مایکروسافت شرکت اکتیویژن بلیزارد را خرید

مایکروسافت شرکت اکتیویژن بلیزارد را خرید

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
8 ماه و 14 روز پیش

طی یک اتفاق غیر منتظره و جاه‌طلبانه مایکروسافت به سراغ یکی دیگر از بزرگ‌ترین خرید‌‌هایش رفت و شرکت اکتیویژن بلیزارد را با قیمت 68.7 میلیارد دلار تصاحب کرد. ناشر و سازنده سری بازی‌های مشهور، یعنی بازی Call of Duty، بازی World of Warcraft، بازی Diablo و بازی OverWatch حالا بخشی از دارایی‌های مایکروسافت به حساب خواهد آمد.

 

یکی از برزگ‌ترین خرید‌های مایکروسافت که به سال 2016 باز می‌گردد مربوط به خرید شبکه اجتماعی لینکدین با قیمت 26 میلیارد دلار بود و حالا شاهد هستیم در سال 2022 آن‌ها با مبلغی بسیار بیشتر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صنعت بازی‌های ویدیویی را به تصاحب در آورده‌اند. به گفته شرکت مایکروسافت، حالا با داشتن شرکت اکتیویژن بلیزارد به عنوان بخشی از دارایی‌هایشان آن‌ها پس از شرکت تنسنت و شرکت سونی، سومین کمپانی سودآور در صنعت بازی‌های ویدیویی به حساب خواهند آمد.

فیل اسپنسر (Phil Spencer) در رابطه با این قرار داد جدید صحبت‌هایی کرده است و توضیح داده که به محض نهایی شدن جزئیات قرارداد، کار را آغاز خواهند کرد و تمرکز اصلی‌شان در ابتدا روی اضافه کردن بازی‌های قدیمی شرکت اکتیویژن به سرویس گیم‌پس خواهد بود. پس از این کار آن‌ها به سراغ تولید و انتشار بازی‌های مهم و سری بازی‌های جدید کمپانی خواهند رفت. اسپنسر توضیح داد که تا آن‌جایی که می‌توانند بازی‌های مهمی مانند بازی Warcraft، بازی Diablo، بازی Overwatch، بازی Call of Duty و بازی Candy Crush را تولید خواهند کرد و در کنار آن از کمپانی پشتیبانی می‌کنند تا بتواند فرانچایز‌های جدید و خلاقانه تولید کرده و عرضه کند. اسپنسر اشاره کرد که لیست بازی‌های این کمپانی بسیار معروف و جذاب است و قرار است روندی صعودی داشته باشد.

 

سرویس گیم پس در حال حاضر 25 میلیون مشترک دارد و همین موضوع باعث شده است تا مایکروسافت با خرید‌های جدیدش باز هم تلاش کند تا تعداد مشترکینش را بیشتر کند.

 

اما کار مایکروسافت دقیقا از کجا آغاز شد. درست پس از اینکه شرکت اکتیویژن بلیزارد توسط شرکت بزرگ DFEH مورد اتهام قرار گفت مایکروسافت کارش را آغاز کرد. اتهامات علیه شرکت اکتیویژن بلیزارد اینگونه بود که اشاره می‌کرد محیط کار برای کارکنان بسیار جنسیت زده است و تعداد زیادی از مدیران ارشد در این کمپانی از کارمندان مونث سواستفاده کرده و آن‌ها را مورد تعرض قرار می‌دادند.

 

خوشبختانه با پیش‌روی جریان بسیاری از کارمندان از کمپانی اخراج شدند و رئیس شرکت بلیزارد نیز اخراج شد. به طور کلی طبق آمار‌ها به نظر می‌رسد بیش از 40 نفر از مدیران ارشد از کمپانی اخراج شده‌اند.

 

همین مسئله باعث فشار زیاد به کمپانی شد و سهام این شرکت سقوط کرد. مایکروسافت نیز از موقعیت استفاده کرده و وارد جریان شد. حالا با تصاحب این کمپانی، شرکت مایکروسافت قصد دارد مسائل پیش آمده را برطرف کند و محیطی سالم را برای بازی‌سازان خلاق فراهم کند. متأسفانه آن‌ها هنوز اطلاعاتی در رابطه با روند کار منتشر نکرده‌اند و کسی نمی‌داند روش آن‌ها برای برطرف کردن این مشکل چیست.

مدیرعامل شرکت اکتیویژن بلیزارد، بابی کوتیک (Bobby Kotick) در جایگاه مدیریتش خواهد ماند. اسپنسر در رابطه با این مسئله اینگونه توضیح داده است:

«ما یک کمپانی هستیم و مایکروسافت در این سفر بزرگ به ما کمک می‌کند تا بتوانیم بازی و بازی‌سازی را از تمام جوانب به پیش ببریم. ما به فرهنگ شکل گرفته در استودیو‌ها احترام می‌گذاریم و از موفقیت طولانی مدت آن‌ها با خبر هستیم. اما هدفمان این است که با هر فرد به بهترین نحو ممکن، با احترام و وقار برخورد کنیم. تمام تیم‌ها مانند قبل باقی خواهند ماند و تمام مدیران نیز وظیفه‌شان را ادامه خواهند داد. با این وجود قصد داریم فرهنگ و روش کار مایکروسافت را نیز با تمام تیم‌ها در شرکت اکتیویژن بلیزارد به اشتراک بگذاریم.»

 

خرید غیرمنتظره شرکت اکتیویژن بلیزارد توسط شرکت مایکروسافت، درست یک‌سال پس از تصاحب شرکت بتزدا توسط آن‌ها رخ داده است. شرکت بتزدا با مبلغ 7.5 میلیارد دلار و حالا شرکت اکتیویژن بلیزارد با مبلغ 68.7 میلیارد دلار به خانواده مایکروسافت پیوستند. بدون شک این قدمی بسیار بزرگ است و اگر مایکروسافت بخواهد به این شکل پیش برود، تا چند سال آینده جایی برای هیچ یک از شرکت‌های بزرگ باقی نخواهد ماند، حتی سونی!

 

نظر شما در رابطه با خرید بزرگ مایکروسافت چیست؟

برای دنبال کردن اخبار مربوط به اقدامات بعدی مایکروسافت با ما همراه باشید.

 
برچسب ها: مایکروسافت, ایکس باکس
2 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.