بررسی نقاط قوت و ضعف استیم دک

بررسی نقاط قوت و ضعف استیم دک

آرمان دانه واش آرمان دانه واش
1 سال و 8 ماه و 6 روز پیش

می‌توان استیم دک را مشابه کنسول نینتندو سوییچ برای کاربران رایانه شخصی در نظر گرفت: یک دستگاه قابل حمل حجیم که از پردازنده شرکت AMD استفاده می‌کند و به شما اجازه دسترسی به تمامی بازی‌های استیم خود را می‌دهد، همچنین می‌توانید با اعمال تغییراتی در این دستگاه، استورهای دیگر را در آن نصب کرده و یا با پاک کردن سیستم عامل SteamOS، سیستم عامل ویندوز را جایگزین کنید. ارزان‌ترین نسخه این دستگاه 399 دلار قیمت داشته، و شرکت Valve از ماه دسامبر شروع به انتشار آن خواهد کرد.

بررسی نقاط قوت و ضعف استیم دک

گیب نوئل (Gabe Newell)، رئیس شرکت Valve، فکر می‌کند که اگر شرکت Valve در تولید استیم دک به خوبی عمل کرده باشد، این شرکت می‌تواند میلیون‌ها نسخه از آن را به فروش برساند. حتی مدیرعامل شرکت Epic، یعنی تام سویینی (Tom Sweeney) هم طرفدار این دستگاه است.

 

شاید ارزش دستگاه رایانه شخصی همراه شرکت Valve برای همه مشخص نباشد؛ برخی فکر می‌کنند که این دستگاه مضحک و بی‌معنی است. اما استیم دک برای باقی مخاطبان، همان چیزی است که انتظارش را می‌کشیده‌اند. در این مطلب با معرفی سه شخصیت و ارائه یک مباحثه، نقاط منفی و مثبت این دستگاه را بررسی خواهیم کرد.

 

ویژگی مثبت: استیم دک یک دستگاه قابل حمل با قابلیت نصب تمامی بازی‌های پلتفرم استیم روی آن است. بعضی از ما از قبل صدها بازی در اکانت استیم خود داریم. اکنون می‌توانیم بدون استفاده از استریم ابری کم‌کیفیت، تمامی این بازی‌ها را همه‌جا به همراه داشته باشیم. چرا باید دست رد به چنین چیزی زد؟ 

 

ویژگی منفی: به نظر اجرای بازی‌های استیم روی صفحه‌ هفت اینچی و با استفاده از ترک‌پد، تجربه خوبی به نظر نمی‌رسد! در هر حال، همه یک تلفن همراه، یک تبلت، یا یک کنسول نینتندو سوییچ دارند. می‌توانید بازی‌های خود را روی این دستگاه‌ها اجرا کنید. 

 

ویژگی مثبت: نمی‌توانید بازی Baldur’s Gate 3 را روی تلفن‌های همراه اجرا کنید! تلفن‌های همراه و تبلت‌ها دستگا‌ه‌های مناسبی برای بازی کردن محسوب می‌شوند، اما استیم دک می‌تواند بازی Control و بازی Jedi: Fallen Order را اجرا کند. تلفن‌های همراه به هیچ وجه توانایی اجرای چنین بازی‌هایی را ندارند.

بررسی نقاط قوت و ضعف استیم دک

ویژگی منفی: حتی اگر استیم دک تجربه خوبی را تحویل مخاطبان دهد، شارژ این دستگاه پس از چهار یا پنج ساعت تمام می‌شود. حتی شاید کمتر. حداکثر میزان عمر باتری هشت ساعته به هیچ وجه امیدوارکننده به نظر نمی‌رسد. 

 

ویژگی مثبت: می‌توانید استیم دک را به شارژر متصل کنید. به‌علاوه، اکثر بازیکنان برای عنوانی مانند بازی Hunt: Showdown چهار ساعت پیوسته وقت نمی‌گذارند. اکثر اوقات مh بیش از دو ساعت به طور پیوسته پای دستگاه رایانه شخصی میزی خود نمی‌شینیم، و احتمالا وقتی که برای گیمینگ بادستگاه قابل‌حمل استیم دک خواهیم  گذاشت از این هم کوتاه‌تر خواهد بود.

 

ویژگی منفی: اگر قرار است همیشه دستگاه خود را به برق متصل کنید چرا یک لپتاپ گیمینگ نخرید؟ می‌توانید از لپتاپ خود برای کار یا مدرسه هم استفاده کنید، همچنین می‌توانید از تمام بازی‌های استیم خود روی لپتاپ بهره ببرید. قطعا لپتاپ Razer Blade 14 بسیار گران‌تر است، اما اگر قصد دارید برای خرید استیم دک با ظرفیت 512 گیگابایتی، 650 دلار خرج کنید، احتمالا برای خرید این لپتاپ بسیار قدرتمند هم به مشکل نخواهید خورد.

 

ویژگی مثبت:  بزرگترین مشکل با بازی کردن از طریق رایانه شخصی این است که برای این کار مجبور هستید پشت یک میز نشسته و خود را از دوستان و خانواده خود جدا کنید، و ما قطعا نمی‌‌خواهیم پس از یک روز طولانی و کار کردن پشت یک میز، باز هم پشت یک میز دیگر بنشینیم و بازی کنیم. ما می‌خواهیم به محض خارج شدن از محل کار ، کیف خود را با چیزهایی پر کنیم که ممکن است برای تفریح کردن به آن‌ها نیاز شود: کتاب، لباس شنا و اکنون یک رایانه شخصی کامل. از ایده سبک محیطی‌تر بازی کردن با رایانه شخصی استقبال می‌کنیم، به این شکل می‌توانیم هنگامی که در یک کافه منتظر دوستان خود هستیم، آخرین پچ بازی Baldur’s Gate 3 را بررسی کنیم، یا در مترو با غول بازی Elden Ring مبارزه کنیم. اگر امکان حمل دستگاه گیمینگ وجود داشته باشد، تصور این‌‌که مجبور باشیم برای اختصاص دادن اوقات فراغت به بازی کردن روی یک میز بنشینیم وحشت‌آور است!

بررسی نقاط قوت و ضعف استیم دک

ویژگی منفی: شاید بتوان گفت که بعضی از مخاطب‌ها علاقه‌ای به بازی کردن خارج از خانه خود ندارند، همین موضوع اختلاف نظر روی موضوع قابل حمل بودن را به طور کامل توجیه می‌کند. شاید کسی بخواهد در یک کافه وقتش را به چند دست از بازی Heartstone بگذراند، اما برای چنین کاری از یک دستگاه چندکاره مانند تلفن همراه یا رایانه شخصی استفاده خواهد کرد. به نظر حمل کردن یک دستگاه همراه استیم (که احتمالا برای نصب بازی Heartstone مجبور خواهیم شد که تغییراتی در آن اعمال کنیم) تعهدی برای خارج شدن از خانه و خیره شدن به یک صفحه محسوب می‌شود.

 

ویژگی مثبت: می‌توانید از این دستگاه روی مبل یا تخت خود استفاده کنید! ما گاهی از کنسول نینتندو سوییچ هم به این شکل استفاده می‌کنیم.

 

ویژگی منفی: می‌دانیم که چرا ترک میز رایانه شخصی، گزینه جذابی محسوب می‌شود. اما یک دستگاه زمخت 400 دلاری راه‌حل مناسبی برای چنین مشکلی نیست. می‌دانیم که باید به نینتندو و سونی برای انتشار عناوین انحصاری برای رایانه شخصی فشار بیاوریم، اما از آن‌جایی که این بازی‌ها به طور کامل برای رایانه شخصی منتشر نشده‌اند، خرید یک کنسول برای ایجاد موقعیت‌های گیمینگ دور از میز، منطقی‌تر به نظر نمی‌رسد.

 

ویژگی مثبت: از یاد نبریم که این دستگاه تنها برای بازیکنان رایانه شخصی فعلی نیست. 400 دلار قیمت مناسبی برای افرادی است که قصد دارند با استفاده از یک رایانه شخصی گیمینگ، به دنیای بازی با رایانه شخصی وارد شوند. می‌توانیم ساعت‌ها در مورد ارزش عناوین انحصاری کنسولی بحث کنیم، اما واقعیت این است که بازی‌های استیم از هر پلتفرم دیگری ارزان‌تر، بهتر و متنوع‌تر هستند. 

 

ویژگی منفی: البته تمامی این صحبت‌ها هنگامی درست است که این دستگاه به خوبی کار کند. سخت‌افزارهای شرکت Valve همیشه عملکرد خوبی نداشته‌اند. دستگاه‌های Steam Machines را به یاد دارید؟ 

 

ویژگی مثبت:  فردی که از قبل یک رایانه شخصی ندارد اما می‌خواهد از بازی‌های استیم بهره برد باید به چنین موضوعی توجه کند. این افراد می‌توانند با استفاده از داک این دستگاه آن را به صفحه‌نمایش‌ و کیبورد متصل کرده و آن به عنوان یک کنسول استفاده کنند.

 

ویژگی مثبت: در آخر باید به دکمه‌های پشتی این دستگاه هم توجه کنیم. همه روی ترک‌پد‌های جلویی استیم دک تمرکز کرده‌اند، اما چهار دکمه پشتی را می‌توان برای هر کاری برنامه‌ریزی کرد. این دکمه‌ها برای بازی‌های بسیار زیادی، از جمله شوترهایی مانند بازی Doom Eternal، بسیار مناسب هستند.

 

ویژگی منفی: اما یک موس برای عناوین شوتری مانند بازی Doom Eternal بسیار مناسب‌تر است. 

 

ویژگی مثبت: استیم دک از اتصال موس هم پشتیبانی می‌کند. می‌توانید به این طریق از چنین مشکلی هم عبور کنید.

 

ویژگی مثبت: همچنین ممکن است با انتشار استیم دک مخاطبان دیگر بابت پورت‌های محدود نینتندو سوییچ، از تولیدکنندگان این کنسول شکایت نکنند.

 

نظر شما در مورد استیم دک چیست؟ آیا قصد خرید این دستگاه را دارید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

 

برچسب ها: Steam Deck, استیم دک
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.