زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

محمدجواد عبداللهی‌ پور محمدجواد عبداللهی‌ پور
2 سال و 5 ماه و 9 روز پیش

کنسول‌های بازی همیشه به‌خاطر قدرت، میزان فضای داخلی، بازی‌های انحصاری و حتی کنترلر‌هایشان هوادارانی وفادار را برای خودشان جمع می‌کردند. غافل از اینکه یکی از مهم ترین بخش‌های یک کنسول ظاهرش است. بله ظاهر دستگاه! همانطور که می‌دانید ساخت قطعات داخلی یک دستگاه از نظر چینششان در کنار هم قاعده و قانونی دارد. اما زمانی که سازندگان سعی می‌کنند این قطعات را داخل یک پوسته زیبا جای دهند همه چیز برایشان دشوار می‌شود. بسیاری از شرکت‌های تولید کننده کنسول طی تاریخ اهمیت چندانی به این موضوع ندادند و صرفا یک پوسته مکعبی شکل برای قطعاتشان در نظر گرفتند. اما از طرف دیگر کمپانی‌های مهم و تاثیر گذار در صنعت که می‌دانستند در نگاه اول ظاهر خوب دستگاه  حرف اول را می‌زند، برای این کار وقت گذاشتند و کنسول‌‌هایی زیبا با توجه به دوره خودشان طراحی کردند. به این ترتیب کنسول‌هایی ماندگار در صنعت بازی‌های ویدویی ساخته شد که حتی اگر موفق هم نبودند، به عنوان یک دستگاه زیبا به حساب می‌آمدند و همه دوست داشتند یکی از آن را بخرند و حداقل برای تزیین قفسه‌‌هایشان، آن را به خانه ببرند.

 

همانطور که اشاره کردیم، بدون شک ظاهر یک کنسول فقط در نگاه اول و بعد از خرید در چند ماه ابتدایی برایتان مهم خواهد بود! اما قطعا یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای انتخاب یک دستگاه است. به همین دلیل طی تاریخ کنسول‌ های خانگی با ظاهری متفاوت ساخته می‌شدند. بسیاری از آن‌ها قدرتمند و پرفروش بودند اما ظاهرشان تعریفی نداشت و بسیاری کاملا برعکس؛ فقط ظاهر زیبایی داشتند. اما امروز به این مسائل و دسته بندی‌های بهترین کنسول کاری نخواهیم داشت. امروز در یک جشن کوچک خودمانی، با این مطلب قصد داریم تا نگاهی به 10 کنسول زیبای تاریخ داشته باشیم. با ما همراه باشید.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

SEGA MARK III  (1985)

کنسول Sega Mark III یکی از دستگاه‌هایی است که در بین مردم جهان کمتر شناخته شده و شاید دلیل اصلی‌اش این باشد که هیچوقت در غرب و خارج از ژاپن عرضه نشد و محبوبیتی دریافت نکرد. البته این کنسول بعد‌ها با ظاهری کاملا متفاوت و با نام Sega Master System در کشورهای دیگر عرضه شد. اما در هر حال هیچکدام یادمان نیست که در کودکی چنین کنسولی را دیده باشیم.

 

اما حالا در سال 2021 هستیم و دیگر از تمام کنسول‌های ساخته شده و حتی ساخته نشده هم خبر داریم. در این میان کنسول Sega Mark III یکی از خاص ترین دستگاه‌های ساخته شده در صنعت است. فقط کافی‌ست کمی به ظاهرش نگاه کنید. این دستگاه هیچ شباهتی به کنسول‌های بازی سال 1985 ندارد. این دستگاه بیشتر شبیه به این است که از دل انیمه‌های ژاپنی علمی تخیلی سال 1980 درآمده باشد. بدون شک کنسول Sega Mark III در زمان خودش ظاهری آینده‌نگرانه و خاص داشت و به عنوان یکی از زیباترین کنسول های بازی شناخته می‌شد.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

NINTENDO GAMECUBE (2001)

