20 بهترین بازی‌های استراتژیک و تاکتیکی جنگی

20 بهترین بازی‌های استراتژیک و تاکتیکی جنگی

آرین صفری آرین صفری
4 ماه و 25 روز پیش

بازی‌های جنگی، از شوترهای محبوب گرفته تا بازی‌های استراتژیک و تاکتیکی، همیشه هوادارهای پروپاقرص خود را داشته‌اند. در این مطلب به 20 اثر کلاسیک که استعداد و روحیه جنگی یک بازیکن را آزمایش می‌کنند، اشاره می‌کنیم. در این فهرست بهترین بازی‌های شبیه ساز خلبانی، شبیه‌ساز تاکتیکی راننده تانک و هوشمندانه‌ترین و پرارزش‌ترین بازی‌های استراتژی حضور خواهند داشت. اگر با بازی‌های جنگی آشنایی ندارید، این مطلب زمینه خوبی برای انتخاب از بهترین بازی‌های جنگی در کامپیوتر را فراهم خواهد کرد.

بازی Birth of America 2

بازی‌های استودیو AGEod همیشه جنبه‌ها و مهارت‌های اکتسابی داشته‌اند؛ مهارت‌هایی که ارزش کسب کردن را دارند. رابط‌های غیر متعارف و نبردهای اتوماتیک بازی‌هایی مانند بازی Battle of Africa 2 یا بازی Alea Jacta Est اعصاب بازیکنان را بهم می‌ریزد. موضوع بازی Birth of America 2 بر جنگ فرانسه و هند و جنگ انقلابی آمریکا متمرکز شده است که آن مکانیک‌های عجیبی نیز به‌کار برده شده است. هیچ یک از صدها رهبر تاریخی که با هوشمندی متمایز شده‌اند، مهمتر از ژنرال وینتر نیستند. بازی Birth of America 2 از آن عناوینی است که در آن نیروهای نامنظم هنگامی که دما کاهش می‌یابد به روستاهای خود بازمی‌گردند. این بازی دقیقا از همان نوع بازی‌های استراتژیکی است که اگر مکانیک‌هایش را یاد بگیرید و به آن‌ها عشق بورزید، خیلی زود به بسته‌های الحاقی و محتوای اضافی آن روی می‌آورید.

بازی Battle of Britain II: Wings of Victory

دیگر عناوین شبیه ساز خلبانی، هواپیماهای اسپیت‌فایر بهتر، ابرهای پرجزئیات‌تر و صخره‌های چشم نواز بهتری را ارائه می‌دهند. چیزی که بازی Battle of Britain II: Wings of Victory ارائه می‌دهد  و نمی‌توانید در جای دیگری پیدا کنید، حس مقیاس بزرگ جنگ‌ها و ناعادلانه بودن نبرد‌های بریتانیا است. این بازی بدون شک یکی از هیجان‌انگیزترین تجربیات شبیه‌سازی رایانه‌های شخصی است و حسی که جنگ با هواپیماهای آلمانی به شما می‌دهد بی‌نظیر است. ترس، هیجان و آگاهی از اینکه انبوهی از هواپیماهای مسراشمیت Bf 109 خیلی زود به‌شما حمله‌ور می‌شوند، انواع و اقسام احساسات مختلف را در شما زنده می‌کند. روال‌های هوش مصنوعی به‌گونه‌ای زیبا و مهندسی شده طراحی شده‌اند که تضمین می‌کنند در هنگام نبرد حسی فوق‌العاده به شما القا شود.

بازی Close Combat 2: A Bridge Too Far

پیش از اینکه عناوین غولی مانند بازی Company of Heroes و بازی Men of War دنیای بازی‌های استراتژی را از آن خود کنند، بازی Close Combar 2 که توسط استودیو Atomic ساخته شده بود جای خود را در دل هواداران پیدا کرده بود. این بازی  با استفاده از یک موتور تاکتیکی شگفت‌آور پیچیده و ایزومتریک، توانسته بود تیر و توپ‌های واقعی را با اکشن لحظه‌ای  و شبیه‌سازی روان‌شناختی وحشیانه ترکیب کند. در میان طرفداران، از نسخه دوم تا پنجم این سری نقطه اوج آن شناخته می‌شود.

 بازی Combat Mission: Battle for Normandy

بازیکنان باید حواسشان به این بازی باشد، چراکه اگر زیاد از این بازی و تمام محتوای اضافی آن لذت ببرید، خیلی سخت می‌توانند از  بازی‌های جنگی جنگ جهانی دوم لذت ببرید. استودیو Battlefront در ساخت این بازی سعی کرد تا می‌تواند به واقع گرایانه بودن بازی بیافزاید. قابلیت‌های سلاح، ضخامت زره، ترکیب نیرو و... همگی در این بازی حضور دارند. اگر به جنگ‌های زمینی جنگ جهانی دوم علاقه دارید، بازی‌های این مجموعه بهترین دایره‌المعارف‌های تعاملی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. برخی از طرفداران هنوز هم دل‌هایشان برای میدان‌های جنگی که به‌طور تصادفی می‌شدند، فهرست واحدهای جنگی برجسته و هوش مصنوعی جالب بازی‌های اصلی تنگ می‌شود، اما در عوض زمینه‌های بصری، شبیه‌سازی پیاده نظام و توپخانه، این کاستی‌ها را به راحتی از بین می‌برد.

بازی Command Ops

اکثر بازی‌های جنگی شما را در نقش افرادی قرار می‌دهند که معمولا رهبران دیوانه از شما می‌خوهند همه سفارش‌هایشان را انجام دهید و درعین‌حال پرستار همه واحد‌ها باشید. اما بازی Command Ops متفاوت است. استودیو Panther Games که تجربه توانایی بسیار زیادی در حوضه هوش مصنوعی دارند، در این بازی یک زنجیره فرماندهی کارآمدی را ارائه می‌دهد. در این بازی شما می‌توانید دستورالعمل‌ها را واحد به واحد توزیع کنید، اما صدور فرمان‌ها از طریق مقر فرماندهی بسیار جذاب‌تر است. به یکی از زیردستان بگویید «به هر قیمتی که شده آن تپه را بگیرید!» و او نیروهای خود را فرماندهی می‌کند، تشکیلات و مسیرهای مناسب را ایجاد می‌کند و به سمت مقصد می‌رود. اگر برنامه‌هایتان به‌خوبی پیش نرفت، مقرهای فرماندهی به اندازه کافی هوشمند هستند که دوباره برنامه ریزی کنند و همه چیز را به روز اول بازگردانند. مکانیک‌های خلاقانه زیادی در بازی به‌کار رفته‌اند و از آنجایی که دشمنان نیز از همان هوش مصنوعی پیچیده استفاده می‌کنند، نبض نبرد به‌خوبی احساس می‌شود.

بازی DCS World

استودیوهایی مانند MicroProse، Rowan، DID و Dynamix که از استودیوهای قدر ژانر شبیه سازی خلبانی هواپیما بودند دیگر بازی جدیدی تولید نمی‌کنند. تقریباً تنها استودیوهایی قدیمی که هنوز از این نوع بازی‌ها تولید می‌کنند استودیوهای Muscovites و Eagle Dynamics هستند. اخیرا، استودیو Eagle Dynamics افق های مصنوعی خود را گسترش داده است. آسمان در دنیای رایگان بازی DCS عالی می‌درخشد. البته باید مثل همیشه در بازی‌های رایگان انتظار پرداخت‌های درون برنامه‌ای را داشته باشید. البته در بازی هواپیماهای رایگانی نیز مانند Mustang و Frogfoot و افزونه‌هایی مانند Hueys و Sabers نیز وجود دارند. هرکسی که به تفریحات عالی در کابین خلبان، هواپیماهای اصیل و مدل‌های پرواز درجه یک علاقه‌مند باشد، از چیزهای زیادی در این بازی لذت خواهد برد. با نصب محتوای اضافی Combined Arms، بازی DCS World به یک بازی کاملا جنگی مانند سری بازی Arma تبدیل می‌شود.

بازی Falcon 4.0

تاریخچه این شبیه‌ساز هواپیمای F-16 بسیار خیره کننده و جاه‌طلبانه و درعین حال فریبنده است؛ به‌صورتی که اکثر طرفداران این مجموعه نسخه‌های مختلفی از این بازی‌ها را انتخاب می‌کنند. فرقی نمی‌کند بازی Falcon BMS را انتخاب کنید یا FreeFalcon یا Allied Force (که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند.) باید سخت مطالعه کنید تا بهترین روش استفاده از هواپیما ببرید. مانند بازی DCS World، بازی Falcon 4.0  تا حد ممکن تلاش خود را کرده است تا بتواند واقع گرایانه جلوه کند. پرواز نسبتا ساده است. یادگیری ناوبری، سوخت گیری، استفاده از رادار، تحویل سلاح و فرار کردن چالش واقعی بازی است. البته بخش کمپین بازی Falcon 4.0 هیچ سکانس چیده شده‌ای وجود ندارد و هیچ شرایط پیروزی باشکوه یا نمایش نشانه‌ای از جنگ زمینی وجود ندارد. خلبان‌ها در درگیری‌های گسترده بدون نسخه شرکت می‌کنند و طعمه‌ها و تهدیدهای احتمالی را از بین می‌برند.

 

بازی Enemy Engaged: Comanche vs. Hokum

مانند یک هواپیمای جنگی چند منظوره وفادار که مدت‌ها پس از تاریخ خروج برنامه‌ریزی‌شده خود در خدمت می‌ماند، بازی Enemy Engaged: Comanche vs. Hokum نیز برای بازنشسته شدن زیادی مفید است. با گذشت 15 سال از انتشارش، این بازی هنوز هم ترکیبی بی نظیر از واقع گرایانه بودن و سرگرم کننده بودن را ارائه می‌دهد که با مبارزات غیرقابل پیش‌بینی‌اش ساعت‌های زیادی شما را درگیر خود می‌کند. مطمئناً، اگر بیشتر به عناوینی مانند بازی Arma 3 عادت داشته باشید، گرافیک بازی کمی شما را اذیت کند. اما چه عنوان دیگری به شما امکان می‌دهد وارد کابین سه بعدی یک Comanche یا Hokum شوید، یک استارت سریع سرد انجام دهید، به شکار AFV یا شناسایی دشمن بروید و به پایگاه دشمن حمله کنید؟

 

بازی Flashpoint Campaigns: Red Storm

در این بازی شما فرمانده نیروهای ناتو یا شوروی هستید که در اروپای مرکزی در دهه 1980 در روی زمین درگیر نبرد بودند. به عنوان فرمانده، وظیفه شما این است که دستورات طرح نبرد را به واحدهای خود ارائه دهید. شما باید اهداف ماموریت خود، قدرت و ضعف نیروهای خود و دشمن خود را بدانید. این بازی دارای مه غلیظ جنگ (Fog of War) و تاخیرهای خسته کننده در انجام سفارشات است که به هرج و مرج و هیجان آن می‌افزاید. با این حال، یگان‌های دوستانه مدبر هستند و دشمنان ماهر مانورهای جانبی هوشمندانه‌ای انجام می‌دهند.

 

بازی Graviteam Tactics: Operation Star

بازی Graviteam Tactics: Operation Star قطعا پس از تانک T-34 چشمگیرترین ماشین جنگی است که از اوکراین بیرون آمده است. این بازی در سبک استراتژیک جنگی است و بخش تک نفره آن در حدی خوب است که می‌توان برایش جان داد. به لطف لایه استراتژی نوبتی که مبارزات را آغاز می‌کنند، تمامی تصمیمات شما قابل پیش‌بینی هستند. اکثر طرفداران این بازی داستان‌هایی از درگیری‌های شبانه پر هرج و مرج و ورود تانک های دشمن از مسیرهای غیرمنتظره دارند. سایر کمپین‌های بازی ممکن است کمی ضعیف‌تر عمل کنند، اما این ضعف‌ها در DLC بازی جبران می‌شوند، جایی که جنگ به سمت افغانستان (1979)، آنگولا (1988) و مرز قزاقستان / چین (1969) منتقل می‌شود.

بازی Open General

برای هر کسی که به بازی‌های استراتژی شش ضلعی و تانک‌های زمان جنگ‌ جهانی دوم علاقه دارد، نیمه دوم دهه 90 چیزی شبیه به دوران طلایی بود. استودیو Talonsoft درحال گسترش بود، بازی Steel Panthers سطح رئالیسم تاکتیکی را بالا می‌برد و عناوین دیگری مانند بازی Panzer General سرگرم این بودند که نشان دهند بازی‌های جنگی نوبتی هنوز جذابیت مردمی دارند. بازی Open General توسط یک کدنویس تنها به‌نام لوئیس گوزمن (Luis Guzman) ساخته شده است که ده‌ها حالت مختلف (که توسط بازیکنان ساخته شده‌اند) در آن وجود دارد. این کمپین‌ها شما را از تانگا در آلمان شرقی آفریقا، به بربرها (جنگ ریف، 1921)، اتریشی‌ها (جنگ استقلال مجارستان، 1848-1849) یا چینی‌ها (جنگ دوم چین و ژاپن، 1937-1937) می‌برد.

بازی IL 2 Sturmovik: 1946

بازی IL 2 Sturmovik شامل تمام محتوای اصلی سری بازی IL-2 است. آنچه سال‌ها پیش به‌عنوان شبیه‌ساز یک هواپیما شروع شد، اکنون به مجموعه‌ای شگفت‌انگیز تبدیل شده است که در آن 300 هواپیما وجود دارد و از بین آن‌ها می‌توانید با 229‌ عدد از آن‌ها بر فراز آسمان‌ها بروید.

 

بازی Ultimate General: Gettysburg

بازی Ultimate General: Gettysburg شبیه تجسم شیک‌تر و زیباتر از ‌جنگ داخلی آمریکا است. همانند سری بازی Civilization، ژنرال‌های دشمن دارای شخصیت‌های جذاب، حیله گر، تدافعی و فرصت طلب هستند. نیروهای کوچک در نقشه کاملا پیدا هستند، خطوطشان شکسته می‌شود و گاهی عقب نشینی می‌کنند. توپ‌های سهمگین مزارع و بیشهها را مملو از جسد می‌کنند. یک سیستم کنترل زیبا (فلش‌های حرکتی مستقیماً روی زمین کشیده می‌شوند)، یک کمپین عالی با پیامدهای غیرمعمول، تضمین می‌کند که بازی UGG در میان جمعیت بازی‌های جنگی متمایز است. البته برخی مشکلات جزئی در گیم‌پلی بازی نیز دیده می‌شود (مانند عدم تعادل بین نیروها)، اما اجازه ندهید این‌ها مانع لذت شما از بازی شوند.

 

بازی Sid Meier’s Ace Patrol

این بازی را می‌توان از عناوینی دانست که شما را از جمع افراد معمولی به افراد حرفه‌ای می‌برد. آسمان بر فراز اروپا مکان خطرناکی است، جایی که خلبانان ماهر سعی می‌کنند جوخه‌های خود را به سمت پیروزی باشکوه یا شکست کوبنده هدایت ‌کنند! بخش عمده‌ای از بافت تاکتیکی ناشی از شیوه هوشمندانه‌ای است که تجربه خلبان و حرکت هواپیما نشان داده می‌شود. با پیشروی در مراحل بازی می‌توانید مانورهای جدیدی را به کارنامه آن‌ها اضافه کنید. مانورهای بیشتر مساوی است با گزینه های بیشتر در جنگ‌های هوایی. این یک بازی بسیار پیچیده‌تر از آن چیزی است است که به‌نظر می‌رسد و باید حتما آن را تجربه کنید تا تک تک مکانیک‌های آن را درک کنید.

بازی Rise of Flight

هواپیماهای موجود در این بازی یک دسته فوق‌العاده عجیب هستند. در مدل‌سازی پرواز سرزندگی خاصی وجود دارد که هم مناسب و هم بدیع به نظر می‌رسد. مدل‌های هواپیمای زیبا، کابین خلبان‌های مجهز و آسیب‌های وحشیانه‌ای که به آن وارد می‌شود، جنب و جوش بی‌نظیری به بازی اضافه می‌کنند. با اینکه بازی Wings Over Flanders Fields امکانات تک‌نفره مفیدتر و هوش مصنوعی معقول‌تری دارد (WOFF همچنین اصرار بر اتصال به اینترنت برای بازی در مبارزات تک نفره ندارد) اما این بازی شبیه‌سازی یکی از بهترین عناوین برای زمانی است که دلتان یک تجربه آنلاین یکی دو ساعته می‌خواهد.

بازی Silent Hunter 4

برخی از کهنه‌کاران سبک شبیه‌ساز زیردریایی بر این باورند که این عنوان یکی از بهترین‌ها در این سبک است. نسخه سوم این بازی یک بازی شبیه ساز خیره‌کننده با مکانیک‌های واقع‌گرایانه و جذاب است که به لطف کمپین زیبایش به‌طرز عجیبی از بازیکنان می‌طلبد که هرچند وقت یکبار سراغ آن بروند. بازی Silent Hunter 4 که در اقیانوس آرام جریان دارد، به دلیل مناظر و کشتی‌های زیباتر، سیستم مدیریت خدمه برتر، و واحدهای کمکی وظیفه پذیر، از همه لحاظ بهتر از نسخه پیشین این مجموعه است. فرصت‌هایی در بازی نصیب شما می‌شود که باید در آن‌ها کوماندو‌ها را به منطقه خاصی منتقل کنید، خلبانان سرنگون شده را نجات دهید و یا در اقیانوس پرسه بزنید.

