10 بازی علمی تخیلی با موضوع سفر در زمان که باید تجربه‌ کنید

10 بازی علمی تخیلی با موضوع سفر در زمان که باید تجربه‌ کنید

رضا مدرسی رضا مدرسی
2 سال و 4 روز پیش

وقتی از بازی‌های علمی تخیلی صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهن خواهد رسید بازی Halo یا حتی مجموعه بازی‌های Star Wars هستند. در این مقاله نه عناوین صرفا علمی تخیلی، بلکه بازی‌هایی که در این سبک و سیاق هستند و با چاشنی سفر در زمان آمیخته شده‌اند را به شما معرفی خواهیم کرد و 10 مورد از برترین بازی‌ها در این حوزه را خواهیم شناخت. برخی بازی‌ها از سفر در زمان صرفا به عنوان بخشی از داستان استفاده می‌کنند، اما برخی دیگر پا را فراتر گذاشته و سفر در زمان را تبدیل به یکی از مکانیزم‌های ژیم‌پلی می‌کنند. بازی‌های این مقاله در دسته دوم قرار دارند.

بازی Deathloop

اگر از طرفداران بازی Dishonored و در کل عناوین ایمرسیو سیم هستید، اصلا نباید بازی Deathloop را از دست دهید. داستان بازی روی سفر در زمان پایه نهاده شده، اما سفری که مدام تکرار می‌شود و بازیکن را در یک لوپ زمانی گیر می‌اندازد. Colt که شخصیت اصلی بازی است باید چند نفر را به قتل برساند که در جزیره‌ای در حال مهمانی گرفتن هستند. هر نیمه شب زمان به عقب بر می‌گردد و روز دوباره تکرار می‌شود. Colt نیز در همین حین مجبور به سفر در زمان می‌شود و برای رهایی از این لوپ باید تمام اهداف خود را در یک روز به قتل برساند.

Colt در این بازی می‌تواند از سلاح گرم، قدرت‌های فراطبیعی و دستگاه‌های مختلف استفاده کند تا دشمنان را شکست داده و به هدف برسد. اگر شما موفق به کشتن هر هشت نفر در یک روز نشوید یا در حین ماموریت کشته شوید، زمان دوباره به عقب بر می‌گردد و روز از نو، روزی از نو. شخصیت دیگری هم در بازی حضور دارد که قدرت‌هایی مشابه با قدرت‌های Colt در اختیار دارد و نامش نیز Juliana است. او یا توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شود یا هم بازیکن دوم باید اداره‌اش را به دست بگیرد. جولیانا وظیفه محافظت از هشت شخص مذکور را بر عهده دارد و باید تلاش کند که Colt را متوقف سازد.

 

بازی Zeit Squared

بازیکنانی که سراغ بازی Zeit Squared می‌روند در اولین نگاه احتمالا چیزی جز یک شوت ام آپ دو بعدی نخواهند دید. شما در این بازی باید سفینه‌ای را کنترل کنید که در معرض هجوم بیگانه‌ها قرار دارد. جلوه بازی به‌گونه‌ای است که خیلی زود شما را یاد عناوین قدیمی سگا جنسیس خواهد انداخت؛ غافل از اینکه بازی دارای یک مکانیزم جالب با محوریت سفر در زمان هم هست.

این مکانیزم این گونه طراحی شده که بازیکن می‌تواند با فشردن دکمه‌ای خود را در زمان به عقب یا جلو ببرد، و سایه‌ای از خود درست کند که جدا از خودش کار می کند. این سایه می‌تواند هم در مبارزات به بازیکن کمک کند و هم در سفرهای طولانی مسیر را کوتاه‌تر سازد؛ مسیری که برای یک سفینه تنها بسیار طولانی است.


مطالب مرتبط:

بهترین بازی‌های اکشن ماجراجویی سال ۲۰۲۲ و فراتر از آن

بازی‌های ترسناکی که در سال 2022 منتشر خواهند شد 

ترسناک‌ترین دشمنان در بازی‌های ویدیویی


بازی The Misadventures Of P.B. Winterbottom

بازی The Misadventures of P.B. Winterbottom هم مثل مورد بالا یک عنوان دو بعدی است. صفحه سیاه و سفید است و بازیکن را به یاد فیلم‌های سینمایی کلاسیک می‌اندازد. داستان بازی هم بسیار ساده و پیش پا افتاده است: آقای وینترزباتم باید کیک به دست‌آورد!

بازی از منظر گیم‌پلی نیز بسیار ساده به نظر می‌رسد: یک پلتفرمر که انگار حرف زیادی برای گفتن ندارد، اما وقتی با مکانیزم سفر در زمان آشنا می‌شوید متوجه خواهید شد که بازی را زود قضاوت کرده‌اید. آقای وینترزباتم می‌تواند با سفر در زمان چندین کلون از خود بسازد و در طول مراحل مختلف از کمک آنها بهره ببرد. برای مثال یکی از کلون‌ها در حل معما یاری‌اش می‌دهد، دیگری در به دست آوردن کیک و حتی از آنها می‌توانید به عنوان سکو نیز استفاده کنید و فاصله خود با هدف را کمتر سازید!

