شخصیت‌های شروری که ذهن بازیکن‌ها را به چالش می‌کشند

شخصیت‌های شروری که ذهن بازیکن‌ها را به چالش می‌کشند

خشایار بهرامی خشایار بهرامی
4 ماه و 12 روز پیش

درحالی‌که اکثریت شخصیت‌های شرور بازی‌ها صرفا به دنبال تصاحب قدرت هستند، گاهی پیش می‌آید که برخی از آن‌ها به دنبال چیزی فراتر از این موضوع می‌گردند. برخی از آن‌ها صرفا قصد دارند تا ذهن دشمن‌شان را با حیله‌گری و ایجاد معماهای مختلف، مختل کنند و از لحاظ فکری آن‌ها را آزار دهند. مشخصا بازی‌های ذهنی پیچیده و تاریک گاها می‌تواند سبب فروپاشی هر قهرمانی شود و او را بدون انجام هرگونه مبارزه فیزیکی به خصوص، شکست دهد. از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب شما را با دشمنانی که ذهن بازیکن را از طریق بازی‌های فکری‌شان به چالش می‌کشند، آشنا کنیم تا پیش از مواجهه احتمالی با هریک از آن‌ها آمادگی نسبی داشته باشید!

 

آسلات سری بازی Metal Gear Solid

 

احتمالا پی بردن به اهداف و مقاصد اصلی شخصیت آسلات در سری بازی‌ Metal Gear Solid برای هربازیکنی زمان‌بر خواهد بود. با این حال، از همان نسخه ابتدایی فرنچایز مشخص بود که شخصیت نام برده در حال پیش‌برد یک نقشه عمیق‌تر است و قصد دارد تا مشخصات به خصوصی را برای Solidusها بدزدد. در بازی دوم مجموعه تحت عنوان Sons of Liberty دیگر اهداف او مشخص شد و درنهایت در بازی Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots، آسلات کنترل پنج مورد از بزرگ‌ترین PMCهای جهان را در اختیار داشت و هدفش نابودسازی هوش مصنوعی مرتبط با سیستم سازمان میهن پرستان بود. البته درنهایت به لطف تلاش‌های سالید اسنیک و اوتاکون تحقق اهداف آسلات صورت نگرفت و در انتهای مسیرش شکست خورد. ناگفته نماند که عبارت PMC مخفف Private Military Company بوده و به معنی شرکت‌های نظامی خصوصی است!

 

اسکیرکرو بازی Batman: Arkham Asylum

 

یکی از بهترین گزینه‌ها به منظور تعریف بازی‌های ذهنی صورت گرفته توسط آنتاگونیست‌ها، بی‌شک شخصیت جاناتان کرین/ اسکیر کرو در بازی Batman: Arkham Asylum محسوب می‌شود. این شخصیت با استفاده سم ترس توهمات مختلفی را برای پروتاگونیست محبوب فرنچایز ایجاد می‌کند. او حتی به نوعی با دیالوگ‌ها و بازی‌های فکری که انجام می‌دهد، یک نسخه غول آسا از خودش را در ذهن بتمن خلق می‌کند تا مانع خروجش از دنیای توهمی ایجاد شده شود. البته فعالیت‌های این آنتاگونیست محدود به موارد یاد شده، نمی‌شود و در بازی Arkham Knight نیز به نوعی موفق به فرار از تیمارستان آرخام شده و مجددا در مسیر شخصیت بتمن قرار می‌گیرد.

 

آلبرت وسکر بازی Resident Evil HD Remaster

 

مشابه با شخصیت آسلات در سری بازی‌ Metal Gear Solid، آلبرت وسکر نیز در نسخه‌های مختلفی از سری Resident Evil حضور دارد و ضمن انجام مبارزات فیزیکی و روانه کردن دشمنان مختلف به سمت پروتاگونیست‌های اصلی مجموعه، در حال انجام بازی‌های ذهنی متعدد و پیش‌برد برنامه‌های شخصی‌اش است. با این وجود، بازیکن‌ها در اولین قدم طی اتفاقات داستانی بازی نخست این فرنچایز به ماهیت واقعی شخصیت او پی می‌برند. طولی نمی‌کشد که هم‌کاری او با سازمان آمبرلا فاش شده و از مشارکتش در اتفاقاتی که گریبان‌گیر پروتاگونیست‌های بازی شده است، رونمایی صورت می‌گیرد. کار حتی به جایی می‌رسد که وسکر برای تحقق اهدافش خانواده‌اش را نیز مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و شخصیت دلهره آور Tyrant را برای شکار کردن اعضا تیم آلفا رها می‌کند. البته طولی نمی‌کشد که مجددا مشخص می‌شود وسکر در حال کار برای یک شرکت دیگر است و به عوامل سازمان آمبرلا نیز خیانت خواهد کرد!

 

مطالب مرتبط: معرفی بدترین بازی‌های سال 2023

واس بازی Far Cry 3

 

یکی از به یادماندنی‌ترین آنتاگونیست‌های خلق شده توسط شرکت یوبیسافت که تا همیشه در ذهن بازیکن‌ها باقی می‌ماند، شخصیت واس از بازی Far Cry 3 است. از همان لحظات ابتدایی بازی و هنگامی‌که واس برادر پروتاگونیست بازی را در مقابل چشمانش به قتل می‌رساند، آنتاگونیست نام برده بازی‌های ذهنی‌اش را آغاز کرده و همواره یک نوع حس ترس را به جیسون برودی (پروتاگونیست) القا می‌کند. در طول اتفاقات بازی جیسون همواره به دنبال راهی برای نجات دوستانش است و در این مسیر، واس از اعمال مختلفی نظیر به آتش کشاندن ساختمان‌ها یا غرق کردن جیسون استفاده می‌کند تا در عوض گرفتن زندگی‌اش، صرفا او را به بازی بگیرد. همچنین نباید فراموش کرد که پس از انجام یک مبارزه هیجان انگیز میان جیسون و واس، اکثریت بازیکن‌ها خیال می‌کنند که واس کشته شده و دیگر خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند. با این حال، مدتی بعد از برنامه‌های اصلی واس رونمایی می‌شود و این شخصیت مجددا در بسته گسترش دهنده بازی Far Cry 6 نیز بازمی‌گردد.

 

ایلوسیو من  نسخه‌های دوم و سوم بازی Mass Effect

 

درحالی‌که شخصیت ایلوسیو من (Illusive Man) تا پیش از شروع بازی Mass Effect 2 به خوبی به بازیکن‌ها معرفی نمی‌شود، از همان لحظات ابتدایی شروع بازی نخست فرنچایز این شخصیت در حال پیش‌برد برنامه‌هایش در خفا بوده است. او موسس شرکت سربروس بوده و هدف اصلی‌اش قرار دادن نژاد بشریت در اولویت بالاتری نسبت به سایر گونه‌ها است. از جمله اعمال انجام شده توسط این شخصیت می‌توان به شست و شو مغزی، آزمایشات انسانی، اخاذی یا نسل‌کشی اشاره کرد. همچنین باید خاطر نشان کرد که ایلوسیو من با هدف دستیابی به تکنولوژی Collectorها شخصیت شپرد را در بازی دوم احیا می‌کند و این مورد نیز حتی با نیت خوب صورت نمی‌گیرد. در بازی سوم سری او شیفته کنترل Reaperها می‌شود و تکنولوژی به خصوص‌شان را درون بدن‌شان قرار می‌دهد. از این رو، توانایی لازم برای طراحی و پیاده‌سازی طرح‌ها و نقشه‌های مختلف برای مقابله با شپرد و گروهش را از طریق راه‌هایی نظیر بازی با احساسات و سایر المان‌های ذهنی‌شان را کسب می‌کند.

 

شودان بازی System Shock

 

به عنوان یک هوش مصنوعی فوق‌العاده پیشرفته خلق شده توسط سیتادل، طولی نمی‌کشد که با شروع اقدامات یک هکر که به دنبال گرفتن عفو است، شودان کاملا سرکش شده و از کنترل خارج می‌شود. با رخداد این اتفاق شودان به تدریج احساسات انسانی کسب می‌کند و ضمن به دست گرفتن کنترل کامل ایستگاه سیتادل، اکثریت اعضا آن را به قتل می‌رساند. در این بین برخی از اعضا ایستگاه سیتادل به سایبورگ یا جهش‌ یافته‌هایی برای تحقق اهداف شودان بدل می‌شوند. در طول این مدت، شودان هکر مذکور را به سخره می‌گیرد و بازی‌های روانی مختلفی با او انجام می‌دهد. درنهایت شودان تبدیل به بزرگ‌ترین تهدید تاریخ بشریت و زمین می‌شود، اما از پروتاگونیست بازی شکست می‌خورد. با این حال، او در نسخه دوم فرنچایز برای گرفتن انتقام اتفاقات گذشته بازمی‌گردد و این‌بار قدرت‌مندتر از همیشه است!

 

ترد چایلد بازی Metal Gear Sold 5: The Phantom Pain

 

شخصیت ترد چایلد (Third Child) برای اولین بار در حد لحظات کوتاهی مقابل بازیکن ظاهر شده و مشخص می‌شود که کنترل شخصیت Man of Fire را در دست دارد؛ در ادامه نیز یک نهنگ غول پیکر شعله‌ور را احضار می‌کند. از دیگر اقدامات آزار دهنده او در طول بازی می‌توان به مقابله با ونوم اسنیک در صحنه‌های مختلفی نظیر جلوگیری از پیش‌روی مخفیانه بازیکن به منظور نابود کردن هلیکوپتر حامل شخصیت اسکال فیس در مرحله 30م بازی Metal Gear Sold 5: The Phantom Pain اشاره کرد. درحالی‌که هیچ‌گاه به صورت رسمی هویت ترد چایلد به عنوان یک سایکو منتیس تایید نشد، در طول فرنچایز بارها به این موضوع اشاره شده و نمی‌توان با قطعیت این موضوع را رد کرد.

