تکنولوژی DCI-P3 در مانیتورهای گیمینگ چیست؟

تکنولوژی DCI-P3 در مانیتورهای گیمینگ چیست؟

محمد مسعودی محمد مسعودی
2 سال و 2 ماه و 12 روز پیش

تکنولوژی DCI-P3 که گاهی اوقات از آن با عنوان P3 یا صفحه نمایش P3 یاد می‌شود، مخفف Digital Cinema Initiatives Protocol 3 است و یک فضای رنگی یا مجموعه‌ای از رنگ‌هاست که توسط کمپانی‌های Digital Cinema Initiatives (DCI) و Society of Motion Picture and Television Engineer ایجاد شده است. کمپانی (SMPTE) در تلاشی برای استانداردسازی رنگ‌های مورد استفاده در صنعت فیلم، مانیتورهای پیشرفته کامپیوتر‌های شخصی (شامل برخی از بهترین مانیتورهای بازی)، تلویزیون‌ها و سایر نمایشگرها، از شکلی از فضای رنگی DCI-P3 به نام DCI-P3-D65 استفاده می‌کند، اما معمولاً آن را به صورت ساده، DCI-P3 می‌خوانید. از آنجایی که امروزه بیشتر رسانه‌های خانگی هنوز در فضای رنگی کوچک‌تر sRGB ساخته می‌شوند، نمایشگرهای DCI-P3 برای محتوای HDR و یا کسانی که دوست دارند رنگ‌های آن‌ها بیشتر اشباع شده به نظر برسند، بهتر است.

 

اگر در حال خرید مانیتور رایانه شخصی، تلویزیون یا دستگاه دیگری هستید، ممکن است فروشنده ادعا کند که محصول درصد مشخصی از فضای رنگی DCI-P3 یا P3 را ارائه می‌دهد که میزان فضایی از DCI-P3 است که مانیتور می‌تواند بازتولید کند، (اما اینکه آیا این کار را با دقت انجام می‌دهد داستان دیگری است که برای تأیید نیاز به آزمایش دارد). طیف رنگی مانیتور به شما این اطلاعات را می‌دهد که مانیتور چه فضای رنگی یا فضاهایی را می‌تواند به تصویر بکشد و چه مقدار از فضای رنگی گفته شده را نشان می‌دهد.

تکنولوژی sRGB رایج ترین فضای رنگی است و در سیستم عامل ویندوز و همچنین نمایش‌های تلویزیونی (پخش شده در استادندارد Rec.709 که sRGB بر اساس آن است) و بازی‌های ویدیویی استفاده می‌شود، مگر اینکه آن برنامه‌ها و بازی‌های تلویزیونی با عنوان HDR (به جای SDR) مشخص شده باشند. اما محتوای ساخته شده در DCI-P3 به درصد بیشتری از رنگ‌هایی که چشم انسان واقعاً می‌تواند ببیند دسترسی خواهد داشت. در واقع، فضای رنگی DCI-P3 ۲۵ درصد بیشتر از sRGB است.

استاندارد DCI-P3

یک فضای رنگی – جدای از اینکه DCI-P3، sRGB، Adobe RGB یا هر فضای دیگری باشد - توسط مثلث آن در نمودار رنگی CIE 1931 XY، که توسط کمیسیون بین المللی روشنایی (CIE) ایجاد شده، تعیین می‌شود.

نمودار رنگی CIE 1931 XY زیر که از طریق کمپانی  BenQ به اشتراک گذاشته شده است، تمام رنگ‌هایی را که انسان می‌تواند ببیند را با مثلث‌های مختلف نشان می‌دهد و در آن فضاهای رنگی خاص را مشخص می‌کنند.  DCI-P3-D65(که در نمودار زیر DCI-P3 نام دارد) با رنگ سبز مشخص شده است.

 

مطالب مرتبط:

قابلیت HFR در تلویزیون چیست و چه اهمیتی دارد

بهترین تلویزیون‌ها برای بازی با ایکس باکس سری ایکس

از آنجایی که این یک استاندارد DCI است، DCI-P3 واقعی آنچه را که در سینماها می‌بینید هدف قرار می‌دهد. DCI-P3-D65 چیزی است که در محصولات خانگی پیدا خواهید کرد، اما باز هم، تقریباً همیشه به عنوان DCI-P3 از آن ذکر می‌شود و قسمت D5 را حذف می‌کنند. تفاوت بین DCI-P3 واقعی و  DCI-P3-D65در رنگ سفید است. DCI-P3 واقعی، دارای رنگ سفید مایل به سبزتری است. زیرا به سیستم‌های پرژکتور کمک می‌کند.

