کنترلر DualSense چه چیزی از پلی استیشن 5 به ما می گوید؟

مصطفی محدث مصطفی محدث 2 ماه و 29 روز پیش

سونی با رونمایی ناگهانی از کنترلر پلی‌استیشن 5 که DualSense نام گرفته است، جهان را شوکه کرد. ویژگی‌های لمسی، تریگرهای جدید، قرار گرفتن دکمه Create به جای Share، میکروفون داخلی، شارژ با پورت USB-C و یک طراحی دو رنگ جذاب از ویژگی‌های قابل‌توجه این کنترلر بوده‌اند. این طراحی جدید همچنین، شامل یک لایت‌بار داخلی می‌شود که یک بهبود اساسی نسبت به لایت‌بار موجود در کنترلرهای فعلی است، اما عده‌ای حتی با نگاه کردن به این کنترلر، بخش زیادی از انتظارات خود نسبت به پلی‌استیشن 5 را تغییر دادند.

از زمان اولین خبر مربوط به معرفی پلی‌استیشن 5 و به دلیل نبود یک طراحی رسمی، عده بسیاری سعی کردند که ظاهر این کنسول را حدس بزنند و یا طراحی کنند. برخی از این کانسپت‌ها، تفسیری کاملا مستقیم از بسته توسعه‌ای بوده است که سونی برای سازندگان بازی‌های پلی‌استیشن 5 فرستاده و برخی دیگر نیز، تفاسیر ساده‌تر و شیک‌تری از این کنسول بوده‌اند. بسیاری از تصاویر طراحی‌شده، یک کنسول ساده و سیاه را نشان می‌دهد که رگه‌هایی آبی‌رنگ نیز در آن وجود دارد. البته اکنون به نظر می‌رسد که تمام این کانسپت‌ها تا حد زیادی دور از محصول نهایی سونی خواهند بود.

 

کنترلر دو رنگ DualSense برای پلی‌استیشن 5

بسیاری از طرفداران پلی‌استیشن معتقدند که پلی‌استیشن 5 سفید خواهد بود و این رنگ، احتمال زیادی برای تبدیل شدن به واقعیت دارد. دلیل آن هم ساده است: قرار گرفتن یک کنسول سیاه در کنار کنترلر DualSense دورنگ، عجیب و حتی کمی زشت است. اگرچه این کنترلر در واقع از دو رنگ بهره می‌برد، اما رنگ غالب آن سفید است. البته احتمال دورنگ بودن خود کنسول نیز مطرح است چون معمولا رنگ کنترلرها بر اساس رنگ خود کنسول تعیین می‌شود. با این حال، نمی‌توان در حال حاضر از هیچ‌چیز مطمئن بود.

دلیل اول این شک و تردید، تفاوت بسیار DualSense با DualShock 4 و کنترلرهای نسل‌های گذشته پلی‌استیشن است. به همین خاطر، می‌توان انتظار داشت که طراحی خود کنسول نیز بسیار متفاوت از گذشته باشد. به عنوان مثال، ایکس باکس سری ایکس شبیه به یک رایانه شخصی بزرگ به نظر می‌رسد و اگرچه عده بسیاری این طراحی را عجیب خواندند و حتی با مقایسه آن با طراحی یخچال‌ها سعی در تمسخر مایکروسافت داشتند، اما این تغییر شدید طراحی می‌تواند به معنای دور شدن این شرکت از طرح‌های جعبه‌ای شکل استاندارد باشد. اگر پلی‌استیشن 5 هم تفاوت‌های بسیاری با نسخه‌های پیشین داشته باشد، پس می‌توان گفت که این تغییر طراحی، تصمیم مشترک هر دو رقیب بوده است.

 

طراحی کنسول و کنترلرها

کنسول‌های مشکی با کنترلرهای مشکی و کنسول‌های سفید با کنترلرهای سفید عرضه شده‌اند. این اتفاق همیشه همین‌قدر ساده بوده است و اگرچه نسخه‌های سفارشی یا مخصوصی از کنسول‌ها با طراحی‌های متفاوت وجود داشته‌اند، اما برقراری یک پالت رنگی مشخص بین کنترلر و کنسول همیشه موردانتظار بوده است. به عبارتی دیگر، طراحی DualSense به این معنی است که یا رنگ‌بندی کنسول نیز به اندازه کنترلر آن خاص و متفاوت است و یا شاهد تفاوت‌های رنگی بین آن‌ها خواهیم بود. سونی شاید به این نتیجه رسیده باشد که رنگ‌ها به قدری مهم و محبوب هستند که یک آرایش رنگی ثابت را می‌توان به راحتی کنار گذاشت.

کنترلر DualSense و رنگ بدنه آن باعث شده که بسیاری از طراحان، تفسیرهای موردعلاقه خود از این کنترلر را ارائه دهند و بر اساس آن، طرح‌های متفاوت و جذابی تولید کنند. اگرچه یک آرایش رنگی ثابت در گذشته عاملی جدانشدنی و تغییرناپذیر به نظر می‌رسید، اما اکنون آن دوران گذشته است و رنگ‌ها اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

در نهایت و به طور خلاصه باید گفت که کنترلر جدید DualSense باعث شد که تمام انتظارات و پیش‌بینی‌هایی که درباره طراحی پلی‌استیشن 5 داشتیم با شک و تردیدهایی جدی مواجه شوند. سونی با جسارت خود نشان داده است که هیچ محدودیتی برای ارائه یک طراحی جذاب ندارد و نمی‌خواهد که مجبور به استفاده از فرمول‌های ثابت و همیشگی شود.

شاید طراحی پلی‌استیشن 5 شبیه به کنسول‌های فعلی باشد، شاید طراحی آن جدید و هم‌راستا با کنترلر DualSense باشد. شاید سونی در رونمایی از کنسول هم بار دیگر ما را شگفت‌زده کند و طراحی حتی متفاوت‌تری را ببینیم که اصلا با طراحی‌های گذشته قابل‌مقایسه نباشد.

آن‌چه که با قطعیت می‌توان گفت این است که در حال حاضر، سونی هیچ محدودیتی برای پلی‌استیشن 5 ندارد و کنترلر DualSense نیز شاهدی بر این مدعا است.

برچسب ها: DualSense, پلی استیشن 5

نظر کاربران

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید