استیم دک دارای بزرگترین باتری ممکن است

استیم دک دارای بزرگترین باتری ممکن است

آرمان دانه واش آرمان دانه واش
2 سال و 2 ماه و 21 روز پیش

هم قبل از انتشار استیم دک و هم الان که این کامپیوتر قابل حمل شرکت Valve به دست برخی از مخاطبان رسیده است، عمر باتری این دستگاه یکی از کلیدی‌ترین بحث‌هایی محسوب می‌شود که حول محور آن شکل گرفته است. مشخصا هنگامی که طراحان این دستگاه در حال طراحی قطعات داخلی آن بودند هم باتری استیم دک را عنصری کلیدی به شمار آورده‌اند.

 

استیم دک دارای یک باتری با ظرفیت 40Wh (یا 5313,Ah) با طراحی‌ای L-شکل و کمی عجیب است. اگر ویدیوی باز کردن قطعات داخلی استیم دک از شرکت iFixit را تماشا کنید، شاهد تصویر اشعه ایکسی که از این دستگاه گرفته شده است خواهید بود. این تصویر به وضوح نشان می‌دهد که شرکت Valve چگونه باتری دو سلولی استیم دک را در فضای محدود درون کالبد خارجی‌اش قرار داده است.

گرگ کومر (Greg Coomer) و جی شاو (Jay Shaw)، دو تن از طراحان شرکت Valve که روی استیم دک کار کرده‌اند و همچنان در حال کار کردن روی آن هستند، به تازگی طی مصاحبه‌ای در مورد محدودیت‌های اندازه باتری این دستگاه قابل حمل صحبت کردند. کومر می‌گوید: «اساسا با توجه به بقیه چیزهایی که باید داخل استیم دک قرار داده می‌شد، ما بزرگترین باتری که می‌توانستیم را داخل دستگاهی با این اندازه قرار دادیم.»

 

اما در ابتدا شرکت Valve قصد داشت نسخه‌های متفاوتی از استیم دک را با مشخصاتی متفاوت منتشر کند: یک نسخه ارزان، یک نسخه میان‌رده و یک نسخه گران با بهترین مشخصات. هنگامی که از کومر سؤال شد که آیا شرکت Valve در ابتدا قصد داشت همزمان با ارائه چند نسخه از استیم دک با حافظه‌های SSD مختلف، نسخه‌هایی با حجم باتری مختلف هم منتشر کند یا خیر، او در پاسخ گفت: «راستش را بخواهید هنگامی که در مورد تفاوت‌های بین مدل‌های مختلف استیم دک بحث می‌شد، ما زیاد در مورد باتری‌هایی با اندازه متفاوت در نسخه‌های مختلف استیم دک صحبت نکردیم. ما بیشتر در مورد چیزهای دیگر صحبت کردیم. ما ارائه مموری‌های مختلف را در نظر گرفتیم، ولی راستش را بخواهید گزینه‌های زیادی برای APU دستگاه در مقابل خود نمی‌دیدیم و تنها می‌توانستیم یکی از آن‌ها را تولید کنیم. به همین دلیل امکان ایجاد تغییر در عملکرد دستگاه از این طریق را نداشتیم.»

 

احتمالا اگر شرکت Valve امکان ارائه مموری‌های مختلف را داشت، شاهد مموری 8 گیگی در نسخه پایه و مموری‌های 16 و 32 گیگی در نسخه‌های گران‌تر می‌بودیم.

 

اکنون سخت‌افزار کلی استیم دک به شکلی است که نسخه پایه با حافظه داخلی 64 گیگی هم گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود و کاربران می‌توانند با استفاده از حافظه SD card از فضای بیشتری در دستگاه خود بهره ببرند، یا حتی با باز کردن قطعات داخلی دستگاهشان حافظه SSD دیگری را به آن وارد کنند.

 

اما جدا از مموری و حافظه SSD مسائل دیگری هم وجود دارند که به ایجاد بهترین تجربه گیمینگ از دستگاهی با چنین شکل و اندازه‌ مربوط می‌شوند.

 

جی شاو در ادامه گفت: «بله، باتری بزرگ‌تر. و پس از آن در مورد ارائه مدل‌هایی با اندازه و مشخصات فیزیکی مختلف صحبت کردیم. ولی چنین تصمیمی باعث می‌شود که ارگونومی دستگاه در معرض مشکلاتی قرار گیرد که ما نمی‌خواستیم به آن‌ها دچار شویم، چرا که عمدتا هدف ما این است که مخاطبان هر چقدر که می‌خواهند از استیم دک استفاده کرده و احساس ناراحتی نکنند.»

 

استیم دک همین حالا هم دستگاه نسبتا بزرگی محسوب می‌شود و با توجه به این‌که این دستگاه تجربه بسیاری متعادلی را به مخاطبان ارائه می‌کند، احتمالا مدل بزرگ‌تری از آن نمی‌توانست به این اندازه خوش‌دست باشد.

 
برچسب ها: Steam Deck
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.