 

بازی Steel Beasts Pro Personal Edition

اگر برای شما گرافیک یک بازی شبیه ساز تانک نسبت به واقعی بودن آن و حس و حالی که از لابی‌های آنلاین آن دریافت می‌کنید اهمیت کمتری دارد، بازی Steel Beasts Pro گزینه خوبی برای شما خواهد بود؛ چراکه به‌نظر می‌رسد کاربران بیش از حد مشغول لذت بردن داخل از تانک‌هایی مانند Bradley، Challenger 2، Leopard 2 و M1A1 هستند تا اینکه به قیمت سرسام آور بازی (115 دلار) توجه کنند. جالب است بدانید در حال حاضر 9 کشور از این بازی برای آموزش خدمه تانک استفاده می‌کنند.

 

بازی Unity of Command

این بازی اولین عنوانی بود که توسط استودیو 2x2 Games در سال 2011 ساخته شد و طرحی که ارائه می‌داد این بود که سوخت به اندازه گلوله در جبهه شرقی جنگ جهانی دوم مهم بود. جایی که سایر بازی‌ها از شما انتظار دارند ساعت‌ها به سختی سوراخ‌های خطوط دشمن را سپری کنید، بازی Unity of Command باعث ایجاد رانش‌های سریع و پیشرفت‌های جسورانه می‌شود. یک مکانیک تامین منابع ساده و در عین حال پر طنین، هر حمله را به یک قمار جذاب تبدیل می‌کند. به دلیل محدودیت‌های زمانی، کمپین‌ها گاهی اوقات می‌توانند کمی خسته‌کننده باشند، اما از آنجایی که سناریوهای جزئی بازی می‌توانند به‌عنوان نبردهای مستقل نیز مورد استفاده قرار گیرند، دلیلی برای لذت نبردن از این بازی وجود نخواهد داشت.

 

بازی Wings Over Flanders Fields

در حدود سال 2001، توسعه دهندگان بازی‌های شبیه ساز علاقه خود را به کمپینهای پویا و مجلل از دست دادند. آن‌ها می‌گفتند ساخت آن‌ها خیلی گران است یا به‌جای یک بخش تک نفره ضعیف، به سناریو‌های فیلم‌نامه‌ای بسنده کنید. بازی Combat Flight Simulator 3 یکی از آخرین بازی‌های شبیه‌سازی بود که با خطوط مقدم متحرک و داستان‌های معنادارعرضه می‌شد. بازی Wings Over Flanders Fields عنوانی است که ریشه‌هایش از چنین تفکری می‌نوشند. شما در این بازی یکی از 370 گروه تاریخی جبهه غربی را انتخاب می‌کنید و به سراغ دشمن می‌روید. به لطف هوش مصنوعی ترکیبی جالب، سیستم شکست مکانیکی اعصاب خردکن و فضای جنگی مملو از فعالیت‌های تصادفی، این ماموریت‌ها به ندرت طبق برنامه پیش می‌روند. شاید بازی Rise of Flight هواپیماهای سرزنده‌تری داشته باشد، اما هیچ بازی دیگری مانند بازی Wings Over Flanders Fields جنگ‌های هوایی 1914 تا 1918 را به‌تصویر نمی‌کشد.

بازی Steel Fury: Kharkov 1942

بازی Steel Fury: Kharkov 1942 بر اساس رویدادهایی واقعی است که از 12 تا 28 مه 1942 رخ داده است. در طی یک ضد حمله شرورانه آلمان، سه ارتش شوروی محاصره شده و مجبور به جنگ در چیزی شدند که به «چرخ گوشت» معروف است. با غرش هیولایی تانک‌ها و وسایل نقلیه نظامی، و صداهای بلند جنگ، بازیکنان با از دست دادن همرزمان خود در طول نبرد و شادی در هنگام پیروزی، تلخی خاصی را تجربه خواهند کرد. این بازی یکی از آن عناوینی است که هرچه بیشتر آن‌ را تجربه کنید بی‌رحمانه‌تر به نظر می‌رسد. فرقی نمی‌کند در Panzer IV خود از جنگل‌های سبز اروپا عبور کنید، در T-34 خود به سمت سنگرهای بولینگ می‌روید، یا در ماتیلدا در دهکده‌های در حال سوختن حرکت می‌کنید، حس قدرت و آسیب‌پذیری ترکیبی عالی است. مودهای خوبی نیز برای بازی ساخته شده‌اند که ماشین‌های نفربر و تانک‌های نامشهور را نیز به بازی اضافه می‌کنند.

 

برچسب ها: 10 برتر, PC
0 نفر این پست را پسندیده اند. این مطلب را به اشتراک بگذارید:
مطالب مشابه
مشاهده موارد بیشتر
محصولات مرتبط
نظر کاربران
برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد شوید.