ساخته‌های کوچک و مینیاتوری همیشه از جذابیت بسیار زیادی برخوردار بودند. همین حالا هم کافی است یک جست و جوی کوچک کنید تا بتوانید ماکت‌های مینیاتوری و سایز کوچک کنسول‌های فعلی را در سرتاسر اینترنت پیدا کنید. کنسول Nintendo GameCube هم یک دستگاه خیلی کوچک بود (با استانداردهای زمان) که نقش یک کنسول تمام عیار را بازی می‌کرد. البته این کنسول یک دستگاه مینیاتوری نبود، اما ظاهر کوچک و منظمی داشت. این کنسول کوچک ساخته شده بود تا همه بتوانند آن را با خودشان حمل کنند، به خانه دوستانشان ببرند و در کنار هم بدون دردسر چند دست بازی Mario Kart را تجربه کنند تا از این همه نظم در ساختار بدنه و دسته‌ها لذت ببرند. گیم کیوب بی‌شک یکی از زیباترین کنسول های بازی تاریخ است.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

SONY PSX (2003)

بین تمامی دستگاه‌‌هایی که توسط شرکت سونی ساخته شده‌اند، هیچ یک به اندازه کنسول SONY PSX که یکی از زیباترین کنسول های بازی است،‌ عجیب و فراموش شده نیستند. اگر خوب یادتان نیست که این کنسول چه چیزی است بهتر است به این بخش توجه کنید. سونی در سال 2003 کنسولی به نام SONY PSX منتشر کرد که در بخش کنسول‌های پلی استیشن قرار ندارد. کنسول SONY PSX ادغامی از یک دستگاه پلی استیشن 2 و یک دستگاه پخش کننده ویدیو بود. تمام سخت افزار هر دو دستگاه ساخته شده بودند تا در یک پوسته جدید قرار بگیرند و به همراه یکدیگر کار کنند.

 

قطعا در نگاه اول احساس می‌کنید که این یک دستگاه مخصوص بزرگ سالان است و در سال 2003 افراد زیر 20 سال هیچگونه ارتباطی با این دستگاه برقرار نخواهند کرد. ظاهر دستگاه SONY PSX بسیار اداری و مینیمال است. یک قدم جسورانه برای ظاهر یک کنسول آن هم در سال 2003 که همه به دنبال ظاهر منحنی بودند.

 

اما کسانی که این دستگاه را خریداری کرده‌اند می‌دانند که بعد از مدتی کوتاه، ظاهرش چقدر دلنشین می‌شد. قطعا در سال 2003 دستگاه SONY PSX شبیه به یک پرینتر بود اما با توجه به تغییر استاندارد‌ها، حالا بیشتر شبیه یک دستگاه خاص و مرموز است که ظاهری خشن و محکم دارد و به همراه یک کنترل عجیب‌تر هم می‌شود. بله یک کنترل!

متاسفانه ایده‌های سونی برای این دستگاه کمی غیر طبیعی بود و به واسطه قیمت زیادش هرگز در خارج از کشور ژاپن به موفقیت نرسید و بعد از دو سال به مرحله توقف تولید رسید.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

COMMODORE SX-64 (1984)

نسخه اولیه و معمولی دستگاه Commodore 64، یک کامپیوتر ساده و زیبا بود! این دستگاه تمام سخت افزارش را داخل یک کیبورد قرار می‌داد. اما نسخه‌ بعدی این کامپیوتر که با نام COMMODORE SX-64 عرضه شد، یک چیز دیگر بود. اولین سیستم قابل حمل رنگی! فقط به ظاهرش نگاه کنید. زیبایی این دستگاه زمانی مشخص می‌شود که با حال و هوای دهه 1980 آمریکا در یکی از کافه‌ها با موسیقی ملایم در یک قاب بندی خوب قرار بگیرد.

 

ظاهر آینده‌نگرانه‌ای که برخلاف کنسول SEGA MARK III ، هیچ شباهتی به انیمه‌های علمی تخیلی نداشت و نقطه مقابل آن بود. این دستگاه شبیه به ساخته‌های استیم پانک در این سبک است و حتی اگر از آن به عنوان یک دستگاه عجیب و غریب در زمان جنگ سرد نام ببرند کسی تعجب نخواهد کرد.

 

بدون شک در این بخش شاهد یکی از خاص ترین پوسته‌های ساخته شده برای یک سیستم و یکی از زیباترین کنسول های بازی هستیم!

