پلی استیشن 5 دو برابر ایکس باکس فروش داشته است

پلی استیشن 5 دو برابر ایکس باکس فروش داشته است

محمد مسعودی محمد مسعودی
12 روز پیش

گزارش اخیر در آمد کمپانی Take Two ادعا کرده است که پلی استیشن 5 کمپانی سونی با اختلاف دو به یک نسبت به کنسول ایکس باکس سری ایکس و اس کمپانی مایکروسافت، در سال ۲۰۲۴ فروش بیشتری را تجربه کرده است. در ماه دسامبر، پلی استیشن اعلام کرد که از زمان راه‌اندازی نسل فعلی کنسول‌ خود در سال ۲۰۲۰، حدود ۵۰ میلیون دستگاه از پلی استیشن 5 را فروخته است. هردو کمپانی‌های سونی و مایکروسافت پس از عرضه کنسول‌های نسل نهمی‌شان، با مشکلاتی مربوط به زنجیره تامین مواجه شدند که همین امر باعث می‌شود موفقیت پلی استیشن 5 چشم‌گیرتر از پیش شود. همچنین عناوین انحصاری پلی استیشن و سایر عوامل مانند حضور بین المللی فعال‌تر، باعث شده است که امروز شاهد موفقیت چشمگیر پلی استیشن 5 باشیم.

گزارش وب‌سایت GameSpot از گزارش درآمد کمپانی Take Two نشان می‌دهد که تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۳ (۱۰ دی ۱۴۰۲)، در مجموع ۷۷ میلیون دستگاه از کنسول‌های نسل ۹ به فروش رسیده است. کمپانی مایکروسافت میزان فروش کنسول‌های ایکس باکس سری ایکس و اس را به اشتراک نمی‌گذارد، اما به لطف افشای میزان فروش کنسول‌های پلی استیشن 5 توسط سونی در دسامبر سال گذشته، می‌توان گفت که مایکروسافت تا پایان سال ۲۰۲۳ در مجموع ۲۷ میلیون دستگاه از کنسول‌های نسل ۹ را به فروش رسانده‌ است. حتی با وجود اینکه ایکس باکس سری اس مقرون به صرفه‌ترین کنسول نسل ۹ محسوب می‌شود، اما باز هم اختلاف چشمگیری بین میزان دستگاه‌های فروخته شده بین این دو رقیب به چشم می‌آید. همچنین این احتمال هم وجود دارد که اتخاذ استراتژی جدید شایعه شده ایکس باکس مبنی بر انتشار عناوین انحصاری‌اش در کنسول‌های رقیب، ناشی از همین نتایج بوده باشد. 

 

چه تعداد دستگاه از پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس و اس، از زمان عرضه تا الان، به فروش رسیده است ؟

  • پلی استیشن 5 بیش از ۵۰ میلیون دستگاه فروش داشته است
  • ایکس باکس سری ایکس و اس در مجموع حدود ۲۷ میلیون دستگاه فروش داشته‌اند

طی چند هفته گذشته، افشاگران متعددی ادعا کرده‌اند که بسیاری از بزرگترین عناوین انحصاری ایکس باکس در اینده به عنواوینی چند پلتفرمی تبدیل خواهند شد. برخی عدم فروش سخت‌افزار ایکس باکس را یکی از دلایل اصلی این تغییر استراتژی عنوان کرده‌اند که باعث شده است ایکس باکس برای کسب درآمد بیشتر، به دنبال راه‌های جدیدی باشد. فیل اسپنسر (Phil Spencer)، رئیس ایکس باکس، اخیرا تایید کرد که ایکس باکس در هفته جاری و در تاریخ ۱۲ فوریه، یک «رویداد تجاری» را برگزار خواهد کرد که احتمالا در آن به تمامی شایعات منتشر شده اخیر پاسخ داده خواهد شد. 

 

برخی از طرفداران ایکس باکس نگران هستند که اگر این شایعات صحت داشته باشند، چنین چیزی می‌توان آغازی برای پایان کنسول‌های ایکس باکس باشد. زیرا اگر قرار بر این باشد که اکثر عناوین انحصاری ایکس باکس در تمامی پلتفرم‌ها در دسترس باشند، موجب می‌شود که ارزش این کنسول‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یابد. با این حال، طبق گزارش‌ها، اسپنسر اخیرا به کارمندان بخش بازی‌های کمپانی مایکروسافت این اطمینان را داده است که این کمپانی به ساخت کنسول‌های ایکس باکس در آینده ادامه خواهد داد.

اطلاعات فاش شده اخیر جزئیاتی در مورد تولید کنسول بعدی ادعای ایکس باکس را نشان می‌دهند. این جزئیات همچنین نشان می‌دهند که ظاهرا کنسول نسل بعدی ایکس باکس به دلیل اینکه هنوز توافقی با کمپانی AMD شکل نگرفته است، از همتای پلی استیشن خود عقب بماند. علاوه بر این، افشاگری‌های شکل گرفته در ماه سپتامبر ادعا کرده‌اند که کنسول پرچمدار بعدی ایکس باکس به شدت روی فناوری بازی‌های ابری تمرکز خواهد داشت.
 

برچسب ها: پلی استیشن 5, ایکس باکس سری ایکس, ایکس باکس سری اس
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.