 

درجدول زیر مختصات رنگ‌های اولیه قرمز، سبز و آبی در   DCI-P3-D65، DCI-P3 و صفحه نمایش P3 (فضای رنگی بسیار مشابهی که شرکت اپل ایجاد کرده و بیشتر در دستگاه‌های مک یافت می‌شود) آمده است.

 

DCI-P3 در برابر sRGB

همانطور که می‌بینید، یکی دیگر از تفاوت‌های سه فضای رنگی بسیار مشابه در عملکرد انتقال آنها است. تابع انتقال رسمی مشخصات  DCI-P3-D65برابر با ۲٫۶ گاما است، که بیشتر برای نمایش دیجیتال مناسب است. مشابه تفاوت در نقاط سفید، مقدار ۲٫۶ گاما در تابع انتقال DCI-P3 واقعی، به دلیل لامپ‌های مورد استفاده در پروژکتورهای تجاری در نظر گرفته شده که چون برای جبران ویژگی‌های لامپ پرژکتور‌ها، به مقدار گامای بالاتری نیاز است. اکثر مانیتورهای کامپیوتر‌های شخصی DCI-P3 از مقدار گاما ۲٫۲ بهره می‌برند. با این مقدار گاما ممکن است این تکنولوژی با تکنولوژی صفحه نمایش P3 اشتباه گرفته شود، اما به ندرت نمایشگرهایی می‌بینید که تکنولوژی صفحه نمایش P3 را پوشش ‌دهند.

 

تکنولوژی DCI-P3 نسبت به تکنولوژی sRGB طیف رنگی بیشتری ارائه می‌دهد. مانیتورهایی که می‌توانند فضای رنگی DCI-P3 را به تصویر بکشند، به دلیل رنگ‌های اضافی که در مقایسه با مانیتورهای sRGB ارائه می‌کنند، به طور فزاینده‌ای در حال رایج ‌شدن هستند، و حتی صفحه‌نمایش‌هایی که نسبت به محتوای ساخته‌شده در sRGB طراحی شده‌اند، از DCI-P3 پشتیبانی می‌کنند و تصاویری را ارائه می‌دهند که با اشباع رنگ بیشتری به نظر می‌رسند.

حال با توجه به اینکه بیشتر وب سایت‌ها، ویندوز و بازی‌ها در فضای رنگی sRGB ساخته شده‌اند، آیا مشاهده چنین محتوایی در مانیتور DCI-P3 فایده‌ای دارد؟ اگر محتوای رنگارنگ اضافی را دوست دارید، بله.

اگر محتوای SDR (یا محتوای ساخته شده در فضای sRGB) را در مانیتور DCI-P3 مشاهده ‌کنید، ممکن است رنگ‌ها عمیق‌تر و غنی‌تر از آنچه سازنده در نظر داشته به نظر برسند. برخی از مردم این اثر را دوست دارند، به خصوص برای بازی و تماشای فیلم، حتی اگر دقیق نباشد. بهترین مانیتورهای HDR معمولا حالت sRGB را نیز ارائه می‌دهند. این به شما این امکان را می‌دهد که در  ویندوز و یا هر محتوای دیگری که بر پایه sRGB ساخته شده است را در فضای رنگی اصلی آن، با دقت بیشتر از آنچه که سازنده در ذهن داشته است، مشاهده کنید.

 

امروزه صفحه نمایش‌های بیش‌تری، از جمله نمایشگرهای کامپیوتر‌های شخصی و به‌ ویژه نمایشگرهای لپ‌تاپ پیشرفته را می‌یابیم که بیش از ۱۰۰ درصد فضای رنگی sRGB را پوشش می‌دهند و به قلمرو DCI-P3 نزدیک‌تر می‌شوند.


اگر می‌خواهید از HDR نهایت لذت را ببرید، قطعاً DCI-P3 راهی برای عبور از sRGB است و اینکه هر چه پوشش DCI-P3 بیشتر باشد، بهتر است. این به شما این امکان را می‌دهد که از رنگ‌های اضافی محتوای HDR لذت ببرید. علاوه بر این، DCI-P3 می‌تواند از رنگ ۱۰ بیتی در مقایسه با ۸ بیتی sRGB، استفاده کند که برای HDR بدون باند ضروری است.

 

برچسب ها: تکنولوژی, تلویزیون, مانیتور
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.