 

 

PANASONIC 3D0 (1993)

نقاط مشترک اکثر کنسول‌های این لیست، این است که بیشترشان شکست خوردند و شاید قصد داشتند ایده‌های خاص و عجیبشان را با ظاهرشان توجیه کنند. کنسول PANASONIC 3D0 هم فرقی با سایر کنسول‌های شکست خورده ندارد اما ظاهرش در سال 93 بسیار خاص بود. به چهار گوشه دستگاه دقت کنید. شبیه به ستون‌های بزرگ یک زیارتگاه باستانی است که فقط یک گنبد عظیم‌الجثه در مرکز کم دارد تا تبدیل به یک ماکت درجه یک شود. پوسته این دستگاه یک تکه پلاستیک بزرگ و ناهنجار بود که قصد داشت جزئی از آینده باشد. تصور کنید به جای استفاده از یک دستگاه تخت باید از یک زیارتگاه باستانی به عنوان کنسول بازی استفاده می‌کردید. حالا همه کنسول PANASONIC 3D0 را نه به‌خاطر توانایی‌هایش، بلکه به علت ظاهر منحصر به فردش به یاد دارند.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

SEGA DREAMCAST (1998)

شاید بتوانیم بگوییم بازی کردن تا قبل از سال 2010 صرفا سرگرمی بود. تا اینکه نهایتا مغز‌های بزرگ بازی سازی آن را تبدیل به یک هنر و صنعت درجه یک کردند. کنسول SEGA DREAMCAST هم در سال 1998 تولید شد و بدون شک کنسول است که تکلیفش با خودش مشخص است. ظاهر این دستگاه به نوعی طراحی نشده تا شبیه به یک اسباب بازی باشد یا ظاهر آینده‌نگرانه کاملا جدی به خود بگیرد. دستگاه SEGA DREAMCAST ظاهری دارد که یک دستگاه مخصوص سرگرمی باید داشته باشید. البته در سال 1998!

 

کمی به ظاهرش توجه کنید. بعد از چند ثانیه نگاه کردن به کنترلر و ظاهر دستگاه، ذهنتان به صورت خودکار به سمت تابستان و وقت خالی برای بازی با دوستان خواهد رفت. دستگاهی که بعد از حدود 25 سال هنوز هم ظاهری شاد و تابستانی دارد و در لیست زیباترین کنسول های بازی تاریخ جای می‌گیرد.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

NINTENDO SUPER FAMICOM/SUPER NINTENDO (1990)

نینتندو در طول دورانش کنسول‌های بسیاری تولید و عرضه کرده است اما در میان تمام آن‌ها، نسخه‌ای از SNES که در سال 1990 برای اروپا، استرالیا و کشور ژاپن منتشر شد، بهترین ظاهر را دارد. اگر کمی دقت کنید در آن بازه زمانی خطوط منحنی و طراحی‌های گرد و انحنا دار تازه روی کار آمده بودند و سازندگان در نینتندو هم بی معطلی به سراغ همین طراحی رفتند تا یکی از زیباترین کنسول های بازی تاریخ را خلق کنند.

 

کنسول SUPER NINTENDO یکی از به یاد ماندنی ترین دستگاه‌های بازی است که ظاهرش ما را به یاد بازی کردن و اوقات خوش می‌اندازد. اگر بخواهیم عادلانه به دستگاه نگاه کنیم می‌بینیم که هنوز هم پس از این همه سال ظاهرش را حفظ کرده است. این دستگاه حالا بیشتر یک کنسول کلاسیک است و شبیه به یکی از مدل‌‌های کلاسیک شرکت خودرو سازی مزدا به نظر می‌رسد.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

ایکس باکس سری ایکس (2020)

زمانش رسید تا نگاهی هم به آینده داشته باشیم. سازندگان SEGA MARK III هیچگاه تصور نمی‌کردند که ظاهر کنسول‌های آینده به این شکل باشد و قطعا طراحان در سونی بعد از شکست خوردن Sony PSX تصور نمی‌کردند که سال‌ها بعد، یک مکعب مستطیل ساده شبیه به کنسول شکست خورده‌شان به عنوان کنسول بازی منتشر شود و استقبال خوبی دریافت کند. اما به هر حال آن‌ها در گذشته بودند و حالا همه چیز تغییر کده است. در دهه فعلی همه چیز به دنبال ساده شدن و مینیمالیسم رفته است و قطعا این استاندارد‌ها به طور کامل در کنسول جدید مایکروسافت جای می‌گیرند. یک جعبه سیاه ساده که می‌تواند با همه چیز ست شود و در هر قفسه یا میزی جای خودش را پیدا کند.

