایپ کردن یاد می‌شود. هرچند که کیبورد Fujitsu Realforce R2 ویژگی‌های منحصربه‌فردی برای گیمرها نیز دارد. برای راضی نگه داشتن همه گیمرها و تایپیست‌ها فاصله فعال‌سازی کلیدها بین یک ‌و نیم میلی‌متر، دو میلی‌متر و سه میلی‌متر قابل‌تغییر است. از یک و نیم میلی‌متر در بازی‌های سریع استفاده می‌شود و حالت‌های دو و سه میلی‌متر اغلب اوقات توسط تایپیست‌ها به کار گرفته می‌شوند. علاوه بر این‌ها، Fujitso با تعبیه یک کلید مخصوص تغییر فاصله فعال‌سازی روی کیبورد، این کار را راحت‌تر کرده است. لازم به ذکر است که فاصله فعال‌سازی هر یک از کلیدها توسط نرم‌افزار مخصوص این کیبورد قابل ‌تنظیم است.

کلاهک ABS (نوعی کلاهک که دارای خمیدگی است) به قرارگیری انگشتانتان روی کلیدها کمک می‌کند. همچنین استفاده از میله Cherry MX به جای میله Topre تعویض کلاهک‌ها را آسان‌تر می‌کند. لازم به ذکر است که این کیبورد دارای نورپردازی RGB است و کلیدهای تغییر میزان صدا در بالا، سمت راست کیبورد مشاهده می‌شوند.

متاسفانه استفاده از سوییچ‌های گران‌قیمت Topre تاثیر خود را روی قیمت این کیبورد نیز گذاشته است. پیدا کردن کیبوردی با سوییچ Topre زیر قیمت ۲۰۰ دلار به طور کلی کار سختی است. کیبورد Fujitsu Realforce R2 RGB در بازار جهان با قیمت بیش از ۲۵۰ دلار به فروش می‌رسد. برای طرفداران سوییچ‌های Topre این قیمت بسیار مناسب است، اما به افرادی که تا به حال با این نوع سوییچ کار نکردند پیشنهاد می‌شود قبل از خریداری این کیبورد، آن را تجربه کنند.

 

 

۴ – Das Keyboard 4 Professional

 • سوییچ: Cherry MX Blue, Brown
 • اندازه: فول‌ساز (دارای نام‌پد)
 • نورپردازی: ندارد
 • ورودی USB: دارد
 • کلیدهای کنترل صدا: دارد
 • استراحتگاه مچ: ندارد

همه فعالیت‌ها نیازمند نورپردازی پرزرق و برق RGB نیستند. برخی افراد ممکن است به دنبال کیبوردی ساده و شیک‌تر باشند. کیبورد Das Keyboard 4 Professional برای اینگونه افراد است. محصولات شرکت Das Keyboard برای سال‌ها میان بهترین کیبوردهای مکانیکی موجود در بازار قرار گرفته‌اند و علت آن مشخص است.

این کیبورد از نظر ظاهری تعادل خوبی بین ظاهر حرفه‌ای و چشم‌گیر را رعایت کرده است. بدنه فلزی سنگین آن به عملکرد و فرم آن کمک می‌کند. به طوری که کیبورد به ندرت از روی میز جابه‌جا می‌شود و همچنین زیبایی ظاهری آن جلب توجه می‌کند. برخی کیبوردها از دایره چرخان برای کنترل صدا استفاده می‌کنند. این کیبورد نیز دارای یک دایره چرخان بزرگ با رنگ قرمز و نقره‌ای است که علاوه بر کارآمدی، به زیبایی کیبورد می‌افزاید.

اما ویژگی‌های ظاهری تنها دلیل قرارگیری Das Keyboard 4 Professional در میان دیگر کیوردهای این فهرست نیست، بلکه عملکرد آن است که باعث شده ما آن را در این لیست قرار دهیم. این کیبورد تایپیست‌ها را در اولویت خود قرار داده است. سوییچ کلیکی Cherry MX Blue یا سوییچ تکتایل Cherry MX Brown دوتا از محبوب‌ترین سوییچ‌ها برای تایپ کردن هستند. سوییچ Cherry MX Brown را یکی از بهترین سوییچ‌ها برای بازی کردن نیز می‌دانند.

تمامی این امکانات را در کیبوردی با قیمت ۱۷۰ دلاری می‌توانید خریداری کنید اما انتظار کلاهک‌های باکیفیت و نورپردازی نداشته باشید. یکی دیگر از نقاط ضعف این کیبورد پایه‌های آن است. پوشش روی این پایه‌های باعث می‌شود از روی سطوح سر بخورد و چسبندگی کافی را نداشته باشد. غیر از نکات ذکرشده، کیبورد Das Keyboard 4 Professional برای یک تجربه تایپینگ فوق‌العاده انتخاب خوبی است.