 

بازی Singularity

بازی Singularity یکی از بهترین استفاده‌ها از ماشین زمان را نشان می‌دهد. کاراکتر اصلی که کاپیتان ناتانائیل رنکو (Nathanail Renko) نام دارد، طی ماموریتی در جزیره Katorga-12 ماشین زمانی پیدا می‌کند که قادر به بردن او به سال 1955 است! او حالا با این دستگاه به راحتی بین زمان مدرن و 1955 جا به جا می‌شود و تغییراتی که دوست دارد را در دنیا اعمال می‌کند. همین مسئله باعث ایجاد گره‌های داستانی جذابی می‌شود که بازیکن قدم به قدم آن‌ها را می‌گشاید.

 

قابل ذکر است که دستگاه سفر در زمان در بازی نیز قابل استفاده است. شما می‌توانید اشیاء خاصی را حرکت دهید، موقعیت آنها را عوض کنید و شرایط عجیبی درست کنید که مراحل را تغییر می‌دهند و تجربه متفاوتی در اختیارتان می‌گذارند. 

 

بازی The Forgotten City

این بازی که در اصل یکی از مادهای بازی Skyrim بود، در سال 2021 به شکل مستقل منتشر شد. در ابتدای بازی شخصیت اصلی از دنیای مدرن به یکی از شهرهای باستانی در امپراتوری روم سفر می‌کند و خود را در شهری ناآشنا با شهروندانی عجیب و غریب پیدا می‌کند. این شهر به‌گونه‌ای است که اگر حتی یکی از شهروندان کوچکترین گناهی مرتکب شود همه مجازات خواهند شد و شهر نابود خواهد شد. شما باید جلوی کسی که می‌خواهد گناه مرتکب شود را بگیرید و اگر موفق به این کار نشوید، شهر نابود شده و همه چیز از اول آغاز می‌شود، اما شخصیت اصلی می‌داند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و می تواند به بقیه هشدار دهد که کاری انجام ندهند.

 

توییست‌هایی که بازی The Forgotten City خلق می‌کند واقعا جذاب هستند و وقتی به حل معماها مشغول شوید، قطعا چندین و چند بار غافلگیر خواهید شد. گیم‌پلی بسیار ساده است و جز مبارزه با کمان -که خیلی پیش پا افتاده طراحی شده- هیچ مبارزه‌ای در بازی وجود ندارد. عنصر اصلی بازی The Forgotten City داستان و البته انتخاب دیالوگ‌های درست است، دیالوگ‌هایی که روی پیشروی و پایان بازی تاثیر مستقیم دارند.

 

بازی Thinking With Time Machine

کسانی که هنوز هم با بازی Portal 2 سرگرم هستند می‌توانند با ماد Thinking with Time Machine تجربه خود از بازی Portal 2 را به کلی تغییر دهند. این بار شما نه تنها در مکان، بلکه در زمان هم می‌توانید سفر کنید و با دستگاهی که در اختیار دارید، یک کلون از خود بسازید که حرکات شما را تکرار می‌کند. این مسئله مکانیزم‌ها و چالش‌های جالبی به بازی اضافه می‌کند و همانند یک بازی جداگانه برای شما محتوا دارد.

 

این دستگاه سفر در زمان می‌تواند موقعیت‌های جالبی هم به بازی اضافه کند. برای مثال اگر کلون شما در حالت نشسته باشد و شما روی او ظاهر شوید و او نیز از جای خود بلند شود، همانند یک سکو عمل خواهد کرد و شما را مثل آسانسور به بالا خواهد برد! این تنها یکی از کارهایی است که می‌توان با ماشین زمان انجام داد و باقی کارها همه بر عهده خود بازیکن است تا تجربه مخصوص خود را خلق کند.

 

بازی Braid

بازی Braid در چند «جهان» مختلف جریان دارد و هر یک از مراحل دنیای خاصی برای خود دارند؛ همانند چیزی که در سری بازی‌های سوپر ماریو می‌بینیم. بازی Braid هم مثل اغلب عناوین لیست در نگاه اول یک پلتفرمر ساده است، اما خیلی زود متوجه می‌شوید که مکانیزم سفر در زمان این بازی را از یکنواختی در می‌آورد و از صرفا یک پلتفرمر بودن دور می‌سازد. هدف اصلی بازیکن در بازی Braid این است که کنترل شخصیت تیم (Tim) را بر عهده بگیرد و شاهزاده خانمی که توسط یک دیو زندانی شده را نجات دهد، چقدر کلیشه‌ای، نه؟!

