یادداشت: چرا تجربه بازی‌‌های ویدیویی می‌تواند برای کودکان مفید باشد؟

یادداشت: چرا تجربه بازی‌‌های ویدیویی می‌تواند برای کودکان مفید باشد؟

حاتم حیدری حاتم حیدری
8 ماه و 23 روز پیش

آیا می‌خواهید کودکان‌تان باهوش‌تر، اجتماعی‌تر، فعال‌تر وموفق‌تر باشند؟ اگر جوابتان مثبت است، ما راه حل را می‌دانیم؛ خیلی ساده، مطمئن شوید که بچه‌ها بازی‌های ویدیویی را تجربه می‌کنند.

به دست گرفتن کنترلر بازی به طور مداوم دقیقا به اندازه‌ی تمرین چند ساعت ریاضی یا یادگرفتن اسامی مذکر و مونث در زبان فرانسه برای فرزندان‌تان اهمیت دارد. حتی اینکار قطعا از یادگیری جغرافی نیز مهم تر است، دانشمندان نیز در حال اثبات این موضوع هستند. به این دلیل که صنعت بازی‌سازی امروزه بسیار وسیع و گسترده است، بازی‌های بسیاری برای یادگیری و پیشرفت کودکان وجود دارد. این فرضیه که بازی‌های ویدیویی فقط درباره شلیک کردن به زامبی‌ها و کشتن موجودات فضای‌اند، خوشبختانه دیگر به پایان رسیده و منسوخ شده‌است.

 درست است که همچنان بازی‌های این چنینی وجود دارند اما عناوین دیگری که مورد انتخاب ما هستند نیز وجود دارند مانند: بازی Fortnite، باز Minecraft، بازی Fall Guys و بازی Animal Crossing که روحیه همکاری تیمی، استراتژی و خلاقیت را در کنار شادتر کردن ما افزایش می‌دهند. 

 

تاثیر روی حافظه

یک تحقیق در دانشگاه اکسفورد طی 18 هفته گذشته نشان می‌دهد که افرادی که بازی Animal Crossing و بازی Plants Vs Zombies را بازی کرده‌اند به مراتب خوشحال‌ترند.  همچنین یک تحقیق در دانشگاه مونترال روی چهار هزار نفر نشان می‌دهد که هر چقدر نرم افزارهای فضای مجازی باعث ایجاد تنش درآن‌ها شده، بازی کردن آن‌ها را شادتر و آرام‌تر کرده‌است.

در طول دوران قرنطینه کرونا نیز بازی کردن از راه دور با دوستان خیلی از کودکان را از منزوی شدن نجات داده است. گزارشی از دانشگاه کالیفرنا (سال ۲۰۱۵) نیز نشان می‌دهد کسانی که بازی‌‌های سه بعدی مثل بازی Minecraft را تجربه می‌کنند در تست های حافظه عملکرد بهتری نسبت به کسانی که گیمر نیستند دارند.

انجمن روانشناسان امریکا (سال ۲۰۱۳) نیز اذعان دارد بازی کردن عناوین شوتری مانند بازی Fortnite، هوشیاری محیطی شما را افزایش می‌دهد. یا مثلا بازی Call of Duty، قدرت تصمیم گیری شما را افزایش می‌دهد. (داشنگاه روچستر نیویورک – ۲۰۱۰)

لازم به ذکر است که بسیاری از مباحث درسی نیز در سال‌های اخیر در قالب بازی درآمده‌اند، که یادگیری آن‌ها را برای کودکان جذاب‌تر می‌کند. البته بازی‌ها می‌توانند اعتیادآور باشند، بنابراین تنظیم و برنامه ریزی مدت زمان استفاده از آن‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد و خود این عمل می‌تواند به کودکان منظم بودن را یاد بدهد. 

 

بازی‌هایی که پیشنهاد می‌شود با فرزندانتان تجربه کنید

 

گیمرها در حل کردن مسائل سریعتر، در کارکردن با تکنولوژی بهتر و در نهایت رقابتی تر هستند. پس در نتیجه روزهایی که گمان می‌شد بازی‌های ویدیوی در حال نابود کردن کودکانمان هستند به پایان رسیده‌است. اگر دیدید کودک یا جوانی در بازی خود به موفقیتی رسیده آن‌ها را تشویق کنید و از این پیشرفت احساس غرور کنید.

برچسب ها: آموزش
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.