 

GLaDOS بازی Portal

 

یکی از خطرناک‌ترین آنتاگونیست‌هایی که هربازیکن می‌تواند با آن مواجه شود، GLaDOS از بازی Portal است. این شخصیت گونه انسان‌ها و حتی ربات‌ها را صرفا به عنوان یک سوژه آزمایشی می‌بیند. در جریان بازی نخست، او به منظور آشنا کردن شما با مکانیزم‌های اصلی بازی آزمایشات ساده و بی‌خطری را انجام می‌دهد. اما با گذشت زمان، همه چیز خطرناک‌تر و وخیم‌تر می‌شود و طولی نمی‌کشد که به حقایق نهفته در ورای اقداماتش پی می‌برید. شخصیت GLaDOS با گذشت زمان تمامیت ذهن پروتاگونیست بازی را با صحبت کردن در مورد توانایی‌ها یا خانواده‌اش به بازی می‌گیرد و از الفاظ تخریب کننده‌ای برای درهم شکستن پروتاگونیست استفاده می‌کند. با قطعیت می‌توان گفت که صداپیشگی فراموش نشدنی الن مک‌لین (Ellen McLain) در قالب شخصیت GLaDOS از ذهن هیچ‌یک از اشخاصی که این عنوان را تجربه کرده‌اند، پاک نخواهد شد.

 

اسکرچ بازی Alan Wake 2

 

اسکراچ یک شخصیت پیچیده و مهم در بازی Alan Wake تلقی می‌شود. در ابتدا به عنوان یک هم‌زاد از آلن ویک خلق می‌شود و قرار است تا در دنیای واقعی جایگزین نسخه اصلی پروتاگونیست فرنچایز شود. در طول اتفاقات بسته گسترش دهنده American Nightmare از بازی نخست مجموعه، اسکراچ از آلن شکست می‌خورد و بازیکن‌ها گمان می‌کنند که دیگر با او مواجه نخواهند شد. اما در بازی Alan Wake 2 شخصیت اسکراچ یک بار دیگر بازمی‌گردد و در عوض آلن، موفق می‌شود تا قدم در دنیای واقعی بگذارد. بلافاصله پس از ورودش به جهان واقعی، او شخصیت ساگان اندرسون را مجاب می‌کند تا وارد جهان دارک پلیس شود و انواع بازی‌های ذهنی را برای شکست دادن ساگا به کار می‌گیرد.

 

مطالب مرتبط: بهترین بازی‌های مسابقه‌ای سال 2023

لیزا بازی P.T

 

اگرچه روند تولید بازی P.T که قرار بود به عنوان نسخه جدید بازی Silent Hill معرفی شود، هیچ‌گاه خاتمه نیافت و در همان مراحل ابتدایی رها شد، شخصیت لیزا موفق شد تا در جریان دمو منتشر شده از بازی تجربه فراموش نشدنی را برای بازیکن‌ها رقم بزند. لیزا سرگذشت دردناکی دارد و توسط شوهرش کشته شده است. نتیجه این امر، سرگردان شدن روح لیزا درون خانه طراحی شده برای بازی است و همواره حضورش حس و دلهره را به بازیکن القا می‌کند. لیزا اقدامات عجیبی را در جریان دمو منتشر شده از بازی P.T انجام می‌دهد و هیچ‌گاه نمی‌توان با آسایش کامل در جهان بازی قدم برداشت.

 

اسکات شلبی بازی Heavy Rain

 

اسکات شلبی یک کارآگاه خصوصی است که تنها هدفش پیدا کردن قاتل حاضر در جهان بازی Heavy Rain است. با این حال، در بخش‌هایی از بازی مشخص می‌شود که شلبی همان قاتل است و از به بازی گرفتن ذهن خانواده مقتولین لذت می‌برد. بازی در برخی صحنه‌ها نیز کنترل این شخصیت را در اختیار بازیکن قرار می‌دهد تا بخشی از اتفاقات از دیدگاه او روایت شوند. با این حال، انگیزه اصلی شلبی آزمایش کردن ایتن و یافتن کسی است که بتواند فرزندشان را نجات دهد. این موضوع در واقع همان اتفاقی است که پدرش در دوران کودکی‌اش موفق به انجامش نشده و به علت ناتوانی پدرش، برادرش در آب غرق می‌شود!

 

برچسب ها: Alan Wake 2, Metal Gear Sold 5: The Phantom Pain, Metal Gear Solid
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.