مقایسه دو مانیتور گیمینگ VG27AQL1A و VG27AQ1A از کمپانی ایسوس

مقایسه دو مانیتور گیمینگ VG27AQL1A و VG27AQ1A از کمپانی ایسوس

محمد مسعودی محمد مسعودی
1 سال و 7 ماه و 7 روز پیش

در این مقاله قصد داریم به مقایسه دو مانیتور Asus 27” VG27AQ1A و Asus 27” VG27AQL1A بپردازیم و ببینیم که کدام یک از این دو مانیتور برای بازی مناسب‌تر هستند. فاکتور‌هایی همچون نرخ‌ به‌روزرسانی، زمان پاسخگویی، وضوح، قابلیت‌های نمایش رنگ و نوع پنل صفحه نمایش برای این مقایسه در نظر گرفته شده‌اند.

معرفی جدیدترین مانیتور OLED کمپانی LG 

نرخ به روزرسانی

نرخ به‌روزرسانی نشان می‌دهد که یک مانیتور چقدر می‌تواند حرکات را به خوبی نمایش دهد. هرچه نرخ به‌روزرسانی بالاتر باشد، حرکات نمایش داده شده نرم‌تر و بهتر است. نرخ به‌روزرساتی اکثر مانیتور‌های مخصوص بازی چیزی بین ۷۵ تا ۳۶۰ هرتز است.

به طور کلی، نرخ‌ به‌روزرسانی تعداد دفعاتی است که نمایشگر می‌تواند تصویر جدیدی را روی صفحه به نمایش گذارد. واحد اندازه گیری نرخ به‌روزرسانی بر حسب هرتز (Hz) است که به انجام یک چرخه در یک ثانیه اشاره دارد. به عنوان مثال، مانیتوری با نرخ به‌روزرسانی ۶۰ هرتز می‌تواند در هر ثانیه ۶۰ بار تصویر روی نمایشگر را تغییر دهد.

 

مناسب‌ترین نرخ به‌روزرسانی برای مانیتور گیمینگ چقدر است؟

 بهینه‌ترین نرخ به‌روزرسانی برای گیمینگ چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۵ هرتز است. در این بازه تاری حرکت (Motion Blur) کاهش یافته و انیمیشن‌ها، نرم‌تر به چشم بازیکنان به نظر می‌رسند. البته، برای بهره بردن از چنین نرخ به‌روزرسانی بالایی، بازیکنان به کارت‌های گرافیک سطح بالایی نیاز دارند. برای مثال، برای داشتن یک تجربه کامل از یک مانیتور با نرخ‌ به‌روزرسانی ۱۲۰ هرتزی، بازیکنان به کارت گرافیکی نیاز دارند که بتواند نرخ فریم ۱۲۰ فریم بر ثانیه را ارائه دهد. البته چنین مانیتوری برای نرخ فریم زیر ۱۲۰ فریم بر ثانیه نیز قابل استفاده است اما تغییر در نرم بودن تصاویر، محسوس خواهد بود.

هر دو مانیتور گیمینگ VG27AQ1A و  VG27AQL1A از کمپانی ایسوس نرخ به‌روزرسانی ۱۷۰ هرتزی را ارائه می‌دهند که برای بازی کردن عددی بسیار عالی محسوب می‌شود.

 

 

زمان پاسخگویی

همچون نرخ به‌روزرسانی، زمان پاسخگویی یک مانیتور نیز می‌تواند در چگونگی نمایش تصاویر مؤثر باشد. هرچه این زمان برای هر مانیتور پایین‌تر باشد، بهتر است. برای مانیتور‌های مخصوص بازی، این فاکتور مقداری بین یک الی شش میلی ثانیه است. زمان پاسخگویی، به زمان مورد نیاز یک مانیتور برای تغییر از رنگی به رنگی دیگر، اشاره دارد که معمولا با تغییر مکرر رنگ سفید و سیاه مشخص می‌شود.

درمانیتور‌هایی که زمان پاسخگویی بالا است، در هنگام انجام حرکت‌های سریع روی صفحه نمایش، تمامی رنگ‌ها تار دیده خواهند شد که به این پدیده Ghosting می‌گویند. 

 

چه زمان پاسخگویی‌ای برای بازی مناسب است؟

زمان پاسخگویی یک میلی ثانیه در یک مانیتور می‌تواند بهترین نتایج به بازیکنان ارائه دهد. البته مانیتور‌هایی که زمان پاسخگویی بالاتری دارند (مثلا تا ۵ میلی ثانیه) هم برای بازی مناسب‌اند ولی کمی Ghosting در هنگام بازی کردن احساس می‌شود.