 

سفر در زمان در بازی Braid می‌تواند شما را از مرگ حتمی هم نجات دهد، چرا که دقیقا قبل از مردن می‌توانید زمان را به عقب بازگردانید و از جایی که فکر می‌کنید بهتر باشد بازی را ادامه دهید. با سفر در زمان به دشمنانی که روبه‌رو‌تان هستند نیز می‌توانید آسیب بزنید و یک سایه از خود درست کنید که کارهای شما را تکرار می‌کند. یکی دیگر از قابلیت‌های تیم این است که زمان را آهسته کند تا فرصت بیشتری برای انجام کارهای خود داشته باشد.

 

بازی 5D Chess With Multiverse Time Travel

شطرنج قطعا یکی از بازی‌های مشهور فکری است که خب… نیازی هم به معرفی ندارد! بازی 5D Chess With Multiverse Time Travel اما شطرنج را با سفر در زمان در هم می‌آمیزد تا به ترکیبی عجی و غریب و در عین حال جالب برسد که شاید دل‌تان بخواهد امتحانش کنید. 

 

توضیح نحوه بازی 5D Chess With Multiverse Time Travel اندکی از قدرت متن خارج است و برای درک کامل آن بهتر است ویدیوهای آموزشی‌اش را ببینید. اما در خلاصه می‌توان گفت که شما در بازی 5D Chess With Multiverse Time Travel چندین صفحه محتلف دارید که با اسم جهان‌های موازی شناخته شده‌اند. بازیکن این بار نه یک مهره، بلکه چندین مهره را حرکت می‌دهد: مهره‌های گذشته، حال و آینده! با این کار موقعیت‌های جدید و خطوط زمانی جدید خلق می‌شوند و حتی گاهی با هم درگیری هم پیدا می‌کنند. اینجاست که وجه تمایز بازی 5D Chess With Multiverse Time Travel با یک شطرنج معمولی مشخص می‌شود.

 

بازی Achron

بازی Achron که در آینده‌ای دور قرار دارد، انسان‌ها را نشان می‌دهد که در حال سفر در فضا هستند و با سرعت نور کهکشان را کاوش می‌کنند. در جریان یکی از همین کاوش‌ها آنها به سیاره‌ای می‌رسند و در خرابه‌های یک ساختمان بیگانه، منبع قدرتی پیدا می‌کنند که انگار از سرعت نور نیز سریع‌تر است. این سیستم Remnant نام دارد و حالا برای انسان‌هاست. با همین روش انسان‌ها بخش‌های زیادی از کهکشان را به استعمار خود در می‌آورند و تقریبا کل دنیا را تصاحب می‌کنند. نژادهای بیگانه نیز از این موضوع باخبر می‌شوند و برای به دست آوردن این دستگاه قدرتمند، به جنگ آدم‌ها می‌روند. حال نبردی سه طرفه شکل می‌گیرد که یک طرف انسان، و دو طرف دیگر ارتش‌های بیگانه هستند. هدف همه نیز چیزی جز Remnant نیست.

 

همانطور که گفته شد دستگاه Remnant می‌تواند به سفر در زمان کمک کند و با استفاده از این قدرت، کسی که دستگاه را داشته باشد می‌تواند در یک چشم به هم زدن ارتش خود را در جای دیگری از سیارات پیاده کند. همین باعث می‌شود که بازی استراتژی Remnant جذابیت خاصی داشته باشد و از دیگر آثار هم‌سبک خود متفاوت عمل کند. با این قابلیت بازیکنان می‌توانند در گذشته، حال و آینده به جنگ بپردازند!

 

بازی The Legend Of Zelda: Majora's Mask

این نسخه از مجموعه بازی زلدا شاید تاریک ترین اتمسفر در بین تمامی عناوین سری را داشته باشد و اصلا با همین تم شناخته شده باشد. در این بازی لینک در دنیای موازی Termina گیر افتاده که در سه روز آینده نابود خواهد شد. لینک قادر به کنترل جریان زمان است و بازیکنان با استفاده از همین قابلیت می‌توانند خلاقیت دیگری در مجموعه بازی‌های زلدا بیابند و از گیم‌پلی این عنوان لذت ببرند. 

 

بازی در طول همان سه روز جریان دارد و شما در اصل 54 دقیقه مهلت دارید تا ماموریت خود را انجام داده و دنیا را از نابودی نجات دهید. لینک باید در برخی از شرایط از Ocarina استفاده کند و زمان را آهسته سازد، تا قادر به پیدا کردن آیتم‌های الزامی و مسیریابی در نقشه باشد. این استفاده خلاقانه از سفر در زمان و گیر افتادن در لوپ زمانی، باعث شد بازی The Legend of Zelda: Majora’s Mask تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های ویدیویی حاضر در تمام اعصار شود.

 

برچسب ها: The Legend of Zelda, Deathloop, Braid
1 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.