 

شاید در آینده ظاهر کنسول ایکس باکس سری ایکس مورد تمسخر قرار بگیرد یا حتی تحسین شود. هیچ چیز مشخص نیست. اما چیزی که مشخص است این است که این دستگاه در دوره خودش به عنوان زیباترین کنسول های بازی شناخته می‌شود.

 

زیباترین کنسول های بازی در تاریخ

 

پلی استیشن 4 (2013)

درست بعد از کنسول‌های نسل هفتم، متوجه شدیم که دوره در حال عوض شدن است و دیگر کسی به دنبال ظاهر‌های پلاستیکی سفید-خاکستری انحنا دار نیست. در نسل هشتم شاهد این بودیم که کنسول‌ها به دنبال ظاهری متعادل رفتند و قصد نداشتند از نظر ظاهری کسی را تحت تاثیر قرار دهند. اما در هر حال پلی استیشن 4 بعد از عرضه نشان داد که حتی ظاهر متعادل هم می‌تواند زیبا و تاثیر گذار باشد.

 

اگر به ظاهر ایکس باکس وان هم توجه کنید، متوجه خواهید شد که دقیقا سبک طراحی پلی استیشن 4 را دارد. در واقع نسخه اولیه هر دو کنسول از دو بخش مجزا تشکیل شده‌اند که قسمتی مات و قسمتی از آن‌ها براق است. هر دو به طور کلی مکعب‌هایی تخت هستند با جزئیاتی جانبی که به زیبایی‌شان می‌افزاید. اما در نهایت PS4 با ایجاد خطوط مورب در پشت و جلوی دستگاه و همچنین قرار دادن یک خط نور در میان دو بخش متفاوت کنسول پیروز میدان است و درست مانند ایکس باکس سری ایکس قابلیت این را دارد تا در هر جایی قرار بگیرد و با هر چیزی ست شود. تفاوتش این است که این کار را 7 سال زودتر انجام داده بود تا در لیست زیباترین کنسول های بازی تاریخ جای بگیرد.

 

 

ATARI 2600 (1977)

و در نهایت شماره اول کنسول ATARI 2600، یکی از زیباترین کنسول های بازی که می‌توانید مشاهده کنید. دقت کنید که این دستگاه در سال 1977 ساخته شد. حالا به متریال بدنه دقت کنید! ترکیب رنگ سیاه با چوب برای یک کنسول بازی در سال 1977 فوق‌العاده است. به قوس‌های بدنه دستگاه در قسمت اتصال کناره‌ها به کف کنسول نگاه کنید که با چه ظرافتی طراحی شده است! در آخر هم به دسته خاصش که در سال 1977 نهایت تکنولوژی بود نگاهی بی‌اندازید و ببینید که هماهنگی در تمام بخش‌های ظاهری دستگاه موج می‌زند.

 

این دستگاه اوج زیبایی یک کنسول را به نمایش گذاشته است چرا که ظاهرش بی‌نظیر است و با توجه به سال تولیدش بدنه‌ای بی نقص مخصوص دوره خود را دارد.

 

بسیاری از تولید کنندگان قطعات جانبی می‌توانند از ظاهر این دستگاه الگو بگیرند و قطعات جانبی با این سبک را برای کنسول‌های فعلی تولید کنند. چرا که به نظر نمی‌رسد سازندگان کنسول‌ها قصد داشته باشند طراحی کلاسیک را بازگرداند.

 

نظر شما در رابطه با زیباترین کنسول‌های تاریخ چیست؟ کدام کنسول غایب حق قرار گرفتن در این لیست را داشت؟

برچسب ها: PS4, ایکس باکس سری ایکس, نینتندو
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.