اصطلاح Full-array local dimming در تلویزیون به چه معناست

اصطلاح Full-array local dimming در تلویزیون به چه معناست

محمد مسعودی محمد مسعودی
1 سال و 3 ماه و 13 روز پیش

شاید در حین خرید یک تلویزیون جدید، با اصطلاحاتی مانند Dimming zone یا Full-array local dimming مواجه شده باشید. درک اینکه این اصطلاح به چه معناست و چه ارتباطی با کیفیت تصویر نمایش داده شده دارد، می‌تواند به شما در تصمیم گیری بهتر در هنگام خرید تلویزیون، کمک کند. 

 

نور پس زمینه و Dimming zone

در حال حاضر، بازار تلوزيون‌ها در سلطه دو نوع نمایشگر قرار دارد، نمایشگر‌های LCD که نور مورد نیاز را از LED دریافت می‌کنند، و نمایشگر‌های OLED که خودشان نور مورد نیاز را تولید می‌کنند. از آنجایی که نمایشگر‌های OLED فاقد نور پس زمینه هستند، اصطلاح Dimming zone تنها مربوط به نمایشگر‌های LCD است. 


در حال حاضر دو نوع نمایشگر بر بازار تسلط دارند، LCD‌هایی که با نور LED کار می‌کنند و OLED‌هایی که خود روشن می‌شوند. از آنجایی که نمایشگر‌های OLED نور پس زمینه ندارند، مناطق کم نور تنها مربوط به LCD‌های LED دار مربوط می‌شود.


Dimming zone، برای بهتر کردن نسبت کنتراست تصویر، شدت نور پس زمینه را در مناطق خاصی از صفحه نمایش کاهش می‌دهد. از آنجایی که نمایشگر‌های LCD برای نمایش تصویر، از نور پس زمینه استفاده می‌کنند و نور از طریق پشت نمایشگر، به صفحه نمایش منتقل می‌شود، وجود چنین ویژگی‌ای ضروری است. برای نمایش رنگ سیاه، نور پس زمینه باید به موثرترین شکل ممکن بسته شود، که در نتیجه آن، شاهد ایجاد رنگ خاکستری به جای رنگ سیاه هستیم. 


از آنجایی که نسبت کنتراست یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده کیفیت تصویر است، کاهش نور پس زمینه می‌تواند باعث بهبود نسبت کنتراست شده و رنگ‌های سیاه را سیاه‌تر در تصویر نشان دهد. افزایش مناطق بیشتر با این ویژگی، به معنی داشتن کنترل بیشتر بر تصویری است که در صفحه نمایش، نشان داده می‌شود. 


سازندگان تلویزیون، در تبلیغات خود، به جای استفاده از Dimming zone از اصطلاح‌های مترادف دیگری همچون local zones یا contrast control zones استفاده می‌کنند. این را هم به خاطر داشته باشید که صفحه نمایش‌های بزرگتر، به نسبت نمایشگر‌های کوچکتر، می‌توانند دارای مناطق بیشتری برای این ویژگی باشند. حتی اگر مدل هر دو تلوزيون یکسان باشد. 


ویژگی Full-array local dimming هم دیگر مختص تلوزیون‌های سطح بالا نیست و برخی از سازندگان این ویژگی را به عنوان یک ویژگی پایه در برخی از محصولات ارزان خود، همچون تلویزیون TCL 5-Series، جای داده‌اند.

 

درک محدودیت‌های Local Dimming

اگرچه Local dimming ویژگی مفیدی محسوب می‌شود، اما در مقدار اثربخش بودنشان محدودیت‌هایی هم نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در یک صحنه با عناصر روشن و تاریک، ممکن است به دلیل پدیده پاره شدن تصویر، جایی که نور پس زمینه به شکل اذیت کننده‌ای مناطق سیاه را برجسته‌تر می‌کند، لبه Dimming zone قابل تشخیص به نظر برسد.

 

 

تفاوت تکنولوژی Black eQualizer و Light Tuner در مانیتورهای BenQ چیست؟

در عین حال، در یک صحنه تاریک، ممکن است پدیده فروپاشی سیاه را نیز تجربه کنید که منجر به کاهش جزئیات در سایه‌ها یا هایلایت‌های ظریف شود. یک مثال جالب از این پدیده تست صفحه نمایش با نمایی از ستاره‌ها است. در این تست از آن‌جایی که الگوریتم Dimming، نور برخی از ستاره‌ها را کافی نمی‌داند، نور پس زمینه را در آن نقاط روشن نمی‌کند. از آنجایی که کاهش نور به پردازنده خود تلویزیون مربوط است، این ویژگی می‌تواند منجر به تاخیر شود. چنین چیزی مشکلی در حین تماشای فیلم یا تلویزیون به وجود نمی‌آورد اما می‌تواند مشکلی در حین بازی کردن باشد. به همین دلیل برخی از تلویزیون‌ها در حین بازی کردن، قابلیت کم کردن نور خود را غیر فعال کرده و یا مقدار اثربخشی آن را کاهش می‌دهند.


چنین کاری می‌تواند منجر به دریافت کنتراستی با نسبت بد شود که در آن رنگ سیاه بیشتر در نظر باشد. در یک اتاق با روشنایی قوی، این مشکل تفاوت زیادی را به وجود نمی‌آورد اما اگر در یک اتاق تاریک به بازی‌ کردن می‌پردازید، بهتر است به جای استفاده از نمایشگر‌های LED، از نمایشگر‌های OLED استفاده کنید. 

 

برچسب ها: تلویزیون, تکنولوژی, مشاوره خرید
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.