هر دو مانیتور گیمینگ VG27AQ1A و  VG27AQL1A از کمپانی ایسوس دارای زمان پاسخگویی  یک میلی ثانیه هستند که برای بازی‌ کردن بسیار مناسب است. 

 

وضوح

مقدار جزئیات موجود در یک تصویر با مقدار وضوح یک نمایشگر رابطه مستقیم دارد و بزرگ بودن یک مانیتور درک این جزئیات را برای کاربران راحت تر می‌کند. انواع این جزئیات می‌تواند کیفیت متن، عناصر رابط کاربری و بافت‌های بازی باشد. دو مانیتور ۲۷ اینچی را در نظر بگیرید که یکی از آن‌ها وضوح 1440p (3440 x 1440) و دیگری وضوح 1080p (1920 x 1080) را ارائه می‌دهد. تصاویری که کاربر در مانیتور اول می‌بیند تیزتر بوده و جزئیات بیشتری در آن به نسبت مانیتور دوم قابل مشاهده است. اعداد استفاده شده در نشان دادن کیفیت وضوح یک مانیتور بر پایه تعداد پیکسل‌ها در یک خط است. با این تفاسیر می‌توان گفت که یک مانیتور با وضوح 1080p (1920 x 1080) دارای بیش از دو میلیون پیکسل است.

 

تفاوت تکنولوژی Black eQualizer و Light Tuner در مانیتورهای BenQ چیست؟ 

 

هر دو مانیتور گیمینگ VG27AQ1A و  VG27AQL1A از کمپانی ایسوس دارای کیفیت وضوح 2560x1440 هستند که کیفیت بسیار بالایی برای بازی کردن است. 

 

قابلیت‌های نمایش رنگ

گستره رنگ به طیف رنگی که هر مانیتور ارائه می‌دهد اشاره دارد. هرچه گستره رنگ یک مانیتور گسترده‌تر باشد، مانیتور قادر است که رنگ‌های بیش‌تری را به نمایش بگذارد.

 

تعیین اینکه چه چیزی در انتخاب مانیتور مهم است، بستگی به فضای رنگ (مثل sRGB، DCI-P3 یا NTSC) مورد استفاده کاربر دارد. اگر مانیتوری با طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها انتخاب شود بهتر است. فضای رنگی DCI-P3 محبوب‌ترین فضای رنگی در مانیتور‌هاست و وسیع‌ترین طیف رنگ‌ها را ارائه می‌دهد. 

 

مانیتور  VG27AQ1A از فضای رنگی DCI-P3 ۹۸ درصد استفاده می‌کند و مانیتور VG27AQL1A از فضای رنگی sRGB ۱۰۰ درصد استفاده می‌کند. در مجموع می‌توان گفت که مانیتور Asus 27” VG27AQ1A دارای طیف رنگی بهتری از مانیتور  VG27AQL1A است. هر دو مانیتور برای بازی کردن مناسب هستند اما مانیتور VG27AQL1A تجربه بهتری به جای می‌گذارد.

 

نوع پنل

پنل‌های صفحه نمایش استفاده شده در مانیتور‌ها می‌تواند از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده کند. از انواع LCD آن‌ها می‌توان به پنل‌های TN، VA، IPS، و از انواع غیر LCD آن‌ها به OLED اشاره کرد.

ایسوس از اولین مانیتور 500 هرتزی دنیا رونمایی کرد

 

مقایسه انواع پنل‌ها

 در جدول زیر مقایسه‌ای بین انواع مختلف پنل‌های صفحه نمایش بر اساس مناسب بودن‌ آن‌ها برای بازی، انجام شده است. پنل IPS جزو محبوب‌ترین پنل‌هاست. این پنل نسبت به قیمتی که دارد می‌تواند بهترین ویژ‌گی‌ها را به بازیکنان ارائه دهد. 


تلوزیون‌های OLED هم در این مقایسه لحاظ شده‌اند. زیرا به دلیل ارائه رنگ، کنتراست و نمایش حرکات به بهترین شکل ممکن، می‌توانند به عنوان مانیتور نیز مورد استفاده قرار گیرند. 
توجه داشته باشید که پنل‌‌های LED و QLED از دسته تکنولوژ‌ی‌های مربوط به نور پس زمینه هستند و به صورت ترکیبی در پنل‌های TN، VA و IPS استفاده می‌شوند.

برچسب ها: مانیتور گیمینگ, تکنولوژی, tuf
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.