مفاهیم پایه تکنولوژی 7 Wi-Fi: هرآنچه که باید در ارتباط با رمزگذاری 4K-QAM بدانید

مفاهیم پایه تکنولوژی 7 Wi-Fi: هرآنچه که باید در ارتباط با رمزگذاری 4K-QAM بدانید

محمد مسعودی محمد مسعودی
6 ماه و 4 روز پیش

رمزگذاری 4K-QAM (4096-QAM)، یکی از پیشرفت‌های کلیدی نسل بعدی WiFi، یعنی تکنولوژی 7 Wi-Fi (IEEE 802.11 be)، محسوب می‌شود. اما سوال اینجاست که کلا این پیشرفت چیست و چه اهمیتی در شبکه‌های بی‌سیم دارد. 

 

QAM چیست ؟

اول از همه باید بدانیم که QAM (Quadrature Amplitude Modulation) چیست. این رمزگذاری به طور گسترده در استاندارد‌های تکنولوژی 7 Wi-Fi استفاده می‌شود و نحوه کار آن به این شکل است که به منظور انتقال داده‌ها به صورت بی‌سیم، بسته‌های دیجیتال را به سیگنال‌هایی آنالوگ، تبدیل می‌کند. رمزگذاری QAM با دستکاری فاز و دامنه امواج رادیویی، موجب افزایش بازدهی شبکه بی‌سیم می‌شود و اجازه می‌دهد داده‌های بیشتری در هر سیگنال منتقل شود.

اصطلاح کانتستلیشن (Constellation)، به نمایش گرافیکی حالت‌های سیگنال مورد استفاده یک شبکه اشاره می‌کند. رمزگذاری QAM به منظور رسیدن به بازده بالاتر، اندازه کانتستلیشن را افزایش داده و معمولا، نقاط سیگنال را در فواصل افقی و عمودی برابر، مرتب می‌کند. در ارتباطات دیجیتال، داده‌ها معمولا به صورت باینری هستند، بنابراین تعداد نقاط شبکه، معمولا عدد به توان ۲ خواهد بود که نشان دهنده تعداد بیت‌ها در هر نقطه است. 

 

مطالب مرتبط: مفاهیم پایه تکنولوژی 6 Wi-Fi: هرآنچه که باید در ارتباط با رمزگذاری 1024-Qam بدانید

کانستیلیشن‌های معمول رمزگذاری QAM، مانند 16-QAM و 64-QAM و 256-QAM، از نقاطی استفاده می‌کنند که در چیدمانی مربعی قرار دارند. به زبان ساده‌تر هرچه به کاسنتیلیشن‌های بالاتر نزدیک شویم، امکان انتقال‌ بیت‌های بیشتری در هر نقطه فراهم می‌شود و می‌توانیم داده‌های بیشتری را از طریق هر سیگنال ارسال کنیم.

 

 

رمزگذاری 4K-QAM چیست ؟

رمزگذاری 4K QAM یک حالت از رمزگذاری QAM با ۴۰۹۶ نقطه (برابر ۲ به توان ۱۲) است که در چیدمانی مربعی قرار گرفته‌اند و هر نقطه ۱۲ بیت داده، انتقال می‌دهد. این حالت با داشتن چگالی‌ای بالاتر در تکنولوژی 7 Wi-Fi ، در مقایسه با WiFi 6 (با کانستیلیشن 1024-QAM،) حدود ۲۰ درصد افزایش نرخ انتقال داده را به همراه دارد و سرعت را چندبرابر می‌کند.

 

اهمیت 4K-QAM در تکنولوژی 7 Wi-Fi چیست ؟

اهمیت 4K-QAM در رمزگذاری تکنولوژی 7 Wi-Fi در افزایش سرعت انتقال داده و افزایش راندمان طیفی است. این کانستیلیشن با داشتن چنین ویژگی‌ای، برای خدمت رسانی مداوم به کاربرهای یک شبکه و تضمین پوششی سریع و قابل اعتماد از شبکه WiFi، به ویژه در سناریو‌هایی با تراکم بالای کاربر، از اهمیت بالایی برخوردار است. با توجه به ویژگی‌های رمزگذاری 4K-QAM و خدماتی که ارائه می‌دهد، می‌توان بازی‌های آنلاین یا ویدیو با کیفیت وضوح 4K یا 8K، به راحتی و بدون هیچ اختلالی، استریم کرد. پس می‌توان گفت که رمزگذاری 4K-QAM، استریم کردن را برای بازیکنانی که از یک شبکه بی‌سیم استفاده می‌کنند، شدیدا راحت کرده است.

برچسب ها: تکنولوژی, 7 Wi-Fi
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.