 

 

۳ – Filco Majestouch 2

 • سوییچ: Cherry MX Black, Blue, Brown, Red
 • اندازه: فول‌سایز (دارای نام‌پد)
 • نورپردازی: ندارد
 • ورودی USB: ندارد
 • کلیدهای کنترل صدا: ندارد
 • استراحتگاه مچ: ندارد

کیبورد Filco Majestouch 2 یکی از بهترین تجربه‌های تایپینگ را میان کیبوردهای مکانیکی ارائه می‌دهد. این کیبورد تقریبا از هیچ ویژگی منحصربه‌فردی بهره نمی‌برد و در نگاه اول بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما همین سادگی دلیل محبوبیت آن است. ظاهرا مردم به کیبوردهای ساده و بدون امکانات پرزرق و برق علاقه دارند. شما حق انتخاب زیادی میان سوییچ‌ها برای این کیبورد دارید. همچنین شاسی مستحکم، کیفیت ساخت بالا و قیمت ارزان آن از دیگر نقاط قوت این کیبورد محسوب می‌شوند.

با این حال کیبورد Majestouch 2 حتی برای ساده دوست‌ترین تایپیست‌ها ممکن است کمی ناامیدکننده باشد. کمبود نورپردازی تایپ کردن در محیط‌های تاریک را دشوار می‌سازد. این کیبورد برای استفاده گیمینگ نیز پیشنهاد می‌شود.

 

 

۲ – Ducky One 2 RGB TKL

 • سوییچ: Cherry MX Black, Blue, Brown, Red, White, Silver
 • اندازه: بدون نام‌پد
 • نورپردازی: RGB
 • ورودی USB: ندارد
 • کلیدهای کنترل صدا: ندارد
 • استراحتگاه مچ: ندارد

علی‌رغم استفاده از سوییچ‌های Cherry MX مانند بسیاری دیگر از کیبوردهای موجود در لیست، کیبورد Ducky One 2 RGB دارای نرم‌ترین تثبیت‌کننده Cherry است که میان تمامی کاندیدهای این لیست پیدا می‌کنید. هنگامی که کلید اسپیس را بین هر کلمه می‌فشارید متوجه این تفاوت و تاثیر آن روی راحتی تایپ می‌شوید.

علاوه بر تثبیت‌کننده‌ها، کلاهک‌های کیبورد نیز کیفیت خوبی دارند. کلاهک‌ها از نوع PBT هستند و دوام خوبی دارند و تا سال‌ها نیازی به تعویض آن‌ها پیدا نخواهید کرد. همچنین نوشته روی آن‌ها پاک نمی‌شود. در جعبه این کیبورد کلاهک‌های رنگی اضافه برای کلیدهای ESC، اسپیس و کلیدهای کنترل قرار گرفته است. پس برای ایجاد تنوع می‌توانید آن‌ها را در مواقع دلخواه تعویض کنید.

یکی از نقاط ضعف این کیبورد، استفاده از قاب پلاستیکی در بخش بالای کیبورد است. بخش پشتی این کیبورد فلزی است و استفاده از فلز در قسمت رویی آن باعث افزایش قیمت آن می‌شد. قیمت ۱۲۵ دلاری این کیبورد متناسب با امکاناتی که ارائه می‌دهد بسیار مناسب است.

 

 

۱ – Corsair K95 RGB Platinum

 • سوییچ: Cherry MX Speed, Brown
 • اندازه: فول‌سایز (دارای نام‌پد)
 • نورپردازی: RGB با ۱۶.۸ میلیون رنگ
 • ورودی USB: دارد
 • کلیدهای کنترل صدا: دارد
 • استراحتگاه مچ: دارد (قابل جداسازی است)

بهترین کیبورد مکانیکی موجود در این لیست در واقع بهترین کیبورد مکانیکی مناسب بازی است. در هسته کیبورد K95 RGB Platinum شرکت Corsair سوییچ‌های Cherry MX Speed یا Cherry MX Brown قابل استفاده است. هر دو این سوییچ‌ها دوام زیادی دارند. سوییچ MX Brown فاصله فعال‌سازی دو میلی‌متری دارد اما سوییچ MX Speed فاصله فعال‌سازی ۱.۲ میلی‌متری را ارائه می‌دهد که برای بازی‌های فوق سریع متناسب است. سوییچ MX Brown برای افرادی که از کیبورد برای تایپ کردن نیز استفاده می‌کنند مناسب است.

یکی از بخش‌هایی که در این کیبورد به آن بسیار پرداخته شده است مربوط به کلیدهای کنترل صدا می‌شود. در قسمت بالا و سمت راست این کیبورد کلیدهای دستور Start، Pause، Forward، ‌Backward و Stop مشاهده می‌شود. بالای این کلیدها چرخ تنظیم میزان صدا و کلید Mute وجود دارد.

در قسمت پایین و سمت چپ این کیبورد شش کلید ماکرو با قابلیت شخصی‌سازی پیدا می‌شود که توسط نرم‌افزار iCUE می‌توانید آن‌ها را به طور دلخواه تنظیم کنید و استفاده بهینه‌تر از کیبوردتان داشته باشید.

کیبورد Corsair K95 RGB Platinum از بسیاری جهات بی‌نقص است و تمامی نیازها را برآورده می‌کند. مخصوصا افرادی که به دنبال کیبورد مکانیکی مناسب برای بازی کردن می‌گردند، این کیبورد ایده‌آل‌ترین انتخاب میان کاندیدهای این لیست است.

برچسب ها: راهنمای خرید, کیبورد
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.